عمل تومور مغزی چند ساعت طول میکشد؟

سوالی که عده ای می پرسند این است که عمل تومور مغزی چه مدت طول می کشد و چه اقداماتی حین آن انجام می شود. در این مقاله سعی شده است به این سوالات پاسخ داده شود.

اگر جراح مغز و اعصاب، جراحی تومور مغزی را به شما پیشنهاد داده باشد، دانستن مدت زمان جراحی برای برداشت تومور مغزی می تواند مفید باشد، خصوصاً اگر در طی مراحل جراحی، فردی در اتاق انتظار باشد. انجام پیش بینی برای روز جراحی می تواند استرس ناشی از درمان را مخصوصا برای اطرافیان کاهش دهد.

جراحی تومور مغزی غالباً بیشتر از آنچه مردم انتظار دارند طول می کشد و انتظار طولانی را برای این عمل می توان متصور شد. توانایی پاسخ به خانواده یا دوستان در مورد مدت زمان جراحی به شما کمک می کند تا برای روز جراحی خود برنامه ریزی کنید و به آن ها کمک می کند تا خیالشان بابت زمان طولانی احتمالی جراحی راحت باشد.

دکتر عبدالحسین پور جراح تومور هیپوفیز

جراحی تومور مغزی به چه منظور انجام می شود؟

روش درمان تومور مغزی به نوع، اندازه و محل آن بستگی دارد. بسته به نزدیکی با ساختارهای مجاور و حیاتی و نیاز شما به درمان های کمکی بعد از جراحی، ممکن است جراح تمام یا بخشی از تومور مورد نظر را بردارد.

به طور کلی، جراحی تومور مغزی به دو منظور انجام می شود: بیوپسی (نمونه برداری) و برداشتن تومور. 

1- در نمونه برداری، جراح یک قسمت کوچک از تومور را برمی دارد و آن را برای یک آسیب شناس (پاتولوژیست) می فرستد و او به منظور تشخیص یا تأیید تشخیص قبلی پزشک، نمونه ی تومور مغزی را زیر میکروسکوپ قرار داده و بررسی می کند. 

2- برداشتن تومور به عمل جراحی که در آن، تمام یا بخشی از تومور را بر می دارد گفته می شود. جراحان اغلب به طور همزمان نمونه برداری و برداشتن تومور را انجام می دهند.

برای دسترسی به تومور مغزی، معمولا از روش کرانیوتومی استفاده می شود. کرانیوتومی برداشتن قسمت کوچکی از جمجمه است تا جراح بتواند به تومور برسد. 

جراح سعی می کند استخوان کمی را تا حد ممکن بردارد که پس از جراحی، مجدد گذاشته می شود و با استفاده از صفحه و پیچ محکم می شود. 

گاهی اوقات جراح می تواند کرانیوتومی را به یک برش به صورت یک سوراخ کلیدی در جمجمه محدود کند و با استفاده از یک روش کم تر تهاجمی، از ابزارهای ویژه ای برای برداشتن تومور استفاده کند.

گاهی اوقات می توان به برخی تومورهای مغزی مانند برخی آدنوم های هیپوفیز، بدون جراحت جمجمه، دسترسی پیدا کرد. جراح ممکن است بتواند از طریق مجرای بینی به تومور مغزی شما برسد و با استفاده از روش ترانس اسفنویدال یا ترانس نازال به تومور برسد. 

این روش، همراه با سایر رویکردهای کم تر تهاجمی، معمولاً در صورت انتخاب، مورد علاقه جراحان است.

جای عمل جراحی تومور مغزی

مدت زمان انجام جراحی تومور مغزی

از آنجا که عوامل مختلفی می توانند بر روی زمان جراحی تاثیر داشته باشند، پزشک بهترین شخصی است که می تواند مدت زمان جراحی شما را تخمین بزند.

دستورالعمل های زیر به شما کمک می کند تا حدود مدت زمان جراحی برداشت تومور مغزی را تخمین بزنید. 

به یاد داشته باشید که جراحی تومور مغزی متشکل از یک تیم می باشد که مسئول نظارت بر علائم حیاتی، قرارگیری تجهیزات و اطمینان از راحتی شما قبل از شروع عمل می باشند. 

مدت زمان دوری شما از بستگان و آماده شدن برای جراحی می تواند تا دو ساعت طول بکشد. اگر افرادی در انتظار شما هستند، آن ها باید از این زمان اضافی علاوه بر زمان واقعی عمل جراحی آگاه باشند. در ادامه تخمینی از زمان حدودی جراحی آورده شده است.

علاوه بر زمان آماده سازی، خانواده و یا دوستان شما باید توجه داشته باشند که 2-3 ساعت پس از اتمام جراحی ممکن است اجازه بازدید از شما در اتاق شما وجود نداشته باشد. این کار به تیم مراقبتی شما فرصت می دهد تا علائم حیاتی شما را کنترل کرده و کمک کنند که شما بدون هیچ عارضه ای، ثبات حیاتی بیابید.

عمل جراحی برداشت تومور مغزی

چه عواملی می توانند بر روی مدت زمان جراحی تأثیر بگذارند؟

علاوه بر آماده سازی و زمان بهبودی (ریکاوری) پس از عمل جراحی تومور مغزی، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند بر روی مدت زمان جراحی برداشت تومور مغزی تأثیر بگذارند. 

اگر خانواده یا دوستانتان در طی مراحل جراحی منتظر شما هستند، حتماً تأکید کنید که طولانی بودن این عمل نشان دهنده عدم موفقیت آن نیست و اگر جراحی بیش از زمان تخمین زده شده طول کشید، نگران نباشند.

برخی از عواملی که ممکن است در طول جراحی برداشت تومور مغزی روی زمان انجام آن تأثیر بگذارند عبارتند از:

برای درک بهتر آنچه می توانید در روز جراحی انتظار داشته باشید، در ویزیت بعدی خود با پزشک خود صحبت کنید. وی می تواند زمان تخمینی دقیق تری به شما بدهد و عوامل خاصی را که ممکن است بر زمان جراحی شما تأثیر بگذارند را برایتان بازگو کند.

حتما در مورد مدت پیش بینی شده جراحی خود با همراهان خود صحبت کنید. به آن ها اطمینان دهید که ممکن است بیشتر از زمان تخمین زده شده طول بکشد و زمان اضافی جای نگرانی ندارد. به آن ها یادآوری کنید که زمان آماده سازی و ریکاوری را نیز در نظر بگیرند. این آگاهی به آن ها کمک می کند تا برای خوشامدگویی به شما پس از جراحی برنامه ریزی کنند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۱۱ تیر ۰( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 26سالمه متخصص رفتم نوار مغز گرفتم میگرن شدید وافسردگی شدید و سینوزیت دارم اما وقتی از خواب بیدار میشم انگار یه سنگ ده کیلوی رو به سرم وصل کردن همیشه خسته و بدنی ضعیفو بی حوصله دارم به طرز عجیبی عصبی هستم که تحمل بچه هامو ندارم بعضی وقتا سردردم اینقد شدید میشه که درد از گردنم رد میشه و درد و حتی تو پشتم احساس میکنم لطفا یه داروی چیزی رو بهم معرفی کنزد ممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
  2. تصویر کاربرمحمدپنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر حالا نمیتونید بگید مشکلم چیه یا داروی برام تجویز کنید
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۱ تیر ۰( 4 هفته پیش)
   نه عزیزم حتما معاینه و بررسی لازمه متخصص داخلی اعصاب مراجعه کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرSahar جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر یک سوالی داشتم
  برادرم عمل داشت اسفند سال ۹۵
  تومور مغزی
  اون روز گفتن ک خوش خیم بوده
  البته بعد از آزمایش اون توده خارج شده.این حرفو زدن
  . اصلا چسبندگی نداشته
  و راحت خارجش کردن
  امسال حدودا یک هفته پیش باز عمل شد
  دکترشون گفت ک احتمالا بدخیمه
  و چسبندگی داشته
  حالا سوال من اینه
  ممکنه یک تومور اول خوش خیم بوده
  بعد بدخیم بشه؟
  البته توده اولی
  کاملا از سرش خارج شده توسط عملی ک آنجام شد
  از بطن چهارم عمل شده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرصدرا یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام. حدود 6 ماهی هست که من سرگیجه دارم دو روز خیلی کم و یک روز کمی بیشتر. حالت شناور بودن موقع گه گاهی حرکت و گاهی حین تماشای تلویزبون یک حرکت یکدفعه سر. بی حالی هم هست. بعد غذا هم شده گاهی حتی مصرف پیتزا یا شیر. قند خونم در این مواقع 125 است و فشار خون 11 -11.5 روی 7-6.5. جای نگرانی است؟ از چه چیز میتواند باشد. دکتر گوش هم رفتم جرم گیری کرد و گفت مشکلی نیست.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرآرام یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  من سردرد شدید دارم توی خواب و صبح و ضعف و خستگی و اخلاقم عوض شده پرخاشگر شدم حالت تهوع دارم و استفراغ و بیشتز وقتا دست یا پام بی حس میشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر شفیقی مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدجناب اقایی دکترمن ١۶سالمه درچهارسال قبل یک تصادف داشتم که خداروشکردکترگفت هیچ گونه عملی نیازنداره امایک الی یک سال ونیم هست که بعضی ازمواقع کمی سرم دردمیگیره وبعضی موقع هاهم احساس خستگی میکنم اماهیچ گونه حالت تهوع و........
  ندارم داخل خواندن ونوشتن هم خیلی عالی عمل میکنم
  امکان این است که تومورمغزی داشته باشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسمیه سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت دکتر جان میخاستم بدونم تومور مغزی درمان قطعی داره ینی بهبودی کامل و برگشتن بیمار ب حالت عادی ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرسجادغفاری جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان مادر من چهاربار تحت عمل جراحی مننژیوما که بروی نقطه کورتکس حرکتیشو بود مورد عمل قرار گرفت سه باری که عمل شدن نوع دو بود الان بار چهارم که عمل میشه و پاتولوژیش شده نوع سه یه بار بعد عمل دوم رادتوتراپی شدن اما متاسفانه باز دراومد الان موندم چیکار‌کنم آیاوضعیت به چه صورتی میشه بخداا تموم زندگیم مادرم توروخدا یه مشاوره بهم بدین ممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرDarya جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام من یه چند ماهی هست که طرف راست سرم با دست و گردنم درد میکنه بعد ام ار ای برای گردن رفتم گفت دیسک دارم فیزیو تراپی رفتم بازم خوب نشد الانم بدتر شده ولی سرمم سمت راست درد میکنه هرروز بیحالم انگار خستم خوابم میاد وقتی دراز کشیدم میخوام بلن شم سرم گیج میره چشام سیاهی میره یکم چیکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   افسردگی دارید و اضطراب
 • تصویر کاربرمهتاب چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  ممنون از این مقاله مفید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   ممنون از شما
 • تصویر کاربرابوالفضل چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای خسته نباشید دکتر من در روز99/12/17 عمل دیسک کمر انجام دادم بعد 20 روز بعد درد پای چپ شروع شده که وقتی شب می‌خوام برگردم به پهلو دردی شدید دارم و وقتی می‌خوام صبح از خواب بلند شم اصلا نمیتونم خوب راه برم باید زیر باسنم رو بگیرم تا درد زیاد نداشته باشم و موقع راه رفتنم لنگ میزنم الآنم فیزیوتراپی هم میرم بازم درد دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
درحال دریافت اطلاعات