بیماری درد عصب سه قلو و درمان

درد عصب سه قلو یک بیماری دردناک و مزمن است که اعصاب ناحیه صورت را درگیر می کند. در ایالات متحده آمریکا هر ساله از هر 100 هزار نفر 12 مورد به این بیماری دچار می شوند. هر سمت صورت دارای یک عصب سه قلوی جداگانه است که وظیفه انتقال درد و دیگر احساسات را از صورت به مغز بر عهده دارند.

هر عصب دارای سه شاخه است که تا پیشانی، نیمه صورت و چانه امتداد می یابند. امکان بروز درد در هر کدام از شاخه ها یا همه آن ها وجود دارد. درد عصب سه قلو سبب بروز درد شدید در یک ناحیه یا تمام صورت می شود. این درد با تحریک خفیف صورت همچون مسواک زدن یا تراشیدن ریش آغاز شده و اغلب به صورت شوک های الکتریکی یا فرو رفتن چاقو در پوست توصیف می شود.

درد عصب سه قلو می تواند به صورت اسپاسم هایی تیز و همچون شوک الکتریکی باشد. این درد معمولا بر یک سمت صورت بوده و می تواند با صدا، لمس یا موارد زیر تحریک شود:

 1. مسواک زدن دندان ها
 2. تراشیدن ریش
 3. آرایش کردن
 4. لمس صورت
 5. خوردن یا نوشیدن
 6. صحبت کردن
 7. وزش باد خنک بر صورت

در برخی موارد، این شرایط پیش روی کرده و درد پایدار می ماند. از آن جایی که آزمایشی اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد، تشخیص آن ممکن است زمان بر باشد.

علائم درد عصب سه قلو

درد عصب سه قلوی صورت

افراد ممکن است دوره هایی از درد را تجربه کنند که تنها چند ثانیه تا چند دقیقه دوام دارند. برخی حملات درد می توانند روز ها، هفته ها یا ماه ها دوام داشته و با دوره های کوتاهی از تسکین درد همراه باشند.

علت درد عصب سه قلو (نورالژی تری ژمینال)

در بسیاری از موارد، علت درد عصب سه قلو هیچگاه یافت نمی شود. با این حال، برخی از عوامل شناخته شده این بیماری به شرح زیر هستند:

تشخیص نورالژی عصب سه‌قلو

آزمایشی اختصاصی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. تشخیص درد عصب سه قلو به نوع و محل درد و فاکتور های محرک آن بستگی دارند. پزشک ابتدا سابقه پزشکی فرد را بررسی کرده و سپس یک معاینه فیزیکی انجام می دهد.

در این فرآیند جهت تعیین محل آسیب یک معاینه فیزیکی از عصب سه قلو انجام شده و سپس با لمس نواحی مختلف صورت محل درد مشخص می شود. پزشک جهت رد احتمال ابتلا به دیگر بیماری های دارای علائم مشابه چندین آزمایش را برای بیمار تجویز می کند. سردرد های خوشه ای یا درد عصبی پس از زونا از جمله این بیماری ها هستند.
امکان دارد جهت بررسی ارتباط مالتیپل اسکلروزیس با درد فعلی فرد انجام تصویر برداری MRI از ناحیه سر درخواست شود.

درمان درد عصب سه قلو

درمان به علت و شدت بیماری بستگی دارد. برخی دارو ها جهت رهایی از درد و کاهش تعداد دفعات بروز در بازار به فروش می رسند. گاهی اوقات، رفع این درد به جراحی نیاز دارد.

درمان درد عصب سه قلو

داروی درد صورت عصب سه قلو

دارو ها می توانند درد را تسکین بخشیده و تعداد حملات آن را کاهش دهند. اولین نوع درمان معمولا دارو های ضد صرع هستند که پیام های عصبی نا به جا را مسدود می کنند. برخی دارو های مکمل یا ثانویه نیز شامل شل کننده های عضلانی و ضد افسردگی های سه حلقه ای هستند.

جراحی نورالژی تری ژمینال

در حالی که اغلب موارد درد عصبی سه قلو به مصرف دارو پاسخ می دهند اما گاهی اوقات درد به درمان پاسخی نداده و علائم شدید باز می گردند.در این موارد، جراحی گزینه درمانی مورد نظر خواهد بود.

فرایند جراحی برای درمان درد عصب سه قلو  موارد زیر است:

تزریق گلیسرول

در حین این فرایند، یک داروی آرام بخش قوی به بیمار داده شده و صورت به طور موضعی بی حس می شود. پزشک یک سوزن را از گونه به قاعده جمجمه وارد می کند. این سوزن با کمک تصویر برداری اشعه ایکس تا مایع نخاعی اطراف ریشه عصب سه قلو هدایت شده و مقداری اندک از گلسیرول تزریق می شود. گلیسرول توانایی عصب در ارسال پیام درد را مسدود کرده و می تواند سبب التیام عصب آسیب دیده شود. لازم به ذکر است که گلیسرول آسیبی به عصب نمی رساند. این فرایند معمولا ظرف چند دقیقه انجام شده و فرد می تواند در همان روز به خانه بازگردد.

جراحی پرتویی استریوتاکتیک

در این فرایند با استفاده از تصویر برداری کامپیوتری پرتو هایی با تمرکز بسیار بالا به ریشه عصب تابانده می شوند. این فرایند بدون درد بوده و معمولا بدون بیهوشی انجام می شود.

درمان حرارتی با امواج رادیو فرکانس

این فرایند سرپایی تحت بی حسی انجام شده و در آن با استفاده از یک سوزن دراز و تو خالی جریانی الکتریکی به عصب سه قلو وارد می شود. فرد در حین فرایند هوشیار خواهد بود تا در تشخیص محل دقیق ریشه درد به پزشک کمک کند. پس از آن که محل درد مشخص شد، الکترود داغ شده و عصب را از بین می برد.

جراحی پرتویی گاما نایف

در این فرایند سرپایی با استفاده از یک رویکرد هدفمند پرتو ها عصب سه قلو را تخریب می کنند. این جراحی به دلیل دقت، تاثیر گذاری، تهاجم کمتر و ایمنی بیشتر دارای محبوبیتی روز افزون است.

کاهش فشار اعصاب و عروق خونی

این مورد یک فرایند جراحی عمده بوده و شامل جراحی مغز نیز می شود. در این روش با رفع فشار موجود بر اعصاب، امکان التیام و بهبود به آن ها داده می شود. طبق مطالعات، در 90 درصد بیمارانی که تحت این جراحی قرار گرفته اند رهایی از درد گزارش شده است.

ویژگی سردرد های تومور مغزی

دیگر گزینه های جراحی شامل برش عصب یا جا به جایی عروق خونی می شوند که بر روی اعصاب فشار وارد می کنند. تمامی جراحی ها با خطر ابتلا به بی حسی موقت یا دائم صورت همراه هستند. در برخی موارد، درد می تواند دوباره بازگردد. پزشک می تواند مزایا و معایب هر کدام از روش های درمانی را برای بیمار توضیح دهد. پزشک علاوه بر ارزیابی علائم، سابقه پزشکی و تمایلات شخصی فرد در انتخاب بهترین گزینه درمانی نیز به او کمک می کند.

زمان مراجعه به متخصص عصب سه قلو

علائم روزانه خود را به همراه مدت و محرک آن ها یادداشت کنید. پزشک را از هر گونه درمان خانگی امتحانی خود مطلع کرده و لیست دارو های تجویزی، بدون نسخه و مکمل مصرفی خود را به همراه ببرید.

همچنین، بیان حساسیت ها نیز بسیار اهمیت دارد. هر گونه بیماری در حال درمان و آسیب های صورت باید به اطلاع پزشک برسند. جراحت ها، جراحی ها یا فرایند های انجام شده بر صورت از جمله این آسیب ها به شمار می روند.

دکتر حسام عبدالحسین پور  بهترین متخصص عصب سه قلو در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرستاره پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  درود، من سی سالم هست و از سه سال پیش تو‌ناحیه صورت و جلوی سرم هر چند وقت یکبار حالت برق گرفتگی پیدا میکرد، دو ماه هست که این حالت بیشتر شده، و اگر قبلا چند روز در ماه اینطور بود حالا هر روز چندین بار اتفاق میفته، که اوجش هم شب هست، ناحیه ابرو و دور چشم وقتی دست میزنم دردناک هست، وقتی سرم رو خم میکنم یا باد سرد تو‌صورتم میخوره غالبا این حالت مورمور صورت بیشتر میشه، اول شک کردم سینوزیت هست ولی عکس گرفتم نبود، تو این حمله‌ها جدیدا دست و پای راستم هم سر میشه و چشم راستم قرمزی داره، و هر چند وقت یکبار درد خیلی زیادی میگیره سمت راست فکم که بعد میفهمم دندونهام مشکلی نداشتن، میخواستم بپرسم اینها ربطی به موضوع عصب سه قلو داره؟ چون اون حمله های چند ثانیه ای من به شکل درد صورت نیست به شکل مورمور خیلی زیاد و برق گرفتگی صورت هست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   بله ممکن است
 • تصویر کاربرپری جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین مدتی در سمت چپ صورتم حالت برق گرفتگی شدید و گرفتگی و داغی گوش روبرو شدم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرپری جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام مدتی به درد ناحیه سمت چپ صورتم به حالت برق گرفتگی شدید دچار شدم و باهر بار برق گرفتگی درد در ناحیه گوش و حالت داغی در گوش احساس می شود
  داروهایی که استفاده می کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۸ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربراسحاق چهارشنبه ۹ تیر ۰( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  پدر بنده ۷۵ساله هستن نزدیک ۴ساله درگیر اعصاب سه قلو میباشن تزریق هم شد جواب نداد الان هم روزی ۲نوبت تگروتل ۴۰۰مصرف میکنن باز درد شدید دارن ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۹ تیر ۰( 4 هفته پیش)
   دارو را افزایش دهید
 • تصویر کاربرBita چهارشنبه ۹ تیر ۰( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام من مادرم دارای دیابت نوع 2ومشکل قلبی هستند .متاسفانه الان دچار پارگی دیسک 4و5شدن بعلاوه شکستگی مهرهT12شدند سنشون 70سال لطفا راهنمایی بفرمایین
  با تشکر 🙏
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۹ تیر ۰( 4 هفته پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرسارا یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادر من حدود یک سال و نیم پیش تنگی کانال نخاعی داشتن عمل کردن بعد از عمل یکی از پاهاشون دچار بی حسی شده ک بعد از حرکت زیاد بسیار سنگین میشه و راه رفتن براشون سخت میشه این بی حسی و باید چیکار کرد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرزهره یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۵ سال دارم و الان به مدت دوهفته است که دچار سردرد شدیدازناحیه ی راست که باعث میشه گوش و فک و لثه هام می گیرن و تشنج همراه باتیک دریک قسمت صورت می گیره که الان دارم دارو مصرف می کنم ولی با مصرف داروها سوزش هم به سرم اضافه شده و هیچ فرقی هم نکردم نوارمغزmriوستی هم گرفتم لطفامنوراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعفت شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۵۸سال سن دارم حدود ۱۲سال بیماری عصب سه قلو دارم صورتم بسیار زیاد. درد میکنه برام داروی کاربامازین تجویز کردن میخورم ولی دیگه اثر نمیکنه تعداد دردهام هم بیشتر و هم شدیدتر شده دکترهای زیادی رفتم جراحی بهم پیشنهاد دادن،میخواستم نظر شما هم بدونم جراحی چه عوارضی داره،آیا شما صلاح میدونید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   جراحی شوید
 • تصویر کاربرنوشین یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام و عصر بخیر همسر چند سال است درد سه قلوه فک را مبتلا گردیده پکترگاباپنتین دادند که مسمومیت ایجاد کردند مجددسه هفته پیش دکتر دیگری کاربامازپین 200 دست دادند کمی آروم میشه مجددشروع اخیر زیاد لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   ممکن است جراحی لازم باشد
 • تصویر کاربرفاطمه یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۴ سالمه سالهاست میگرن دارم و قرص سوماتریپتان ۵۰ استفاده میکنم مدتی هست سردرد در سمت راست سرم دارم و دندون عقلم کلا پوسیده هست در همون سمت نمیدونم مال دندونمه یا چیز دیگه نوار مغز هم گرفتم گفتن چیزی نیست اما همش استرس دارم که نکنه چیز بدیه تو روخدا راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر شفیقی مهراد مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات