جراحی دیسک کمر و انواع روشهای انجام آن

برای درمان بیماری دیسک کمر و دردهای عصب سیاتیک روش های مختلفی از جمله جراحی دیسک کمر لامینکتوم و… وجود دارد که معرفی میکنیم.

جراحی لامینکتومی

جراحی دیسک کمر را می توان با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. برای انجام این نوع روش جراحی دیسک کمر معمولا بیمار به شکم خوابانده شده و برش کوچکی در پشت کمر در اطاق عمل داده می شود. در روش معمولی جراحی دیسک پس از باز کردن عضلات زوائد خلفی مهره ها رویت می گردد.

جراحی لامینکتومی

در این نوع جراحی دیسک کمر با برداشتن قسمتی از زوائد خلفی لایه احاطه کننده کانال نخاعی و ریشه عصبی دیده می شوند. با کنار کشیدن ریشه عصبی دیسک معیوب دیده شده و قسمت در رفته دیسک همراه با قسمت مرکزی خارج شده و پس از اطمینان از آزاد شدن ریشه عصبی محل عمل لایه به لایه تا سطح پوست دوخته می شود.

✅ جراحی میکروسکوپی

در روش میکروسکوپیک جراحی دیسک کمر برش بسیار کوچکتر بوده و با کمک میکروسکوپ و معمولابدون برداشتن زوائد خلفی، دیسک خارج مي‌شود. مزيت اين روش علاوه بر كوچكتر بودن برش جراحي و عدم آسيب به عناصر استخواني است كه با بزرگنمايي حاصل از ميكروسكوپ احتمال آسيب به ريشه عصبي بسيار پايين است.بیمار سریعتر به زندگی عادی برمیگردد.روش بسیار استاندارد و مفیدی است و امروزه پر اهمیت ترین روش جراحی انواع بیماری دیسک است.

✅ جراحی اندوسکوپی

در روش اندوسكوپي هم برش بسيار كوچكي به موازات خط وسط داده شده و با ورود اندوسكوپ جراح قطعه در رفته ديسك را پس از كنار زدن عضلات و برداشتن ليگامان خارج مي‌كند. در این نوع جراحی دیسک کمر بدليل محدوديت در ديد جراح امكان تخليه ديسك‌هاي شديد با اين روش وجود ندارد و عموما برای جراحی قطعات آزاد مفید است.شانس عود بالاتر است.

جراحی اندوسکوپی

✅ عمل های بسته دیسک

دستگاه دکمپرسور شبیه سوزن بسیار ظریفی است که پس از بیحس کردن پوست به داخل دیسک فرستاده میشود و از راه یک میکروموتور قسمت داخلی دیسک خرد شده و از راه این لوله به بیرون از بدن تخلیه میشود ، نوکلئوتومی با استفاده از دستگاه نوکلئوتوم که لوله نازکی دارد  وارد قسمت میانی دیسک شده و با فشار آب دیسک را خرد کرده و از بدن خارج میکندو در لیزردیسکتومی بوسیله سوزن مخصوص با روش بسته دیسک سوزانده شده و تاحدی کوچک می‌شود .این روش‌ها فقط برای انواع دیسک‌های کوچک و بدون پارگی مفید است ‌برخلاف اکثر تبلیغات  اثر آن کم می‌باشد و اعتقاد به انجامش فقط برای دیسک‌های کوچک و بدون تنگی کانال وجود دارد.

✅ درمان‌های طبی

اولین قدم و بهترین اقدام برای بیماران با سیاتالژی و یا دردهای ناشی از بیماری دیسک کمری درمان‌های طبی است مثل استراحت ،دارودرمانی،وفیزیوتراپی اما در موارد دردهای شدید و یا همراه بودن با علائم عصبی مثل ضعف عضلانی ،ویا اختلالات ادراری مدفوعی بهتر است زودتر جراحی صورت گیرد.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمدرضا شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام...بنده ۲۸ ساله هستم ....هنگام بلند کردن جسمی از زمین دچار درد کمر شدم...در ام آر ای نوشته شده برآمدگیه دو دیسک بین مهر های L3 L4 L5 .....میخوام بدونم که آیا روش درمانی وجود داره که بتونم ورزش بدنسازیمو مثل قبل ادامه بدم ؟؟ یا باید مثل قبل بودنو فراموش کنم؟؟ اگر درمان قطعی وجود داره چی هست ؟؟ ممنون از پاسخ گوییتون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   پاسخ دادیم
 • تصویر کاربرمحمدرضا شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام...بنده ۲۸ ساله هستم و هنگام بلند کردن جسمی از زمین دچار کمر درد شدم...تست ام آر ای دادم...و نوشته برآمدگی دیسک بین L3و L41 و L4 وL5 ......که موجب تنگی کانال خفیف تا متوسط شده.....میخوام بدونم که ایا درمانی وجود داره که بتونم به ورزش بدنسازیم مثل قبل ادامه بدم یا خیر؟؟ دیگه باید مثل قبل بودنو فراموش کنم ؟؟ اگر وجود داره چه روشی ؟؟ ممنون ازتون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   پاسخ دادیم
 • تصویر کاربرمحمدرضا شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام...بنده ۲۸ ساله هستم و هنگام بلند کردن جسمی از زمین دچار کمر درد شدم...تست ام آر ای دادم...و نوشته برآمدگی دیسک بین L3و L4 و L4 و S1 ......که موجب تنگی کانال خفیف تا متوسط شده.....میخوام بدونم که ایا درمانی وجود داره که بتونم به ورزش بدنسازیم مثل قبل ادامه بدم یا خیر؟؟ دیگه باید مثل قبل بودنو فراموش کنم ؟؟ اگر وجود داره چه روشی ؟؟ ممنون ازتون
  1. تصویر کاربرمحمدرضاشنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   البته تصحیح میکنم....L3و L4 L4وL5
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   نیاز به معاینه دارید
   بله ممکن است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرليلي سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  براي پارگي ديسك در مهره چهارم و پنجم با چه روسي استفاده ميشه ؟و آيا بعد از عمل ميشه دوباره مثل سابق ورزش بدنسازي رو شروع كرد؟ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرسعید پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  آیا جراحی مهره های L2-L1 ریسکش بیشتر از L4-L5 هستش؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
 • تصویر کاربرابراهیم پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ،وقت شما بخیر پدر بنده رفتیم بردیم برای دکتر در اهواز که تنگی کانال نخاعی شدید داره وبایستی عمل کنه ولی چون پدرم بخاطر کبر سنش بیهوشی نمیشه انجام داد۷۹سالشه وامکانش هست از لیزر برای آزاد تنگی کانال نخاعی کمرش رو انجام داد ،مرسی مچکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   خیر
   به هیچ عنوان
   فکر نمیکنم مشکلی برای بیهوشی داشته باشند
 • تصویر کاربرامیر پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده اگر عمل دیسک با استفاده از میکروسکوپ رو انجام بدم بعد از چند وقت میتونم کوهنوردی بروم و پینگ پونگ و...
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سوال شما کلیست
   بایستی معاینه شوید

 • تصویر کاربرمصطفی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 2 سال پیش هنگام فوتبال دچار درد کمر شدم. پس از ام آر آی، پزشک مغز و اعصاب فرمودند که دیسک خفیف بین L4 و L5 و بین L5 و S1 مشاهده می شود. بعد از مصرف دارو و فیزیوتراپ بهتر شدم ولی خوب نشدم.تحت درمان از طریق طب سنتی و طب فیزیکی و توانبخشی هم قرار گرفتم که بهبودی حاصل نشده است. الان چند ماهی است که ساق پای راست نیز درد می کند.
  پیشنهاد و توصیه حضرتعالی چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   برای معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربرشیما یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر وممنون از پاسخگویی شما.۳۱ سال دارم ومهره ۴ و۵ بیرون زدگی داره و تنگی کانال دارم.کف پای راستم وپاشنه بی حس است.شما چه روش درمانی پیشنهاد می کنید؟آیا لیزر مناسب است؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   خیر
   لیزر در تنگی کانال ممنوع است
 • تصویر کاربربابالی شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و آدینه بخیر،
  مادرم ۶۹ ساله و دچار شکستگی مهره کمری L3 شده که حدود ۱۴ روز است که در حال استراحت است.
  درد شدیدی دارد، تکلیف چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   مراجعه فوری کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر