اختلال خواب به چه معناست؟

شاید اینطور فکر کنید که خواب وضعیتی ساده در بدن انسان می باشد ولی خود دارای مراحلی میباشد. این مقاله را دنبال کنید.

خواب دراری دو فاز یا مرحله میباشد:

مرحله حرکات سریع چشم (Rapid Eye Movement) و مرحله بدون حرکات سریع چشم (Non REM). خواب در مرحله REM یا خواب همراه با رؤیا (Dream Sleep)، آن مرحله از خواب است که در آن مغز فعال است؛ NREM مرحله آرام یا پر آسایش خواب است. مراحل خواب از NREM به REM به‌طور پیوسته تکرار می‌شوند. هر چرخه خواب حدود ۹۰ دقیقه به طول می‌انجامد و ۴ تا ۶ بار در طول یک خواب ۷ یا ۸ ساعته تکرار می‌شود.

بنابر نظرسنجی انجام شده نشان داده شد میزان شیوع اختلال خواب در افراد زیاد می باشد. از آنجائیکه به این مسائل در کشور ما پرداخته نمی شود و آگاهی عمومی افراد در این زمینه محدود می باشد بسیاری از علل مرگ و میرها به علت اختلال خواب می باشد. همچنین علل بسیاری از سوانح رانندگی این اختلال می باشد. اختلال خواب رایج با الگوی خواب غیرطبیعی را بدون توجه به عامل ایجاد کننده می‌توان به این شکل تقسیم‌بندی کرد:

1-عدم توانایی در خوابیدن (بی‌خوابی Insomnia)

فرد در شروع خواب و به خواب رفتن دچار مشکل می شود از زمان به رختخواب رفتن تا به خواب رفتن فرد، زمانی بیش از نیم ساعت به طول می انجامد. بی خوابی در حفظ خواب در صورتی است که فرد کمتر از 20 دقیقه به خواب می رود ولی بین شب تا صبح چندین بار بیدار می شود و نمی تواند خواب خود را حفظ کند.

2-اختلال خواب در چرخۀ خواب و بیداری

برخی از افراد ممکن است خواب کافی را داشته باشند (به طور عادی برای سن 25 ساله 7 تا 8 ساعت خواب در طول شبانه روز کافی می باشد ) اما در زمان نامناسب به خواب نمی روند. این افراد در هنگام شب بیدار می مانند و به فعالیتهایی مانند تماشای تلویزیون یا حضور در شبکه های اجتماعی می پردازند و از صبح تا ظهر به خواب می روند که این نیز نوعی اختلال خواب می باشد.

اختلال خواب ممکن است علت بسیاری از مشکلات مانندکاهش قد یا چاقی باشد . همچنین افرادی که خیلی زود خوابیده و خیلی زود بیدار می شوند ( بیشتر در سالمندان شایع می باشد و معمولا 8 شب به خواب رفته و ساعت2 بامداد از خواب بیدار می شوند. ) نیز دچار اختلال خواب می باشند.

3-خواب آلودگی مفرط

افرادی که پرخوابی دارند ساعتها می خوابند با وجود اینکه خواب کافی دارند ولی در طول روز چرت می زنند که باید اختلال خواب مورد نظر بررسی شود. اختلالی به نام نارکولپسی که در کودکان و بخصوص نوجوانان بروز می کند در حالیکه تا سالهای بعد ممکن است تشخیص داده نشود. اینها کسانی هستند که در طول روز حمله های خواب دارند.

مثلا فرد در حالت ایستاده زمین خورده و به خواب می رود یا درحالتی که نشسته است ناگهان سرش روی میز افتاده و به خواب می رود و بعد از 20 دقیقه بیدار می شود. این اختلال سندرم کاتاپلکسی نام دارد . افراد ممکن است بختک یا فلج خواب داشته باشند که زمانی که از خواب بیدار می شوند قادر به حرکت دادن بدنشان نیستند و احساس ناراحتی و اضطراب دارند.

گاهی افراد توهم های حین به خواب رفتن، دارند. مانند اینکه فرد در حالت بین خواب و بیداری احساس می کند کسی در اتاق حضور دارد و هنگامی که بیدار می شود کسی نیست. که این یکی از علائم نارکولپسی می باشد. همچنین از دیگر علائم این سندرم که در صد در صد بیماران مشاهده می شود، پرخوابی روزانه می باشد.

4- اختلالات تنفسی در خواب که شایعترین آن وقفه تنفسی درخواب است

شایع ترین گروه اختلال خواب وقفه های تنفسی حین خواب می باشد. افرادی که خر خر می کنند، افرادی که در طول شب بارها بیدار می شوند حتما باید به پزشک فوق تخصص خواب مراجعه کنند تا برای تشخیص و درمان تست خواب گرفته شود.

5-اختلالات حرکتی حین خواب نظیر سندرم پای بیقرار(RLS)

این اختلال یا حرکات پریودیک اندام ها حین خواب می باشد مترادف این اختلال در بیداری اختلال سندرم پای بیقرار نام دارد. علامت این اختلال در اینگونه افراد این می باشد که فرد در زمان بعداز ظهر یا شب احساس های عجیبی دارد مانند اینکه فرد احساس می کند جانوری روی پاهای او حرکت می کند یا احساس داغ شدن یا سرد شدن، مور مور شدن، احساس نیاز به فشار دادن به پا، احساس درد یا تمایل به ایستادن فردی روی پا دارد.

اینگونه احساس ناراحتی ممکن است در دستها نیز ایجاد شود.این اختلال با استراحت و بی حرکت ماندن پا بیشتر می شود و با حرکت دادن و فعالیت کردن این احساس کاهش می یابد. در 80 درصد از افرادی که سندرم پای بی قرار را در بیداری دارند در خواب نیز دست یا پای خود را حرکت می دهند که این نوعی اختلال می باشد. به علاوه گاهی پرش هایی در ابتدای خواب برای افرادی که دچار استرس در طول روز هستند ایجاد می شود.

فرد در این مواقع از خواب می پرد و دیگر نمی تواند به خواب رود که ممکن است تکرار شود. در برخی کودکان نیز این اختلال به صورت دیگر وجود دارد . کودک قبل از به خواب رفتن سر خود را به دیواره تخت می کوبد یا بدن خود را تکان می دهد. و خیلی وقتها این اختلال با تشنج کودکان اشتباه گرفته می شود.

بسیاری از والدین در مراجعه به پزشک درباره اینکه فرزند آنها شبها موقع خواب حرکات غیرطبیعی دارد، صحبت می کنند. بعضی از پزشکان انواعی از تشنج ها را به این کودکان نسبت می دهند. در حالیکه صرفا اختلال حرکتی خواب می باشد و درمان آن با درمان تشنج ها متفاوت می باشد و گاهی درمان این گونه اختلالات ساده می باشد.

6-اختلالات مربوط به مراحل خواب یا بیداری نسبی (پاراسومینا Parasomnia)

 

برای یک خواب خوب چه مواردی را باید رعایت کرد؟

1. رعایت اصول بهداشت خواب در تمامی افرادی که اختلال خواب را دارند. یکی از این اصول شرایط مناسب اتاق خواب می باشد. خنک بودن دمای اتاق خواب حتی در زمستان از جمله مواردی می باشد که باید به آن توجه داشت که بهترین دما ، 60 تا 80 درجه فارنهایت (پایین تر از 20 درجه) می باشد. اتاق خواب باید تاریک باشد مثلا مواردی که باعث روشن شدن اتاق می شود از جمله تابیدن نور چراغ بیرون به اتاق می باشد که باعث ترغیب شخص به بیداری شده و مانع از خواب راحت می شود.

2. کمبود میکروالمنت هایی در خون مانند مس، کلسیم، آهن و روی می توانند عامل بی خوابی شوند. افرادی که مشکل خواب دارند بهتر است از ساپلمنت غذایی مانند مولتی ویتامین استفاده کنند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسین پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 5 روز پیش)تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  لطفا مراقبت بعد عمل
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 5 روز پیش)
   در سایت داریم
 • تصویر کاربریعقوبی چهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید بچه خواهرم یک ساله هست وشنت داره سه روز حالت تهوع داره ولی خاله فقط می‌خوابه چشمان ش کمی دو دو میزنم میخواستم علت چیه وچیکار کنیم خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۴ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   شنت گرفته مراجعه کنین
 • تصویر کاربرعلی پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش)تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت شما بخیر ، می بخشید که مسدع اوقات شریف شما می شوم بنده از تیر ماه 98 دچار تکرر ادرار شده بودم که مثانه ام کامل تخلیه نمی شد و زیاد به ادرار می رفتم لازم به ذکر است که بنده دچار ibs هم هستم ، دوبار پیش متخصص اورولوژی رفتم و سونوگرافی و آزمایش عفونت ادراری هم دادم که هیچ عفونتی نداشتم و سونوگرافی هم نرمال بود و تشخیص بر این بود که از اعصاب است، حتی چند بار آزمایش عفونت ادراری دادم ولی عفونتی نداشتم ،بنده در رنج سنی نیستم که دچار بزرگی غده پروستات شوم چون 36 سال دارم و بزرگی غده پروستات هم در سنین بالای 40 سال معمولا لتفاق می افتد ، تا اسفند ماه نه کاملا خوب ولی تا حدودی خوب شده بودم ولی بعد از این قضیه شیوع کرونا دچار اضطراب شدید شدم و مشکلات ادراری من بیشتر شد، مثانه دیر تخلیه می شود و درست فرمان نمی دهد و به روده و مقعد فشار وارد می شود و گاهاً احساس دفع ادرار دارم ولی موقعی که میرم دستشویی چیزی دفع نمیشود اصلاً و ضمنا ادرار و مدفوع همزمان در آن واحد دفع می شود بنده یقین دارم دچار مثانه عصبی تنبل شده ام که چنین علائمی را مشاهده می کنم ، چون قبل از سال جدید تا اسفند ماه 98 نسبتا نه عالی ولی تقریبا خوب بودم ولی بعد از شیوع کرونا و اضطراب دچار چنین مشکلاتی شدم دقیقا یک هفته بعد از شیوع کرونا که اعلام کردند در شهر تبریز هم مشاهده شده (اواخر اسفندماه )دچار اضطراب شدید شدم بطوری که شب ها دچار تنش های عصبی می شدم و تپش قلب به سراغم می آمد و نمی توانستم بخوابم و کلا این تنش های عصبی باعث شد که اولا بیش از اندازه به دفع ادرار بروم و بعد هم به مرور دچار تاخیر و عدم فرمان صحیح مثانه شدم می خواستم برای درمان راهنمایی کنید ، که چگونه کامل و قطعی درمان شوم و اگر ممکن است داروی آن را بفرمایید و اگر روشی برای درمان آن وجود دارد مرا راهنمایی کنید،امیدوارم که با راهنمایی شما بتوانم کاملاً درمان شوم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام مشکل شما در تخصص من نیست به دکتر ارولوژیست مراجعه کنید
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 7 ماه پیش)
   پاسخ دادم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرمریم شنبه ۱۷ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام.
  مادرم شانت دارن و زیرپوست سرشون یه چیزی شبیه دکمه داره.آیا نیاز هست اونو چن وقت یکبار فشار داد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۷ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش)
   بستگی به نظر پزشکتون داره
 • تصویر کاربرمهلا جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  به دلیل مشکلاتی مانندگزگزدست وپا گرفتگی عضلات به پزشک مراجعه کردم ایشون ام ارآی نوشتن برام ام ار لی و که انجام دادم بدلیل عجله ای که داشتم سی دی روبهم دادن و گزارش و گفتن دیراماده میشه دکار معالجم سی دی روکه نگاه کردن گفتن علائمم دراثر استرس زیاده و برام دارو تجویزکردن وگفتن دوماه بعد باز مراجعه کنم اما به دلایلی نش مراحعه کنم تا بک سال که گذشت هنوز این دردها آزارم میداد بدلیل دردکمر به ارتوپد مراجعه کردم و جواب ام ار ای وبه ایشون نشون دادن ایشون گفتن در جواب گزارش اشاره به یک چیزمشکوک کرده من وقت جواب رو ترجمه کردم نوشته بود پلاکهای اسکلروز نمیتواند رد شود ونیازبه همبستگی بالینی هست این موضوع عین خوره به جونم افتاده ایا من ام اس دارم پس چرا دکترم با دیدن سی دی چیزی به من نگفتن و فقط به استرس من اشاره کردن ایاممکنه گزارش اشتباه باشه توروخدا جواب بدین من بایدچکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)
   به متخصص نورولوژی مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید
  ببخشید دمتر مزاحمتونم میشم من کمر دیسک دارم بالای کمرم خفیف زیاد درد میکنه و نوک انگشتان شست پام بی حسه در مورد این زمینه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 11 ماه پیش)
   نیاز به معاینه دارید
 • تصویر کاربرزهرا چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام.درد و گز گز و بی حسی بعداز عمل جراحی دیسک گردن خوب میشه؟چون قبل عمل بهتربود
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
   بستگی به عمل داره
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر