اختلال خواب به چه معناست؟

شاید اینطور فکر کنید که خواب وضعیتی ساده در بدن انسان می باشد ولی خود دارای مراحلی میباشد. این مقاله را دنبال کنید.

خواب دراری دو فاز یا مرحله میباشد:

مرحله حرکات سریع چشم (Rapid Eye Movement) و مرحله بدون حرکات سریع چشم (Non REM). خواب در مرحله REM یا خواب همراه با رؤیا (Dream Sleep)، آن مرحله از خواب است که در آن مغز فعال است؛ NREM مرحله آرام یا پر آسایش خواب است. مراحل خواب از NREM به REM به‌طور پیوسته تکرار می‌شوند. هر چرخه خواب حدود ۹۰ دقیقه به طول می‌انجامد و ۴ تا ۶ بار در طول یک خواب ۷ یا ۸ ساعته تکرار می‌شود.

بنابر نظرسنجی انجام شده نشان داده شد میزان شیوع اختلال خواب در افراد زیاد می باشد. از آنجائیکه به این مسائل در کشور ما پرداخته نمی شود و آگاهی عمومی افراد در این زمینه محدود می باشد بسیاری از علل مرگ و میرها به علت اختلال خواب می باشد. همچنین علل بسیاری از سوانح رانندگی این اختلال می باشد. اختلال خواب رایج با الگوی خواب غیرطبیعی را بدون توجه به عامل ایجاد کننده می‌توان به این شکل تقسیم‌بندی کرد:

1-عدم توانایی در خوابیدن (بی‌خوابی Insomnia)

فرد در شروع خواب و به خواب رفتن دچار مشکل می شود از زمان به رختخواب رفتن تا به خواب رفتن فرد، زمانی بیش از نیم ساعت به طول می انجامد. بی خوابی در حفظ خواب در صورتی است که فرد کمتر از 20 دقیقه به خواب می رود ولی بین شب تا صبح چندین بار بیدار می شود و نمی تواند خواب خود را حفظ کند.

2-اختلال خواب در چرخۀ خواب و بیداری

برخی از افراد ممکن است خواب کافی را داشته باشند (به طور عادی برای سن 25 ساله 7 تا 8 ساعت خواب در طول شبانه روز کافی می باشد ) اما در زمان نامناسب به خواب نمی روند. این افراد در هنگام شب بیدار می مانند و به فعالیتهایی مانند تماشای تلویزیون یا حضور در شبکه های اجتماعی می پردازند و از صبح تا ظهر به خواب می روند که این نیز نوعی اختلال خواب می باشد.

اختلال خواب ممکن است علت بسیاری از مشکلات مانندکاهش قد یا چاقی باشد . همچنین افرادی که خیلی زود خوابیده و خیلی زود بیدار می شوند ( بیشتر در سالمندان شایع می باشد و معمولا 8 شب به خواب رفته و ساعت2 بامداد از خواب بیدار می شوند. ) نیز دچار اختلال خواب می باشند.

3-خواب آلودگی مفرط

افرادی که پرخوابی دارند ساعتها می خوابند با وجود اینکه خواب کافی دارند ولی در طول روز چرت می زنند که باید اختلال خواب مورد نظر بررسی شود. اختلالی به نام نارکولپسی که در کودکان و بخصوص نوجوانان بروز می کند در حالیکه تا سالهای بعد ممکن است تشخیص داده نشود. اینها کسانی هستند که در طول روز حمله های خواب دارند.

مثلا فرد در حالت ایستاده زمین خورده و به خواب می رود یا درحالتی که نشسته است ناگهان سرش روی میز افتاده و به خواب می رود و بعد از 20 دقیقه بیدار می شود. این اختلال سندرم کاتاپلکسی نام دارد . افراد ممکن است بختک یا فلج خواب داشته باشند که زمانی که از خواب بیدار می شوند قادر به حرکت دادن بدنشان نیستند و احساس ناراحتی و اضطراب دارند.

گاهی افراد توهم های حین به خواب رفتن، دارند. مانند اینکه فرد در حالت بین خواب و بیداری احساس می کند کسی در اتاق حضور دارد و هنگامی که بیدار می شود کسی نیست. که این یکی از علائم نارکولپسی می باشد. همچنین از دیگر علائم این سندرم که در صد در صد بیماران مشاهده می شود، پرخوابی روزانه می باشد.

4- اختلالات تنفسی در خواب که شایعترین آن وقفه تنفسی درخواب است

شایع ترین گروه اختلال خواب وقفه های تنفسی حین خواب می باشد. افرادی که خر خر می کنند، افرادی که در طول شب بارها بیدار می شوند حتما باید به پزشک فوق تخصص خواب مراجعه کنند تا برای تشخیص و درمان تست خواب گرفته شود.

5-اختلالات حرکتی حین خواب نظیر سندرم پای بیقرار(RLS)

این اختلال یا حرکات پریودیک اندام ها حین خواب می باشد مترادف این اختلال در بیداری اختلال سندرم پای بیقرار نام دارد. علامت این اختلال در اینگونه افراد این می باشد که فرد در زمان بعداز ظهر یا شب احساس های عجیبی دارد مانند اینکه فرد احساس می کند جانوری روی پاهای او حرکت می کند یا احساس داغ شدن یا سرد شدن، مور مور شدن، احساس نیاز به فشار دادن به پا، احساس درد یا تمایل به ایستادن فردی روی پا دارد.

اینگونه احساس ناراحتی ممکن است در دستها نیز ایجاد شود.این اختلال با استراحت و بی حرکت ماندن پا بیشتر می شود و با حرکت دادن و فعالیت کردن این احساس کاهش می یابد. در 80 درصد از افرادی که سندرم پای بی قرار را در بیداری دارند در خواب نیز دست یا پای خود را حرکت می دهند که این نوعی اختلال می باشد. به علاوه گاهی پرش هایی در ابتدای خواب برای افرادی که دچار استرس در طول روز هستند ایجاد می شود.

فرد در این مواقع از خواب می پرد و دیگر نمی تواند به خواب رود که ممکن است تکرار شود. در برخی کودکان نیز این اختلال به صورت دیگر وجود دارد . کودک قبل از به خواب رفتن سر خود را به دیواره تخت می کوبد یا بدن خود را تکان می دهد. و خیلی وقتها این اختلال با تشنج کودکان اشتباه گرفته می شود.

بسیاری از والدین در مراجعه به پزشک درباره اینکه فرزند آنها شبها موقع خواب حرکات غیرطبیعی دارد، صحبت می کنند. بعضی از پزشکان انواعی از تشنج ها را به این کودکان نسبت می دهند. در حالیکه صرفا اختلال حرکتی خواب می باشد و درمان آن با درمان تشنج ها متفاوت می باشد و گاهی درمان این گونه اختلالات ساده می باشد.

6-اختلالات مربوط به مراحل خواب یا بیداری نسبی (پاراسومینا Parasomnia)

 

برای یک خواب خوب چه مواردی را باید رعایت کرد؟

1. رعایت اصول بهداشت خواب در تمامی افرادی که اختلال خواب را دارند. یکی از این اصول شرایط مناسب اتاق خواب می باشد. خنک بودن دمای اتاق خواب حتی در زمستان از جمله مواردی می باشد که باید به آن توجه داشت که بهترین دما ، 60 تا 80 درجه فارنهایت (پایین تر از 20 درجه) می باشد. اتاق خواب باید تاریک باشد مثلا مواردی که باعث روشن شدن اتاق می شود از جمله تابیدن نور چراغ بیرون به اتاق می باشد که باعث ترغیب شخص به بیداری شده و مانع از خواب راحت می شود.

2. کمبود میکروالمنت هایی در خون مانند مس، کلسیم، آهن و روی می توانند عامل بی خوابی شوند. افرادی که مشکل خواب دارند بهتر است از ساپلمنت غذایی مانند مولتی ویتامین استفاده کنند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپیمان پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 4 روز پیش)تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام، خسته نباشید ببخشید آقای دکتر من 3 ماه و چند روز هست عمل دیسک کمر انجام دادمد، درد قبل از عمل و ندارم، چند روز پیش رفتم پیش دکترم گفت علامت خوب هست، فقط یه چیز ایشون به من فیزیو تراپی نگفت که انجام بدم، حالا که ورزش های سبک که قبل از عمل فیزیو می رفتم رو دارم انجام میدم، درد تو دنبالچه دارم، تو رو خدا این طبیعی هست، یا خطرناکه،من از پلاتین یا چیز ه دیگه ای استفاده نکردم، دیسک م رو مهره L5, S1 بوده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 4 روز پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرزهرا چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 4 روز پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام مجدد دکتر رفتم گفتن میگرن داری میتونه تومورم باشه ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 4 روز پیش)
   با احتمال کم
 • تصویر کاربرماندانا چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 5 روز پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ،وقت بخیر.مامان من ۴۹ سال سن دارند و مبتلا به فشارخون بالا هستند و وارد مصرف میکنند.چندماه پیش ناگهان دچار سردرد در سمت چپ سر پشت گوش شدند که همزمان با آن سمت چپ فک پایین و قلب ایشان هم درد گرفت.بعداز حدودا ۲دقیقه این علائم به طور کامل از بین رفت اما تا شب چند بار همان قسمت سر ایشان درد گرفت که هربار درد خفیف تر و حدودا یک دقیقه یا کمتر طول میکشید و هیچ علائم دیگری همراه آن نبود.روز بعد هم چند بار در طول روز این سردرد تکرار شد با شدت خیلی کمتر ،در سه روز بعد فقط صبح ها یک بار همان قسمت سرشان درد می گرفت که هر بار درد در حد چند ثانیه طول میکشید. درحال حاضر حدودا سه ماه از آن زمان گذشته و این علائم اصلا تکرار نشدند.آیا این موضوع خطرناک است؟ممنون میشم راهنماییم کنید باتوجه به شرایط کرونا امکان مراجعه به پزشک برایمان فراهم نیست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 5 روز پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسعید جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید سال نو تون مبارک، ببخشید این سوال رو میکنم، بعداز گذشت 2ماه از جراحی دیسک کمر که چند بار جنب شدم،تو این 2ماه میشه نزدیکی کرد،
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربرلیلا دوشنبه ۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سللام اقای دکتر من در شهرستان هستم مدتی است وقتی موا د غذایی از جمله ترشیجات لیمو ترش ابغوره رب انار یا غیره تو غذاها استفاده میکنم هنگام خواب در شب یه حالتی بهم دست میده مثل اینکه قبض روح میشوم واحساس میکنم می میرم حالا مشکل چیه وازمایش هم‌دادم همه چی نرمال است به متخصص. قلب هم مراجعه کردم هبچ مشکلی ندارم حالا از شما می خوام مرا راهنمایی کنید که مشکل بنده چی میتونه باشه متشکروممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرزینب شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  من مدتیه که گاهی نیمه شب ها بدنم شروع به لرزیدن می کنه و دیدم مات میشه و ضربان قلبم میره بالا اما به محض این که شروع به کشیدن نفس عمیق می کنم کم کم خوب میشه و تقریبا بلافاصله بعد از این اتفاق خوابم می بره.
  قبلا اینطوری نمی شدم اما الان انقدر زیاد شده که تقریبا هرشب این طور میشم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفتح سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خواهر من با سابقه مننژیوما از 27 سالگی تا کنون 5 بار تحت عمل جراحی کرانیتومی و 2 بار تحت رادیوتراپی اکسترنال قرار گرفته و فعلا در منزل تحت نظر در منزل میباشد پزشک معالج ایشان دکتر شجاعی در بیمارستان آراد است که از ایشان قطع امید کرده ایا راهی برای درمان ایشان وجود دارد یا خیر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ما شهرستان میشم بیمار من ۵۰ سالشه و چند سالی هستش که از سردرد شدید رنج میبره
  برخی میگرن تشخیص دادن
  برخی عفونت معده که یک و نیم یا دوسال هستش که قرص های معده رو مصرف میکنن ولی بازم این سردرد میاد سراغشون
  سردرشون از پشت سر شروع میشه
  حالت تهوع هم دست میده بهشون
  دکتر نمونده مراجعه نکنیم تو شهر خودمون
  راهکار پیشنهادی شما چیه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمحمدی یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام۲۰روزه برادومین بار عمل شنت کمری کردم از جای بخیه پشتم بعضی موقع ها اب میاد ازبرش اب نمیاد از جای نخ بخیه اب میاد علتش چیه ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرپروانش شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام. مادر من دارای سابقه برست کنسر دارند. در چکاپ های دوره ای در ام آر آی مغز نوشته شده :
  New pituitary stalk enhancing nodule (rule out metastasis)
  آیا این به معنای رد متاستاز است و یا برعکس نیاز به پیگیری است؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر