علائم تومور مغزی در کودکان چیست؟

به مانند بیماری های دیگر، تومور مغزی در کودکان هم دارای علائمی می باشد که در این مقاله به آن ذکر شده است.

تومور مغزی چیست؟

تومور مغزی هنگامی بروز می دهد که یک تغییر ژنتیکی در سلول های طبیعی مغز اتفاق افتد. این تغییر مجموعه ای از تغییرات را در سلول ها ایجاد کرده که به رشد یک توده از سلول های غیر طبیعی منجر می شوند. 

تومور های مغزی اولیه شامل مواردی هستند که از همان ابتدا در مغز بروز داده و از نواحی دیگر به مغز نرسیده اند. درجه تومور های مغزی می تواند پایین یا بالا باشد. 

با این که برخی تومور های مغزی در اثر جهش های ژنی و وراثتی هستند؛ اما علت تومور های مغزی اولیه اغلب ناشناخته است. اغلب تومور های مغزی در اثر جهش های بدنی بوده و وراثتی نیستند.

تومور های سیستم عصبی مرکزی (مغز و ستون فقرات)، رایج ترین تومور های جامد در کودکان هستند. هر ساله در حدود 4500 تومور مغزی جدید شناسایی می شود که رایج ترین علت مرگ های ناشی از سرطان به شمار می روند.

تومور مغزی در کودکان

انواع تومور مغزی در کودکان

اغلب تومور مغزی در کودکان (60 درصد) در گودی خلفی جمجمه به وجود می آیند. شایع ترین تومور ها به ترتیب تعداد بروز عبارتند از: مدولو بلاستوما، آستروسیتومای پیلوسیتیک کودکان (JPA)، اپندیموما، گلیومای پونتین ذاتی منتشر (DIPG) و تراتوئید رابدوئید غیر طبیعی (ATRT).

40 درصد دیگر تومور مغزی در کودکان در نیم کره های مخچه هستند. این تومور ها شامل مواردی همچون آستروسیتوما، گانگلیوما، کرانیوفارینژیوما، تومور نورو اکتودرمال بدخیم محیطی (PNET)، تومور های سلول های ژرمینال، تومور های نورو اپیتلیال دیسمبریوپلاستیک (DNET)، اولیگو دندرو گلیوما و مننژیوما می شوند.

علائم تومور مغز در کودکان چیست؟

علائم تومور بسته به اندازه و محل تومور متغییر هستند. این علائم می توانند در هر کودک اندکی متفاوت باشند. مغز در یک فضای محدود در جمجمه قرار داشته که تومور های در حال رشد بر روی آن فشار وارد می کنند. 

این وضعیت، افزایش فشار درون جمجمه ای نامیده می شود. از آن جایی که استخوان ها در کودکان هنوز به صورت کامل به یکدیگر متصل نشده اند، این مشکل مطرح نیست. افزایش فشار وارد شده به مغز می تواند علائمی همچون موارد زیر را به وجود آورد:

انواع تومور مغزی در کودکان

علائم تومور های مغزی در ناحیه مخ شامل موارد زیر هستند:

علائم تومور های مغزی در مخچه شامل موارد زیر هستند:

علائم تومور های مغزی در ساقه مغز شامل موارد زیر هستند:

علائم تومور های مغزی می توانند شبیه به علائم بیماری های دیگر باشند. جهت تشخیص بیماری باید کودک خود را نزد پزشک برد. در ادامه به توضیح بیشتر هر یک از علائم مهم پرداخته می شود.

علائم تومور مغزی در کودکان

1- افزایش اندازه سر

قطعات استخوان سر کودکان در هنگام خردسالی به طور کامل به هم جوش نخورده است. از آن جایی که این استخوان ها هنوز نرم و قابل انعطاف هستند، تومور مغزی می تواند سبب بزرگی غیر طبیعی سر شود. 

در صورت مشاهده برآمدگی یا هر گونه تغییرات شدید در یک سمت سر باید به پزشک مراجعه کرد.

2- حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ دو علامت رایج آنفلوآنزا یا بیماری های شبه آنفلوآنزا هستند. با این حال، در موارد نادر این علائم می توانند در اثر افزایش فشار مغزی ناشی از یک تومور باشند. 

در صورت تداوم یا همزمانی این علائم با سردرد باید کودک خود را به ملاقات یک متخصص کودکان برد.

3- تغییرات شخصیتی

مشاهده تغییرات شخصیتی کودک می تواند بخشی از فرایند فرزند پروری باشد. در موارد نادر، این مورد در اثر تومور های مغزی قشر مخ به وجود می آید. در صورتی که خلق و خو یا شخصیت کودک به طور ناگهانی و شدید تغییر یابد باید به پزشک متخصص کودکان مراجعه کرد.

4- خواب آلودگی

خواب آلودگی کودکان اغلب جای نگرانی ندارد. با این حال، در صورت خستگی یا خواب آلودگی شدید بدون هیچ دلیل مشخص باید برای دریافت راهنمایی یا انجام آزمایش های بیشتر به پزشک مراجعه کرد.

خواب آلودگی از علائم تومور مغزی در کودکان

5- سردرد

بسیاری از کودکان مبتلا به تومور مغزی قبل از تشخیص بیماری سردرد را تجربه می کنند. البته، بسیاری از کودکان نیز با وجود ابتلا به سردرد، دچار تومور مغزی نیستند. 

یک هشدار و علامت مهم تجربه سردردی است که در هنگام صبح بدتر می شود. بخشی از این گفته بدین دلیل است که در هنگام دراز کشیدن فشار مغز بالا رفته و ابتلا به تومور می توان این فشار را بیشتر کند.

مطلب مرتبط: ویژگی سردرد تومور مغزی

6- تغییرات بینایی، شنوایی یا کلامی

تومور بسته به محل خود می تواند بینایی، شنوایی و تکلم فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار دهد. البته، بسیاری از کودکان مبتلا به این مشکلات، مبتلا به تومور مغزی نیستند. با این حال، تغییرات ناگهانی در بینایی، شنوایی یا تکلم کودکان باید به اطلاع یک پزشک متخصص برسد.

7- مشکلات تعادل

در صورتی که یک تومور در نزدیکی ساقه مغز باشد می تواند سبب بروز مشکلات تعادل شود. غلطیدن و افتادن بخشی از زندگی نوپایان است اما مشکلات شدید یا پیش رونده در تعادل کودکان خردسال می تواند علامتی هشدار دهنده باشد. 

در صورت بروز مشکلات ناگهانی در تعادل کودک باید با مراجعه به پزشک علت آن را جویا شد.

8- تشنج

هنگامی که تومور مغزی بر سطح مغز قرار می گیرد می تواند ایجاد تشنج را به دنبال داشته باشد. بسیاری از حرکات همچون خندیدن می توانند محرک بروز یک تشنج باشند. 

در صورت تشنج کودک باید او را فورا نزد پزشک برد. علت این وضعیت می تواند تومور مغزی یا موردی دیگر باشد که در هر کدام باید علت تشنج بررسی شود.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح تومور مغزی در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعادله جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید. من مدتی پیش باردار بودم. همه چی خوب بود و تمام آزمایشها بچم رو سالم نشون داد حتی سونوی ۲۹ هفته تا اینکه وقتی برای سونوی آخر در ۳۳ هفته اقدام کردم بهم گفتن که یه غده تو سر جنینم رشد کرد و سرعت رشدش زیاد بود طوری که وقتی دو روز بعد به یه سونوی حرفه ای تر رفتم بزرگتر شده بود و روی مخچه رو کاملا پوشونده بود. همون شب بخاطر شک بچه به دنیا اومد و دو ساعت بعد فوت کرد. بهم گفتن که یه قسمت از سرش بزرگتر از حالت عادی بود گویا که شکاف برداشته بود. و حدس بر این زدن که به تومار دچار شده بود. علتش چی می تونه باشه واینکه اگه بخوام مجدد باردار بشم ممکنه که بازم این اتفاق بیفته؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   نگران نباشید بررسی ژنتیک بشوید
 • تصویر کاربرباران یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دایی من تومور مغزی داره چن ماهه جراحی کردند و ماه پیش هم پرتو درمانی کردند الان کرونا گرفتن حالشون خوب نیس هرچند دکتر میگه کرونا را رد کرده ما ناراحت تومورش هستیم از نوع بد خیم به نظرتون داییم چن سال عمر می کنند؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرسمیه شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  من دختر بیست سالم هستم دوسال سر درد شدید دارم از سر درد چشمهام و صورتم درد می‌کنه بعضی وقتها فقط سمت چپ و راست سرم درد می‌کنه این همه دکتر رفتم میشه یه را حل نشونم بدی ممنون میشم
  1. تصویر کاربرسمیهچهارشنبه ۲ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   یه راحل نشون بده
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرمهدی شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام دکتر پسر من ۴ سالشه تاچهار سالگی هیچ علایمی نداشت ولی تو این ۱۲ روز به همه دکترا بردیم ولی اخرش تومور مغزی دراومد امروزم براش شمت گذاشتن که اب تومور خالی بشه عمل کنن الان تو ایسیو هستن کاملا نورماله همه رومیشناسه حرف میزنه مثلا میگی پاتو ببر بالا میبره بنظرتون از عمل چطور درمیاد لطف میکند اگه بگید یا راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرمهدی یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من 14سالمه سرم درد میکنه سمت راست و چپ می خوام اب دهن قورد بدم دو طرف گلوم و سرم میگیره بظور اب دهنم رورو پایین می برم بلند میشم سردردم بیشتر میشه چشمام سوز می کنه گردن درد دارم دستو پام بی حاله خیلی خوابم میاد کارای روز مرمو نمی تونم انجام بدم بظور خیلی سریع گشنم میشه نمی دونم باید چه کار الکی فقط را میرم جمجمم کلا درد میکنه خمیازه هم میکشم زیر گردنم درد میگیره ممنون میشم بهم جواب قانه کننده بدین باید معالجه بشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   لطفا به دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفاطمه دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام .
  من خوابم خیلی بهم ریخته .فصل امتحانات من هست ،خیلی استرس دارم .سمت چپ سرم یک هفته ای میشه که درد می‌کنه .
  دیروز صبح برای امتحان ک بیدار شدم چشمامم درد میکرد .میشه بگید من چکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرامیرحسین سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان .دختر دو سال و سه ماهه ای دارم که از وقتی که یادم میاد ، رگ قرمز داخل چشم ش هست که تازکیا انتهای رگ ، طوسی شده و چشم راستش هم تازگیا از این رگها پیدا شده، چنگ به پشت سرش (دقیقا پشت گوش هاش ، ۵ سانت اونور تر)میزنه و گاهی هم دست به گوش هاش میزنه که دکتر عمومی گفت گوشش میخاره وحساسیت داره و همیشه موقع معاینه ، گوشش قرمزه.
  یک ماهه توی خواب بیقراره و بیدار میشه و تازگیا به پیشونیش هم دست میرنه.باید دکتر دیگه ای ببرم ؟ خیلی هم گوشی موبایل نگاه میکنه.ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرFatemeh سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  دکتر من قبلا سر درد میشدم اما نه زیاد و با مسکن رفع میشد
  اما جدیدا حدود سه هفته است ک سر درد هتی خیلی شدید به طور مکرر و نسبا هر روز و سر درد هام با سر گیجه و حالت تهوع همراهه
  صبح با سر درد و گردن درد بیدار میشم و شب هم با سر درد میخوابم بعضی اوقات از درد نمیتونم سرم رو روی بالشت بزارم
  مسکن هم ک میخورم تا یه چند ساعتی ارومم ولی بعدش دوباره به همون حالت بر میگردم
  یهویی سرم تیر میکشه و چشام تار میشه و تعادلم و از دست میدم
  افت فشار خون هم دارم تا ۶ و ۷ میانگین هفته ای دوبار به خاطر افت فشار میرم درمانگاه و نبض ضعیفی هم دارم
  گاهی اوقات توی گوشم صدای صوت خیلی بدی میپیچه ک خیلی آزار دهنده است
  خاب آلودگی و خستگی هم دارم در طول روز
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرآراد سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیرببخشیدمن مادرشوهرم تومورمغزی داشتن والان نزدیک ۹ساله فوت کردن یه پسر۲سال خورده ای دارم بعضی وقت هاخیلی جیغ میزنه یاخیلی گریه میکنه امکان داره پسرمنم خدایی نکرده دچاره تومورمغزی بشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرمائده سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام چندوقته که دخترشش ساله ام میگه پیشونیم دردمی کنه یه مقدارهم عصبی است ممکنه خطرناک باشه میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات