مدت زمان استراحت بعد از عمل جراحی دیسک کمر‬‎

اگر به تازگی تحت عمل جراحی دیسک کمر قرار گرفته و یا به زودی قرار خواهید گرفت، ممکن است با خود بگویید چه مدت بعد از عمل دیسک کمر می توانید به سر کار خود برگردید؟ چه مدت پس از جراحی دیسک کمر میتوانید رانندگی و یا حتی ورزش کنید؟ ارتباط جنسی به روز اول باز میگردد؟ به این سوالات در این مقاله پاسخ داده شده است.


جراحی دیسک کمر

سوالات بیان شده در بالا بسیار در بیماران شایع است؛ زیرا عمل جراحی دیسک کمر حتی میکرودیسکتومی نیازمند مدتی دور ماندن از انجام کار و داشتن استراحت کافی می باشد. مدت دوران بهبودی که پس از جراحی خواهید داشت به نوع جراحی که بر روی شما انجام شده و سختی شغلی ،وزن و خصوصیات فیزیکی بدن شما بستگی دارد.

عمل جراحی دیسک کمر

برای مثال: فردی که شغلی پشت میز نشین دارد، نسبت به کسی که شغل او نیازمند فعالیت فیزیکی بیشتری است، زودتر می تواند بعد از جراحی دیسک کمر به سر کار خود بازگردد.

علاوه بر این، شخصی که تحت یک عمل جراحی ستون فقرات با کمترین سطح تهاجم مانند میکروسکوپیک دیسکتومی قرار می گیرد، مدت زمان بهبود کمتری نسبت به کسی دارد که تحت عمل جراحی باز کمر قرار گرفته است.

عمل جراحی میکرودیسکتومی دیسک کمر روشی کم تهاجمی بوده و نیازمند برش و باز شدن مختصر عضلات احاطه کنده آن ناحیه جهت دسترسی به ستون فقرات می باشد. این کار به مدت زمانی نسبتا کمی جهت بهبودی نیاز دارد تا عضلات التیام یافته و بازسازی شوند.

علاوه بر این، بیمارانی که تحت عمل جراحی باز کمر قرار می گیرند، پس از جراحی نیازمند 2 تا 1 روز بستری شدن در بیمارستان ویک دو هفته مراقبت در منزل بعد از عمل می باشند که این خود به معنی یک هفته دور ماندن از رفتن به محل کار است.

میانگین کلی مدت بهبودی بیمارانی که تحت جراحی دیسک کمر قرار گرفته اند، بین 3 تا 6 ماه است و در این فواصل درد گزگز و مور مور نبایستی شما را نگران کند ،با وجودیکه احتمال عود به میزان ده درصد وجود دارد ولی این موضوع را با استفاده از استخر و ورزشهای مناسب میتوانید کاهش دهید. در برخی بیماران بازگشت بر سر کار و فعالیت های روزانه تا یکسال هم به طول می انجامد.

در ادامه درباره ی مشکلات و مسائلی که ممکن است بعد از عمل به آن دچار شوید به طور کامل تر صحبت شده است.

بعد از عمل دیسک کمر

باورهای غلط برای درمان دیسکوپاتی کمری

متاسفانه از دیر باز روشهای غیر پزشکی و غیر اکادمیک در درمان بیماریها وجود داشته اند. اکثر این روشها به علت اینکه برای یک مورد خاص کاربرد داشته اند؛ توسط افراد قدیمی برای همه بیماریهای مشابه پیشنهاد شده اند. عموم این روشها نه تنها موثر نمی باشند؛ معمولا به علت ایجاد عوارض و یا به تاخیر انداختن درمان بسیار خطرناک نیز میباشند.

رگ گرفتن ،فصد خون ،تیغ زدن، زالو گذاشتن،درمان با یخ و یا اجسام داغ، و … نمیتوانند هیچکدام دیسک پاره شده که روی ریشه عصبی فشار وارد کرده است را به سر جای خود برگردانند چرا که آن دیسک بیمار بوده و انسجام و شکل خود را مدتهاست از دست داده است.

این روشها با ایجاد درد موضعی جدید سعی میکنند انتقال درد قبلی را کمتر کنند؛ ولی بیماری سرجای قبلیش وجود دارد و بیمار با عوارض بیشتری برمیگردد. بیماران زیادی هر روز به مطب جراحان مراجعه میکنند و دچار دراپ فوت ناشی از تاخیر درمان شده اند.

توصیه ما به بیماران این است که هیچوقت درمانی که خارج از روشهای علمی و اکادمیک است را از افراد کوچه و بازار نپذیرند و برای سلامتی خود و خانواده شان قمار نکنند.

مطلب مرتبط: درمان پارگی دیسک کمر

جراحی دیسک کمر برای کاهش فشار روی نخاع

بهبودی بعد از جراحی تنگی نخاع کمری به تناسب اندام شما و میزان فعالیتتان قبل از جراحی بستگی دارد. به شما توصیه خواهد شد که روز بعد از عمل در اطراف راه بروید و حرکت کنید و ممکن است 1 تا 4 روز بعد، از بیمارستان مرخص شوید. ممکن است 4 تا 6 هفته زمان ببرد تا به میزان فعالیت و تحرک مورد نظرتان برسید (این موضوع به شدت مشکل شما و علائمتان قبل از عمل بستگی دارد).

وقتی شما بعد از جراحی تنگی نخاع کمری از بستر خارج شوید، ممکن است کمرتان احساس سوزش داشته باشید و احتمالا یک یا چند لوله به شما متصل شده باشد.

این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرم وریدی برای اطمینان از این که بدن شما کم آب نشود.
 • لوله ای برای تخلیه هرگونه مایع از زخم شما.
 • در مواردی که شما مشکل تخلیه ادرار داشته باشید؛ یک لوله نازک و انعطاف پذیر به درون مثانه وارد می شود (کاتتر ادراری)
 • پمپی برای تزریق مستقیم مسکن ها به درون ورید شما

این لوله ها معمولا فقط برای مدت کوتاهی بعد از عمل به شما متصل می مانند.

مطلب مرتبط: درمان تنگی کانال نخاعی گردن

درد بعد از جراحی

بلافاصله بعد از جراحی، شما در همان ناحیه که عمل انجام شده است و اطراف آن مقداری درد خواهید داشت. برای اطمینان از راحتی شما و کمک به حرکتتان به شما مسکن داده خواهد شد. درد اصلی پای شما که قبل از عمل داشته اید معمولا بلافاصله بعد از عمل برطرف میشود، اما اگر این اتفاق رخ نداد باید با پرستار یا پزشکتان صحبت کنید.

تعدادی خیلی کمی از افراد بعد از عمل مشکل تخلیه ادرار خواهند داشت. این مشکل معمولا موقت است، اما در موارد عوارض نادر، مانند آسیب عصبی، ممکن است باعث شود عملکرد مناسب پا یا مثانه با مشکل مواجه شود. مهم است که اگر شما مشکلی داشتید بلافاصله با پزشک یا پرستارتان صحبت کنید.

میتواند تا 6 هفته زمان ببرد تا درد کلی و خستگی بعد از عمل شما به صورت کامل برطرف شود.

درد پا پس از جراحی دیسک کمر

سوالی که ذهن بیماران را گاهی تحت تاثیر قرار میدهد در مورد علل دردهای احتمالی پس از جراحی دیسک کمریست. این دردها چند دسته اند.

1- گروه اول دردهایی هستند چند روز اول پس از جراحی بوجود می آید و درمسیر و شبیه دردهای قبل از جراحی است .این دردها بعلت کشش ریشه ایست و معمولا خود محدود است.

2- گروه دوم دردها بصورت گزگز و بیحسی در مسیر دردهای قبلیست و معمولا بیماران را میترساتد ولی این دردها کم اهمیتند و طبیعی لذا به تدریج از بین میروند.

3- گروه سوم دردهای تیر کشنده و شدیدی هستند که علی رغم جراحی بهتر نشده اند و یا افزایش یافته اند که در این صورت احتمال خونریزی یا عود دیسک مطرح است و بررسی لازم دارد.

4- دسته چهارم دردهای تیر کشنده جدید پس از گذشت مدتها از عمل است که این موارد احتمال چسبندگی ،عود ،یا دیسکوپاتی جدید را مطرح میکند.

بخیه های بعد از جراحی

شما بعد از عمل برای بستن هرگونه برش که طی عمل ایجاد شده اند، بخیه هایی خواهید داشت. بخیه های عمقی که در زیر پوست زده میشوند نیازی به کشیدن ندارند و از بین خواهند رفت. اگر بخیه های سطحی قابل جذب استفاده شوند، نیازی به کشیدن نخواهند داشت.

بخیه های غیرقابل جذب 5 تا 10 روز بعد از عمل کشیده خواهند شد. قبل از مرخص شدن از بیمارستان، پزشکتان کشیدن بخیه ها را انجام خواهد داد.

ممکن است بخیه های شما با چسب ساده پوشاننده، مانند ضمادی بزرگ پوشیده شوند. مواظب باشید که این پوشش هنگام شست و شو خیس نشود. بعد از کشیده شدن بخیه هایتان، نیازی به پوشیدن آن جا ندارید و میتوانید به صورت معمولا دوش بگیرید و حمام کنید.

توانبخشی بعد از جراحی نخاع کمری

توانبخشی بعد از جراحی نخاع کمری

گروه درمانی شما تمایل دارند که شما هر چه سریع تر بلند شوید و حرکت کنید، معمولا از همان روز بعد از عمل. این به دلیل آن است که عدم تحرک میتواند خطر ایجاد لخته خون (DVT) در شما را افزایش دهد، و حرکت میتواند فرآیند بهبود را سریع تر کند.

بعد از عمل شما، یک فیزیوتراپ به شما کمک خواهد کرد که به صورت ایمن قدرت و حرکتتان را دوباره بدست آورید. او به شما چند ورزش ساده را خواهد آموخت که بتوانید آن ها را در خانه برای کمک به بهبودیتان انجام دهید.

برگشت به خانه

شما معمولا 1 تا 4 روز بعد از عمل میتوانید به خانه بازگردید. این که شما چه مدت در بیمارستان خواهید ماند بستگی به نوع خاصی از جراحی که انجام داده اید و وضعیت سلامت عمومی شما خواهد داشت. وقتی شما به خانه رفتید، مهم است که ابتدا همه چیز را آسان بگیرید، به تدریج هر روز مقدار فعالیتتان را افزایش دهید. معمولا حداقل در طی هفته نخست بعد از عمل در خانه به مقداری کمک نیاز خواهید داشت.

فعال بودن سرعت بهبودی شما را سریع تر خواهد کرد. حتما ورزش هایی که فیزیوتراپ شما توصیه کرده است را انجام دهید، و سعی کنید برای مدت بیش از 15-20 دقیقه در یک وضعیت ننشینید و نایستید، زیرا این کار ممکن است باعث شود احساس سفتی و سوزش کنید.

راه رفتن راه خوبی برای فعال ماندن است، اما باید از بلند کردن اجسام سنگین، چرخش تند و خم شدن در هنگام انجام کارهایتان و تا زمانی که احساس بهبودی نکرده اید، خودداری کنید. ممکن است از شما خواسته شود برای پیگیری بعد از عمل یک یا دفعات بیشتری در هفته به بیمارستان مراجعه کنید تا وضعیتتان بررسی شود.

رابطه ی زناشویی بعد از عمل دیسک کمر

این باور غلط وجود دارد که جراحی های ستون فقرات بر روی قوای جنسی تاثیر گذارند! اما علم در این باره چه میگوید؟

بطور کلی پس از جراحی دیسک کمری تا یک ماه بهتر است ارتباط جنسی بسیار کم باشد ولی در میزان میل جنسی و یا لذت جنسی تغییری ایجاد نمیشود. پس از یک ماه که بهبودی علایم و درد تقریبا کامل میشود بیماران میتوانند ارتباط جنسی آرام و با جنب و جوش کمتر را تجربه کنند و به تدریج ظرف دوماه بعدی کاملا در جایگاه نرمال قرار میگیرند.

اما برخی بیماران به علت تاخیر در درمان جراحی دچار سندرم کودا اکونا یا دم اسب شده اند و سپس مراجعه نموده اند. در این حالت که گاها غیر قابل برگشت هست بیمار ممکن است عوارض جنسی ،ادراری، و یا حرکتی ،اسفنکتری و غیره پیدا کنند و گاهی عمل جراحی برایشان سودمند نخواهد بود.

مطلب مرتبط: ارتباط جنسی بعد از عمل دیسک کمر

ورزش پس از جراحی دیسک کمری

بیمارانی که جراحی دیسک کمری را با روش میکرو سرجری انجام داده اند معمولا پس از یکماه از جراحی شنا و پیاده روی را بایستی شروع کنند. این بیماران سایر ورزشها را پس از سه ماه میتوانند انجام دهند. توصیه ما این است که از راه رفتن، دویدن و شنا کردن خصوصا کرال پشت بهره ببرند اما بهتر است از وزنه برداری و ورزشهای رزمی و پرشی حتی الامکان دوری کنند.

به علت بیمار بودن دیسکهای کمری این افراد شانس عود دیسکوپاتی با ورزشهای سنگین زیادتر میشود. ولی با ورزشهای آبی و یا راه رفتن تقویت عضلات ستون فقرات اتفاق میافتد و لذا میزان عود کمتر می شود. توجه داشته باشید که محدودیتهای ورزشی ناشی از عمل جراحی نیست؛ بلکه ناشی از بیماری دیسک است که گریبانگیر بیماران شده و جراحی توانسته آن محدودیت را به حداقل برساند.

رانندگی کردن بعد از جراحی

قبل از شروع دوباره رانندگی، شما باید استفاده از هرگونه مسکن که شما را خواب آلود میکند را متوقف کرده باشید. شما باید وضعیت رانندگیتان راحت باشید و بتوانید در وضعیت اورژانسی بدون هیچ گونه دردی توقف کنید (شما میتوانید این کار را قبل از شروع رانندگی تمرین کنید). بیشتر افراد بعد از 2 تا 6 هفته برای رانندگی احساس آمادگی میکنند، این زمان بستگی به اندازه عمل دارد.

در موارد زیر به پزشکتان یا بیمارستانی که در آن عمل را انجام داده اید برای مشاوره، تماس بگیرید:

 • وجود ترشح مایع یا قرمزی در محل زخم
 • خارج شدن بخیه هایتان
 • خیس شدن لباس هایتان با خون
 • داشتن تب 38 درجه یا بالاتر
 • بیشتر شدن درد، بیحسی یا ضعف پاها، کمر یا باسنتان
 • نتوانید پاهاتان را حرکت دهید
 • نتوانید مدفوع یا ادرارتان را کنترل کنید
 • سردرد شدید داشته باشید
 • دچار تنگی نفس ناگهانی شوید (میتواند نشانه آمبولی ریه، پنومونی یا دیگر مشکلات قلبی عروقی باشد).

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفاطمه چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مادر من‌حدود ۲۵ روز پیش عمل باز دیسک کمر داشته و گاهی اوقات پاش ‌گز گز و بی حس میشه..البته درد اصلی قبل از عمل از بین رفته.امروز گفت که کمی پاهاش علاوه بر گز گز درد میکنه این مشکل هست یا برطرف میشه؟و یه سوال دیگه اینکه بخیه از نوع جذبی هست رنگ بخیه بی رنگه و جذب شده ولی هنوز گره هاش جذب نشده..اینا هم جذب میشن یا باید با قیچی ببریم؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   میتونین قیچی کنید
 • تصویر کاربرسعید دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و تبریک سال نو
  اردیبهشت 98 به علت اینکه دیسک بین مهره ال 4 و ال 5 کامل تخلیه شده و روی ال5 و اس 1 ریخته بود بعد از اینکه یک دفعه پای راستم درد شدیدی گرفت ،10 روز بعد عمل کردم و بین ال4 و ال 5 و ال5 و اس 1 دیسک مصنوعی گذاشتن . با 8 تا پیچ فیکس شد.
  حدود 11 ماه میگذره . احساس میکنم لگنم چرخیده ، پای راستم درد نداره اما کف پا گزگز میکنه و میلنگم و پشت پای راستم بی حس است و پای راستم برخی اوقات میگیره و این موضوع عذابم میده . دکتری که عمل کرده میگه چون عصبت اسیب دیده چند سالی طول میکشه که پات خوب بشه .و 2 ماهی است که سمت راست کمرم برخی اوقات درد میکنه .دردهای مقطعی دیگه هم دارم (درد پشت پای چپ، درد کمر در موقع خواب )نوار عصب هم گرفتم که نوشته که ال 5 و اس 1 درگیر است ، لطفا راهنمایی کنید . ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   آب بازی در استخر انجام دهید
 • تصویر کاربرپیام دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام...آیا بعد از عمل دیسک کمر، دیسک برداشته شده دوباره ترمیم یا جایگزین میشود؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرحمید پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دکتر جان 12 اسفند عمل باز انجام دادم بدون پلاتین عمل کردن L3 l4 l5 الان 17 روزه میگذره از همون روز اول درد پاهام افتاد الانم خداروشکر تیر نمی‌کشه فقط دو تا سوال انگشت شصت پای چپم کمی خواب میره
  دوم اینکه از خواب بیدار میشم کمرم خشکه خشکه اصلا این کمر کی یکم جون میگیره بعد چه مدت طبیعیه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   طبیعیه
 • تصویر کاربرصالح پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام من حدود۲۲ روز پیش عمل جراحی دیسک کمر باز انجام دادم و بعد از عمل همه دردام رفته فقط بیحسی انگشت کوچک پا چپم ومقداری از کف پام مونده امشب تو آشپزخونه در حال راه رفتن بطرف جلو سر خوردم ولی بکمک دسگیره در و اوپن خودمو نگه داشتم فقط بسمت عقب یک لحطه فشار بکنرن اومد البته کمربند ۴ فنره محکم بسته بودم .هر جور بود تعدلم را حفظ کردم .. فقط یکم فشار بقسمت عملم حس میکنم اابته هیچ دردی نندارم به گفته پزشکم از پیچ و پین استفاده نشده و فقط ژل گداشته خیلی نگرانم هیچ دردی در کمر یا پاهام ندارم فقط احساس همون فشار بطرف عقب یکم احساس میشه .. ژل که تو کمرم گذاشته امکان حرکت یا پارگی رو داره بنطر شما اتفاقی افتاده خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   نه انشالله
 • تصویر کاربرناصر پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چهار ماهی میشه که کمرم مهره ل۵ دچار پارگی دیسک شده و نمیتونم خم شم و پاهامم سی درجه بیشتر بالا نمیاد کمی هم پای راستم درد میکنه ،بنظرتون اگه چند وقت دیگه عمل کنم مشکلی پیش نمیاد برام با اینکه مشکلی در ادرار و چیزای دیگ ندارم ؟برا کرونا نمیتونم برم پیش دکترم خیلی ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   بهبودی میابید
 • تصویر کاربرعباس پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر گرامی
  غرض از مزاحمت من ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ کمرم درد شدیدی داشت تو mri مشخص شد که مهره. L4 و L5 من دچار فتق دیسک شده و با عمل کنم شیوه جراحی به دلیل انحنای ستون فقرات به صورت باز
  انجام شد
  هیچ مشکلی نداستم درد کمر و پام کاملا ز بین رفته بود الان نزدیک ۵ روزه ماهیچه ساق پاهام کشاله رانم اسپاسم خیف و درد بسیار خفیف داره که شبیه درد قبل از عمل که تو پام داشتم ولی با این تفاوت که خیلی خفیف تره و حالت انقباض و گرفتگی داره و
  خیلی نگرانم. کرده جناب دکتر
  احتما داره که فتق دیسک دوباره عود کرده باشه. لطفا منو راهنمایی کنین چون الان دکترا نیستن خواهش میکنم منو تو این وضعیت و نگرانی راهنمایی کنید تا بدونم باید چه کار اقداماتی کنم
  با سپاس فراوان🌷
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   بله ممکنه
   به پرشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمیثم پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین. اقای دکتر حدود ۲۶روز پیش عمل پارگی دیسک انجام دادم . ی دیسکم برداشته شد اون یکی هم ریشه هاش قطع شد.‌ففط اینک ی ورم در قسمتی ک بخیه شده بود دارم اونم از داخل. ینی انگار یچیزی تو کمرم هست.درد و ترشح ندارم در اون قسمت و جای بخسه خشکه. این طبیعیه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   بله مشکلی نیست
 • تصویر کاربرمتین پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانوم ۲۹ساله هستم
  ۴۵روز قبل جراحی تخلیه دیسک l5 و s1 و لامینکتومی l5 انجام دادم الان بعداز گذشت۴۵ روز طاق باز نمیتونم رو زمین بخوابم کمرم درد میگیره ولی رو تخت دردم کمتر میشه
  قبل از عمل پای چپم از باسن تا زانو درد داشتم الان تو پای راستم بعضی وقتا احساس خواب رفتگی و بی حسی میکنم و درد های پای چپم خوب شده و مشکلی ندارن ولی این کمر درده که تازه تقریبا دو هفتس شروع شده و پای راستم که بین کمرو باسنم ی دردایی حس میکنم نگرانم کرده که نکنه دوباره مثل قبل بشم کمر دردم بیشتر وقتی ازحالت نشسته و خوابیده میخوام سرپا شم درد میگیره وانگار نمیتونم صاف بایستم میخواستم بدونم که این ها عادی هست یا مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   عادیست
 • تصویر کاربرمتین پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ۴۵روز قبل جراحی تخلیه دیسک l5 و s1 و لامینکتومی l5 انجام دادم الان بعداز گذشت۴۵ روز طاق باز نمیتونم رو زمین بخوابم کمرم درد میگیره ولی رو تخت دردم کمتر میشه
  قبل از عمل پای چپم از باسن تا زانو درد داشتم الان تو پای راستم بعضی وقتا احساس خواب رفتگی و بی حسی میکنم و درد های پای چپم خوب شده و مشکلی ندارن ولی این کمر درده که تازه تقریبا دو هفتس شروع شده و پای راستم که بین کمرو باسنم ی دردایی حس میکنم نگرانم کرده که نکنه دوباره مثل قبل بشم کمر دردم بیشتر وقتی ازحالت نشسته و خوابیده میخوام سرپا شم درد میگیره وانگار نمیتونم صاف بایستم میخواستم بدونم که این ها عادی هست یا مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   عادیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر