ویژگی سردرد های تومور مغزی چیست؟

بسیاری از بیماری ها هستند که سردرد یکی از نشانه های آن ها می باشد؛ اما سردرد های تومور مغزی یک تعداد علائم و ویژگی های دیگری دارند که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

اگرچه سردرد یکی از علائم رایج تومورهای مغزی است، اما اکثر سردردها علل دیگری دارند.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در سال 2015 (WHO)  50-75٪ بزرگسالان 18 تا 65 سال در سراسر جهان گزارش کرده اند که حداقل یک بار در سال 2015 دچار سردرد شده اند. سازمان بهداشت جهانی همچنین خاطر نشان می کند که تا 4٪ از جمعیت بزرگسال جهان با اختلال سردرد مزمن زندگی می کنند.

در مقایسه با این تعداد زیاد، پزشکان در سال 2016 حدود 330،000 نفر مبتلا به سرطان مغز یا نخاع (تومور مغز یا نخاع) را تشخیص دادند.

بیشتر سردرد ها، سردرد های تومور مغزی نیستند و وجود تومور مغزی را تایید نمی کنند. اگر هر از گاهی دچار سردرد می شوید، این حالت به ندرت یک فوریت پزشکی محسوب می شود. با این حال، تومور مغزی می تواند منجر به سردردهای شدید و مداوم شود.

در این مقاله، ما تفاوت سردردهای منظم و سردردهای تومورهای مغزی (ناشی از تومور مغزی) را مورد بحث قرار می دهیم. همچنین علائم دیگر تومورهای مغزی و زمان مراجعه به پزشک را پوشش می دهیم.

سردرد تومور مغزی

آیا هر سردردی نشانه ی تومور مغزی است؟

طبق انجمن تومور مغزی آمریکا، حدود 50 درصد از افراد مبتلا به تومور مغزی سردرد را تجربه می کنند. با این حال، تومورهای مغزی نوع خاصی از سردرد را ایجاد می کنند که با سردردهای میگرنی یا تنشی متفاوت است.

سردردهای ناشی از تومورهای مغزی دارای ویژگی های زیر می باشند:

بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید سایر شرایط و عوامل می توانند منجر به سردردهایی با ویژگی های مشابه شوند.

به عنوان مثال، اختلالات خواب مانند دندان قروچه، آپنه خواب و بی خوابی نیز می توانند منجر به سردردهای صبحگاهی شوند.

آیا درد پشت سر خطرناک است؟

سردردهایی که شامل درد در پشت سر هستند می توانند دلایل مختلفی داشته باشند. بسیاری از این علل را می توان با علائم اضافی تشخیص داد.

تعدادی از دلایل مختلف وجود دارد که می تواند منجر به سردرد در پشت سر شود. در بسیاری از موارد، این سردردها باعث درد در مکان های دیگر نیز می شوند، یا در اثر برخی حوادث ایجاد می شوند. در صورت مشاهده این علائم:  

– اگر سردردهای شما بیش از چند روز طول کشید

– سردردهای شما در فعالیت های عادیتان تداخل ایجاد کرد

– هرگونه تغییر جدید در الگوهای سردرد را تجربه کردید

– اگر شما سردرد شدیدی بدتر از گذشته داشتید

– یا اگر سردردهای شما به تدریج بدتر شوند

بهتر است به یک اورژانس بروید. برخی علائم وجود دارد که نشان دهنده وضعیت اضطراری است. اگر در کنار سردرد علائم زیر را دارید، به دنبال فوریت های پزشکی باشید:

1- تغییرات ناگهانی در شخصیت شما، از جمله تغییرات خلقی غیرمعمول یا تحریک

2- تب، سفتی گردن، گیجی و کاهش هوشیاری تا جایی که در تلاش برای تمرکز روی مکالمه هستید

3- اختلالات بینایی، اختلال در گفتار، ضعف (از جمله ضعف در یک طرف صورت) و بی حسی در هر نقطه از بدن

4- سردردهای شدید پس از ضربه به سر

5- سردردهایی که به طور ناگهانی در صورت بروز آنها ایجاد نمی شوند، خصوصاً اگر شما را بیدار کرده باشند

سردردهای ناشی از تومورهای مغزی چگونه حس می شوند؟

تجربه درد هر بیمار متفاوت است، اما سردردهای مرتبط با تومورهای مغزی ثابت هستند و در شب یا صبح زود بدتر می شوند. آن ها اغلب به عنوان سردردهای کسل کننده و از نوع “فشاری” توصیف می شوند، 

هرچند برخی از بیماران نیز دردی تیز دارند. آن ها را می توان در یک ناحیه خاص نشان داد. با سرفه، عطسه یا فشار آوردن می توانند بدتر شوند. سردرد ناشی از تومور ممکن است در اوایل درمان به مسکن های بدون نسخه پاسخ دهد اما با گذشت زمان مقاومت بیشتری در برابر دارو ایجاد می کند.

مغز خودش هیچ گیرنده ی دردی ندارد، اما مکانیسم های مختلفی وجود دارد که علت ایجاد سردرد را توسط تومورهای مغزی توضیح می دهند. 

اساسی ترین علت این است که یک تومور می تواند فشار داخل جمجمه ای شما را افزایش دهد و باعث کشیدگی دورا، پوشش مغز و نخاع، شود. این حالت می تواند دردناک باشد، زیرا دورا، دارای انتهای عصبی حس دار می باشد.

جمجمه اساساً همانند یک کره ای است که مقدار مشخصی بافت درون آن است. افزودن بافت بیشتر (به عنوان مثال تومور یا لخته خون) فشار داخل کره را افزایش می دهد زیرا جمجمه نمی تواند برای انطباق با آن گسترش یابد.

همچنین، گاهی اوقات تومورها می توانند در مکان هایی ایجاد شوند که جریان طبیعی مایع مغزی نخاعی (مایعی که در مغز ایجاد می شود و مغز و نخاع را می پوشاند) را مسدود می کنند. افزایش مایعات نیز می تواند فشار داخل جمجمه ای را افزایش دهد.

برخی افراد همچنین نظر می دهند که کشش رگ های خونی توسط تومور می تواند دردناک تلقی شود. در اصل ممکن است برخی تومورها پروتئین های التهابی (سایتوکین ها) آزاد کنند که ممکن است در سردرد نقش داشته باشند.

سردرد های نشان دهنده ی تومور مغزی

آیا تومورهایی که باعث سردرد می شوند بدخیم هستند یا خوش خیم؟

الگوی سردردهایی که یک بیمار تجربه می کند اطلاعات زیادی در مورد تومور مرتبط با آن به پزشکان نمی دهد: بعضی از بیماران مبتلا به تومورهای بدخیم اصلاً سردرد ندارند، در حالی که تومورهای خوش خیم کوچکتر می توانند باعث سردردهای ناتوان کننده ای شوند و بالعکس. 

ارزیابی توسط پزشک، همراه با مطالعات تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی در صورت لزوم، اطلاعات بسیار بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد.

علائم و نشانه های تومور مغزی

سردردهای تومور مغزی باعث درد شدیدی می شوند که افراد ممکن است آن را با سردردهای میگرنی یا تنشی اشتباه بگیرند. بعد از توضیح نشانه های تومور مغزی راجع به هر کدام از سردرد ها صحبت می کنیم. تومورهای مغزی علائم دیگری علاوه بر سردرد ایجاد می کنند، از جمله:

علائم تومور مغزی

سایر اختلالات با علائم سردرد

اگرچه سردرد یکی از علائم رایج تومور مغزی است، تعداد بسیار کمی از سردردها نشان دهنده سرطان می باشند. فردی که سردردهای مکرر یا شدید دارد، ممکن است دچار اختلال سردرد مانند میگرن یا سردردهای تنشی باشد.

طبقه بندی بین المللی اختلالات سردرد (ICD) شامل بیش از 150 نوع متمایز سردرد است. برخی از رایج ترین انواع آن ها عبارتند از:

1- میگرن

میگرن بیماری است که محققان پیش بینی می کنند حدود 1.04 میلیارد نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. دوره های میگرن دارای یک سری علائم احتمالی هستند که می توانند از 4 ساعت تا 2 روز ادامه داشته باشند. این علائم شامل موارد زیر است:

تقریباً یک سوم از افراد مبتلا به میگرن دوره هایی با هاله را تجربه می کنند. هاله به اختلالات بینایی، جسمی یا گفتاری گفته می شود که قبل از شروع دوره میگرن رخ می دهد. نمونه هایی از این علائم عبارتند از:

2- سردردهای تنشی

سردردهای تنشی رایج ترین نوع سردردهای اولیه هستند. این سردردها باعث ایجاد دردی خفیف تا متوسط در پشت چشم، اطراف سر یا گردن می شوند.

سردردهای تنشی، ناشی از انقباضات عضلانی در سر و گردن می باشند. عواملی که می توانند باعث انقباضات عضلانی در این مناطق شوند عبارتند از:

3- سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای سردردهای شدید و عودکننده ای هستند که باعث ایجاد درد سوزشی یا خستگی در اطراف یک چشم می شوند.

این سردردها معمولاً به طور غیر منتظره ای ایجاد می شوند و بین 15 دقیقه تا 3 ساعت طول می کشند. علائم دیگر سردردهای خوشه ای عبارتند از:

سردردهای خوشه های ممکن است روزانه به مدت چند روز تا بیشتر از یک سال ادامه داشته باشند. علت سردردهای خوشه ای ناشناخته مانده است.

سردرد های خوشه ای

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فردی سردردهای مکرر یا شدیدی دارد که زندگی روزمره وی را تحت تأثیر قرار می دهد یا اینکه تغییراتی در الگو یا شدت سردردهای خود مشاهده می کند، باید به پزشک مراجعه کند. اگر افراد هر یک از موارد زیر را تجربه کردند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنند:

پزشک می تواند به شما در تشخیص علت اصلی سردردهای شدید کمک کند و ویژگی سردرد های تومور مغزی را بازگو کند. وی سابقه پزشکی و علائم فعلی شما را بررسی می کند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است از مغز فرد سی تی اسکن یا ام آر آی گرفته و همچنین بینایی، شنوایی و تعادل وی را بررسی کند.

میگرن چیست و راه های درمان آن کدام است؟

اگر پزشک توموری در مغز یا نخاع پیدا کند، یک نمونه از بافت را جمع آوری کرده و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد. در اینجا، تکنسین های آزمایشگاهی آزمایشاتی را برای تعیین نوع و منشا تومور انجام می دهند.

یک پزشک با استفاده از این اطلاعات بهترین گزینه های درمانی را به شما توصیه می کند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرامید جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  از این که وقتتون رو میگیرم . شرمنده هستم.
  من ۳۰ سال سن دارم در ۹ سالگی یک تیغ درخت پرتغال ۲یا ۳ سانت رفت تو جمجمه من بعد چند روز در اوردمش
  بعد اون سال من همش سردرد دارم بینایی هم یکم کم شده یعنی اجسام رو تو دور و نزدیک نمیتونم تشخیص بدم .
  جدا از این احساس میکنم که جای اون تیغ هنوز هست و سر دردم از انجا شروع میشه
  نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۸ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسونیا چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  دو ساله که سردرد دارم اول فقط سردرد شدید طرف چپ سرم بود الان سردرد باهاش سر کیجه شدید که کنترل خودم از دست میدم سرم یهو داغ میشه نمی تونم سرم کنترل کنم یعنی علایم سرطان هست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرصالحی چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت تون بخیر به مدت دو هفته اس سردرد شدید دارم وکمی حالت تهوع که حتی موقع استراحت کردن هم اذیت میشم و من حسابدارم و کارم با کامپیوتر دلیلاین علائم هایی که دارم چیه؟ امکان داره توموری چیزی باشه توروخدا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمهری چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من چند وقتی هست یه قسمت از کف سرم در سمت راست وقتی دست میزنم و فشار میدم درد میگیره قبلا فکر کردم جایی خورده یا جوش زده ولی بعد چند وقت دوباره دست زدم درد و حس کردم سردرد عجیبی ندارم ولی با فشار دستم اون ناحیه درد میگیره و دردش چند ساعتی هست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفاطمه چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من خیلی سردرد میگیرم و هر سری فرق داره و یه جور متفاوت درد میگیره هر سری هم یه عالمه طول میکشه تا اروم شه مثلا الان بعد از ۳ هفته که سردرد داشته دو روزه خوب شدم ولی وقتی سرمو میچرخونم یا می ایستم سمت چپ سرم تیر میکشه چشمم سیاهی میره خیلی کلافم میکنه از چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرراحیل یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من هرازگاهی سرگیجه پیدامیکنم و بدنم یخ میکنه وبه اصطلاح تب سرد میکنم.دراین حالت فقط میخوام درازبکشم و کسی باهام حرف نزنه.علتش چی میتونه باشه.تقریبا ازفروردین ماه اینجوری شدم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربررضی یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام من ٢٣ سالم و مدت ۶ روز هست که سردرد و سنگینی دارم و اینکه این سردرد متمرکز نیست و هر دفع یه جا درد میگیره اولش کم بود اما بعداً شدید شد سردرد هم جوری نبود که بدون مسکن قابل تحمل نباشه اما بعد دو سه روز به صورت ناگهانی عضلات پشت چشمم درد گرفت به طوری که موقع حرکت چشمم درد می گرفت استامینوفن هم خوردم اما فایده ای نداشت و حتی یه روز با حرکت دادن چشم سرمم درد می گرفت تا دو روز عضله پشت چشمم درد می گرفت و بعد از اینا سردرد م کمی بهتر شد اما سنگینی و گرفتگی سر هنوز هست و موقع ای که نشستم یا دراز کشیدم خوبم اما وقتی بلند میشم یا خم میشم که وسیله ای رو بردارم سرم میگیره یا سنگینی می‌کنه قبلاً هم سابقه سردرد داشتم اما نه به این صورت
  لطف می کنید اگه راهنمایی کنید چون خیلی نگرانم که نکنه تومور باشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر شفیقی مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرلیلی یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام من مدت ۶ روز هست که سردرد و سنگینی دارم و اینکه این سردرد متمرکز نیست و هر دفع یه جا درد میگیره اولش کم بود اما بعداً شدید شد سردرد هم جوری نبود که بدون مسکن قابل تحمل نباشه اما بعد دو سه روز به صورت ناگهانی عضلات پشت چشمم درد گرفت به طوری که موقع حرکت چشمم درد می گرفت استامینوفن هم خوردم اما فایده ای نداشت و حتی یه روز با حرکت دادن چشم سرمم درد می گرفت تا دو روز عضله پشت چشمم درد می گرفت و بعد از اینا سردرد م کمی بهتر شد اما سنگینی و گرفتگی سر هنوز هست و موقع ای که نشستم یا دراز کشیدم خوبم اما وقتی بلند میشم یا خم میشم که وسیله ای رو بردارم سرم میگیره یا سنگینی می‌کنه
  لطف می کنید اگه راهنمایی کنید چون خیلی نگرانم که نکنه تومور باشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر شفیقی مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمریم شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک سال گذشت وقتی درس می خوندم سرم درد می گرفت و طرف سمت چپ و راستم تیر می کشیدن ولی الان دوهفته هست که همون تیر می کشیدن ولی دیروز ظهر جلوی سرم درد میکرد و دوسه بارم هم تو همین دو هفته چشم به مدت سی ثانیه تا یک دقیقه سیاهی میرفت به طوری که می خواستم بیفتم انگار آسمون داشت دور سرم تاب می خورد داروی خواصی هم استفاده نمی کنم فقد زینک و کلسیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرژیوار شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام
  من ی مدتی هست خیلی کم گاهگاهی شقیقه ام انگار ی میخ فرو‌میره چند ثانیه و خوب میشه
  گاهی سمت چپ سقیقه گاهی سمت راست
  البته کم اتفاق میوفته
  ایا نیاز ب مراجعه نزد پزشک هست و ایا نگران کننده هستش ؟ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات