علائم دیسک کمر در پا ها

یکی از سوالات رایج مردم این است که علائم ابتلا به دیسک کمر چیست؟ آیا این علائم در پاها هم نمود پیدا می کند؟ در این مقاله سعی بر این داریم از علائم دیسک کمر در پاها صحبت کنیم.

برای بسیاری از بیماران با درد ناحیه پایینی پشت، سیاتیک، درد پشت پاها، یا ضعف ماهیچه های انتهایی بیرون زدگی (فتق) دیسک ستون فقرات تشخیص داده می شود (این وضعیت همچنین با عنوان فشردگی یا پارگی دیسک نیز شناخته می شود.).

اعصاب اطراف ستون فقرات به قدری به آسیب و فشار حساس اند که یک تغییر در موقعیت دیسک یا آسیب فیزیکی به خود دیسک، می تواند سبب ناراحتی خفیف تا شدید گردد.

درمان این نوع از درد پا و نواحی پایینی پشت به نوع فتق دیسک و شدت آن بستگی دارد اما یک ارزیابی پزشکی زودهنگام می تواند به تضمین نتیجه بهتر کمک کند.

 

دیسک کمر چیست؟

دیسک های ستون فقرات مانند یک ضربه گیر بین مهره های فقرات عمل می کند. این دیسک ها از یک لایه سخت بیرونی (Annulus fibrosis) که یک هسته ژله ای نرم را در بر گرفته (nucleus pulposus) تشکیل شده اند.

وقتی یک دیسک آسیب می بیند، می تواند تا بیش از محدوده طبیعی خود متورم گردد و اعصاب نخاعی نزدیک به خود را تحریک کند. در موارد شدیدتر، پوسته ی Annulus fibrosis می تواند ضعیف گردد یا پاره شود و باعث بیرون ریختن ماده ژله ای موجود در هسته گردد.

این مساله می تواند سبب فشرده شدن نخاع یا اعصاب نخاعی گردد. این اعصاب ممکن است نتوانند به درستی کار کنند و در نتیجه ممکن است سیگنال های غیر طبیعی به مغز بفرستند و یا از مغز دریافت کنند.

رایج ترین فتق قسمت های پایینی پشت، در ناحیه کمر، 5 مهره نزدیک به انتهای ستون فقرات، رخ می دهد (پزشکان این مهره ها را از بالا تا پایین L1-L5 می نامند.).

یکی از دلایلی که درد ناشی از آسیب به این ناحیه از ستون فقرات می تواند بسیار ناتوان کننده باشد، این است که این آسیب ممکن است عصب سیاتیک، که از قسمت های پایینی نخاع به سمت پاها می رود، را هم تحریک کند. 

عصب سیاتیک بزرگترین عصب در سیستم اعصاب محیطی ست که مغز و نخاع را به سایر بخش های بدن متصل می کند.

یک یا چند عامل به طور کلی در ایجاد فتق دیسک نقش دارند، از جمله تحلیل رفتن وابسته به سن، اضافه وزن / چاقی، ضربه، کم تحرک بودن (سبک زندگی بی تحرک) و فشار بیش از حد به ستون فقرات.

نشانه های دیسک کمر

درد و علائم مرتبط دیسک کمر

درد نواحی پایینی پشت، بخاطر تحریک اعصاب، اسپاسم (انقباض) احتمالی عضلات و التهاب، یکی از رایج ترین علائم فتق است. رادیکولوپاتی، که به سیگنال ها (پیام ها)ی غیر طبیعی اعصاب مرتبط است، نیز رایج است. علائم شامل موارد زیر است:

درد شوک الکتریکی: فشار به عصب می تواند سبب احساس غیرطبیعی، که معمولا به عنوان درد شوک الکتریکی شناخته می شود، گردد. برای فتق در ناحیه کمری، شوک ها در طول یک یا هردو پا حس می شوند.

گزگز و بی حسی: بیماران غالبا احساس غیرطبیعی دارند مثل گزگز، بی حسی، یا درد و سوزن سوزن شدن در طول یک یا هردو پا.

ضعف عضلات: پیام های عصبی که از مغز می رسد، ممکن است دچار تداخل شوند و ضعف غضلات ناحیه پایینی بدن را ایجاد کنند

مشکلات شکمی یا مثانه ای: این نشانه ها از این جهت اهمیت دارند که ممکن است از علایم سندروم Cauda equine، یک وضعیت نادر که از طریق فتق دیسک بین مهره L5 و اولین مهره ساکروم (خاجی) بوجود می آید، باشند.

نکته:

اگر درد پشت پای شما با مشکل در ادرار کردن یا حرکات شکمی همراه است یا دچار بی حسی اطراف مقعد شده اید، فورا به پزشک مراجعه کنید. این، یک موقعیت اورژانسی پزشکی ست.

تشخیص دیسک کمر

غالبا یک متخصص ستون فقرات بخاطر درد پشت و/یا پا با تست میزان حساسیت، قدرت عضله، و رفلکس، می تواند فتق دیسک را تشخیص دهد. عکس برداری رزونانس مغناطیسی (MRI) هم معمولا برای کمک به این پروسه استفاده می شود.

استفاده از MRI چالش های مخصوص به خود را به همراه دارد با این حال بخاطر اینکه می تواند فتق دیسک و سایر ناهنجاری ها را بویژه در بزرگسالان نشان دهد، مورد استفاده قرار می گیرد. ضمنا احتمال دارد که هیچ یک از این ناهنجاری ها ارتباطی با علایم درد ناحیه پایینی پشت نداشته باشند.

تشخیص و ارائه برنامه درمانی فتق دیسک باید با ترکیبی از علائم بیمار، مشاهدات بالینی و نتایج عکس برداری انجام گیرد.

تشخیص بیماری دیسک کمر

درمان درد مرتبط با فتق دیسک

اکثر علائم فتق دیسک، خود به خود طی 4-6 هفته ازبین می روند. با این حال مردم معمولا برای درد شدید نواحی پایینی پشت، به دنبال راهکار پزشکی اند. بویژه وقتی پس از چند روز بهبودی در درد رخ نمی دهد.

درد نواحی پایینی پشت، به طور کلی با موارد زیر به صورت محافظه کارانه (با احتیاط) درمان می شود:

جراحی تنها زمانی توصیه می شود که درمان های محافظه کارانه پس از هفته یا بیشتر، اثرگذار نباشد، فرد به خاطر آسیب به اعصاب دچار ضعف قابل توجه عضلات شده باشد؛ یا زمانی که عملکرد حرکتی فرد، به خطر افتاده باشد.

کلام آخر:

درد مناطق پایینی پشت می تواند آزاردهنده و ناتوان کننده باشد، اما بدانید که درمان پزشکی برای فتق دیسک کمری به علائم مخصوص شما، مدت زمان بروز علائم و پیش بینی روند بیماری بستگی دارد. 

درمان های ساده غالبا موثرند اما برخی شرایط ممکن است نیازمند درمان های تهاجمی تر باشند. بویژه اگر درد درحال پیشرفت (بدتر شدن) باشد. اگر چنین است بهتر است توسط پزشک معاینه شوید.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی دیسک کمر و گردن

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرTahereh جمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام دختری ۲۰ ساله هستم چند سالی میشه که در بعضی مواقع دردی رو از پایین کمرم تا انگشت احساس میکنم که تقریبا یک درد تیز هست.(بعضی هفته ها اصلا درد ندارم و بعضی هفته ها چند روز درد دارم البته درد ها چندروز طول نمیکشن، درواقع با خوردن استامینوفن درد اروم میشه. قبلا از پماد های مالشی استفاده میکردم و خوب میشدم اما الان وقتی استفاده میکنم، به طور موقت خوب میشه و دوباره تقریبا بعد از نیم ساعت درد شروع میشه و استامینوفن استفاده میکنم.)من دانشجو هستم و هر روز چندین ساعت رو به خوندن درس پشت میز میگذرونم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفارا جمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خانم ۲۳ ساله هستم با سابقهptc و برداشتن تیرویید قرص لوو میخورم البته دوبار برای اسکن قطع کردم کهtshبه بالای ۱۰۰ رسبد و دیسکوپاتی و دهیدراته شدن l4 l5هم دارم چتد وقتیه کف پا یا روی پا یا یه مخدوده کوچبک مثلا دوسه تا انگشت کناری پا برای هر دو پاهام پیش میاد دو سه روز یبار سوزن سورن میسه در حد کم تر از یک دقیقه و برطرف میشه بنظرتون چیکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۴ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرZ.gh یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام من کمرم خم و راست که میشم خیلی درد میکنه وقتی میشنم رودست شویی خیلی اذیت میشم چیز زیاد سنگینی نمیتونم بلند کنم چه مشکلی هست؟میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید کمر دیسک خفیف دارن مهر هایL4وL5 دکتر ارتوپدی رفتم چند قم قرص دادن چیزی معلومات نداد من چی کار کنم راهنمایی کنید ممنون میشم .
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر،sevda یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من چند روزی هس که درد شدید پایین کمر دارم وگاهی این درد به زیر شکم و بالای رانم میزنه البته احساس میکنم گودی کمر شدیدی هم دارم میشه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعمران یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام بنده چند وقتی هست که انگشتای پام بی حس میشن و بعد خوب میشه گز گز و بی حسی در پای راستم هم دارم ولی خفیف تر ، ام ار ای رو ارسال میکنم ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرMiss سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مدتی است درد کمر وگاهی درد در قسمت بالای ران پای راست دارم جوری که از شدت درد نمیتونم حرکت بدم علت چیست ممنون میشم راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفراهانی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دوماه پیش به دلیل ترس و اضطراب به گز گز اندام ها مبتلا شدم و از ترس بیماری ام اس به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم و ایشان بعد از درخواست آم ار ای ازسر وگردن وکمر تشخیص دیسک در ناحیه کمر وگردن دادند سوزش شدید انگشت شصت پا ودرد انگشتان پا وکف پا وسوزش کف دست ها ودرد انتشاری در بازو و ساعد دارم احساس لرزش در
  پاها از داخل دارم که این لرزش به چشم دیده نمی شود واین لرزش با تپش قلب هم همراه است گز گز دست و پایم خوب شده ولی درد کف پا و مچ پا و سوزش انگشتان شست پا اذیتم میکندهنگام زیاد ایستادن و زیاد نشستن پهلوی چپم به شدت درد میگیرد که سریع باید تغییر موقعیت بدم

  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
  درضمن ۴۰ ساله هستم وخانم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحمید سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام‌اقای‌دکتر‌خسته‌نباشید‌برای‌دیکس‌کمر‌به‌پای‌راستم‌میزنه‌تیر‌میکشه‌‌برای‌رفع‌درد‌چه‌باید‌کرد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرماندانا پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام ووقت بخیر.من خانمی31ساله هستم که دوسال پیش یک سزارین داشتم که اول ازکمر بیحس وبعد بیهوش کامل شدم.
  اقای دکتر از اون موقع بعضی وقتاکمردرد کمی داشتم اما الان که دوساله گذشته چندروزه کمردرد شدید وپادرد شدید دردوپا بخصوص قسمت پایینی در زمان استراحت دارم،اما وقتی مشغول کار هستم متوجه دردم نمیشم.علت چیه؟ایا دیسک کمر دارم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات