گلیوبلاستوما چیست ؟ علت و درمان گلیوبلاستوما

گلیوبلاستوما نوعی سرطان مغزی

گلیوبلاستوما نوعی سرطان مغزی بوده که به عنوان رایج ترین تومور مغزی بدخیم در افراد بالغ شناخته می شود. این تومور معمولا بسیار تهاجمی است که رشد و انتشار آن به سرعت رخ می دهد. با این که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد، اما برخی درمان ها می توانند سبب تسکین علائم آن شوند.

گلیوبلاستومای چند گانه نوعی تومور مغزی یا نخاعی با رشد سریع است. این تومور به عنوان رایج ترین تومور مغزی اولیه و بدخیم در افراد بالغ شناخته می شود.

گلیو بلاستوما ها تقریبا هیچ وقت به بیرون از مغز، ستون فقرات یا سیستم اعصاب مرکزی انتشار نمی یابند. درمان این تومور ها به دلیل پیچیدگی ذاتی آن ها بسیار دشوار است. به همین دلیل، تحقیقات بسیاری در انگلستان و سرتاسر دنیا بر روی درمان این نوع تومور متمرکز شده است.

محل تشکیل تومور در مغز

گلیوبلاستوما به دسته آستروسیتوما ها تعلق دارد. آستروسیتوما نوعی سرطان است که در سلول های ستاره شکل مغز به نام آستروسیت رشد می کند. در افراد بالغ، این سرطان معمولا در مخ تشکیل می شود. مخ بزرگ ترین بخش مغز است. تومور های گلیوبلاستوما مسیر هایی خون رسان برای خود ایجاد کرده تا به رشد خود کمک کنند. از بین بردن بافت طبیعی مغز برای این تومور ها آسان است.

طول عمر بیماران سرطان مغزی

گلیوبلاستوما چقدر رایج است؟

سرطان های مغزی رایج نبوده و گلیوبلاستوما ها تنها 20 درصد آن ها را تشکیل می دهند. مردان بیش از زنان به این سرطان مبتلا می شوند. احتمال بروز این سرطان همگام با افزایش سن بیشتر می شود. سالانه نزدیک به 14 هزار مورد گلیوبلاستوما در ایالات متحده آمریکا تشخیص داده می شود.

علائم گلیوبلاستوما چیست؟

از آن جایی که گلیوبلاستوما به سرعت رشد می کند، فشار وارد شده به مغز معمولا سبب بروز علائم اولیه می شود. بسته به محل تومور امکان بروز موارد زیر وجود دارد:

متخصص نورولوژی پزشکی است که در تشخیص و درمان اختلالات مغزی تخصص داشته و می تواند بیماران را به طور کامل معاینه کند. بسته به علائم، امکان تجویز تصویر برداری ام آر آی یا سی تی اسکن وجود دارد.

درمان قطعی گلیوبلاستوما

هدف درمان گلیوبلاستوما کاهش سرعت و کنترل رشد تومور است تا فرد بتواند تا حد امکان زندگی راحتی داشته باشد.

برای درمان این سرطان 4 روش درمانی وجود دارد که اغلب افراد تحت بیش از یک نوع از آن ها قرار می گیرند:

جراحی اولین درمان بوده و در این فرایند جراح تلاش می کند تا هر چه بیشتر از تومور خارج کند. در نواحی پر خطر مغز، ممکن است امکان برداشتن کل تومور وجود نداشته باشد.

در پرتو درمانی تلاش بر این است که سلول های باقی مانده پس از جراحی از بین رفته یا رشد آن ها آهسته تر شود.

شیمی درمانی نیز می تواند درمانی مفید باشد. تموزولوماید رایج ترین داروی شیمی درمانی است که پزشکان برای درمان گلیوبلاستوما تجویز می کنند. کارموستین و لوموستین از دیگر دارو های شیمی درمانی به کار رفته در درمان این نوع سرطان هستند.

درمان قطعی گلیوبلاستوما

در صورتی که شیمی درمانی موثر نباشد، درمان هدفمند با داروی بواسیزوماب (آواستین) را می توان تجویز کرد.

درمان با میدان الکتریکی، سلول های مغزی سالم را حفظ کرده و سلول های سرطانی را از بین می برد. پزشکان جهت انجام این کار، الکترود هایی را به صورت مستقیم بر روی پوست سر قرار می دهند. این دستگاه آپ تیون یا Optune نام دارد. این روش همزمان با شیمی درمانی و پس از جراحی و پرتو درمانی استفاده می شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از این روش را برای بیماران جدید و افرادی تایید کرده که گلیوبلاستومای آن ها بازگشته است.

در درمان ویفری (گلیادل)، از یک دیسک کاشتنی و تخریب پذیر از نظر زیستی استفاده می شود. این دیسک دارو های شیمی درمانی را در بافت های سرطانی به جا مانده از جراحی رها می کند.

در درمان با ذرات نانو، دارو های شیمی درمانی با استفاده از ذراتی کوچک به درون تومور فرستاده می شوند.

علاوه بر این موارد، بیماران می توانند در مراکز سرطانی بزرگ درمان ها یا دارو های شیمی درمانی آزمایشی را امتحان کنند. این موارد به تسکین علائم کمک کرده و امکان دارد در برخی افراد سبب عقب نشینی سرطان شوند. عقب نشینی به معنای ناپدید شدن علائم برای یک بازه زمانی است.

جراحی تومور گلیوبلاستوما

این درمان شامل رفع درد و علائم و احساسات ناشی از سرطان می شود. هدف کلی درمان تسکینی بهبود کیفیت زندگی بیمار است. همچنین، بیماران می توانند درباره آزمایش های بالینی مفید از پزشک خود سوال کنند.

گلیوبلاستوما

طول عمر بیماران گلیوبلاستوما

عوامل بسیاری بر کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان از جمله گلیوبلاستوما تاثیر گذار هستند. پزشکان اغلب توانایی تخمین مدت زنده ماندن بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما را ندارند. با این حال، آمار هایی از جمعیت زیادی از این بیماران در دسترس هستند که بر اساس آن ها طول عمر بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما به شرح زیر است:

 • یک سال: 40.2 درصد
 • 2 سال: 17.4 درصد
 • 5 سال: 5.6 درصد

لازم به ذکر است که این اعداد توانایی تخمین رویداد های پیش روی افراد را نخواهند داشت. سن فرد، نوع تومور و سلامت کلی در این زمینه نقش دارند. همگام با پیشرفت درمان ها، پیش آگهی زندگی بیماران مبتلا به این نوع سرطان با نتایج بهتری همراه خواهد شد.

آيا امكان بهبودی در گليوبلاستوما وجود دارد؟

بروز گلیوبلاستوما در میان انواع سرطان بسیار پایین و تقریبا 1 در هر 10 هزار مورد است. با این حال، این سرطان با تشکیل دادن 16 درصد از تمام سرطان های مغزی اولیه، رایج ترین بدخیمی مغزی به شمار رفته و تقریبا همیشه مرگ بار است.

آیا تاکنون کسی از گلیوبلاستوما زنده مانده است؟

میانه طول عمر در مبتلایانی که تحت جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی قرار می گیرند 15 تا 16 ماه است.

میانه بدین معناست که نیمی از بیماران رسیدن به این طول عمر را تجربه کرده اند. گلیوبلاستوما در هر فردی متفاوت است. برخی افراد این مدت بقا را نیز تجربه نمی کنند.

دکتر حسام عبدالحسین پور بهترین متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررحیم پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام من ۹سال میش تشخیص بیماری ام اس دادن که الان سه ساله روز به روز پاهام سنگین تر میشه و بیحالی خستگی بیشتر الان یه دکتر رفتم ویزیت میگه کیست هم داری ممکنه علائم از اون باشه چیکار کنم من به نظرتون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر### شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من تقریبا همه این علامات رو دارم
  و واقعا خیلی میترسم
  و از اونجایی ک میترسم حتی به دکتر مراجعه نمیکنم
  میخواستم بپرسم اگر واقعا تومور داشته باشم حتما باید عمل کنم؟
  من حتی گاهی اوقات هذیان میگم و خیلی حالم خراب میشه
  واقعا میترسم
  میشه کمکم کنین
  یعنی چن راه برای جلوگیری از این بیماری رو میشه بگید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسید یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،متاسفانه پدرم تومور مغزی بدخیم گلیوبلاستوما داره که باتوجه به ام آر آی گفتن ۶ تا تومور وجود داره با چندین دکتر مشورت کردیم تصمیم بر این شد ک عمل نکنه چون گفتن با عملش نتیجه ای نمیگیریم و فقط مریض بیشتر اذیت میشه میخاستم بدونم ک حالا ک عمل نمیشه چیکار کنیم که بتونیم طول عمرش رو بیشتر کنیم؟آیا پرهیز غذایی هم داره؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   نیاز به اقدامی نیست
 • تصویر کاربرپزشکیان یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  مادر من ۶۸سال سن دارند مدتی است که از زیاد شدن خواب گله داشت بعد یک دفعه سمت راست صورت احساس ناراحتی کردند رفتیم دکتر مغز و اعصاب بعد ام ار ای پزشک گفت توده وجود داره وجراح ارجاع داد در ام ار ای بعدی مشخص شد توده داخل تالاموس است و اکثر جراح ها عمل نمی کنند می خواستم ببینم شما جراحی می کنید تا مراجعه کنیم یا از سایر پزشکان محترم کسی را معرفی می فرمائید ما ساکن مشهد هستیم به این دلیل اطلاعاتی در خصوص متخصصین تهران ندارم
  ضمنا مادر قبلا سرطان دیگری نداشتند و احتمالا این مربوط به خود مغز است
  باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   لطفا به دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرال یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.درتاریخ 1400/3/28پدربنده سردردشدید داشت.به بیمارستان مهر اهوازبستری شد.ویک عکس ام ار ای گرفتن متاسفانه تومورمغزی داشت.وازبیمارستان مرخص اش کرد.وبه بیمارستان عرفان نیاش تهران بستری شد.وبامعرفی بیمارستان دکتر گیوشریفی عمل انجام. بعداز ۱۰روز ازمایش پاتولوژی بدخیم وباگرید۴.من به پدرم گفتم جواب ازمایش خوبه.۱۸۰درجه تغییرکرد.ودکترگیوشرفی ماربه رادیوتراپی فرستادن.
  سوال بنده اینجاس. پدرمن بعدازعمل ی خورده بیناییش ضعیف شد.والان خداروشکرروزبه روز داره خوب میشه وحتی بیناییش خوب شد.خداروشکرسرحال غذا میخوره خوب حرف میزنه حافظش اش خوبه.
  ممکن است حتی یک درصد احتمال بدیم اشتباهی توجواب ازمایش شده.
  درضمن ازهیچ خبرنداره وکاملان استرس ازشون رفته.
  چکاره چیست.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرال یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.درتاریخ 1400/3/28پدربنده سردردشدید داشت.به بیمارستان مهر اهوازبستری شد.ویک عکس ام ار ای گرفتن متاسفانه تومورمغزی داشت.وازبیمارستان مرخص اش کرد.وبه بیمارستان عرفان نیاش تهران بستری شد.وبامعرفی بیمارستان دکتر گیوشریفی عمل انجام. بعداز ۱۰روز ازمایش پاتولوژی بدخیم وباگرید۴.من به پدرم گفتم جواب ازمایش خوبه.۱۸۰درجه تغییرکرد.ودکترگیوشرفی ماربه رادیوتراپی فرستادن.
  سوال بنده اینجاس. پدرمن بعدازعمل ی خورده بیناییش ضعیف شد.والان خداروشکرروزبه روز داره خوب میشه وحتی بیناییش خوب شد.خداروشکرسرحال غذا میخوره خوب حرف میزنه حافظش اش خوبه.
  ممکن است حتی یک درصد احتمال بدیم اشتباهی توجواب ازمایش شده.
  درضمن ازهیچ خبرنداره وکاملان استرس ازشون رفته.
  چکاره چیست.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرسمیه یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام حضور شما

  من سال ۹۶ درگیر این بیماری شدم‌ به متخصص مراجعه کردم درد طاقت فرساییه و من با داروی پرگابالین و تگاتارد دردم بهبود پیدا کرد و دیگه سراغم نیومد تا امسال و تقریبا یک هفته پیش این درد خیلی کشنده تر از سری قبله گوشم فک بالا و پایین گیجگاه و پلکمم سنگین کرده گاهی حس می کنم دهنم به سمت چپ که درد می کنه منحرف میشه، در ضمن من چند ماه پیش پدر و مادرم و همزمان با هم از دست دادم همسرم می گه از غصه و ناراحتی این درد برگشته، آیا به اعصاب و ناراحتی الانم مرتبطه؟ یه راه چاره بهم پیشنهاد بدید همون داروها رو تکرار کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   لطفا به دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسبحان یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدپسری ااساله دارن که وکتر براش قرص رهاکین ۲۰۰ واورپ ۱وپرپرانولول۱۰وبی پریدین ۲تجدیز کردن الان سوال من اینه که رهاکین روگفتن نصف کن ایا اشکال نداره؟وباوجود این قرصهاتیک گردنش وپرخاشگریش خوب میشه ؟توروخداراهنماییم کنیدخیلی استرس گرفتم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر شفیقی مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعرفان یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من حدود 5ساله ک سر درد دارم هر موقع ناراحت میشم یا بهم استرس وارد میشه سردردمیگیرم بعضی وقتا باعث بیهوشی شده حتی چن ثانیه نفسم قطع شده و دوباره ب هوش اومدم قسمت پیشانی ب نظر شما آیا توموره
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر شفیقی مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرآرام یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  من سردرد شدید دارم توی خواب و صبح و ضعف و خستگی و اخلاقم عوض شده پرخاشگر شدم حالت تهوع دارم و استفراغ و بیشتز وقتا دست یا پام بی حس میشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر شفیقی مهراد مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات