مدت زمان استراحت بعد از عمل جراحی دیسک کمر‬‎

اگر به تازگی تحت عمل جراحی دیسک کمر قرار گرفته و یا به زودی قرار خواهید گرفت، ممکن است با خود بگویید چه مدت بعد از عمل دیسک کمر می توانید به سر کار خود برگردید؟ چه مدت پس از جراحی دیسک کمر میتوانید رانندگی و یا حتی ورزش کنید؟ ارتباط جنسی به روز اول باز میگردد؟ به این سوالات در این مقاله پاسخ داده شده است.


جراحی دیسک کمر

سوالات بیان شده در بالا بسیار در بیماران شایع است؛ زیرا عمل جراحی دیسک کمر حتی میکرودیسکتومی نیازمند مدتی دور ماندن از انجام کار و داشتن استراحت کافی می باشد. مدت دوران بهبودی که پس از جراحی خواهید داشت به نوع جراحی که بر روی شما انجام شده و سختی شغلی ،وزن و خصوصیات فیزیکی بدن شما بستگی دارد.

عمل جراحی دیسک کمر

برای مثال: فردی که شغلی پشت میز نشین دارد، نسبت به کسی که شغل او نیازمند فعالیت فیزیکی بیشتری است، زودتر می تواند بعد از جراحی دیسک کمر به سر کار خود بازگردد.

علاوه بر این، شخصی که تحت یک عمل جراحی ستون فقرات با کمترین سطح تهاجم مانند میکروسکوپیک دیسکتومی قرار می گیرد، مدت زمان بهبود کمتری نسبت به کسی دارد که تحت عمل جراحی باز کمر قرار گرفته است.

عمل جراحی میکرودیسکتومی دیسک کمر روشی کم تهاجمی بوده و نیازمند برش و باز شدن مختصر عضلات احاطه کنده آن ناحیه جهت دسترسی به ستون فقرات می باشد. این کار به مدت زمانی نسبتا کمی جهت بهبودی نیاز دارد تا عضلات التیام یافته و بازسازی شوند.

علاوه بر این، بیمارانی که تحت عمل جراحی باز کمر قرار می گیرند، پس از جراحی نیازمند 2 تا 1 روز بستری شدن در بیمارستان ویک دو هفته مراقبت در منزل بعد از عمل می باشند که این خود به معنی یک هفته دور ماندن از رفتن به محل کار است.

میانگین کلی مدت بهبودی بیمارانی که تحت جراحی دیسک کمر قرار گرفته اند، بین 3 تا 6 ماه است و در این فواصل درد گزگز و مور مور نبایستی شما را نگران کند ،با وجودیکه احتمال عود به میزان ده درصد وجود دارد ولی این موضوع را با استفاده از استخر و ورزشهای مناسب میتوانید کاهش دهید. در برخی بیماران بازگشت بر سر کار و فعالیت های روزانه تا یکسال هم به طول می انجامد.

در ادامه درباره ی مشکلات و مسائلی که ممکن است بعد از عمل به آن دچار شوید به طور کامل تر صحبت شده است.

بعد از عمل دیسک کمر

باورهای غلط برای درمان دیسکوپاتی کمری

متاسفانه از دیر باز روشهای غیر پزشکی و غیر اکادمیک در درمان بیماریها وجود داشته اند. اکثر این روشها به علت اینکه برای یک مورد خاص کاربرد داشته اند؛ توسط افراد قدیمی برای همه بیماریهای مشابه پیشنهاد شده اند. عموم این روشها نه تنها موثر نمی باشند؛ معمولا به علت ایجاد عوارض و یا به تاخیر انداختن درمان بسیار خطرناک نیز میباشند.

رگ گرفتن ،فصد خون ،تیغ زدن، زالو گذاشتن،درمان با یخ و یا اجسام داغ، و … نمیتوانند هیچکدام دیسک پاره شده که روی ریشه عصبی فشار وارد کرده است را به سر جای خود برگردانند چرا که آن دیسک بیمار بوده و انسجام و شکل خود را مدتهاست از دست داده است.

این روشها با ایجاد درد موضعی جدید سعی میکنند انتقال درد قبلی را کمتر کنند؛ ولی بیماری سرجای قبلیش وجود دارد و بیمار با عوارض بیشتری برمیگردد. بیماران زیادی هر روز به مطب جراحان مراجعه میکنند و دچار دراپ فوت ناشی از تاخیر درمان شده اند.

توصیه ما به بیماران این است که هیچوقت درمانی که خارج از روشهای علمی و اکادمیک است را از افراد کوچه و بازار نپذیرند و برای سلامتی خود و خانواده شان قمار نکنند.

مطلب مرتبط: درمان پارگی دیسک کمر

جراحی دیسک کمر برای کاهش فشار روی نخاع

بهبودی بعد از جراحی تنگی نخاع کمری به تناسب اندام شما و میزان فعالیتتان قبل از جراحی بستگی دارد. به شما توصیه خواهد شد که روز بعد از عمل در اطراف راه بروید و حرکت کنید و ممکن است 1 تا 4 روز بعد، از بیمارستان مرخص شوید. ممکن است 4 تا 6 هفته زمان ببرد تا به میزان فعالیت و تحرک مورد نظرتان برسید (این موضوع به شدت مشکل شما و علائمتان قبل از عمل بستگی دارد).

وقتی شما بعد از جراحی تنگی نخاع کمری از بستر خارج شوید، ممکن است کمرتان احساس سوزش داشته باشید و احتمالا یک یا چند لوله به شما متصل شده باشد.

این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرم وریدی برای اطمینان از این که بدن شما کم آب نشود.
 • لوله ای برای تخلیه هرگونه مایع از زخم شما.
 • در مواردی که شما مشکل تخلیه ادرار داشته باشید؛ یک لوله نازک و انعطاف پذیر به درون مثانه وارد می شود (کاتتر ادراری)
 • پمپی برای تزریق مستقیم مسکن ها به درون ورید شما

این لوله ها معمولا فقط برای مدت کوتاهی بعد از عمل به شما متصل می مانند.

مطلب مرتبط: درمان تنگی کانال نخاعی گردن

درد بعد از جراحی

بلافاصله بعد از جراحی، شما در همان ناحیه که عمل انجام شده است و اطراف آن مقداری درد خواهید داشت. برای اطمینان از راحتی شما و کمک به حرکتتان به شما مسکن داده خواهد شد. درد اصلی پای شما که قبل از عمل داشته اید معمولا بلافاصله بعد از عمل برطرف میشود، اما اگر این اتفاق رخ نداد باید با پرستار یا پزشکتان صحبت کنید.

تعدادی خیلی کمی از افراد بعد از عمل مشکل تخلیه ادرار خواهند داشت. این مشکل معمولا موقت است، اما در موارد عوارض نادر، مانند آسیب عصبی، ممکن است باعث شود عملکرد مناسب پا یا مثانه با مشکل مواجه شود. مهم است که اگر شما مشکلی داشتید بلافاصله با پزشک یا پرستارتان صحبت کنید.

میتواند تا 6 هفته زمان ببرد تا درد کلی و خستگی بعد از عمل شما به صورت کامل برطرف شود.

درد بعد از جراحی دیسک کمر

درد پا پس از جراحی دیسک کمر

سوالی که ذهن بیماران را گاهی تحت تاثیر قرار میدهد در مورد علل دردهای احتمالی پس از جراحی دیسک کمریست. این دردها چند دسته اند.

1- گروه اول دردهایی هستند چند روز اول پس از جراحی بوجود می آید و درمسیر و شبیه دردهای قبل از جراحی است .این دردها بعلت کشش ریشه ایست و معمولا خود محدود است.

2- گروه دوم دردها بصورت گزگز و بیحسی در مسیر دردهای قبلیست و معمولا بیماران را میترساتد ولی این دردها کم اهمیتند و طبیعی لذا به تدریج از بین میروند.

3- گروه سوم دردهای تیر کشنده و شدیدی هستند که علی رغم جراحی بهتر نشده اند و یا افزایش یافته اند که در این صورت احتمال خونریزی یا عود دیسک مطرح است و بررسی لازم دارد.

4- دسته چهارم دردهای تیر کشنده جدید پس از گذشت مدتها از عمل است که این موارد احتمال چسبندگی ،عود ،یا دیسکوپاتی جدید را مطرح میکند.

بخیه های بعد از جراحی

شما بعد از عمل برای بستن هرگونه برش که طی عمل ایجاد شده اند، بخیه هایی خواهید داشت. بخیه های عمقی که در زیر پوست زده میشوند نیازی به کشیدن ندارند و از بین خواهند رفت. اگر بخیه های سطحی قابل جذب استفاده شوند، نیازی به کشیدن نخواهند داشت.

بخیه های غیرقابل جذب 5 تا 10 روز بعد از عمل کشیده خواهند شد. قبل از مرخص شدن از بیمارستان، پزشکتان کشیدن بخیه ها را انجام خواهد داد.

ممکن است بخیه های شما با چسب ساده پوشاننده، مانند ضمادی بزرگ پوشیده شوند. مواظب باشید که این پوشش هنگام شست و شو خیس نشود. بعد از کشیده شدن بخیه هایتان، نیازی به پوشیدن آن جا ندارید و میتوانید به صورت معمولا دوش بگیرید و حمام کنید.

توانبخشی بعد از جراحی نخاع کمری

توانبخشی بعد از جراحی نخاع کمری

گروه درمانی شما تمایل دارند که شما هر چه سریع تر بلند شوید و حرکت کنید، معمولا از همان روز بعد از عمل. این به دلیل آن است که عدم تحرک میتواند خطر ایجاد لخته خون (DVT) در شما را افزایش دهد، و حرکت میتواند فرآیند بهبود را سریع تر کند.

بعد از عمل شما، یک فیزیوتراپ به شما کمک خواهد کرد که به صورت ایمن قدرت و حرکتتان را دوباره بدست آورید. او به شما چند ورزش ساده را خواهد آموخت که بتوانید آن ها را در خانه برای کمک به بهبودیتان انجام دهید.

برگشت به خانه

شما معمولا 1 تا 4 روز بعد از عمل میتوانید به خانه بازگردید. این که شما چه مدت در بیمارستان خواهید ماند بستگی به نوع خاصی از جراحی که انجام داده اید و وضعیت سلامت عمومی شما خواهد داشت. وقتی شما به خانه رفتید، مهم است که ابتدا همه چیز را آسان بگیرید، به تدریج هر روز مقدار فعالیتتان را افزایش دهید. معمولا حداقل در طی هفته نخست بعد از عمل در خانه به مقداری کمک نیاز خواهید داشت.

فعال بودن سرعت بهبودی شما را سریع تر خواهد کرد. حتما ورزش هایی که فیزیوتراپ شما توصیه کرده است را انجام دهید، و سعی کنید برای مدت بیش از 15-20 دقیقه در یک وضعیت ننشینید و نایستید، زیرا این کار ممکن است باعث شود احساس سفتی و سوزش کنید.

راه رفتن راه خوبی برای فعال ماندن است، اما باید از بلند کردن اجسام سنگین، چرخش تند و خم شدن در هنگام انجام کارهایتان و تا زمانی که احساس بهبودی نکرده اید، خودداری کنید. ممکن است از شما خواسته شود برای پیگیری بعد از عمل یک یا دفعات بیشتری در هفته به بیمارستان مراجعه کنید تا وضعیتتان بررسی شود.

رابطه ی زناشویی بعد از عمل دیسک کمر

این باور غلط وجود دارد که جراحی های ستون فقرات بر روی قوای جنسی تاثیر گذارند! اما علم در این باره چه میگوید؟

بطور کلی پس از جراحی دیسک کمری تا یک ماه بهتر است ارتباط جنسی بسیار کم باشد ولی در میزان میل جنسی و یا لذت جنسی تغییری ایجاد نمیشود. پس از یک ماه که بهبودی علایم و درد تقریبا کامل میشود بیماران میتوانند ارتباط جنسی آرام و با جنب و جوش کمتر را تجربه کنند و به تدریج ظرف دوماه بعدی کاملا در جایگاه نرمال قرار میگیرند.

اما برخی بیماران به علت تاخیر در درمان جراحی دچار سندرم کودا اکونا یا دم اسب شده اند و سپس مراجعه نموده اند. در این حالت که گاها غیر قابل برگشت هست بیمار ممکن است عوارض جنسی ،ادراری، و یا حرکتی ،اسفنکتری و غیره پیدا کنند و گاهی عمل جراحی برایشان سودمند نخواهد بود.

مطلب مرتبط: ارتباط جنسی بعد از عمل دیسک کمر

ورزش پس از جراحی دیسک کمر

ورزش پس از جراحی دیسک کمری

بیمارانی که جراحی دیسک کمری را با روش میکرو سرجری انجام داده اند معمولا پس از یکماه از جراحی شنا و پیاده روی را بایستی شروع کنند. این بیماران سایر ورزشها را پس از سه ماه میتوانند انجام دهند. توصیه ما این است که از راه رفتن، دویدن و شنا کردن خصوصا کرال پشت بهره ببرند اما بهتر است از وزنه برداری و ورزشهای رزمی و پرشی حتی الامکان دوری کنند.

به علت بیمار بودن دیسکهای کمری این افراد شانس عود دیسکوپاتی با ورزشهای سنگین زیادتر میشود. ولی با ورزشهای آبی و یا راه رفتن تقویت عضلات ستون فقرات اتفاق میافتد و لذا میزان عود کمتر می شود. توجه داشته باشید که محدودیتهای ورزشی ناشی از عمل جراحی نیست؛ بلکه ناشی از بیماری دیسک است که گریبانگیر بیماران شده و جراحی توانسته آن محدودیت را به حداقل برساند.

بستن کمربند بعد از جراحی دیسک کمر

بسیاری از پزشکان استفاده از کمربند های طبی را بعد از جراحی دیسک کمر پیشنهاد می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه ی استفاده و بستن کمربند طبی به مقاله ی زیر مراجعه کنید.

بستن کمربند بعد از جراحی دیسک

رانندگی کردن بعد از جراحی

قبل از شروع دوباره رانندگی، شما باید استفاده از هرگونه مسکن که شما را خواب آلود میکند را متوقف کرده باشید. شما باید وضعیت رانندگیتان راحت باشید و بتوانید در وضعیت اورژانسی بدون هیچ گونه دردی توقف کنید (شما میتوانید این کار را قبل از شروع رانندگی تمرین کنید). بیشتر افراد بعد از 2 تا 6 هفته برای رانندگی احساس آمادگی میکنند، این زمان بستگی به اندازه عمل دارد.

در موارد زیر به پزشکتان یا بیمارستانی که در آن عمل را انجام داده اید برای مشاوره، تماس بگیرید:

 • وجود ترشح مایع یا قرمزی در محل زخم
 • خارج شدن بخیه هایتان
 • خیس شدن لباس هایتان با خون
 • داشتن تب 38 درجه یا بالاتر
 • بیشتر شدن درد، بیحسی یا ضعف پاها، کمر یا باسنتان
 • نتوانید پاهاتان را حرکت دهید
 • نتوانید مدفوع یا ادرارتان را کنترل کنید
 • سردرد شدید داشته باشید
 • دچار تنگی نفس ناگهانی شوید (میتواند نشانه آمبولی ریه، پنومونی یا دیگر مشکلات قلبی عروقی باشد).

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپیمان شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 روز پیش)تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من 22روز هست عمل دیسک کمر انجام دادم روی مهره L5S1و دکترم، یک ورق از این قرص افاکسیم 200،بهم دادن و 3ورق هم از این قرص گاباپنتین 100،. بعداز تمام شدن قرص افاکسیم که دکترم یک ورق داده بود خودم هم از بیرون تهیه کردم، ویک ورق هم مصرف کردم، واز قرص گاباپنتین که دکتر 3ورق بهم داده، بود، دو ورق را استفاده کردم، و، هنگامی که واسه گشیدن بخیه هام رفتم دیگه، بهم قرصی ندادن، آیا نیاز، به قرص دارم، یا اون یه ورق قرصی که نخوردم، رو مجدد استفاده کنم،ممنون ازتون دکتر جان 💓🌹🌹
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 روز پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربرنرگس شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 روز پیش)تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام ،من تقریبا دوماهی میشه که درد خیلی بدی از ناحیه کمر به سراغم اومده،حالا این درد خیلی زیاد شده به قدری که درد به پاها و ران های بنده میزنه،صبح ها به قدری زیاد میشه دردش که نمیتونم از جام بلند بشم،لطفا راهنمایی کنید باید چیکار کنم؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 روز پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرپیمان شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 روز پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام، آقای دکتر، قبل از این که سوال کنم، باید ازتون تشکر کنم بابت، راهنمای های که میکنید، ایشالا که همیشه سالم باشید🌹💓من 22 روز هست که عمل دیسک کمر انجام، دادم، رو مهره L5وs1 در خواب من، یه دفعه می پرم واصلا اختیارش دست خودم نیس، آیا این به جراحی که انجام دادم، بستگی دارد.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 روز پیش)
   بله
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 روز پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرحمید جمعه ۲۶ دی ۹۹( 4 روز پیش)تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر مادری دارم ۷۰ ساله ۲ سال پیش دردی در ناحیه ستون فقراتش احساس می کرد که با مراجعه به دکتر و گرفتن عکس و ام آر آی مشخص شد مهره T13ایشان شکسته با استراحت و اقدامات حمایتی هم بهبود پیدا نکرد بطوریکه اکنون درد داره و خصوصا صبح ها هنگام برخواستن از تخت خیلی اذیته میخواستم ببینم تزریق سیمان برای ایشان مفیده آبا امکان این عمل در مشهد ممکنه در ضمن مشکل دیسک کمر هم داره خیلی ممنون از جناب دکتر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۶ دی ۹۹( 4 روز پیش)
   بله عزیزم به دکتر بابک گنجه ای فر مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمهدی جمعه ۲۶ دی ۹۹( 4 روز پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام، آقا دکتر، من 22روز هست عمل دیسک کمر L5وs1 انجام دادم، کف پاهام خیلی عرق میکنه، البته قبل از عمل هم چند وقت اینجوری می شد، آیا این، به مشگل کمرم مربوط میشه.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۶ دی ۹۹( 4 روز پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرمحمدرضا جمعه ۲۶ دی ۹۹( 4 روز پیش)تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام حدود 3ماه هست که عمل باز کردم دیسک داشتم وپاره شده بود اما الان مرتب درد دارم ناحیه کمر تا کی ادامه داره این دردها
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۶ دی ۹۹( 4 روز پیش)
   کجا عمل شدین
 • تصویر کاربرمحمد پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 5 روز پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من 22روز هست که عمل دیسک کمر انجام دادم، قبلا درد رو باسن سمت چ، راست، و پای راستم داشتم، بعداز عمل خیلی کم شده،، یه چیزی که نگرانم کرده، این، باسن سمت، راستم، از سمت چپم، کوچیگ تر، ولاغر تر شده، آیا، این طبیعی هست، وبه مرور زمان درست می‌شود، ممنون ازتون.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 5 روز پیش)
   بله مشکلی ندارید
 • تصویر کاربرمهران پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 5 روز پیش)تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام
  7ماه پیش عمل باز دیسک کمر انجام دادم. تو این مدت دائم مورمور شدن یا به اصطلاح خواب رفتگی در پای چپم داشته و دارم.
  چندین بار به جراح مراجعه کردم و گفتند فقط فیزیوتراپی و یه جورایی از جواب دادن طفره رفتن. آیا خواب رفتگی پا به مرور بهبود پیدا میکنه معمولا؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 5 روز پیش)
   بله
 • تصویر کاربرپویا پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 5 روز پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام، آقای دکتر من حدود 21روز هست که عمل دیسک کمر انجام دادم، روزانه چند ساعت، باید پیاده، روی، داشته، باشم، بعد روی تشگ طبی کمی نرم میخوابم، آیا این واسم ضرر ندارد، بعد این که از چه زمانی من میتونم خم وراست بشم، ممنون ازتون دکتر💓💓💓
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 5 روز پیش)
   دستورات پس از عمل در سایت
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من الان نزدیک به یک ماه که جراحی دیسک کمر مهره L4وL5رو انجام دادم بعضی وقتها خیلی خفیف احساس درد در قسمت ران میکنم جای نگرانی داره یا نه ؟ با سپاس و تشکر فراوان
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   مشکلی نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر