5 روش موثر برای تسکین درد دیسک

استفاده از هر روشی برای تسکین درد دیسک ممکن است باعث ناراحتی ها و آسیب هایی در ستون فقرات شود. در این مقاله در رابطه با این درد ها و راهکار هایی که باعث تسکین درد دیسک می شود صحبت شده است.

درد ناشی از فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر می تواند سوزناک و تیز بوده و به نواحی پایین تر از کمتر نیز پخش شود. در برخی افراد این درد در ناحیه باسن و پا نیز حس می شود (به به آن سیاتیک می گویند).

تسکین درد دیسک در هر فرد پروسه متفاوت و خاص خود را دارد و ممکن است برای رسیدن به نتیجه مناسب به آزمون و خطا نیاز باشد.

فتق دیسک کمر منجر به درد، بی حسی، حس سوزش و یا ضعف در ناحیه کمر و رشته های عصبی ناحیه پا می شود.

در ادامه ۵ راهکار کمتر شناخته شده برای تسکین درد افرادی که با فتق دیسک کمر مواجه هستند را معرفی خواهیم کرد تا بتوانید درد خود را کم کرده و حس بهتری داشته باشید.

سرما درمانی و گرما درمانی روشی برای کاهش درد دیسک

درمان با سرما و حرارت می تواند درد و مشکلات مربوط به عضلات را تسکین دهد. قرار دادن گرما یا سرما در ناحیه پایین کمر منجر به آرام شدن عضلات این ناحیه از بدن می شود

این عضلات که در ناحیه دیسک کمر افراد قرار دارند در چنین شرایطی باید آرام شوند و گرما می تواند انقباض آن ها را کم کند و این کار منجر به بروز حل مشکل اسپاسم، افزایش گردش خون و بهبود قابلیت ارتجاعی بافت های متصل به هم می شود. 

سرما می تواند دمای بافت ناحیه مورد نظر را کاهش دهد و در نتیجه شاهد یک اثر ضد التهابی خواهیم بود که باعث تسکین درد دیسک می شود. 

صبح یا قبل از تمرینات کششی خود حتما حرارت بر روی کمر خود قرار دهید تا گرفتگی و انقباض عضلات کاهش یابد.

سعی کنید در طول روز به صورت دوره ای، از پد گرما یا کمپرس داغ در ناحیه پایین کمر خود استفاده کنید. حتما از یک لایه فیزیکی همچون حوله استفاده نمایید تا با سوختگی در اثر حرارت و داغی مواجه نشوید.

همین روش را می توان برای قرار دادن کمپرس سرد پس از تمرینات کششی و ورزش یا ماساژ انجام داد تا درد افراد کمتر شود. حتما از یک لایه بافر همچون حوله استفاده کنید تا با آسیب مواجه نشوید.

تسکین درد دیسک

بسته های گرمایی برای تسکین درد دیسک 

از جمله دیگر روش های رساندن گرما و حرارت می توان به پوشش های گرمایی چسبناک اشاره کرد که می تواند حرارتی با سطح کم و مستمر را برای چندین ساعت به بدن برساند. نشستن در وان آب گرم یا گرفتن دوش در انتهای روز نیز گزینه های خوبی هستند.

سعی کنید راهکار های مختلف را امتحان کنید تا بدین ترتیب بهترین گزینه شناسایی شود. نوع حرارت و نحوه استفاده از آن معمولا به تمایلات شخصی افراد بر می گردد.

فعالیت بدنی در حد معمولی

فعالیت بدنی در اندازه معمولی و نرمال منجر به ترشح هورمون اندروفین می شود. با این که ممکن است به نظرتان متناقض باشد، اما در صورت داشتن مشکل فتق دیسک کمر، فعالیت بدنی می تواند مسکن درد شما باشد.

بیشتر افرادی که با مشکل دیسک کمر روبرو هستند توانایی تحمل فعالیت های سبکی همچون پیاده روی یا راه رفتن روی تردمیل، دوچرخه سواری روی دوچرخه ثابت یا استفاده از دستگاه اسکی واره را دارند.

اگر درد شما شدید تر است، باید فعالیت های مبتنی بر آب را انتخاب کنید، به عنوان مثال آب درمانی. فعالیت های درون آب معمولا بسیار پیشنهاد می شوند چرا که شناور بودن روی آب می تواند نیروی جاذبه زمین را خنثی کرده و میزان فشار روی بدن و ستون مهره ها را کاهش دهد.

پزشک معالج ممکن است یک برنامه فیزیوتراپی خاص آبی یا شنا را به شما پیشنهاد کند.

دردهای دیسک کمر و گردن

استفاده از حالت مناسب برای خواب

برخی از حالت های بدن برای خواب به تسکین درد فتق دیسک کمر می شوند. درد ناشی از مشکل فتق دیسک در شب ها تشدید می شود. با خوابیدن در حالتی که فشار از روی ستون مهره ها گرفته شود می توانید این درد را به حداقل خود برسانید. از جمله گزینه های مناسب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- از یک بالشت در زیر زانو های خود استفاده کنید تا بدین ترتیب میزان فشار روی ناحیه پایین کمر کمتر شود. 

2- به بغل بخوابید و یک بالشت را بین زانو ها بگذارید تا ستون مهره ها مستقیم بوده و ناحیه پایین کمر متعادل باشد.

بسته به ناحیه فتق دیسک کمر، مدل خوابیدن در شب و جایی که باید بالشت را قرار دهید متغیر است. از چندین بالشت و مدل خوابیدن متعدد استفاده کنید تا بهترین گزینه مناسب خود را پیدا نمایید.

استفاده از روش مکنزی

روش مکنزی می تواند منجر به کاهش درد سیاتیک در افراد شود. این روش نوعی فیزیو تراپی به حساب می آید که شامل متد خاصی برای ورزش و تمرین است.

برای درد ناشی از فتق دیسک کمر، هدف اصلی انتقال درد از پا (سیاتیک) و متمرکز کردن آن به ناحیه کمر به حساب می آید.

علائم شخصی شما می توانند مشخص کنند کدام تمرینات روش مکنزی را باید استفاده کنید. این موضوع را متخصص فیزیوتراپی مشخص می کند.

پس از خارج شدن علائم از ناحیه پا، این روش تبدیل به یک پروسه توان بخشی بلند مدت می شود تا کمر تقویت شده و همچنین گروه های عضلات کلیدی و مهم تقویت شوند.

حتی پس از کم شدن یا تسکین درد دیسک کمر، یک برنامه خاص جهت تقویت ناحیه کمر و کشش آن باید ادامه پیدا کند تا ریسک کاهش درد در بیمار کم شود.

ماساژ برای بهبود درد دیسک کمر

استفاده از ماساژ برای تسکین درد دیسک

آزاد کردن میوفاسیال و/یا ماساژ ممکن است به کاهش درد کمک کنند. با این که درد میوفاسیال ممکن است منبع اصلی درد ستون فقرات نباشد، اما این احتمال وجود دارد که منبع ثانوی درد از فتق دیسک کمر و دیگر نواحی بدن باشد.

با داشتن حالت بدنی بد و نبود فعالیت بدنی چنین دردی ممکن است تشدید شود. آزاد کردن میوفاسیال نوعی درمان دستی و خاص است که منجر به بهود درد کمر می شود.

با این که تمرین در داشتن حالت ایست و نشستن و آزاد کردن میوفاسیال را می توان در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار داد، راهکار هایی در خانه وجود دارند که می توان آن ها را در خانه انجام داد تا به وضعیت فرد کمک کنند. از یک توپ لاکروز یا عصای مخصوص ماساژ جهت قرار دادن فشار بر روی نواحی حساس در کمر استفاده کنید.

پس از تعیین شدن نقطه حساس، فشار دائمی را به مدت یک تا دو دقیقه ادامه دهید تا به آزاد شدن عضله آن ناحیه کمک کند.

این مراحل را برای نقاط تحریکی مختلف دیگر در کمر تکرار کنید. این تکنیک ممکن است در ابتدا درد را تشدید کند چرا که قرار است بر روی عضلات ملتهب خود فشار وارد کنید. به همین خاطر پیشنهاد می شود پس از اتمام کار از سرما درمانی با یخ استفاده نمایید.

با این که درد ناشی از بیشتر موارد فتق دیسک کمر معمولا در عرض ۶ هفته از بین می رود، اگر می خواهید آن را مدیریت کنید باید دست به کار شوید.

این راهکار ها ممکن است برای همه افراد کارساز نباشند و ممکن است تا پیدا کردن بهترین روش که برایتان کارایی داشته باشد زمان خاصی نیاز داشته باشید.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر