‫بازگشت به کار بعد از جراحی دیسک کمر‬‎

اگر به تازگی تحت عمل جراحی دیسک کمر قرار گرفته و یا به زودی قرار خواهید گرفت، ممکن است با خود بگویید چه مدت بعد از عمل دیسک کمر می توانید به سر کار خود برگردید؟ چه مدت پس از جراحی دیسک کمر میتوانید رانندگی و یا حتی ورزش کنید؟ ارتباط جنسی به روز اول باز میگردد؟ به این سوالات در این مقاله پاسخ داده شده است.


این یک سوال رایج در بین بسیاری از بیماران است؛ زیرا عمل جراحی دیسک کمر حتی میکرودیسکتومی نیازمند مدتی دور ماندن از انجام کار و داشتن استراحت کافی می باشد. مدت دوران بهبودی که پس از جراحی خواهید داشت به نوع جراحی که بر روی شما انجام شده و سختی شغلی ،وزن و خصوصیات فیزیکی بدن شما بستگی دارد.

عمل جراحی دیسک کمر

برای مثال: فردی که شغلی پشت میز نشین دارد، نسبت به کسی که شغل او نیازمند فعالیت فیزیکی بیشتری است، زودتر می تواند بعد از جراحی دیسک کمر به سر کار خود بازگردد.

علاوه بر این، شخصی که تحت یک عمل جراحی ستون فقرات با کمترین سطح تهاجم مانند میکروسکوپیک دیسکتومی قرار می گیرد، مدت زمان بهبود کمتری نسبت به کسی دارد که تحت عمل جراحی باز کمر قرار گرفته است.

عمل جراحی میکرودیسکتومی دیسک کمر روشی کم تهاجمی بوده و نیازمند برش و باز شدن مختصر عضلات احاطه کنده آن ناحیه جهت دسترسی به ستون فقرات می باشد. این کار به مدت زمانی نسبتا کمی جهت بهبودی نیاز دارد تا عضلات التیام یافته و بازسازی شوند. علاوه بر این، بیمارانی که تحت عمل جراحی باز کمر قرار می گیرند، پس از جراحی نیازمند 2 تا 1روز بستری شدن در بیمارستان ویک دو هفته مراقبت در منزل بعد از عمل می باشند که این خود به معنی یک هفته دور ماندن از رفتن به محل کار است.

میانگین کلی مدت بهبودی بیمارانی که تحت جراحی دیسک کمر قرار گرفته اند، بین 3 تا 6 ماه است و در این فواصل درد گزگز و مور مور نبایستی شما را نگران کند ،با وجودیکه احتمال عود به میزان ده درصد وجود دارد ولی این موضوع را با استفاده از استخر و ورزشهای مناسب میتوانید کاهش دهید. در برخی بیماران بازگشت بر سر کار و فعالیت های روزانه تا یکسال هم به طول می انجامد.

در ادامه درباره ی مشکلات و مسائلی که ممکن است بعد از عمل به آن دچار شوید به طور کامل تر صحبت شده است.

بعد از عمل دیسک کمر

باورهای غلط برای درمان دیسکوپاتی کمری

متاسفانه از دیر باز روشهای غیر پزشکی و غیر اکادمیک در درمان بیماریها وجود داشته اند. اکثر این روشها به علت اینکه برای یک مورد خاص کاربرد داشته اند؛ توسط افراد قدیمی برای همه بیماریهای مشابه پیشنهاد شده اند. عموم این روشها نه تنها موثر نمی باشند؛ معمولا به علت ایجاد عوارض و یا به تاخیر انداختن درمان بسیار خطرناک نیز میباشند.

رگ گرفتن ،فصد خون ،تیغ زدن، زالو گذاشتن،درمان با یخ و یا اجسام داغ، و … نمیتوانند هیچکدام دیسک پاره شده که روی ریشه عصبی فشار وارد کرده است را به سر جای خود برگردانند چرا که آن دیسک بیمار بوده و انسجام و شکل خود را مدتهاست از دست داده است.

این روشها با ایجاد درد موضعی جدید سعی میکنند انتقال درد قبلی را کمتر کنند؛ ولی بیماری سرجای قبلیش وجود دارد و بیمار با عوارض بیشتری برمیگردد. بیماران زیادی هر روز به مطب جراحان مراجعه میکنند و دچار دراپ فوت ناشی از تاخیر درمان شده اند. توصیه ما به بیماران این است که هیچوقت درمانی که خارج از روشهای علمی و اکادمیک است را از افراد کوچه و بازار نپذیرند و برای سلامتی خود و خانواده شان قمار نکنند .

جراحی دیسک کمر برای کاهش فشار روی نخاع

بهبودی بعد از جراحی تنگی نخاع کمری به تناسب اندام شما و میزان فعالیتتان قبل از جراحی بستگی دارد. به شما توصیه خواهد شد که روز بعد از عمل در اطراف راه بروید و حرکت کنید و ممکن است 1 تا 4 روز بعد، از بیمارستان مرخص شوید. ممکن است 4 تا 6 هفته زمان ببرد تا به میزان فعالیت و تحرک مورد نظرتان برسید (این موضوع به شدت مشکل شما و علائمتان قبل از عمل بستگی دارد).

وقتی شما بعد از جراحی تنگی نخاع کمری از بستر خارج شوید، ممکن است کمرتان احساس سوزش داشته باشید و احتمالا یک یا چند لوله به شما متصل شده باشد.

این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرم وریدی برای اطمینان از این که بدن شما کم آب نشود.
 • لوله ای برای تخلیه هرگونه مایع از زخم شما.
 • در مواردی که شما مشکل تخلیه ادرار داشته باشید؛ یک لوله نازک و انعطاف پذیر به درون مثانه وارد می شود (کاتتر ادراری)
 • پمپی برای تزریق مستقیم مسکن ها به درون ورید شما

این لوله ها معمولا فقط برای مدت کوتاهی بعد از عمل به شما متصل می مانند.

درد بعد از جراحی

بلافاصله بعد از جراحی، شما در همان ناحیه که عمل انجام شده است و اطراف آن مقداری درد خواهید داشت. برای اطمینان از راحتی شما و کمک به حرکتتان به شما مسکن داده خواهد شد. درد اصلی پای شما که قبل از عمل داشته اید معمولا بلافاصله بعد از عمل برطرف میشود، اما اگر این اتفاق رخ نداد باید با پرستار یا پزشکتان صحبت کنید.

تعدادی خیلی کمی از افراد بعد از عمل مشکل تخلیه ادرار خواهند داشت. این مشکل معمولا موقت است، اما در موارد عوارض نادر، مانند آسیب عصبی، ممکن است باعث شود عملکرد مناسب پا یا مثانه با مشکل مواجه شود. مهم است که اگر شما مشکلی داشتید بلافاصله با پزشک یا پرستارتان صحبت کنید.

میتواند تا 6 هفته زمان ببرد تا درد کلی و خستگی بعد از عمل شما به صورت کامل برطرف شود.

بخیه های بعد از جراحی

شما بعد از عمل برای بستن هرگونه برش که طی عمل ایجاد شده اند، بخیه هایی خواهید داشت. بخیه های عمقی که در زیر پوست زده میشوند نیازی به کشیدن ندارند و از بین خواهند رفت. اگر بخیه های سطحی قابل جذب استفاده شوند، نیازی به کشیدن نخواهند داشت.

بخیه های غیرقابل جذب 5 تا 10 روز بعد از عمل کشیده خواهند شد. قبل از مرخص شدن از بیمارستان، پزشکتان کشیدن بخیه ها را انجام خواهد داد.

ممکن است بخیه های شما با چسب ساده پوشاننده، مانند ضمادی بزرگ پوشیده شوند. مواظب باشید که این پوشش هنگام شست و شو خیس نشود. بعد از کشیده شدن بخیه هایتان، نیازی به پوشیدن آن جا ندارید و میتوانید به صورت معمولا دوش بگیرید و حمام کنید.

توانبخشی بعد از جراحی نخاع کمری

توانبخشی بعد از جراحی نخاع کمری

گروه درمانی شما تمایل دارند که شما هر چه سریع تر بلند شوید و حرکت کنید، معمولا از همان روز بعد از عمل. این به دلیل آن است که عدم تحرک میتواند خطر ایجاد لخته خون (DVT) در شما را افزایش دهد، و حرکت میتواند فرآیند بهبود را سریع تر کند.

بعد از عمل شما، یک فیزیوتراپ به شما کمک خواهد کرد که به صورت ایمن قدرت و حرکتتان را دوباره بدست آورید. او به شما چند ورزش ساده را خواهد آموخت که بتوانید آن ها را در خانه برای کمک به بهبودیتان انجام دهید.

برگشت به خانه

شما معمولا 1 تا 4 روز بعد از عمل میتوانید به خانه بازگردید. این که شما چه مدت در بیمارستان خواهید ماند بستگی به نوع خاصی از جراحی که انجام داده اید و وضعیت سلامت عمومی شما خواهد داشت. وقتی شما به خانه رفتید، مهم است که ابتدا همه چیز را آسان بگیرید، به تدریج هر روز مقدار فعالیتتان را افزایش دهید. معمولا حداقل در طی هفته نخست بعد از عمل در خانه به مقداری کمک نیاز خواهید داشت.

فعال بودن سرعت بهبودی شما را سریع تر خواهد کرد. حتما ورزش هایی که فیزیوتراپ شما توصیه کرده است را انجام دهید، و سعی کنید برای مدت بیش از 15-20 دقیقه در یک وضعیت ننشینید و نایستید، زیرا این کار ممکن است باعث شود احساس سفتی و سوزش کنید.

راه رفتن راه خوبی برای فعال ماندن است، اما باید از بلند کردن اجسام سنگین، چرخش تند و خم شدن در هنگام انجام کارهایتان و تا زمانی که احساس بهبودی نکرده اید، خودداری کنید. ممکن است از شما خواسته شود برای پیگیری بعد از عمل یک یا دفعات بیشتری در هفته به بیمارستان مراجعه کنید تا وضعیتتان بررسی شود.

رابطه ی زناشویی بعد از عمل دیسک کمر

این باور غلط وجود دارد که جراحی های ستون فقرات بر روی قوای جنسی تاثیر گذارند! اما علم در این باره چه میگوید ؟

بطور کلی پس از جراحی دیسک کمری تا یک ماه بهتر است ارتباط جنسی بسیار کم باشد ولی در میزان میل جنسی و یا لذت جنسی تغییری ایجاد نمیشود. پس از یک ماه که بهبودی علایم و درد تقریبا کامل میشود بیماران میتوانند ارتباط جنسی آرام و با جنب و جوش کمتر را تجربه کنند و به تدریج ظرف دوماه بعدی کاملا در جایگاه نرمال قرار میگیرند.

اما برخی بیماران به علت تاخیر در درمان جراحی دچار سندرم کودا اکونا یا دم اسب شده اند و سپس مراجعه نموده اند. در این حالت که گاها غیر قابل برگشت هست بیمار ممکن است عوارض جنسی ،ادراری، و یا حرکتی ،اسفنکتری و غیره پیدا کنند و گاهی عمل جراحی برایشان سودمند نخواهد بود.

ورزش پس از جراحی دیسک کمری

بیمارانی که جراحی دیسک کمری را با روش میکرو سرجری انجام داده اند معمولا پس از یکماه از جراحی شنا و پیاده روی را بایستی شروع کنند. این بیماران سایر ورزشها را پس از سه ماه میتوانند انجام دهند. توصیه ما این است که از راه رفتن، دویدن و شنا کردن خصوصا کرال پشت بهره ببرند اما بهتر است از وزنه برداری و ورزشای رزمی و پرشی حتی الامکان دوری کنند.

به علت بیمار بودن دیسکهای کمری این افراد شانس عود دیسکوپاتی با ورزشهای سنگین زیادتر میشود. ولی با ورزشهای آبی و یا راه رفتن تقویت عضلات ستون فقرات اتفاق میافتد و لذا میزان عود کمتر می شود. توجه داشته باشید که محدودیتهای ورزشی ناشی از عمل جراحی نیست؛ بلکه ناشی از بیماری دیسک است که گریبانگیر بیماران شده و جراحی توانسته آن محدودیت را به حد اقل برساند.

رانندگی کردن بعد از جراحی

قبل از شروع دوباره رانندگی، شما باید استفاده از هرگونه مسکن که شما را خواب آلود میکند را متوقف کرده باشید. شما باید وضعیت رانندگیتان راحت باشید و بتوانید در وضعیت اورژانسی بدون هیچ گونه دردی توقف کنید (شما میتوانید این کار را قبل از شروع رانندگی تمرین کنید). بیشتر افراد بعد از 2 تا 6 هفته برای رانندگی احساس آمادگی میکنند، این زمان بستگی به اندازه عمل دارد.

در موارد زیر به پزشکتان یا بیمارستانی که در آن عمل را انجام داده اید برای مشاوره، تماس بگیرید:

 • وجود ترشح مایع یا قرمزی در محل زخم
 • خارج شدن بخیه هایتان
 • خیس شدن لباس هایتان با خون
 • داشتن تب 38 درجه یا بالاتر
 • بیشتر شدن درد، بیحسی یا ضعف پاها، کمر یا باسنتان
 • نتوانید پاهاتان را حرکت دهید
 • نتوانید مدفوع یا ادرارتان را کنترل کنید
 • سردرد شدید داشته باشید
 • دچار تنگی نفس ناگهانی شوید (میتواند نشانه آمبولی ریه، پنومونی یا دیگر مشکلات قلبی عروقی باشد).

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربربهروز دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من سال 87عمل کردم الان دوئباره دردش شروع شده قبلا ب قسمت راستم میزد الان ب چپ میزنه دردش .میخواستم بدونم با ورزش درس میش حین ورزشم درد داره
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   ویزیت باید بشوید.

 • تصویر کاربرحمزه چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  مادر من حدود یک ماه عمل باز دیسک کمر و گردن انجام دادن قبل عمل یک دفع از پاه افتادن و شک های وحشتناکی به بدنش وارد میشد ، جوری که انگار کل بدنش برق گرفته بود هر چند دقیقه یک بار تکونش میداد ام ار ای گرفتیم گفتن مهره گردنش شکسته و کمرش (یک سال سه ماه پیش هم کمرش عمل کرد ،ولی حدود یک سال کمر درد داشت تازه داشت خوب میشد ، و همش کمرش خوارش داشت ) الان حدود یک ماه گدشته که گردن و کمرش به فاصله ۵ روز ازهم عمل کرد ولی بعد یک ماه وقتی رو دست راستش می خوابه دادش میره رو هوا درد شدیدی تو لگن رون پای راستش میزنه و احساس سرما میکنه ، و شک مقتعی چند ساعته مثل قبل عملش به وجود میاد هنوز هم درد داره و هنوز به خاطر ضعف شدید پا نمیتونه رو پاهاش راه بره فیزیو تراپی هم ۱۰ جلسه داره انجام میده ولی هنوز درد داره لطفا اقای دکتر راهنمایم کنید ممنون میشم ، یک درد شدید وقتی میخواد بخوابه رو دست راستش پاش ،هنوز همون شک ها تکونش میدن ، ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)

   غیر طبیعیست
   به پزشکتون مراجعه کنید.

 • تصویر کاربرابوالفضل چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من۴۰ ساله هستم و الان ۲۰ روز هستش عمل کردم.خونه بنده طبقه دوم هستش و پله داره.خواستم بدونم میتونم سر کارم برم یا نه.مغازه موبای فروشی دارم و تعمیرات هم انجام میدم.ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)

   بستگی به نوع عمل دارد
   با پزشکتون چک کنید.

 • تصویر کاربرمهیار چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین.دیسک۴ کمرم پارگی داشت و دیسک ۵ بیروز زدگی ک که بادرد شدید پشت پای راست همراه بود بعد ازانجام لیزر دیسک بعد از دو هفته هنوز احساس گز گز پا و درد کم در حین راه رفتن دارم.لطفا راهنماییم کنین ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)

   احتمالا جراحی لازم است

 • تصویر کاربرحمزه چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادر من ۲۰ روز است گردنش رو عمل کردن شکستگی مهره ۴ گردن که باعث شده پاهاش حرکتی نداشته باشن ، بعد از ان ۵ روز بعد کمرش عمل کردن ، قبل عمل شک اعصبی تمام بدنش گرفته بود توری که برق به بدنش وصل شده بود ، الان بعد دو هفته هر چند ساعت کوتاه هنوز شک بهش وارد میشود ، ولی درد داخل پاهاش دارم ، وست کمرش تا پایین کمرش که عمل کردن ، شدید درد میکنه ، و پاهاش سرد میشه هر چه گرمشون میکنیم بازم میگه سرد ، رو دست چپ راحت تر میتونه بخوابه ، تا دست راست ، ،، الان حرکت پاهاش برگشته مبتواند کمی بالا بیاره و مچ پاهاش تکون بده ( انگشتان پاهاش ). ولی درد خیلی شدید تو پاهاش هست ،و کمرش داره ، ممنون میشم راهنمایم کنید ، 🙏
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)

   شانس بهبودی دارند

 • تصویر کاربریگانه چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . خانمی هستم ۳۹ ساله که ۳ ماه پیش عمل دیسک کمر انجام دادم . منشی شرکت هستم و در محل کارم پله وجود داره میخواستم ببینم میتونم بعد از ۳ ماه برگشت به کار داشته باشم . وضع عمومی خودم خوبه . فقط دو هفته ست که رگ سیاتیک التهاب پیدا کرده که با دارو بهتر شدم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   بله

 • تصویر کاربرHossine چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقاي دكتر من دو هفته پيش عمل ديسك كمر انجام دادم مهره ٤ وشكر خدا وضعيتم خيلي بهتر سئوال كه داشم اينه كه ايا از پله ميتونم برم بالا وپايين با توجه به اينكه محل كارم ساختمان دو طبقه ميباشد ممنونم راهنمايي بفرماييد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   بله میتوانید

 • تصویر کاربرعرشیا دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر باسلام
  ۱۸ سال دارم و کمر م چند هفته ای درد داشت mri انجام دادم و جواب آن
  partial dehydration and mild postrior bluge at l2 and l3 and l3 and 4
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)

   احتمالا فقط ورزش لازم است

 • تصویر کاربرحسن پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، دکتر جان آیا بعد عمل برداشتن فتق دیسک کمر، روی تخت طبی فنری بخوابیم یا تخت طبی سفت؟ ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)

   تخت سفت تر

 • تصویر کاربرالیاس چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .همسرم، الیاس صالحی تاریخ97/10/18پیش شما جراحی کردن و الان 23روز از جراحیش میگذره و به سر کارش برگشته میتونه سنگین بلند کنه در حد 3یا4 کیلو ?
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)

   بله میتوانند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر