عمل تومور مغزی چند ساعت طول میکشد؟

سوالی که عده ای می پرسند این است که عمل تومور مغزی چه مدت طول می کشد و چه اقداماتی حین آن انجام می شود. در این مقاله سعی شده است به این سوالات پاسخ داده شود.

اگر جراح مغز و اعصاب، جراحی تومور مغزی را به شما پیشنهاد داده باشد، دانستن مدت زمان جراحی برای برداشت تومور مغزی می تواند مفید باشد، خصوصاً اگر در طی مراحل جراحی، فردی در اتاق انتظار باشد. انجام پیش بینی برای روز جراحی می تواند استرس ناشی از درمان را مخصوصا برای اطرافیان کاهش دهد.

جراحی تومور مغزی غالباً بیشتر از آنچه مردم انتظار دارند طول می کشد و انتظار طولانی را برای این عمل می توان متصور شد. توانایی پاسخ به خانواده یا دوستان در مورد مدت زمان جراحی به شما کمک می کند تا برای روز جراحی خود برنامه ریزی کنید و به آن ها کمک می کند تا خیالشان بابت زمان طولانی احتمالی جراحی راحت باشد.

دکتر عبدالحسین پور جراح تومور هیپوفیز

جراحی تومور مغزی به چه منظور انجام می شود؟

روش درمان تومور مغزی به نوع، اندازه و محل آن بستگی دارد. بسته به نزدیکی با ساختارهای مجاور و حیاتی و نیاز شما به درمان های کمکی بعد از جراحی، ممکن است جراح تمام یا بخشی از تومور مورد نظر را بردارد.

به طور کلی، جراحی تومور مغزی به دو منظور انجام می شود: بیوپسی (نمونه برداری) و برداشتن تومور. 

1- در نمونه برداری، جراح یک قسمت کوچک از تومور را برمی دارد و آن را برای یک آسیب شناس (پاتولوژیست) می فرستد و او به منظور تشخیص یا تأیید تشخیص قبلی پزشک، نمونه ی تومور مغزی را زیر میکروسکوپ قرار داده و بررسی می کند. 

2- برداشتن تومور به عمل جراحی که در آن، تمام یا بخشی از تومور را بر می دارد گفته می شود. جراحان اغلب به طور همزمان نمونه برداری و برداشتن تومور را انجام می دهند.

برای دسترسی به تومور مغزی، معمولا از روش کرانیوتومی استفاده می شود. کرانیوتومی برداشتن قسمت کوچکی از جمجمه است تا جراح بتواند به تومور برسد. 

جراح سعی می کند استخوان کمی را تا حد ممکن بردارد که پس از جراحی، مجدد گذاشته می شود و با استفاده از صفحه و پیچ محکم می شود. 

گاهی اوقات جراح می تواند کرانیوتومی را به یک برش به صورت یک سوراخ کلیدی در جمجمه محدود کند و با استفاده از یک روش کم تر تهاجمی، از ابزارهای ویژه ای برای برداشتن تومور استفاده کند.

گاهی اوقات می توان به برخی تومورهای مغزی مانند برخی آدنوم های هیپوفیز، بدون جراحت جمجمه، دسترسی پیدا کرد. جراح ممکن است بتواند از طریق مجرای بینی به تومور مغزی شما برسد و با استفاده از روش ترانس اسفنویدال یا ترانس نازال به تومور برسد. 

این روش، همراه با سایر رویکردهای کم تر تهاجمی، معمولاً در صورت انتخاب، مورد علاقه جراحان است.

جای عمل جراحی تومور مغزی

مدت زمان انجام جراحی تومور مغزی

از آنجا که عوامل مختلفی می توانند بر روی زمان جراحی تاثیر داشته باشند، پزشک بهترین شخصی است که می تواند مدت زمان جراحی شما را تخمین بزند.

دستورالعمل های زیر به شما کمک می کند تا حدود مدت زمان جراحی برداشت تومور مغزی را تخمین بزنید. 

به یاد داشته باشید که جراحی تومور مغزی متشکل از یک تیم می باشد که مسئول نظارت بر علائم حیاتی، قرارگیری تجهیزات و اطمینان از راحتی شما قبل از شروع عمل می باشند. 

مدت زمان دوری شما از بستگان و آماده شدن برای جراحی می تواند تا دو ساعت طول بکشد. اگر افرادی در انتظار شما هستند، آن ها باید از این زمان اضافی علاوه بر زمان واقعی عمل جراحی آگاه باشند. در ادامه تخمینی از زمان حدودی جراحی آورده شده است.

علاوه بر زمان آماده سازی، خانواده و یا دوستان شما باید توجه داشته باشند که 2-3 ساعت پس از اتمام جراحی ممکن است اجازه بازدید از شما در اتاق شما وجود نداشته باشد. این کار به تیم مراقبتی شما فرصت می دهد تا علائم حیاتی شما را کنترل کرده و کمک کنند که شما بدون هیچ عارضه ای، ثبات حیاتی بیابید.

عمل جراحی برداشت تومور مغزی

چه عواملی می توانند بر روی مدت زمان جراحی تأثیر بگذارند؟

علاوه بر آماده سازی و زمان بهبودی (ریکاوری) پس از عمل جراحی تومور مغزی، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند بر روی مدت زمان جراحی برداشت تومور مغزی تأثیر بگذارند. 

اگر خانواده یا دوستانتان در طی مراحل جراحی منتظر شما هستند، حتماً تأکید کنید که طولانی بودن این عمل نشان دهنده عدم موفقیت آن نیست و اگر جراحی بیش از زمان تخمین زده شده طول کشید، نگران نباشند.

برخی از عواملی که ممکن است در طول جراحی برداشت تومور مغزی روی زمان انجام آن تأثیر بگذارند عبارتند از:

برای درک بهتر آنچه می توانید در روز جراحی انتظار داشته باشید، در ویزیت بعدی خود با پزشک خود صحبت کنید. وی می تواند زمان تخمینی دقیق تری به شما بدهد و عوامل خاصی را که ممکن است بر زمان جراحی شما تأثیر بگذارند را برایتان بازگو کند.

حتما در مورد مدت پیش بینی شده جراحی خود با همراهان خود صحبت کنید. به آن ها اطمینان دهید که ممکن است بیشتر از زمان تخمین زده شده طول بکشد و زمان اضافی جای نگرانی ندارد. به آن ها یادآوری کنید که زمان آماده سازی و ریکاوری را نیز در نظر بگیرند. این آگاهی به آن ها کمک می کند تا برای خوشامدگویی به شما پس از جراحی برنامه ریزی کنند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 6 روز پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام، آقای دکتر، 3ماه دیسک کمر عمل کردم، تواین 3ماه نشستم فقط تو تخت در حد خوردن غذا بوده، حالا که 3ماه گذشته، روزی دوساعت اینا رو مبل میشینم اونم هر نیم ساعت بلند میشم وراه میرم، یعنی تو کل روز 2ساعت، ولی یه خورده درد تو دنبالچه دارم، آیا طبیعی هست،
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   مگر مشکلی داشتین که سه ماهه بستری در منزل هستید؟
  2. تصویر کاربرعلیدوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   نه دکتر جان مشگلم فقط همون عمل دیسک کمرم بوده که من یه خورده زیاد مراعات کردم چون پله دار هست خونه خیلی کم بیرون می رفتم، ولی در منزل پیاده روی ها م رو به خوبی انجام می دادم.
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 6 روز پیش)
   مشکلی نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربراحسان یکشنبه ۱ فروردین ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  دکتر عزیز سلام و تبریک سال نو،یه فایل در مورد mriدخترم براتون میفرستم ممنون میشم یه نگاه بهش بندازین و نظر بدید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرقربانی یکشنبه ۱ فروردین ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده مدتی بود از خواب که بلند میشدم سردرد شدید داشتم رفتم دکتر که گفتند بایستی عمل کنی یه غده خوشیم تو مخچه ام میباشد
  آیا بعد عمل ممکنه بهوش نیام و حتما باید عمل بشه
  چه عوارضی داره بعد عمل و قبل عمل
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرفرح سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام دکتر سه روز پیش دخترم از خواب بلند شد و گفت دست و پای راستش بی حرکت شده ام ار ای دادیم پزشک گفت تومور روی مغز ش هست الان همه نگران و ترسیدیم ایا با عمل خوب میشه و حرکتش برمیگرده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   بله حتما
 • تصویر کاربرناشناس دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت تون بخیر
  برادرم ۲۵ سالشه و دیروز تشنج کرده بود و سی تی اسکن مغزشو به متخصص مغز و اعصاب نشون دادیم , ایشون گفتن که بخاطر کیست هست و داخلش مایع جمع شده که مادرزادی هست و باید به جراح نشون بدین
  میخواستم بپرسم که ایا نیاز به عمل هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربرسپیده جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .من ۱۷ سالمه و الان نزدیک به ۷ ماه هست که با سر درد و سرگیجه درگیرم و طوری هست که از ۷ روز هفته من ۶ روز این طورم . بیشتر اوقات خسته هستم و بعضی روز ها بخاطر سردرد و بی حسی نمیتونم کار هام انجام بدم و مجبورم دراز بکشم..باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسعید سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام .دکتر حدود سه ماه چشمام تار شده یهو.دست پاهام میلرزه کرخت میشه کاهن.رنگ ادرارم تغییر کرده بیضه هام درد می‌کنه تو انزال احساس بی حسی میکنم و پشت سرم کرخت میشه ام ار ای مغز و ستون فقرات دادم سالمه تست عصب عضله دادم گفتن سیاتیک خفیف دارو دادن ولی بهتر نشدم به نظر شما دلیلش چیه چیکار کنم لطفاً راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرناصر یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر امیدوارم کمکم کنید چند وقت پیش ام ار ای مغز و گوش انجام دادم پزشک مشکوک به هیستری شد ولی از سلامت روان کاملا برخوردارم آیا بیماری خطر ناکی هست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   لطفا به متخصص نورولوژی( داخلی اعصاب) مراجعه کنید.
 • تصویر کاربرGH پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  اقاي دكتر در خصوص عمل اميگدالوهايپوكامپكتومي كه گفتين اروپا بأيد عمل كنيد من بودجم نميرسه كه برم اروپا. توي إيران جراحي كه بتونه أين عمل رو انجام بده ميشناسين؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرعلیرضا پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بنده ده روز پیش جراحی تومور هیپوفیز کردم پیش دکتر حسن رضا محمدی که بعداز ۳ روز با ترشح شدید مایع مغز مجددا عمل شدم و الان یک هفته است منزل در استراحتم بنده در بیمارستان شدیدا دیابت بی مزه داشتم و با قرص کنترل میشد مینیرین ۱۲۰ میلی گرم الان هم هر ۸ ساعت وقتی میخورم میزان تشنگیم عادی میشه ادارم نرمال و رنگ ادرارم عادی ولی زمانی که مصرف نمیکنم و اثر دارو میره بلافاصله تشنگی شدید و ادار فراوان و ادرار شفاف دارم لطفا راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر