جراحی دیسک کمر و انواع روشهای انجام آن

برای درمان بیماری دیسک کمر و دردهای عصب سیاتیک روش های مختلفی از جمله جراحی دیسک کمر لامینکتوم و… وجود دارد که معرفی میکنیم.


جراحی لامینکتومی

جراحی دیسک کمر را می توان با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. برای انجام این نوع روش جراحی دیسک کمر معمولا بیمار به شکم خوابانده شده و برش کوچکی در پشت کمر در اطاق عمل داده می شود. در روش معمولی جراحی دیسک پس از باز کردن عضلات زوائد خلفی مهره ها رویت می گردد.

جراحی لامینکتومی

در این نوع جراحی دیسک کمر با برداشتن قسمتی از زوائد خلفی لایه احاطه کننده کانال نخاعی و ریشه عصبی دیده می شوند. با کنار کشیدن ریشه عصبی دیسک معیوب دیده شده و قسمت در رفته دیسک همراه با قسمت مرکزی خارج شده و پس از اطمینان از آزاد شدن ریشه عصبی محل عمل لایه به لایه تا سطح پوست دوخته می شود.

✅ جراحی میکروسکوپی

در روش میکروسکوپیک جراحی دیسک کمر برش بسیار کوچکتر بوده و با کمک میکروسکوپ و معمولابدون برداشتن زوائد خلفی، دیسک خارج مي‌شود.

مزيت اين روش علاوه بر كوچكتر بودن برش جراحي و عدم آسيب به عناصر استخواني است كه با بزرگنمايي حاصل از ميكروسكوپ احتمال آسيب به ريشه عصبي بسيار پايين است.بیمار سریعتر به زندگی عادی برمیگردد.روش بسیار استاندارد و مفیدی است و امروزه پر اهمیت ترین روش جراحی انواع بیماری دیسک است.

✅ جراحی اندوسکوپی

در روش اندوسكوپي هم برش بسيار كوچكي به موازات خط وسط داده شده و با ورود اندوسكوپ جراح قطعه در رفته ديسك را پس از كنار زدن عضلات و برداشتن ليگامان خارج مي‌كند. در این نوع جراحی دیسک کمر بدليل محدوديت در ديد جراح امكان تخليه ديسك‌هاي شديد با اين روش وجود ندارد و عموما برای جراحی قطعات آزاد مفید است.شانس عود بالاتر است.

✅ عمل های بسته دیسک

دستگاه دکمپرسور شبیه سوزن بسیار ظریفی است که پس از بیحس کردن پوست به داخل دیسک فرستاده میشود و از راه یک میکروموتور قسمت داخلی دیسک خرد شده و از راه این لوله به بیرون از بدن تخلیه میشود.

نوکلئوتومی با استفاده از دستگاه نوکلئوتوم که لوله نازکی دارد؛ وارد قسمت میانی دیسک شده و با فشار آب دیسک را خرد کرده و از بدن خارج میکند و در لیزر دیسکتومی بوسیله سوزن مخصوص با روش بسته دیسک سوزانده شده و تا حدی کوچک می‌شود.

این روش‌ها فقط برای انواع دیسک‌های کوچک و بدون پارگی مفید است ‌برخلاف اکثر تبلیغات  اثر آن کم می‌باشد و اعتقاد به انجامش فقط برای دیسک‌های کوچک و بدون تنگی کانال وجود دارد.

✅ درمان‌های طبی

اولین قدم و بهترین اقدام برای بیماران با سیاتالژی و یا دردهای ناشی از بیماری دیسک کمری درمان‌های طبی است مثل استراحت ،دارودرمانی،وفیزیوتراپی اما در موارد دردهای شدید و یا همراه بودن با علائم عصبی مثل ضعف عضلانی ،ویا اختلالات ادراری مدفوعی بهتر است زودتر جراحی صورت گیرد.

کمردرد، علل و راههای درمان آن

چه زمانی به جراحی ستون فقرات احتیاج میشود؟

هنگامی که افراد با ابتلا به علائم در اندام های انتهایی به ما مراجعه می کنند، تقریبا همواره به آن ها توصیه می کنیم که توسط پزشک عمومی خود معاینه و ارزیابی شوند.

در صورتی که فرد دردی در ناحیه پایینی کمر یا گردن را تجربه می کند؛ ما معمولا او را در طول زمان تحت نظر گرفته و به داشتن فعالیت های جسمانی مناسب و پایدار تشویق می کنیم.

در صورتی که مشکل او با انجام فعالیت فیزیکی، درمان های غیر تجویزی و دارو های ضد التهاب یا مسکن رفع نشود قدم بعدی مراجعه به پزشک جهت ارزیابی خواهد بود. گذشت زمان و جراحی تنها مواردی هستند که مفید بودن آن ها برای بیماران مبتلا به مشکلات ستون فقرات اثبات شده است.

تمامی موارد دیگر صرفا برای مدیریت علائم هستند تا بدن به صورت طبیعی مشکل را رفع کند. در مواردی که بدن قادر به رفع مشکل نیست، جراحی به گزینه مناسبی تبدیل می شود. اکثریت غالب بیماران مبتلا به مشکلات ستون فقرات می توانند به روش های غیر جراحی و نگهدارنده درمان شوند.

صرف نظر از تعداد بسیار اندک موارد استثنا، ما تقریبا به تمامی بیماران خود انجام فیزیوتراپی، ورزش های خانگی، مصرف دارو و گاهی اوقات تزریقات نخاعی را قبل از جراحی توصیه می کنیم. در صورتی که فردی شرایط زیر را داشته باشد امکان دارد انجام مستقیم جراحی به او پیشنهاد شود:

 • ابتلا به مشکل در طناب نخاعی
 • ابتلا به ضعف قابل توجه در دست، پا یا اندام های دیگر
 • شکست تمامی روش های نگهدارنده در رفع مشکل

جراحی اندوسکوپی

تفاوت عمده بین جراحی سنتی و کم تهاجم ستون فقرات چیست؟

جراحی سنتی یا باز ستون فقرات شامل باز شدن تمام ناحیه درمان می شود. در جراحی کم تهاجم، ناحیه درمان به مقدار بسیار کمتر باز شده و در بسیاری از موارد بهبود فرد سریع تر انجام می شود. در جراحی کم تهاجم جهت دستیابی به نتایجی یکسان با جراحی باز، معمولا از اطلاعات بیشتری همچون تصویر برداری CAT، تصاویر 3 بعدی و… استفاده می شود. صرف نظر از نوع جراحی، اهداف بلند مدت یکسان هستند. هدف از انجام جراحی بهبود کلی علائم یا جلوگیری از تحلیل روی بیشتر است.

ما در فرایند های خود خواهان خونریزی کمتر، کاهش مدت بستری در بیمارستان، بهبود سریع تر و کاهش احتمال ابتلا به عفونت هستیم.

جراحی یک آسیب کنترل شده است. به همین دلیل، ما سعی بر آن داریم که تا حد امکان، مزایای جراحی را برای بیمار به حداکثر و آسیب های آن را به حداقل برسانیم.

در صورتی که تکنیک یا ابزاری جهت دستیابی به این اهداف وجود داشته باشد ما همواره از آن در کلینیک خود بهره می گیریم. همچنین، تکنیک ها و روش هایی که تاثیر گذاری آن ها اثبات نشده در این مرکز به کار گرفته نخواهند شد.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسن جمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام پدرم ۷۵ سال سن دارد ستی بردم گفتند که دیسک داره و به نخاع ایشان فشار آمده باید عمل شود .هم تنگی نفس دارد و هم قلبش نامنظم میزند پزشک بیهوشی معاینه کرد .حالا سوال من اینه بدون بیهوشی امکان عمل هست راستی فقط پاهایش از زانو به پایین درد می‌کنه و روز به روز ضعیف تر میشه (پاهاش)
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرستاره یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  دیسک گردن در مهره ی ۵و۶ دارم درد دست راست از نیمه های شب به بعد . پزشکم گفت باید عمل بشم اما با چند جلسه فیزیوتراپی درد دستم کمتر شده اما هیچ وقت درد گردن رو حس ن کردم آیا بدون عمل می توانم درمان شم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمنصور یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب احترام
  اینجانب کمر درد ال ۴و ال ۵ دارم و آیا خطر است یا به راحتی به بدون عمل درست میشود گاهی در ماه دردش چنان میگیرد که امان را می برد چکار کنم دکتر دستور چیست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرنازنین سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مدت۳ساله دست راستم از سرشونه تا مچ دستم دردمیکنه دردش از راه رفتن میومد یا یه مهمونی کار زیاد میکردم دردش چندلحظه بود بعد ازبین میرف تا مدتی.. الان مدت ۱ساله دردش به قفسه سینم کتفم انتشار پیدا کرده البته دوبار دکتر ارتوپد رفتم گفتن رگ به رگ شده داروهامو میخورذم بهتر میشد الانم سرکارمیرم کارمم سبکه این دو هفتس این درد به گردن و پشت گوشم میزنه روزی نیم ساعت......و ام آر آی دادم گفتن دیسک گردن دارم دارو داده بهترشده دردم ولی بازم کمی درد داره گفتن اگر خوب نشدی مجبوری عمل کنی آیا نیاز به عمل هس یا ن چیکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربررسول پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  من چند بار ام ار ای از ستون فقرات را داده ام و دکترها عمل جراحی را تشخیص داده اند. تشخیص انها در مهره3 و 4 بوده خوشبختانه درد شدید ندارم فقط پای سمت راستم توانایی و قدرت پای چپم را ندارد و در راه رفتن گرم و خیلی ضعیف است . چه دستوری می دهید . ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۶ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرسیاوش سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر.
  علت درد و بی حسی یک یا هر دوپا بعد از عمل دیسک کمر چی میتونه باشه؟
  و راه های درمان و تمرینات این عارضه چیا هستند؟
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرمعصی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  خسته نباشید
  ۲۹ ساله هستم متاهلم ولی بچه ندارم
  یه مدت هست درد گردن به همراه درد کم دارم که به پاهام میزنه
  اینقدر بعضی اوقات گردن درد میگیرم که میزنه به کتف و بازوم که گردنم میگیره نمیتونم به چپ راست بچرخونم
  خیلی اذیت هستم
  لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرشاوردی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  خواستم بدون هزینه اندسکوپی دیسک چقدر میشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   دوست عزیز ابتدا بایستی معاینه دقیق بشوید راههای مختلف درمان وجود دارد که یکی از انها جراحیست که معمولا اسان کم ختر با بهبودی زیاد است اینقدر نگران نباشید
 • تصویر کاربرامیرحسین جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام بنده دیسک t12 l1 دارم و باعث ضعف عضله ساق پا شده ایا با ورزش امکان درمان دیسک هست یا باید عمل شه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر من در ناحیه ی گردن احساس درد میکنم ونمی توانم به راحتی سرم را بالا و پایین کنم چه کا ر کنم تقریبا دو ماهی است که اینجوری شدم لطف کنید بنده را راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   انشالله با فیزیوتراپی و درمانهای دیگر بهتر میشوید
درحال دریافت اطلاعات