علائم تومور مغزی در کودکان چیست؟

به مانند بیماری های دیگر، تومور مغزی در کودکان هم دارای علائمی می باشد که در این مقاله به آن ذکر شده است.

تومور مغزی هنگامی بروز می دهد که یک تغییر ژنتیکی در سلول های طبیعی مغز اتفاق افتد. این تغییر مجموعه ای از تغییرات را در سلول ها ایجاد کرده که به رشد یک توده از سلول های غیر طبیعی منجر می شوند. 

تومور های مغزی اولیه شامل مواردی هستند که از همان ابتدا در مغز بروز داده و از نواحی دیگر به مغز نرسیده اند. درجه تومور های مغزی می تواند پایین یا بالا باشد. 

با این که برخی تومور های مغزی در اثر جهش های ژنی و وراثتی هستند؛ اما علت تومور های مغزی اولیه اغلب ناشناخته است. اغلب تومور های مغزی در اثر جهش های بدنی بوده و وراثتی نیستند.

تومور های سیستم عصبی مرکزی (مغز و ستون فقرات)، رایج ترین تومور های جامد در کودکان هستند. هر ساله در حدود 4500 تومور مغزی جدید شناسایی می شود که رایج ترین علت مرگ های ناشی از سرطان به شمار می روند.

تومور مغزی در کودکان

انواع تومور مغزی در کودکان

اغلب تومور مغزی در کودکان (60 درصد) در گودی خلفی جمجمه به وجود می آیند. شایع ترین تومور ها به ترتیب تعداد بروز عبارتند از: مدولو بلاستوما، آستروسیتومای پیلوسیتیک کودکان (JPA)، اپندیموما، گلیومای پونتین ذاتی منتشر (DIPG) و تراتوئید رابدوئید غیر طبیعی (ATRT).

40 درصد دیگر تومور مغزی در کودکان در نیم کره های مخچه هستند. این تومور ها شامل مواردی همچون آستروسیتوما، گانگلیوما، کرانیوفارینژیوما، تومور نورو اکتودرمال بدخیم محیطی (PNET)، تومور های سلول های ژرمینال، تومور های نورو اپیتلیال دیسمبریوپلاستیک (DNET)، اولیگو دندرو گلیوما و مننژیوما می شوند.

علائم تومور مغز در کودکان چیست؟

علائم تومور بسته به اندازه و محل تومور متغییر هستند. این علائم می توانند در هر کودک اندکی متفاوت باشند. مغز در یک فضای محدود در جمجمه قرار داشته که تومور های در حال رشد بر روی آن فشار وارد می کنند. 

این وضعیت، افزایش فشار درون جمجمه ای نامیده می شود. از آن جایی که استخوان ها در کودکان هنوز به صورت کامل به یکدیگر متصل نشده اند، این مشکل مطرح نیست. افزایش فشار وارد شده به مغز می تواند علائمی همچون موارد زیر را به وجود آورد:

انواع تومور مغزی در کودکان

علائم تومور های مغزی در ناحیه مخ شامل موارد زیر هستند:

علائم تومور های مغزی در مخچه شامل موارد زیر هستند:

علائم تومور های مغزی در ساقه مغز شامل موارد زیر هستند:

علائم تومور های مغزی می توانند شبیه به علائم بیماری های دیگر باشند. جهت تشخیص بیماری باید کودک خود را نزد پزشک برد. در ادامه به توضیح بیشتر هر یک از علائم مهم پرداخته می شود.

علائم تومور مغزی در کودکان

1- افزایش اندازه سر

قطعات استخوان سر کودکان در هنگام خردسالی به طور کامل به هم جوش نخورده است. از آن جایی که این استخوان ها هنوز نرم و قابل انعطاف هستند، تومور مغزی می تواند سبب بزرگی غیر طبیعی سر شود. 

در صورت مشاهده برآمدگی یا هر گونه تغییرات شدید در یک سمت سر باید به پزشک مراجعه کرد.

2- حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ دو علامت رایج آنفلوآنزا یا بیماری های شبه آنفلوآنزا هستند. با این حال، در موارد نادر این علائم می توانند در اثر افزایش فشار مغزی ناشی از یک تومور باشند. 

در صورت تداوم یا همزمانی این علائم با سردرد باید کودک خود را به ملاقات یک متخصص کودکان برد.

3- تغییرات شخصیتی

مشاهده تغییرات شخصیتی کودک می تواند بخشی از فرایند فرزند پروری باشد. در موارد نادر، این مورد در اثر تومور های مغزی قشر مخ به وجود می آید. در صورتی که خلق و خو یا شخصیت کودک به طور ناگهانی و شدید تغییر یابد باید به پزشک متخصص کودکان مراجعه کرد.

4- خواب آلودگی

خواب آلودگی کودکان اغلب جای نگرانی ندارد. با این حال، در صورت خستگی یا خواب آلودگی شدید بدون هیچ دلیل مشخص باید برای دریافت راهنمایی یا انجام آزمایش های بیشتر به پزشک مراجعه کرد.

خواب آلودگی از علائم تومور مغزی در کودکان

5- سردرد

بسیاری از کودکان مبتلا به تومور مغزی قبل از تشخیص بیماری سردرد را تجربه می کنند. البته، بسیاری از کودکان نیز با وجود ابتلا به سردرد، دچار تومور مغزی نیستند. 

یک هشدار و علامت مهم تجربه سردردی است که در هنگام صبح بدتر می شود. بخشی از این گفته بدین دلیل است که در هنگام دراز کشیدن فشار مغز بالا رفته و ابتلا به تومور می توان این فشار را بیشتر کند.

مطلب مرتبط: ویژگی سردرد تومور مغزی

6- تغییرات بینایی، شنوایی یا کلامی

تومور بسته به محل خود می تواند بینایی، شنوایی و تکلم فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار دهد. البته، بسیاری از کودکان مبتلا به این مشکلات، مبتلا به تومور مغزی نیستند. با این حال، تغییرات ناگهانی در بینایی، شنوایی یا تکلم کودکان باید به اطلاع یک پزشک متخصص برسد.

7- مشکلات تعادل

در صورتی که یک تومور در نزدیکی ساقه مغز باشد می تواند سبب بروز مشکلات تعادل شود. غلطیدن و افتادن بخشی از زندگی نوپایان است اما مشکلات شدید یا پیش رونده در تعادل کودکان خردسال می تواند علامتی هشدار دهنده باشد. 

در صورت بروز مشکلات ناگهانی در تعادل کودک باید با مراجعه به پزشک علت آن را جویا شد.

8- تشنج

هنگامی که تومور مغزی بر سطح مغز قرار می گیرد می تواند ایجاد تشنج را به دنبال داشته باشد. بسیاری از حرکات همچون خندیدن می توانند محرک بروز یک تشنج باشند. 

در صورت تشنج کودک باید او را فورا نزد پزشک برد. علت این وضعیت می تواند تومور مغزی یا موردی دیگر باشد که در هر کدام باید علت تشنج بررسی شود.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح تومور مغزی در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۶ سالمه یکهفته که بعد یک سردرد شدید یه سردرد خفیف دارم که بافشار بیشتر میشه ویه بچه شیرخور ۱۰ماهه دارم واز موقع بدنیا اومده پریود نشدم تا برج پیش که پریود شدم ولی باز دوباره عادت نشدم ودرضمن چشم چپم قرمز شده واحساس چیزی درچشم دارم وصبحها بعداز بیدار شدن احساس یه پرده جلوی چشمموبعد از چند دقیقه خوب میشم ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحامد دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با سلام دختری ۹ ساله دارم که قبل تولد تشخیص هیدرو سفال خفیف دادن و هر دکتری هم مراجعه کردیم گفت نیاز به شنت نیست تموم ۹ سال با دکتر در ارتباط بودیم اما عارضه به جا مانده لکنت زبان.هیجانات کاذبو همچنیت با اینکه کلاس دوم ابتدایی هست اما درک و فهمش بسیار پایین است .ایا این اختلالات قابل درمان است و به چه دکتری مراجعه کنیم لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   بیمارستان مفید
 • تصویر کاربردرویشی پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  اقای دکترپدرم ۸۰سال سن داره الان یک دست وپاش خشک شده وافتاده توخونه بردمش پیش دکترمغزواعصاب گفت تومورداره بایدعمل بشه.اگرعملش کنیم دست وپاش راه میوفته ومیتونه حرکت کنه باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 2 هفته پیش)
   بله ممکنه
 • تصویر کاربرماندانا سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر..مادرم شصت و هشت ساله مدت سه سال هست از درد در قسمت چپ سر شکایت دارد و خیلی اذیت میشود و باوجود مراجعه زیاد بهه متخصصین مغز و اعاصاب و گو به دلیل صدای گوش هیچ‌نتیجه ای نگرفتیم و همچنان سردرد دارد لطفا جواب بدین اقای دکار
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   ام ار ای بشوند
 • تصویر کاربرفاطمه دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۱۹ سالمه و جدیدن ب شدت وزنم پایین اومده و خیلی کم اشتها شدم در کنارش سر دردهای شدید و سرگیجه شدید دارم و مدام احساس خستگی و ضعف تو بدنم میکنم حس میکنم به دستو پاهام وزنه سنگین اویزونه اصلا توانایی انجام کارای معمولو ندارم
  چند شبه ک خون دماغ میشم با اینکه قبلا اصلا سابقه نداشته
  و خیلیم زود عصبی میشم و سر موضوعات الکی بیش از حد بهم فشار وارد میشه
  خواستم بپرسم ممکنه علائم بیماری باشه و اینکه باید پیش چه دکتری مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرشاهو جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید مادرمن ۶ماهی میشه که دکترها گفتندکه تومور مغزی خوشخیم داره توناحیه مابین لپ گیجگاهی و لپ پس سریش و سمت راست سرشه و بعضی وقتا دچار درد خیلی شدیدی درناحیه پشت سرش و ناحیه گوش سمت راشتش میشه و دردش ناحیه ی گردنش رو هم دربر میگیره و رگهای قسمت راست گردنش رو خیلی تند میکنه و نمینونه گردنش روبچرخونه یاتکون بده و دردش بعضی وقتا ۳و۴روهم ادامه پیدامیکنه و روزهای نزدیک به عادت ماهیانه دردش شدیدترمیشه.خیلی ممنون میشم اگه راهنمایی کنید که ایا این دردها طبیعیه یا جای نگرانی داره؟درپناه حق باشید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمحمد چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۰ سالمه از ۴ماه پیش لگنم تا کف پام درد میکنه
  هر چ بیشتر راه میرم باپیاده بیشتر درد میکنه رفتم دکتر جواب خاصی بهم نداده الان فلجم تو خونه ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   احتمالا دیسکوپاتی دارید ام ار ای کمری انجام داده مراجعه کنید
 • تصویر کاربرزلیخا جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من خانم سی هشت ساله هستم دیسکم آخر پاره شده بود عمل کردم خوب بی هس میشد بعد از عمل خوب بود ولی از اون موقع تا الان کمرم خیلی درد میکنه نمی تونم کار کنم تورا خدا راهنمایی کنید لطفن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرs.k جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من چند روزه احساس میکنم پشت سرم از داخل میخاره و خیلی کم هم درد میکند من فقط دوتا علایم از تومور مغزی داشتم من آدم وسواسی ام خیلی هم تلویزیون میبینم و با موبایل کار میکنم اونجا هم که گفتم میخاره و درد میکنه یکم باد هم کرده اگر میشه زودتر بگید.ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفریماه دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام
  دختر من دو سال و ده ماهه است دو بار توی بغلم به حالت ایستاده به دو طرف تکونش دادم در حالت بازی ، و از درد پشت گوش زده زیر گریه و بعد از دو سه دقیقه گفته که درد ندارم .نیاز به چه معاینات داره ؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر