نحوه ی استراحت برای دیسک کمر

سوالی که خیلی از بیماران مبتلا به بیماری های دیسک می پرسند این است که نحوه ی استراحت مناسب برای دیسک کمر چگونه است؟ در این مقاله پاسخ داده شده است.

فتق دیسک به پارگی دیسک بین مهره ای گفته می شود که باعث پاره شدن نوکلئوس پولپوسوس (قسمت مرکزی) و تحریک دیسک های نخاعی و اعصاب اطراف می شود. این وضعیت می تواند در هر قسمت از ستون فقرات، از جمله گردن، قفسه سینه و کمر ایجاد شود.

دیسک های ستون فقرات به عنوان بالشتک بین مهره ها عمل کرده و به خم شدن و حرکت روان ستون فقرات کمک می کنند. با گذشت زمان، دیسک ها ممکن است دچار کمبود آب، انعطاف پذیری کمتر یا آسیب دیدگی شوند که منجر به فتق یا برآمدگی آن ها شود. 

راحت خوابیدن برای افرادی که فتق دیسک دارند دشوار است، پس در ادامه به مدیریت درد و بررسی چگونگی خواب راحت تر این بیماران پرداخته می شود.

بدترین نحوه ی استراحت برای فتق دیسک

بسیاری از متخصصان موافق هستند که خوابیدن بر روی شکم بدترین حالت برای سلامت ستون فقرات می باشد زیرا باعث تحریک عضلات، رباط ها و مهره های گردن می شود. 

علاوه بر این، خوابیدن روی شکم می تواند منجر به عمیق شدن قوس کمر و افزایش درد شود. خوابیدن بر روی شکم منحنی طبیعی ستون فقرات را تغییر می دهد، بنابراین بهتر است که بیماران از خوابیدن بر روی شکم خودداری کنند. 

اگر باید روی شکم بخوابید، یک بالشت زیر باسن خود قرار دهید. می توانید بالشت دیگری را نیز زیر زانوی خود قرار دهید. انجام این کارها می تواند از فشار ستون فقرات شما بکاهد و کمرتان را در وضعیت طبیعی نگه دارد.

نحوه ی استراحت برای دیسک کمر

بهترین وضعیت های خواب برای فتق دیسک

نحوه ی استراحت مناسب و خواب برای فتق دیسک به ستون فقرات اجازه می دهند تا انحنای طبیعی خود را حفظ کند. 

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، خوابیدن روی شکم ممکن است بیشتر آسیب برساند، بنابراین بهتر است از این وضعیت کاملاً خودداری کنید. بهتر است به جای آن خوابیدن به پهلو را برای کاهش درد فتق دیسک در شب امتحان کنید.

خوابیدن به پهلو نیز ایده آل نیست، اما از خوابیدن بر روی شکم بهتر است. اگر به پهلو می خوابید، بهتر است یک بالشت بین دو زانو قرار دهید تا فشار بر روی لگن کاهش یابد. 

بهترین حالت خوابیدن برای درد ناشی از فتق دیسک به پشت خوابیدن است. خوابیدن به پشت کمک می کند تا ستون فقرات در یک راستا قرار بگیرد. اگر درد شما نسبتاً شدید است، سعی کنید برای راحتی بیشتر یک بالشت زیر زانو و کمر خود قرار دهید. 

این مانور به صاف نگه داشتن ستون فقرات کمک می کند. برای بیماران مبتلا به فتق دیسک در ستون فقرات گردنی، از استفاده بیش از حد بالشت برای حمایت ممنوع است، زیرا این کار می تواند درد بیشتری ایجاد کند.

مقاله مرتبط: راه های تسکین درد دیسک

تاثیر زیاد تشک بر خواب مناسب

به جز وضعیت خواب، ممکن است تشک شما راحت نباشد. تشک هایی که بیش از 10 سال استفاده شده اند، ممکن است به اندازه کافی از ستون فقرات پشتیبانی نکنند. 

در حالی که تحقیقات زیادی در مورد استحکام یک تشک برای کمردرد انجام نشده است، اما برخی مطالعات نشان می دهند تشک های فوق العاده محکم برای راحتی ستون فقرات مناسب نیستند و تشک های بسیار نرم باعث غیرطبیعی شدن انحنای ستون فقرات می شوند. بنابراین یافتن تشک مناسب و راحت، بسیار مهم است.

تشک های مموری فوم برای افرادی که فتق دیسک دارند، می توانند مناسب باشند. تشک های سنتی و پر شده با پشم یا پر معمولاً بلافاصله پس از خرید، محکم می باشند. با این حال، با گذشت زمان، این تشک ها در معرض فرسایش و افتادگی قرار می گیرند. 

تشک های آبی به دلیل نگهداری سختشان دیگر محبوبیت ندارند، اما باید بگوییم که باید از این تشک ها به هر قیمتی که شده پرهیز کنید. آن ها می توانند آرامش بخش باشند، اما حمایت خوبی از ستون فقرات نمی کنند. 

اگر می خواهید کمر درد مرتبط با فتق دیسک خود را کاهش دهید، یک تشک کلاسیک یا مموری فوم را انتخاب کنید. این تشک ها اغلب بهترین گزینه برای فتق دیسک شما هستند.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص و جراح ستون فقرات

موضوعات مرتبط
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
جدیدترین مقالات
بیماری نورالژی سه قلو از آن دسته بیماری هایی است که با درد شدید در ناحیه ی صورت خود را نشان می دهد. در…
جراحی ستون فقرات و جراحی دیسک کمر از جراحی هایی است که بسیار به تبحر جراح دیسک کمر متکی می باشد. در این مقاله…
سوالی که بسیار مراجعین از ما می پرسند این است که آیا راه رفتن به بهود درد دیسک کمر کمک می کند؟ در این…

از دکتر بپرسید