ویژگی سردرد های تومور مغزی چیست؟

بسیاری از بیماری ها هستند که سردرد یکی از نشانه های آن ها می باشد؛ اما سردرد های تومور مغزی یک تعداد علائم و ویژگی های دیگری دارند که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

اگرچه سردرد یکی از علائم رایج تومورهای مغزی است، اما اکثر سردردها علل دیگری دارند.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در سال 2015 (WHO)  50-75٪ بزرگسالان 18 تا 65 سال در سراسر جهان گزارش کرده اند که حداقل یک بار در سال 2015 دچار سردرد شده اند. سازمان بهداشت جهانی همچنین خاطر نشان می کند که تا 4٪ از جمعیت بزرگسال جهان با اختلال سردرد مزمن زندگی می کنند.

در مقایسه با این تعداد زیاد، پزشکان در سال 2016 حدود 330،000 نفر مبتلا به سرطان مغز یا نخاع ( تومور مغز یا نخاع ) را تشخیص دادند.

بیشتر سردرد ها، سردرد های تومور مغزی نیستند و وجود تومور مغزی را تایید نمی کنند. اگر هر از گاهی دچار سردرد می شوید، این حالت به ندرت یک فوریت پزشکی محسوب می شود. با این حال، تومور مغزی می تواند منجر به سردردهای شدید و مداوم شود.

در این مقاله، ما تفاوت سردردهای منظم و سردردهای تومورهای مغزی ( ناشی از تومور مغزی ) را مورد بحث قرار می دهیم. همچنین علائم دیگر تومورهای مغزی و زمان مراجعه به پزشک را پوشش می دهیم.

سردرد تومور مغزی

آیا هر سردردی نشانه ی تومور مغزی است؟

طبق انجمن تومور مغزی آمریکا، حدود 50 درصد از افراد مبتلا به تومور مغزی سردرد را تجربه می کنند. با این حال، تومورهای مغزی نوع خاصی از سردرد را ایجاد می کنند که با سردردهای میگرنی یا تنشی متفاوت است.

سردردهای ناشی از تومورهای مغزی دارای ویژگی های زیر می باشند:

بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید سایر شرایط و عوامل می توانند منجر به سردردهایی با ویژگی های مشابه شوند.

به عنوان مثال، اختلالات خواب مانند دندان قروچه، آپنه خواب و بی خوابی نیز می توانند منجر به سردردهای صبحگاهی شوند.

سردردهای ناشی از تومورهای مغزی چگونه حس می شوند؟

تجربه درد هر بیمار متفاوت است، اما سردردهای مرتبط با تومورهای مغزی ثابت هستند و در شب یا صبح زود بدتر می شوند. آن ها اغلب به عنوان سردردهای کسل کننده و از نوع “فشاری” توصیف می شوند، 

هرچند برخی از بیماران نیز دردی تیز دارند. آن ها را می توان در یک ناحیه خاص نشان داد. با سرفه، عطسه یا فشار آوردن می توانند بدتر شوند. سردرد ناشی از تومور ممکن است در اوایل درمان به مسکن های بدون نسخه پاسخ دهد اما با گذشت زمان مقاومت بیشتری در برابر دارو ایجاد می کند.

مغز خودش هیچ گیرنده ی دردی ندارد، اما مکانیسم های مختلفی وجود دارد که علت ایجاد سردرد را توسط تومورهای مغزی توضیح می دهند. 

اساسی ترین علت این است که یک تومور می تواند فشار داخل جمجمه ای شما را افزایش دهد و باعث کشیدگی دورا، پوشش مغز و نخاع، شود. این حالت می تواند دردناک باشد، زیرا دورا، دارای انتهای عصبی حس دار می باشد.

جمجمه اساساً همانند یک کره ای است که مقدار مشخصی بافت درون آن است. افزودن بافت بیشتر (به عنوان مثال تومور یا لخته خون) فشار داخل کره را افزایش می دهد زیرا جمجمه نمی تواند برای انطباق با آن گسترش یابد.

همچنین، گاهی اوقات تومورها می توانند در مکان هایی ایجاد شوند که جریان طبیعی مایع مغزی نخاعی (مایعی که در مغز ایجاد می شود و مغز و نخاع را می پوشاند) را مسدود می کنند. افزایش مایعات نیز می تواند فشار داخل جمجمه ای را افزایش دهد.

برخی افراد همچنین نظر می دهند که کشش رگ های خونی توسط تومور می تواند دردناک تلقی شود. در اصل ممکن است برخی تومورها پروتئین های التهابی (سایتوکین ها) آزاد کنند که ممکن است در سردرد نقش داشته باشند.

سردرد های نشان دهنده ی تومور مغزی

آیا تومورهایی که باعث سردرد می شوند بدخیم هستند یا خوش خیم؟

الگوی سردردهایی که یک بیمار تجربه می کند اطلاعات زیادی در مورد تومور مرتبط با آن به پزشکان نمی دهد: بعضی از بیماران مبتلا به تومورهای بدخیم اصلاً سردرد ندارند، در حالی که تومورهای خوش خیم کوچکتر می توانند باعث سردردهای ناتوان کننده ای شوند و بالعکس. 

ارزیابی توسط پزشک، همراه با مطالعات تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا ام آر آی در صورت لزوم، اطلاعات بسیار بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد.

علائم و نشانه های تومور مغزی

سردردهای تومور مغزی باعث درد شدیدی می شوند که افراد ممکن است آن را با سردردهای میگرنی یا تنشی اشتباه بگیرند. بعد از توضیح نشانه های تومور مغزی راجع به هر کدام از سردرد ها صحبت می کنیم. تومورهای مغزی علائم دیگری علاوه بر سردرد ایجاد می کنند، از جمله:

علائم تومور مغزی

سایر اختلالات با علائم سردرد

اگرچه سردرد یکی از علائم رایج تومور مغزی است، تعداد بسیار کمی از سردردها نشان دهنده سرطان می باشند. فردی که سردردهای مکرر یا شدید دارد، ممکن است دچار اختلال سردرد مانند میگرن یا سردردهای تنشی باشد.

طبقه بندی بین المللی اختلالات سردرد (ICD) شامل بیش از 150 نوع متمایز سردرد است. برخی از رایج ترین انواع آن ها عبارتند از:

1- میگرن

میگرن بیماری است که محققان پیش بینی می کنند حدود 1.04 میلیارد نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. دوره های میگرن دارای یک سری علائم احتمالی هستند که می توانند از 4 ساعت تا 2 روز ادامه داشته باشند. این علائم شامل موارد زیر است:

تقریباً یک سوم از افراد مبتلا به میگرن دوره هایی با هاله را تجربه می کنند. هاله به اختلالات بینایی، جسمی یا گفتاری گفته می شود که قبل از شروع دوره میگرن رخ می دهد. نمونه هایی از این علائم عبارتند از:

2- سردردهای تنشی

سردردهای تنشی رایج ترین نوع سردردهای اولیه هستند. این سردردها باعث ایجاد دردی خفیف تا متوسط در پشت چشم، اطراف سر یا گردن می شوند.

سردردهای تنشی، ناشی از انقباضات عضلانی در سر و گردن می باشند. عواملی که می توانند باعث انقباضات عضلانی در این مناطق شوند عبارتند از:

3- سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای سردردهای شدید و عودکننده ای هستند که باعث ایجاد درد سوزشی یا خستگی در اطراف یک چشم می شوند.

این سردردها معمولاً به طور غیر منتظره ای ایجاد می شوند و بین 15 دقیقه تا 3 ساعت طول می کشند. علائم دیگر سردردهای خوشه ای عبارتند از:

سردردهای خوشه های ممکن است روزانه به مدت چند روز تا بیشتر از یک سال ادامه داشته باشند. علت سردردهای خوشه ای ناشناخته مانده است.

سردرد های خوشه ای

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فردی سردردهای مکرر یا شدیدی دارد که زندگی روزمره وی را تحت تأثیر قرار می دهد یا اینکه تغییراتی در الگو یا شدت سردردهای خود مشاهده می کند، باید به پزشک مراجعه کند. اگر افراد هر یک از موارد زیر را تجربه کردند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنند:

پزشک می تواند به شما در تشخیص علت اصلی سردردهای شدید کمک کند و ویژگی سردرد های تومور مغزی را بازگو کند. وی سابقه پزشکی و علائم فعلی شما را بررسی می کند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است از مغز فرد سی تی اسکن یا ام آر آی گرفته و همچنین بینایی، شنوایی و تعادل وی را بررسی کند.

اگر پزشک توموری در مغز یا نخاع پیدا کند، یک نمونه از بافت را جمع آوری کرده و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد. در اینجا، تکنسین های آزمایشگاهی آزمایشاتی را برای تعیین نوع و منشا تومور انجام می دهند.

یک پزشک با استفاده از این اطلاعات بهترین گزینه های درمانی را به شما توصیه می کند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربریزدانی سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من تقریبا چهارده ساله که گرفتار بیماری تشنج هستم بااینکه دارو مصرف میکنم گاهی اوقات تشنج میکنم. من تازگی ها تشنجی کردم که از راه پله قل خوردم وسرم نگام سرفه یا عطسه یا پایین وبالا کردن سرم درد میگیره میشه بگید علت چیست و چکار کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمریم دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام من نزدیک یک هفته اس یک نقطه از پشت سرم سمت راست درد میکنه بعد این نقطه گاهی بالا و گاهی پایین پشت سرم است ، گردن درد هم دارم ، گاهی احساس میکنم اون قسمت از سرم یخ میکنه و داغ میشه اما دردش شدید و دایم نیست ، گهگاهی درد داره و عطسه میکنم درد میکنه میخواستم ببینم دلیلش چیه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمحدثه دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با سلام. شغل من به کار کردن با کامپیوتر مربوط است. چند روز پیش حدود ۱۸ ساعت با کامپیوتر کار کردم و از شدت خستگی پشت سرم در نیمکره ی چپ تیر میکشید بعد درد به جلوی سرم بالا چشمم منتقل میشد و تیر میکشید و قطع میشد. هر چند دقیقه یکبار این اتفاق تکرار میشد. با گذشت ۳ روز هنوز وضع به همان شکل است ولی تعداد دفعات بسیار کمتر شده. علاوه بر آن گاهی چشم سمت راستم درد میگیرد و گاهی گوش سمت راستم تیر میکشد. از ۱۰ سالگی سابقه ی سردرد های میگرنی داشتم ولی درد میگرنی شروع و اوج و پایان داشت و پس از چند ساعت تمام میشد. با اینکه درد اکنونم بسیار قابل تحمل تر است ولی طولانی شده و این من را نگران کرده است.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفاطمه یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من مادرم معده عصبی داره یه مدتی معده درد شدید داشت الان بهتر شده؛الان نزدیک ۱هفته سردرد شدییید قسمت کاسه سر و قسمت چشماش و بعضی مواقع پشت گردنش که اونم فشارش بالا که باقرص کنترلش میکنیم ولی سرش اصلا آروم نمیشه،لطفا راهنماییم کنین چکار کنم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   انشالله با فیزیوتراپی و درمانهای دیگر بهتر میشوید عاقلانه این است تحت مراقبت همکاریکه شما را جراحی کرده باشید
 • تصویر کاربرپ یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  جناب دکتر من هفته پیش یدفعه سرگیجه گرفتم و کل دنیا دورم میچرخید دودقیقه طول کشید تا عادی شد .
  ولی از فرداش پش سرم به اندازه کف دست درد میکنه نزدیک یک هفته هر شب درد دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسمیراسعیدزاده چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترباعرض پوزش.من ۱ماه پیش ب شمامراجعه کردم ودیسک کمر داشتم ک باتوجه ب ام آرای جدید فرمودید ک دیسکم درحال جذب هستش ونیازی ب جراحی نیست وداروی سلکسیب وسیرنتین تجویز کردیدک سلکسیبم ومصرف کردم وتمام شدآیا بازم بگیرم چون گهگاهی دردای شدیدی دارم.درکنارش هم نرمشهاروانجام میدم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 4 هفته پیش)
   خیر ادامه ورزشها
 • تصویر کاربرنفس چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۱۹ سالمه و حدودا چند ماهی که سردرد دارم و این چند هفته اخیر شدتش خیلی زیاد شده چند باری تا حد غش رفتم متاسفانه اوایل سمت چپ بود الان تمام سرمه هم صبح و هم شبا که منو بیخواب میکنه مسکن هم میخورم هیچ تاثیری نداره انگار دارم اسمارتیس مبخورم سرگیجه حالت تهعوع هم جدیدا بهش اضافه شده.اگه راهنماییم کنید ممنون میشم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 4 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرریحانی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  من سردرد هستم که حتی درد تا گردن وبینی وگوشهام هست مسکن مخورم فقط کمی درد کم میشه ولی دیگه نمیدونم چکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 4 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسید دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب دکتر
  چند روزی است گرفتگی گردن دارم و به دنبال آن دچار سردرد پشت و بعضی اوقات بالای سر هم میشود . زمانی که گردنم راتکان میدهم بعضی اوقات خوب میشود و بعضی اوقات بدتر . همچنین شبها دچار بی خوابی شدم و متاسفانه چون آدم وسواسی هستم بعضی اوقات فکر میکنم دچار تومور شدم

  ممنون میشوم راهنمایی فرمایید .
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 4 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 4 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرعبدی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.من یک پسر۱۵ ساله دارم که چندماهه دچار سردرد شده بطوریکه صبح پشت سرش درد میکنه بعد بالای سرش و بعد حدود غروب جلوی سر و بالای ابروهاش و شقیقه هاش درد میگیره نظر شما چیه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 4 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر