علائم دیسک کمر در پا ها

یکی از سوالات رایج مردم این است که علائم ابتلا به دیسک کمر چیست؟ آیا این علائم در پاها هم نمود پیدا می کند؟ در این مقاله سعی بر این داریم از علائم دیسک کمر در پاها صحبت کنیم.

برای بسیاری از بیماران با درد ناحیه پایینی پشت، سیاتیک، درد پشت پاها، یا ضعف ماهیچه های انتهایی بیرون زدگی (فتق) دیسک ستون فقرات تشخیص داده می شود (این وضعیت همچنین با عنوان فشردگی یا پارگی دیسک نیز شناخته می شود.).

اعصاب اطراف ستون فقرات به قدری به آسیب و فشار حساس اند که یک تغییر در موقعیت دیسک یا آسیب فیزیکی به خود دیسک، می تواند سبب ناراحتی خفیف تا شدید گردد.

درمان این نوع از درد پا و نواحی پایینی پشت به نوع فتق دیسک و شدت آن بستگی دارد اما یک ارزیابی پزشکی زودهنگام می تواند به تضمین نتیجه بهتر کمک کند.

 

دیسک کمر چیست؟

دیسک های ستون فقرات مانند یک ضربه گیر بین مهره های فقرات عمل می کند. این دیسک ها از یک لایه سخت بیرونی (Annulus fibrosis) که یک هسته ژله ای نرم را در بر گرفته (nucleus pulposus) تشکیل شده اند.

وقتی یک دیسک آسیب می بیند، می تواند تا بیش از محدوده طبیعی خود متورم گردد و اعصاب نخاعی نزدیک به خود را تحریک کند. در موارد شدیدتر، پوسته ی Annulus fibrosis می تواند ضعیف گردد یا پاره شود و باعث بیرون ریختن ماده ژله ای موجود در هسته گردد.

این مساله می تواند سبب فشرده شدن نخاع یا اعصاب نخاعی گردد. این اعصاب ممکن است نتوانند به درستی کار کنند و در نتیجه ممکن است سیگنال های غیر طبیعی به مغز بفرستند و یا از مغز دریافت کنند.

رایج ترین فتق قسمت های پایینی پشت، در ناحیه کمر، 5 مهره نزدیک به انتهای ستون فقرات، رخ می دهد (پزشکان این مهره ها را از بالا تا پایین L1-L5 می نامند.).

یکی از دلایلی که درد ناشی از آسیب به این ناحیه از ستون فقرات می تواند بسیار ناتوان کننده باشد، این است که این آسیب ممکن است عصب سیاتیک، که از قسمت های پایینی نخاع به سمت پاها می رود، را هم تحریک کند. 

عصب سیاتیک بزرگترین عصب در سیستم اعصاب محیطی ست که مغز و نخاع را به سایر بخش های بدن متصل می کند.

یک یا چند عامل به طور کلی در ایجاد فتق دیسک نقش دارند، از جمله تحلیل رفتن وابسته به سن، اضافه وزن / چاقی، ضربه، کم تحرک بودن (سبک زندگی بی تحرک) و فشار بیش از حد به ستون فقرات.

نشانه های دیسک کمر

درد و علائم مرتبط دیسک کمر

درد نواحی پایینی پشت، بخاطر تحریک اعصاب، اسپاسم (انقباض) احتمالی عضلات و التهاب، یکی از رایج ترین علائم فتق است. رادیکولوپاتی، که به سیگنال ها (پیام ها)ی غیر طبیعی اعصاب مرتبط است، نیز رایج است. علائم شامل موارد زیر است:

درد شوک الکتریکی: فشار به عصب می تواند سبب احساس غیرطبیعی، که معمولا به عنوان درد شوک الکتریکی شناخته می شود، گردد. برای فتق در ناحیه کمری، شوک ها در طول یک یا هردو پا حس می شوند.

گزگز و بی حسی: بیماران غالبا احساس غیرطبیعی دارند مثل گزگز، بی حسی، یا درد و سوزن سوزن شدن در طول یک یا هردو پا.

ضعف عضلات: پیام های عصبی که از مغز می رسد، ممکن است دچار تداخل شوند و ضعف غضلات ناحیه پایینی بدن را ایجاد کنند

مشکلات شکمی یا مثانه ای: این نشانه ها از این جهت اهمیت دارند که ممکن است از علایم سندروم Cauda equine، یک وضعیت نادر که از طریق فتق دیسک بین مهره L5 و اولین مهره ساکروم (خاجی) بوجود می آید، باشند.

نکته:

اگر درد پشت پای شما با مشکل در ادرار کردن یا حرکات شکمی همراه است یا دچار بی حسی اطراف مقعد شده اید، فورا به پزشک مراجعه کنید. این، یک موقعیت اورژانسی پزشکی ست.

تشخیص دیسک کمر

غالبا یک متخصص ستون فقرات بخاطر درد پشت و/یا پا با تست میزان حساسیت، قدرت عضله، و رفلکس، می تواند فتق دیسک را تشخیص دهد. عکس برداری رزونانس مغناطیسی (MRI) هم معمولا برای کمک به این پروسه استفاده می شود.

استفاده از MRI چالش های مخصوص به خود را به همراه دارد با این حال بخاطر اینکه می تواند فتق دیسک و سایر ناهنجاری ها را بویژه در بزرگسالان نشان دهد، مورد استفاده قرار می گیرد. ضمنا احتمال دارد که هیچ یک از این ناهنجاری ها ارتباطی با علایم درد ناحیه پایینی پشت نداشته باشند.

تشخیص و ارائه برنامه درمانی فتق دیسک باید با ترکیبی از علائم بیمار، مشاهدات بالینی و نتایج عکس برداری انجام گیرد.

تشخیص بیماری دیسک کمر

درمان درد مرتبط با فتق دیسک

اکثر علائم فتق دیسک، خود به خود طی 4-6 هفته ازبین می روند. با این حال مردم معمولا برای درد شدید نواحی پایینی پشت، به دنبال راهکار پزشکی اند. بویژه وقتی پس از چند روز بهبودی در درد رخ نمی دهد.

درد نواحی پایینی پشت، به طور کلی با موارد زیر به صورت محافظه کارانه (با احتیاط) درمان می شود:

جراحی تنها زمانی توصیه می شود که درمان های محافظه کارانه پس از هفته یا بیشتر، اثرگذار نباشد، فرد به خاطر آسیب به اعصاب دچار ضعف قابل توجه عضلات شده باشد؛ یا زمانی که عملکرد حرکتی فرد، به خطر افتاده باشد.

کلام آخر:

درد مناطق پایینی پشت می تواند آزاردهنده و ناتوان کننده باشد، اما بدانید که درمان پزشکی برای فتق دیسک کمری به علائم مخصوص شما، مدت زمان بروز علائم و پیش بینی روند بیماری بستگی دارد. 

درمان های ساده غالبا موثرند اما برخی شرایط ممکن است نیازمند درمان های تهاجمی تر باشند. بویژه اگر درد درحال پیشرفت (بدتر شدن) باشد. اگر چنین است بهتر است توسط پزشک معاینه شوید.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی دیسک کمر و گردن

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحاجی جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  در حدود دو ماه هست که درد دیسک کمر شدم با ام آرای و نوار عصب و عضله جراح تشخیص پارگی دیسک کمر داده و گفته استراحت کنم تا سه ماه اما الان دو روزه متوجه شدم عضله ساق پای چپم از سمت راست حدود یک و نیم سانت کمتر شده لطفا توضیح بدید چه کنم با توجه به اینکه تعطیلات هست؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   شنبه ۷ فروردبن ۱۰ صبه مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربروهب جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن تقریبا یک ماه پیش خم شدم یه اجسام تقریبا10کیلو برداشتم کمرم درد گرفت رفتم آمپول عضله زدم رفتم سرکار20روزکارکردم کارم سبک بود ولی بهترکه نشد بدترهم شد رفتم ام آرای دکترنشون دادم گفت دیسک دارو داده ولی خوب نشدم پاهام انگشتای پاهام بی حس شده بعضی وقتهام ماهیچه پاهام بشدت درد میکنه ولی کمرم زیاد درد نمیکنه ممنون میشم جوابموبدهید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید شنبه ۷ فروردبن ۱۰ صبه مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرNasim شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  ببخشید من خیلی وقته که کمرم و پای راستم خیلی درد میکنه.وقتی که مدتی سرپا وایسم یا کار سنگینی انجام بدم خیلی احساس درد میکنم و وقتی که کمی استراحت کنم بعد از خستگی نمیتونم روی پای راستم بایستم ومدتیه پاشنه ی پامم خیلی درد میکنه و بی حس میشه و حدود یک هفته ست که پاهای خیلی سوز سوز میشه.لطفا راهنمایی کنید.به نظر شما من دیسک کمر دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرایرانی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام
  اینجانب در خرداد 1398 دچار پارگی دیسک در ناحیه پایین کمر شدم و به تشخیص دو پزشک باید عمل می کردم و به صورت اورژانسی توسط یکی از پزشکان عمل شدم به گفته پزشک معالجم دیسک پاره شده خارج و کمی هم استخوانهای اطراف تراشیده شد. در حال حاضر مشکلم بی حسی در ناحیه روی باسن و بالای ران است که بعد از عمل بهبود پیدا نکرد و به تازگی زانو درد نیز گرفته بودم که به تشخیص پزشک معالجم دارو خوردم و فیزیوتراپی انجام دادم ولی هنوز درد در ناحیه کمر و گاهی پشت زانو و بی حسی را دارم. ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید آیا می توانم از این درد خلاص شوم یا نه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرآزیتا جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  من قسمت پایین کمرم بدتردردمیکنه یه جوری پام سست میشه پای راست.دردازپایین کمرم شروع میشه باسن تاپای راستم راهنماییم کنیدممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرآزیتا جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  من قسمت پایین کمرم بدتردردمیکنه یه جوری پام سست میشه پای راست.دردازپایین کمرم شروع میشه باسن تاپای راستم راهنماییم کنیدممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   مراجعه کنید علامت خطره
 • تصویر کاربربتی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 37ساله هستم سابقه دیسک کمر مهره 4و5بعد, از, یه سفر دوازده ساعته به شدت کمرم درد, گرفته و هر دو پاهام به شدت کوفته و درد دارن خواستم بدونم مربوط به همون دیسک میشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربربتی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 37ساله هستم سابقه دیسک کمر مهره 4و5بعد, از, یه سفر دوازده ساعته به شدت کمرم درد, گرفته و هر دو پاهام به شدت کوفته و درد دارن خواستم بدونم مربوط به همون دیسک میشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرلیلی شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.وقتتون بخیر.عکس ام ار ایمو خدمتتون ارسال کردم لطفا ببینین و پاسخمو بدین ممنون میشم.من ماهیچه پای چپم خیلی درد میکرد که دردش تا ناحیه لگن هم کشیده میشه.البته این درد بعضی شبا اتفاق میوفته و راه میتونم برم.فقط گهگاهی درد میگیره.دکترم هم رفتم و گفتن دیسکم پاره شده و نیاز به عمل داره و البته هردکتری یه نظری داده.نظر شمارو خواستم بدونم.خواهشا زودتر جوابمو بدین.بسیار ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   به نظر عمل لازم نیست
 • تصویر کاربرفریده یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتروقتتون بخیر، من ۳۲سالمه، ودیسک کمرشدیدوسیاتیک دارم والان حدودا۱۰روزه استراحتم نمیتونم بشینم روکمر، یاپاشم راه برم، فقط درحالت درازکشیده ام،بخوام بلندشم خیلی احساس درد دارم وکمرقفل میشه، ایا بااسنراحت خوب میشم یابایدعمل شم؟ م
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر