ویژگی سردرد های تومور مغزی چیست؟

بسیاری از بیماری ها هستند که سردرد یکی از نشانه های آن ها می باشد؛ اما سردرد های تومور مغزی یک تعداد علائم و ویژگی های دیگری دارند که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

اگرچه سردرد یکی از علائم رایج تومورهای مغزی است، اما اکثر سردردها علل دیگری دارند.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در سال 2015 (WHO)  50-75٪ بزرگسالان 18 تا 65 سال در سراسر جهان گزارش کرده اند که حداقل یک بار در سال 2015 دچار سردرد شده اند. سازمان بهداشت جهانی همچنین خاطر نشان می کند که تا 4٪ از جمعیت بزرگسال جهان با اختلال سردرد مزمن زندگی می کنند.

در مقایسه با این تعداد زیاد، پزشکان در سال 2016 حدود 330،000 نفر مبتلا به سرطان مغز یا نخاع ( تومور مغز یا نخاع ) را تشخیص دادند.

بیشتر سردرد ها، سردرد های تومور مغزی نیستند و وجود تومور مغزی را تایید نمی کنند. اگر هر از گاهی دچار سردرد می شوید، این حالت به ندرت یک فوریت پزشکی محسوب می شود. با این حال، تومور مغزی می تواند منجر به سردردهای شدید و مداوم شود.

در این مقاله، ما تفاوت سردردهای منظم و سردردهای تومورهای مغزی ( ناشی از تومور مغزی ) را مورد بحث قرار می دهیم. همچنین علائم دیگر تومورهای مغزی و زمان مراجعه به پزشک را پوشش می دهیم.

سردرد تومور مغزی

آیا هر سردردی نشانه ی تومور مغزی است؟

طبق انجمن تومور مغزی آمریکا، حدود 50 درصد از افراد مبتلا به تومور مغزی سردرد را تجربه می کنند. با این حال، تومورهای مغزی نوع خاصی از سردرد را ایجاد می کنند که با سردردهای میگرنی یا تنشی متفاوت است.

سردردهای ناشی از تومورهای مغزی دارای ویژگی های زیر می باشند:

بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید سایر شرایط و عوامل می توانند منجر به سردردهایی با ویژگی های مشابه شوند.

به عنوان مثال، اختلالات خواب مانند دندان قروچه، آپنه خواب و بی خوابی نیز می توانند منجر به سردردهای صبحگاهی شوند.

سردردهای ناشی از تومورهای مغزی چگونه حس می شوند؟

تجربه درد هر بیمار متفاوت است، اما سردردهای مرتبط با تومورهای مغزی ثابت هستند و در شب یا صبح زود بدتر می شوند. آن ها اغلب به عنوان سردردهای کسل کننده و از نوع “فشاری” توصیف می شوند، 

هرچند برخی از بیماران نیز دردی تیز دارند. آن ها را می توان در یک ناحیه خاص نشان داد. با سرفه، عطسه یا فشار آوردن می توانند بدتر شوند. سردرد ناشی از تومور ممکن است در اوایل درمان به مسکن های بدون نسخه پاسخ دهد اما با گذشت زمان مقاومت بیشتری در برابر دارو ایجاد می کند.

مغز خودش هیچ گیرنده ی دردی ندارد، اما مکانیسم های مختلفی وجود دارد که علت ایجاد سردرد را توسط تومورهای مغزی توضیح می دهند. 

اساسی ترین علت این است که یک تومور می تواند فشار داخل جمجمه ای شما را افزایش دهد و باعث کشیدگی دورا، پوشش مغز و نخاع، شود. این حالت می تواند دردناک باشد، زیرا دورا، دارای انتهای عصبی حس دار می باشد.

جمجمه اساساً همانند یک کره ای است که مقدار مشخصی بافت درون آن است. افزودن بافت بیشتر (به عنوان مثال تومور یا لخته خون) فشار داخل کره را افزایش می دهد زیرا جمجمه نمی تواند برای انطباق با آن گسترش یابد.

همچنین، گاهی اوقات تومورها می توانند در مکان هایی ایجاد شوند که جریان طبیعی مایع مغزی نخاعی (مایعی که در مغز ایجاد می شود و مغز و نخاع را می پوشاند) را مسدود می کنند. افزایش مایعات نیز می تواند فشار داخل جمجمه ای را افزایش دهد.

برخی افراد همچنین نظر می دهند که کشش رگ های خونی توسط تومور می تواند دردناک تلقی شود. در اصل ممکن است برخی تومورها پروتئین های التهابی (سایتوکین ها) آزاد کنند که ممکن است در سردرد نقش داشته باشند.

سردرد های نشان دهنده ی تومور مغزی

آیا تومورهایی که باعث سردرد می شوند بدخیم هستند یا خوش خیم؟

الگوی سردردهایی که یک بیمار تجربه می کند اطلاعات زیادی در مورد تومور مرتبط با آن به پزشکان نمی دهد: بعضی از بیماران مبتلا به تومورهای بدخیم اصلاً سردرد ندارند، در حالی که تومورهای خوش خیم کوچکتر می توانند باعث سردردهای ناتوان کننده ای شوند و بالعکس. 

ارزیابی توسط پزشک، همراه با مطالعات تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی در صورت لزوم، اطلاعات بسیار بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد.

علائم و نشانه های تومور مغزی

سردردهای تومور مغزی باعث درد شدیدی می شوند که افراد ممکن است آن را با سردردهای میگرنی یا تنشی اشتباه بگیرند. بعد از توضیح نشانه های تومور مغزی راجع به هر کدام از سردرد ها صحبت می کنیم. تومورهای مغزی علائم دیگری علاوه بر سردرد ایجاد می کنند، از جمله:

علائم تومور مغزی

سایر اختلالات با علائم سردرد

اگرچه سردرد یکی از علائم رایج تومور مغزی است، تعداد بسیار کمی از سردردها نشان دهنده سرطان می باشند. فردی که سردردهای مکرر یا شدید دارد، ممکن است دچار اختلال سردرد مانند میگرن یا سردردهای تنشی باشد.

طبقه بندی بین المللی اختلالات سردرد (ICD) شامل بیش از 150 نوع متمایز سردرد است. برخی از رایج ترین انواع آن ها عبارتند از:

1- میگرن

میگرن بیماری است که محققان پیش بینی می کنند حدود 1.04 میلیارد نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. دوره های میگرن دارای یک سری علائم احتمالی هستند که می توانند از 4 ساعت تا 2 روز ادامه داشته باشند. این علائم شامل موارد زیر است:

تقریباً یک سوم از افراد مبتلا به میگرن دوره هایی با هاله را تجربه می کنند. هاله به اختلالات بینایی، جسمی یا گفتاری گفته می شود که قبل از شروع دوره میگرن رخ می دهد. نمونه هایی از این علائم عبارتند از:

2- سردردهای تنشی

سردردهای تنشی رایج ترین نوع سردردهای اولیه هستند. این سردردها باعث ایجاد دردی خفیف تا متوسط در پشت چشم، اطراف سر یا گردن می شوند.

سردردهای تنشی، ناشی از انقباضات عضلانی در سر و گردن می باشند. عواملی که می توانند باعث انقباضات عضلانی در این مناطق شوند عبارتند از:

3- سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای سردردهای شدید و عودکننده ای هستند که باعث ایجاد درد سوزشی یا خستگی در اطراف یک چشم می شوند.

این سردردها معمولاً به طور غیر منتظره ای ایجاد می شوند و بین 15 دقیقه تا 3 ساعت طول می کشند. علائم دیگر سردردهای خوشه ای عبارتند از:

سردردهای خوشه های ممکن است روزانه به مدت چند روز تا بیشتر از یک سال ادامه داشته باشند. علت سردردهای خوشه ای ناشناخته مانده است.

سردرد های خوشه ای

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فردی سردردهای مکرر یا شدیدی دارد که زندگی روزمره وی را تحت تأثیر قرار می دهد یا اینکه تغییراتی در الگو یا شدت سردردهای خود مشاهده می کند، باید به پزشک مراجعه کند. اگر افراد هر یک از موارد زیر را تجربه کردند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنند:

پزشک می تواند به شما در تشخیص علت اصلی سردردهای شدید کمک کند و ویژگی سردرد های تومور مغزی را بازگو کند. وی سابقه پزشکی و علائم فعلی شما را بررسی می کند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است از مغز فرد سی تی اسکن یا ام آر آی گرفته و همچنین بینایی، شنوایی و تعادل وی را بررسی کند.

اگر پزشک توموری در مغز یا نخاع پیدا کند، یک نمونه از بافت را جمع آوری کرده و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد. در اینجا، تکنسین های آزمایشگاهی آزمایشاتی را برای تعیین نوع و منشا تومور انجام می دهند.

یک پزشک با استفاده از این اطلاعات بهترین گزینه های درمانی را به شما توصیه می کند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررضایی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 6 روز پیش)تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  چند ماهی هست که سردرد دارم سردردها در بالای سر پیشانی و بیشتر پشت سرم هست که گاه صورتم هم قرمز می شود و ضربان قلبم بالا می رود دستانم هم درد میکند مثل اول حوصله صداها را ندارم صداهای بلند یا تمرکز زیاد از داروی لوزارتان هم برای فشار خون استفاده می کند دکتر قلب هم اکوی قلبم گفته مشکل ندارد مشکل من چیست لرزش در بدنم هم حس می کنم ودر سرم هم گاهی هست.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 6 روز پیش)
   به نورولوژیست مراجعه کنید
 • تصویر کاربرFarnia شنبه ۲۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من 60 درصد مواقع سردرد دارم
  قبلا سردردم نمیدونستم از کجاست
  ولی نزدیک به یه هفته ست که از سمت چپ سردردم شروع میشه گاهی اوقات به سمت راست هم ادامه پیدا میکنه بعضی اوقات هم خیر
  اردیبهشت یا خرداد بود که سی تی گرفتم و گفتن مشکلی نیست برای زمانی بود که نمیدونستم درد از کجا شروع میشه
  مسکنی مثله استامينوفن هم مصرف کردم ولی به طور کامل سردردم از بین نرفته
  شما چه نظری دارید؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   به نورولوژیست مراجعه کنید
 • تصویر کاربرFarnia شنبه ۲۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من 60 درصد مواقع سردرد دارم
  قبلا سردردم نمیدونستم از کجاست
  ولی نزدیک به یه هفته ست که از سمت چپ سردردم شروع میشه گاهی اوقات به سمت راست هم ادامه پیدا میکنه بعضی اوقات هم خیر
  اردیبهشت یا خرداد بود که سی تی گرفتم و گفتن مشکلی نیست برای زمانی بود که نمیدونستم درد از کجا شروع میشه
  مسکنی مثله استامينوفن هم مصرف کردم ولی به طور کامل سردردم از بین نرفته
  شما چه نظری دارید؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   به نورولوژیست مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسعید سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  باسلام
  من سال پیش انژیو کردم و دوتا فنر گذاشته دکتر در کشور آلمان والا چند ماهی هست سردرد و سرگیجه و بی حالی خیلی و سردی پا هام اذیتم میکنه میتونید من راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   به نورولوژیست مراجعه کنید
 • تصویر کاربراتوسا سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید . من حدودا دو هفته است که سر درد خیلی آزار دهنده ای دارم . یه لحظه آرومم یدفعه سمت راست سرم شدیدا تیر می کشه. با مسکن هم آروم نمیشم . یکبار رفتم درمانگاه برام نوروبین زد . هیچ تغییری نکردم.
  مسکن میخورم فایده نداره .‌تحمل دردم خیلی بالاست اما دیگه واقعا اذیتم. عصبی شدم از درد زیاد . ممنون میشم راهنماییم کنید .
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرسمانه شنبه ۲۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام من در کف سرم یک درد خفیف دارم این نشانه چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۰ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   سالم هستید
 • تصویر کاربرحسنی سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت جناب آقای دکتر
  هفته قبل تحت فشار عصبی و استرس زیادی بودم الان چند روزه هست که دچار سردرد های خفیف و طولانی مدت در طول شبانه روز در ناحیه کف سر هستم حسی که انگار از بالا موهام کشیده میشوند میشه راهنمایی بفرمایید چیکار کنم
  مسکن هایی مثل استامینوفن و پروفن هم استفاده کردم ولی مشکلم به طور کامل حل نشده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   مراجعه نورولوژیست
 • تصویر کاربركرمي جمعه ۱۲ دی ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خير
  دكتر مهره T12
  عكس گرفتم متخصص گفته كه بايد عمل باز و پلاتين بشه
  چندتا دكتر ديگه هم گفتن نيار نيست علاعم شديد نداري
  باهاش مدارا كن ولي موقع نشستن اذيت ميشم
  ميخواستم بدونم ديسك T12ميگن ريسك عمل بالاي داره اينجور كه شنيدم
  ايا براي T12حتما بايد عمل باز انجام بشه
  يا از عمل هاي ديگه مثل ميكروسكپي يا غيره هم ميشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۲ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
 • تصویر کاربرحمزه سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام من هجده روزه که دیسک کمرمو که فقط بیرون زدگی بین مهره چهار و پنج بود عمل کردم چن روز اول دردی نداشتم ولی از روز پنجم درد پای چپ و بغل باسن سمت چپم به شدت درد میکند البته موقع راه رفتن زیاد درد ندارم آیا عملم موفق نبوده یا این حالت طبیعی است ؟.
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربررضا دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  وقتی سردی به چشمم میخورد ناحیه ی پشت سرم درد میکند اما شدید نیست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر