ویژگی سردرد های تومور مغزی چیست؟

بسیاری از بیماری ها هستند که سردرد یکی از نشانه های آن ها می باشد؛ اما سردرد های تومور مغزی یک تعداد علائم و ویژگی های دیگری دارند که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

اگرچه سردرد یکی از علائم رایج تومورهای مغزی است، اما اکثر سردردها علل دیگری دارند.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در سال 2015 (WHO)  50-75٪ بزرگسالان 18 تا 65 سال در سراسر جهان گزارش کرده اند که حداقل یک بار در سال 2015 دچار سردرد شده اند. سازمان بهداشت جهانی همچنین خاطر نشان می کند که تا 4٪ از جمعیت بزرگسال جهان با اختلال سردرد مزمن زندگی می کنند.

در مقایسه با این تعداد زیاد، پزشکان در سال 2016 حدود 330،000 نفر مبتلا به سرطان مغز یا نخاع ( تومور مغز یا نخاع ) را تشخیص دادند.

بیشتر سردرد ها، سردرد های تومور مغزی نیستند و وجود تومور مغزی را تایید نمی کنند. اگر هر از گاهی دچار سردرد می شوید، این حالت به ندرت یک فوریت پزشکی محسوب می شود. با این حال، تومور مغزی می تواند منجر به سردردهای شدید و مداوم شود.

در این مقاله، ما تفاوت سردردهای منظم و سردردهای تومورهای مغزی ( ناشی از تومور مغزی ) را مورد بحث قرار می دهیم. همچنین علائم دیگر تومورهای مغزی و زمان مراجعه به پزشک را پوشش می دهیم.

سردرد تومور مغزی

آیا هر سردردی نشانه ی تومور مغزی است؟

طبق انجمن تومور مغزی آمریکا، حدود 50 درصد از افراد مبتلا به تومور مغزی سردرد را تجربه می کنند. با این حال، تومورهای مغزی نوع خاصی از سردرد را ایجاد می کنند که با سردردهای میگرنی یا تنشی متفاوت است.

سردردهای ناشی از تومورهای مغزی دارای ویژگی های زیر می باشند:

بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید سایر شرایط و عوامل می توانند منجر به سردردهایی با ویژگی های مشابه شوند.

به عنوان مثال، اختلالات خواب مانند دندان قروچه، آپنه خواب و بی خوابی نیز می توانند منجر به سردردهای صبحگاهی شوند.

سردردهای ناشی از تومورهای مغزی چگونه حس می شوند؟

تجربه درد هر بیمار متفاوت است، اما سردردهای مرتبط با تومورهای مغزی ثابت هستند و در شب یا صبح زود بدتر می شوند. آن ها اغلب به عنوان سردردهای کسل کننده و از نوع “فشاری” توصیف می شوند، 

هرچند برخی از بیماران نیز دردی تیز دارند. آن ها را می توان در یک ناحیه خاص نشان داد. با سرفه، عطسه یا فشار آوردن می توانند بدتر شوند. سردرد ناشی از تومور ممکن است در اوایل درمان به مسکن های بدون نسخه پاسخ دهد اما با گذشت زمان مقاومت بیشتری در برابر دارو ایجاد می کند.

مغز خودش هیچ گیرنده ی دردی ندارد، اما مکانیسم های مختلفی وجود دارد که علت ایجاد سردرد را توسط تومورهای مغزی توضیح می دهند. 

اساسی ترین علت این است که یک تومور می تواند فشار داخل جمجمه ای شما را افزایش دهد و باعث کشیدگی دورا، پوشش مغز و نخاع، شود. این حالت می تواند دردناک باشد، زیرا دورا، دارای انتهای عصبی حس دار می باشد.

جمجمه اساساً همانند یک کره ای است که مقدار مشخصی بافت درون آن است. افزودن بافت بیشتر (به عنوان مثال تومور یا لخته خون) فشار داخل کره را افزایش می دهد زیرا جمجمه نمی تواند برای انطباق با آن گسترش یابد.

همچنین، گاهی اوقات تومورها می توانند در مکان هایی ایجاد شوند که جریان طبیعی مایع مغزی نخاعی (مایعی که در مغز ایجاد می شود و مغز و نخاع را می پوشاند) را مسدود می کنند. افزایش مایعات نیز می تواند فشار داخل جمجمه ای را افزایش دهد.

برخی افراد همچنین نظر می دهند که کشش رگ های خونی توسط تومور می تواند دردناک تلقی شود. در اصل ممکن است برخی تومورها پروتئین های التهابی (سایتوکین ها) آزاد کنند که ممکن است در سردرد نقش داشته باشند.

سردرد های نشان دهنده ی تومور مغزی

آیا تومورهایی که باعث سردرد می شوند بدخیم هستند یا خوش خیم؟

الگوی سردردهایی که یک بیمار تجربه می کند اطلاعات زیادی در مورد تومور مرتبط با آن به پزشکان نمی دهد: بعضی از بیماران مبتلا به تومورهای بدخیم اصلاً سردرد ندارند، در حالی که تومورهای خوش خیم کوچکتر می توانند باعث سردردهای ناتوان کننده ای شوند و بالعکس. 

ارزیابی توسط پزشک، همراه با مطالعات تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی در صورت لزوم، اطلاعات بسیار بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد.

علائم و نشانه های تومور مغزی

سردردهای تومور مغزی باعث درد شدیدی می شوند که افراد ممکن است آن را با سردردهای میگرنی یا تنشی اشتباه بگیرند. بعد از توضیح نشانه های تومور مغزی راجع به هر کدام از سردرد ها صحبت می کنیم. تومورهای مغزی علائم دیگری علاوه بر سردرد ایجاد می کنند، از جمله:

علائم تومور مغزی

سایر اختلالات با علائم سردرد

اگرچه سردرد یکی از علائم رایج تومور مغزی است، تعداد بسیار کمی از سردردها نشان دهنده سرطان می باشند. فردی که سردردهای مکرر یا شدید دارد، ممکن است دچار اختلال سردرد مانند میگرن یا سردردهای تنشی باشد.

طبقه بندی بین المللی اختلالات سردرد (ICD) شامل بیش از 150 نوع متمایز سردرد است. برخی از رایج ترین انواع آن ها عبارتند از:

1- میگرن

میگرن بیماری است که محققان پیش بینی می کنند حدود 1.04 میلیارد نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. دوره های میگرن دارای یک سری علائم احتمالی هستند که می توانند از 4 ساعت تا 2 روز ادامه داشته باشند. این علائم شامل موارد زیر است:

تقریباً یک سوم از افراد مبتلا به میگرن دوره هایی با هاله را تجربه می کنند. هاله به اختلالات بینایی، جسمی یا گفتاری گفته می شود که قبل از شروع دوره میگرن رخ می دهد. نمونه هایی از این علائم عبارتند از:

2- سردردهای تنشی

سردردهای تنشی رایج ترین نوع سردردهای اولیه هستند. این سردردها باعث ایجاد دردی خفیف تا متوسط در پشت چشم، اطراف سر یا گردن می شوند.

سردردهای تنشی، ناشی از انقباضات عضلانی در سر و گردن می باشند. عواملی که می توانند باعث انقباضات عضلانی در این مناطق شوند عبارتند از:

3- سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای سردردهای شدید و عودکننده ای هستند که باعث ایجاد درد سوزشی یا خستگی در اطراف یک چشم می شوند.

این سردردها معمولاً به طور غیر منتظره ای ایجاد می شوند و بین 15 دقیقه تا 3 ساعت طول می کشند. علائم دیگر سردردهای خوشه ای عبارتند از:

سردردهای خوشه های ممکن است روزانه به مدت چند روز تا بیشتر از یک سال ادامه داشته باشند. علت سردردهای خوشه ای ناشناخته مانده است.

سردرد های خوشه ای

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فردی سردردهای مکرر یا شدیدی دارد که زندگی روزمره وی را تحت تأثیر قرار می دهد یا اینکه تغییراتی در الگو یا شدت سردردهای خود مشاهده می کند، باید به پزشک مراجعه کند. اگر افراد هر یک از موارد زیر را تجربه کردند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنند:

پزشک می تواند به شما در تشخیص علت اصلی سردردهای شدید کمک کند و ویژگی سردرد های تومور مغزی را بازگو کند. وی سابقه پزشکی و علائم فعلی شما را بررسی می کند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است از مغز فرد سی تی اسکن یا ام آر آی گرفته و همچنین بینایی، شنوایی و تعادل وی را بررسی کند.

اگر پزشک توموری در مغز یا نخاع پیدا کند، یک نمونه از بافت را جمع آوری کرده و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد. در اینجا، تکنسین های آزمایشگاهی آزمایشاتی را برای تعیین نوع و منشا تومور انجام می دهند.

یک پزشک با استفاده از این اطلاعات بهترین گزینه های درمانی را به شما توصیه می کند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرنارنین یکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر بنده از دیروز تا به حال دچار سر درد ی شدم که تا به حال سابقه نداشته به این شکل که فقط یک قسمت در سرم دقیقا چهار انگشت از مرکز سرم به سمت چپ دردی دارد که انگار میگیره و ول میکنه .
  و حسابی من رو ترسانده .لطفا راهنمایی بفرمایید با ت جه به اینکه ایام نوروز هست و مطب ها تعطیل
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۸ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرمحمدرضا شنبه ۷ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  اقای دکتر من ۲۸ سالمه الان سه روزه سر درد گرفتم تا الان هم هیچ گونه سر دردی نداشتم
  دردی از توی حلقم میاد توی مغز سرم پخش میشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۷ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمرضیه دوشنبه ۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام من همیشه سردرد دارم از سردرد شدید چشامم درد میکنه وکاهش وزنم دارم میشه بگین علتش چیه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرندا دوشنبه ۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  باسلام.من پشت سرم سمت راست یه غده در اومده و همون سمت گردنم درد میکنه.ممکنه تومور باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمسعودتقی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  خسته نباشیدمیخواستم بدونم بنده سه تاازمهرهام شکستن داخل تصادف ولی درطول بستری هیچ عمل جراحی نشده ام الان بعدازحدوددوماه که مرخص شدم دردشدیدی درناحیه ستون فقرات وبی حسی پاهاودستهارادارم لطفاراهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرجواد سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید حدود سه هفته پیش سمت راست سرم و چشم راستم و پشت سرم درد خفیفی گرفت و حدود4روز ادامه داشت و تموم شد ودوباره شروع شده عین همون قبلی علایم تومور هم که خوندم علایمی ندارم فقط گاه ی اوقات خستگی دارم اونم خیلی کم .و بگم که قلیان زیاد مصرف میکنم و قرص سرماخوردگی بزرگسالان هم زیاد مصرف میکنم.اگه میشه راهنماییم کنید.تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرداود سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام و درود
  سه روز هست که من سر درد گرفتم و همزمان چشمم هم درد داره . با دارو های مسکن تا مدت ۵-۶ ساعت درد خیلی خیلی کم میشه ولی بعد دوباره درد شروع میشه.
  روز قبل سر درد ، الکل مصرف کردم و حدس میزنم بخاطر اون بوده باشه چون قبلا هم این نشانه سر درد رو بعد از مصرف یک نوع الکل داشتم ولی ۳ روز طول نکشیده بود و این بار همراه با چشم درد هم هست
  من خارج از کشور زندگی میکنم و امکان مراجعه به دکتر رو ندارم
  نظر شما چی هست بنظرتون چه نوع سر دردی هست و اگر کار یا داروی خاصی واسه درمان هست لطفا بنویسید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرکریمی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام
  من حدود یه هفته ست احساس سر درد تو ناحیه پشت سرم سمت چپ دارم این درد دقیقا تو یه ناحیه‌ست و صبح ها بیشتر احساسش میکنم
  در ضمن وقتی تحرک دارم این درد رو کاملا حس میکنم در غیر این صورت اصلا محسوس نیست

  و این که 17 ساله و خانم هستم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرم۰مد دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام دکتر مادرم تومور مغزی داشتن عمل شدن سردردشون خیلی زیاه لطفا راهنمایی کنید چکار کنیم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   انشالله با فیزیوتراپی و درمانهای دیگر بهتر میشوید عاقلانه این است تحت مراقبت همکاریکه شما را جراحی کرده باشید
 • تصویر کاربرم۰مد دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام دکتر مادرم تومور مغزی داشتن عمل شدن سردردشون خیلی زیاه لطفا راهنمایی کنید چکار کنیم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   انشالله با فیزیوتراپی و درمانهای دیگر بهتر میشوید عاقلانه این است تحت مراقبت همکاریکه شما را جراحی کرده باشید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر