مدت زمان استراحت بعد از عمل جراحی دیسک کمر‬‎

اگر به تازگی تحت عمل جراحی دیسک کمر قرار گرفته و یا به زودی قرار خواهید گرفت، ممکن است با خود بگویید چه مدت بعد از عمل دیسک کمر می توانید به سر کار خود برگردید؟ چه مدت پس از جراحی دیسک کمر میتوانید رانندگی و یا حتی ورزش کنید؟ ارتباط جنسی به روز اول باز میگردد؟ به این سوالات در این مقاله پاسخ داده شده است.


جراحی دیسک کمر

سوالات بیان شده در بالا بسیار در بیماران شایع است؛ زیرا عمل جراحی دیسک کمر حتی میکرودیسکتومی نیازمند مدتی دور ماندن از انجام کار و داشتن استراحت کافی می باشد. مدت دوران بهبودی که پس از جراحی خواهید داشت به نوع جراحی که بر روی شما انجام شده و سختی شغلی ،وزن و خصوصیات فیزیکی بدن شما بستگی دارد.

عمل جراحی دیسک کمر

برای مثال: فردی که شغلی پشت میز نشین دارد، نسبت به کسی که شغل او نیازمند فعالیت فیزیکی بیشتری است، زودتر می تواند بعد از جراحی دیسک کمر به سر کار خود بازگردد.

علاوه بر این، شخصی که تحت یک عمل جراحی ستون فقرات با کمترین سطح تهاجم مانند میکروسکوپیک دیسکتومی قرار می گیرد، مدت زمان بهبود کمتری نسبت به کسی دارد که تحت عمل جراحی باز کمر قرار گرفته است.

عمل جراحی میکرودیسکتومی دیسک کمر روشی کم تهاجمی بوده و نیازمند برش و باز شدن مختصر عضلات احاطه کنده آن ناحیه جهت دسترسی به ستون فقرات می باشد. این کار به مدت زمانی نسبتا کمی جهت بهبودی نیاز دارد تا عضلات التیام یافته و بازسازی شوند. علاوه بر این، بیمارانی که تحت عمل جراحی باز کمر قرار می گیرند، پس از جراحی نیازمند 2 تا 1روز بستری شدن در بیمارستان ویک دو هفته مراقبت در منزل بعد از عمل می باشند که این خود به معنی یک هفته دور ماندن از رفتن به محل کار است.

میانگین کلی مدت بهبودی بیمارانی که تحت جراحی دیسک کمر قرار گرفته اند، بین 3 تا 6 ماه است و در این فواصل درد گزگز و مور مور نبایستی شما را نگران کند ،با وجودیکه احتمال عود به میزان ده درصد وجود دارد ولی این موضوع را با استفاده از استخر و ورزشهای مناسب میتوانید کاهش دهید. در برخی بیماران بازگشت بر سر کار و فعالیت های روزانه تا یکسال هم به طول می انجامد.

در ادامه درباره ی مشکلات و مسائلی که ممکن است بعد از عمل به آن دچار شوید به طور کامل تر صحبت شده است.

بعد از عمل دیسک کمر

باورهای غلط برای درمان دیسکوپاتی کمری

متاسفانه از دیر باز روشهای غیر پزشکی و غیر اکادمیک در درمان بیماریها وجود داشته اند. اکثر این روشها به علت اینکه برای یک مورد خاص کاربرد داشته اند؛ توسط افراد قدیمی برای همه بیماریهای مشابه پیشنهاد شده اند. عموم این روشها نه تنها موثر نمی باشند؛ معمولا به علت ایجاد عوارض و یا به تاخیر انداختن درمان بسیار خطرناک نیز میباشند.

رگ گرفتن ،فصد خون ،تیغ زدن، زالو گذاشتن،درمان با یخ و یا اجسام داغ، و … نمیتوانند هیچکدام دیسک پاره شده که روی ریشه عصبی فشار وارد کرده است را به سر جای خود برگردانند چرا که آن دیسک بیمار بوده و انسجام و شکل خود را مدتهاست از دست داده است.

این روشها با ایجاد درد موضعی جدید سعی میکنند انتقال درد قبلی را کمتر کنند؛ ولی بیماری سرجای قبلیش وجود دارد و بیمار با عوارض بیشتری برمیگردد. بیماران زیادی هر روز به مطب جراحان مراجعه میکنند و دچار دراپ فوت ناشی از تاخیر درمان شده اند. توصیه ما به بیماران این است که هیچوقت درمانی که خارج از روشهای علمی و اکادمیک است را از افراد کوچه و بازار نپذیرند و برای سلامتی خود و خانواده شان قمار نکنند .

جراحی دیسک کمر برای کاهش فشار روی نخاع

بهبودی بعد از جراحی تنگی نخاع کمری به تناسب اندام شما و میزان فعالیتتان قبل از جراحی بستگی دارد. به شما توصیه خواهد شد که روز بعد از عمل در اطراف راه بروید و حرکت کنید و ممکن است 1 تا 4 روز بعد، از بیمارستان مرخص شوید. ممکن است 4 تا 6 هفته زمان ببرد تا به میزان فعالیت و تحرک مورد نظرتان برسید (این موضوع به شدت مشکل شما و علائمتان قبل از عمل بستگی دارد).

وقتی شما بعد از جراحی تنگی نخاع کمری از بستر خارج شوید، ممکن است کمرتان احساس سوزش داشته باشید و احتمالا یک یا چند لوله به شما متصل شده باشد.

این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرم وریدی برای اطمینان از این که بدن شما کم آب نشود.
 • لوله ای برای تخلیه هرگونه مایع از زخم شما.
 • در مواردی که شما مشکل تخلیه ادرار داشته باشید؛ یک لوله نازک و انعطاف پذیر به درون مثانه وارد می شود (کاتتر ادراری)
 • پمپی برای تزریق مستقیم مسکن ها به درون ورید شما

این لوله ها معمولا فقط برای مدت کوتاهی بعد از عمل به شما متصل می مانند.

درد بعد از جراحی

بلافاصله بعد از جراحی، شما در همان ناحیه که عمل انجام شده است و اطراف آن مقداری درد خواهید داشت. برای اطمینان از راحتی شما و کمک به حرکتتان به شما مسکن داده خواهد شد. درد اصلی پای شما که قبل از عمل داشته اید معمولا بلافاصله بعد از عمل برطرف میشود، اما اگر این اتفاق رخ نداد باید با پرستار یا پزشکتان صحبت کنید.

تعدادی خیلی کمی از افراد بعد از عمل مشکل تخلیه ادرار خواهند داشت. این مشکل معمولا موقت است، اما در موارد عوارض نادر، مانند آسیب عصبی، ممکن است باعث شود عملکرد مناسب پا یا مثانه با مشکل مواجه شود. مهم است که اگر شما مشکلی داشتید بلافاصله با پزشک یا پرستارتان صحبت کنید.

میتواند تا 6 هفته زمان ببرد تا درد کلی و خستگی بعد از عمل شما به صورت کامل برطرف شود.

درد پا پس از جراحی دیسک کمر 

سوالی که ذهن بیماران را گاهی تحت تاثیر قرار میدهد در مورد علل دردهای احتمالی پس از جراحی دیسک کمریست. این دردها چند دسته اند.

1- گروه اول دردهایی هستند چند روز اول پس از جراحی بوجود می آید و درمسیر و شبیه دردهای قبل از جراحی است .این دردها بعلت کشش ریشه ایست و معمولا خود محدود است.

2- گروه دوم دردها بصورت گزگز و بیحسی در مسیر دردهای قبلیست و معمولا بیماران را میترساتد ولی این دردها کم اهمیتند و طبیعی لذا به تدریج از بین میروند.

3- گروه سوم دردهای تیر کشنده و شدیدی هستند که علی رغم جراحی بهتر نشده اند و یا افزایش یافته اند که در این صورت احتمال خونریزی یا عود دیسک مطرح است و بررسی لازم دارد.

4- دسته چهارم دردهای تیر کشنده جدید پس از گذشت مدتها از عمل است که این موارد احتمال چسبندگی ،عود ،یا دیسکوپاتی جدید را مطرح میکند.

بخیه های بعد از جراحی

شما بعد از عمل برای بستن هرگونه برش که طی عمل ایجاد شده اند، بخیه هایی خواهید داشت. بخیه های عمقی که در زیر پوست زده میشوند نیازی به کشیدن ندارند و از بین خواهند رفت. اگر بخیه های سطحی قابل جذب استفاده شوند، نیازی به کشیدن نخواهند داشت.

بخیه های غیرقابل جذب 5 تا 10 روز بعد از عمل کشیده خواهند شد. قبل از مرخص شدن از بیمارستان، پزشکتان کشیدن بخیه ها را انجام خواهد داد.

ممکن است بخیه های شما با چسب ساده پوشاننده، مانند ضمادی بزرگ پوشیده شوند. مواظب باشید که این پوشش هنگام شست و شو خیس نشود. بعد از کشیده شدن بخیه هایتان، نیازی به پوشیدن آن جا ندارید و میتوانید به صورت معمولا دوش بگیرید و حمام کنید.

توانبخشی بعد از جراحی نخاع کمری

توانبخشی بعد از جراحی نخاع کمری

گروه درمانی شما تمایل دارند که شما هر چه سریع تر بلند شوید و حرکت کنید، معمولا از همان روز بعد از عمل. این به دلیل آن است که عدم تحرک میتواند خطر ایجاد لخته خون (DVT) در شما را افزایش دهد، و حرکت میتواند فرآیند بهبود را سریع تر کند.

بعد از عمل شما، یک فیزیوتراپ به شما کمک خواهد کرد که به صورت ایمن قدرت و حرکتتان را دوباره بدست آورید. او به شما چند ورزش ساده را خواهد آموخت که بتوانید آن ها را در خانه برای کمک به بهبودیتان انجام دهید.

برگشت به خانه

شما معمولا 1 تا 4 روز بعد از عمل میتوانید به خانه بازگردید. این که شما چه مدت در بیمارستان خواهید ماند بستگی به نوع خاصی از جراحی که انجام داده اید و وضعیت سلامت عمومی شما خواهد داشت. وقتی شما به خانه رفتید، مهم است که ابتدا همه چیز را آسان بگیرید، به تدریج هر روز مقدار فعالیتتان را افزایش دهید. معمولا حداقل در طی هفته نخست بعد از عمل در خانه به مقداری کمک نیاز خواهید داشت.

فعال بودن سرعت بهبودی شما را سریع تر خواهد کرد. حتما ورزش هایی که فیزیوتراپ شما توصیه کرده است را انجام دهید، و سعی کنید برای مدت بیش از 15-20 دقیقه در یک وضعیت ننشینید و نایستید، زیرا این کار ممکن است باعث شود احساس سفتی و سوزش کنید.

راه رفتن راه خوبی برای فعال ماندن است، اما باید از بلند کردن اجسام سنگین، چرخش تند و خم شدن در هنگام انجام کارهایتان و تا زمانی که احساس بهبودی نکرده اید، خودداری کنید. ممکن است از شما خواسته شود برای پیگیری بعد از عمل یک یا دفعات بیشتری در هفته به بیمارستان مراجعه کنید تا وضعیتتان بررسی شود.

رابطه ی زناشویی بعد از عمل دیسک کمر

این باور غلط وجود دارد که جراحی های ستون فقرات بر روی قوای جنسی تاثیر گذارند! اما علم در این باره چه میگوید ؟

بطور کلی پس از جراحی دیسک کمری تا یک ماه بهتر است ارتباط جنسی بسیار کم باشد ولی در میزان میل جنسی و یا لذت جنسی تغییری ایجاد نمیشود. پس از یک ماه که بهبودی علایم و درد تقریبا کامل میشود بیماران میتوانند ارتباط جنسی آرام و با جنب و جوش کمتر را تجربه کنند و به تدریج ظرف دوماه بعدی کاملا در جایگاه نرمال قرار میگیرند.

اما برخی بیماران به علت تاخیر در درمان جراحی دچار سندرم کودا اکونا یا دم اسب شده اند و سپس مراجعه نموده اند. در این حالت که گاها غیر قابل برگشت هست بیمار ممکن است عوارض جنسی ،ادراری، و یا حرکتی ،اسفنکتری و غیره پیدا کنند و گاهی عمل جراحی برایشان سودمند نخواهد بود.

ورزش پس از جراحی دیسک کمری

بیمارانی که جراحی دیسک کمری را با روش میکرو سرجری انجام داده اند معمولا پس از یکماه از جراحی شنا و پیاده روی را بایستی شروع کنند. این بیماران سایر ورزشها را پس از سه ماه میتوانند انجام دهند. توصیه ما این است که از راه رفتن، دویدن و شنا کردن خصوصا کرال پشت بهره ببرند اما بهتر است از وزنه برداری و ورزشای رزمی و پرشی حتی الامکان دوری کنند.

به علت بیمار بودن دیسکهای کمری این افراد شانس عود دیسکوپاتی با ورزشهای سنگین زیادتر میشود. ولی با ورزشهای آبی و یا راه رفتن تقویت عضلات ستون فقرات اتفاق میافتد و لذا میزان عود کمتر می شود. توجه داشته باشید که محدودیتهای ورزشی ناشی از عمل جراحی نیست؛ بلکه ناشی از بیماری دیسک است که گریبانگیر بیماران شده و جراحی توانسته آن محدودیت را به حد اقل برساند.

رانندگی کردن بعد از جراحی

قبل از شروع دوباره رانندگی، شما باید استفاده از هرگونه مسکن که شما را خواب آلود میکند را متوقف کرده باشید. شما باید وضعیت رانندگیتان راحت باشید و بتوانید در وضعیت اورژانسی بدون هیچ گونه دردی توقف کنید (شما میتوانید این کار را قبل از شروع رانندگی تمرین کنید). بیشتر افراد بعد از 2 تا 6 هفته برای رانندگی احساس آمادگی میکنند، این زمان بستگی به اندازه عمل دارد.

در موارد زیر به پزشکتان یا بیمارستانی که در آن عمل را انجام داده اید برای مشاوره، تماس بگیرید:

 • وجود ترشح مایع یا قرمزی در محل زخم
 • خارج شدن بخیه هایتان
 • خیس شدن لباس هایتان با خون
 • داشتن تب 38 درجه یا بالاتر
 • بیشتر شدن درد، بیحسی یا ضعف پاها، کمر یا باسنتان
 • نتوانید پاهاتان را حرکت دهید
 • نتوانید مدفوع یا ادرارتان را کنترل کنید
 • سردرد شدید داشته باشید
 • دچار تنگی نفس ناگهانی شوید (میتواند نشانه آمبولی ریه، پنومونی یا دیگر مشکلات قلبی عروقی باشد).

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسلطانی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام دوهفته عمل دیسک کمرمهره ی پنج انجام دادم انگشتان پای چپم هموزبیحس اندوگزگزمیکنندایانیازبه فیزیوتراپی دارم؟ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   خیر بهبودی میابند
 • تصویر کاربرامینی چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده ۳۶ سالمه مدت سه ماهه درد کمر و پای چپ دارم عکس گرفتم نشون داد ال ۵ و اس ۱ مشکل داره دکتر گفته دیسک پارگی داره و باید عمل شوم آیا راه جایگزینی هست مثل لیزر درمانی و غیره
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   چرا فکر میکنید بایستی راه دیگری بیابید ؟
   چرا فکر میکنید لیزر مشابه یا بهتر از جراحی میکروسکوپیست!!
   چرا مطالب کانال را مطالعه نمیکنید
 • تصویر کاربرمحمد چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من سربازم فردا قراره برم برای عمل دیسک کمر بیمارستان امام سجاد پیش دکتر ناجا ابوالفضل محمد علیزاده شناختی ازشون ندارم و حق انتخابم ندارم سربازم و نا کام میترسم راهنماییم کنین خواهشا
  1. تصویر کاربرمحمدسه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   چی شد.
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   شما برای بدنتون همیشه حق انتخاب دارین
   میتوانید خارج از اونجا به هر پزشکی مراجعه کنید
   کسی نمیتواند شما را مجبور به جراحی کند
   به هیچ وجه
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربربهمن جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  من حدود ٣ ماه و نیم پیش عمل دیسک کمر مهره ال ۵ و اس یک پروتروژن دیسک با استفاده از لیزر پلاسما و تزریق اوزون عمل کردم حدود سه ماه بعد از عمل درب موتور ماشین بالا کردم بعد از این اتفاق کمر درد شدم و الان حدود دو هفته هست توی پاهام گز گز و درد کمر دارم البته گزگز و درد پای راست برطرف شده منتهی پای چپ در حین پیاده روی گز گز و درد دارم لطفا راهنمایی فرمایید الان چکار کنم
  متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
   نیاز به ویزیت دارید
 • تصویر کاربرNegin جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکترمحترم مامان من یکهفته است که عمل سی دی گزاری انجام دادن (۲۳پیچ)فکرکنم ده level. میخواستم بپرسم که درد پاطبیعی است؟که البته به هیچ مسکنی جواب نمیده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
   خیر
   مراجعه به جراحشون پیشنهاد میشه
 • تصویر کاربرامیر جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر من 28 فروردین عمل دیسک. سه تا مهره وسط انجام دادم. پیش دکتر عبدالناصر فرزان الان بعد از10 روز پزشکم گفته مقداری پیاده روی بیرون از خونه انجام بدم انجام دادم وحالم بهتر شد
  به نظر شماتا چه اندازه چند دقیقه خوب؟
  موقعی که میخوام روی زانوهاایستاده بشینم خیلی سخت باید دستم بجایی بگیرم بلند بشم پای راستم هنوز مقداری بی حسه تا چند هفته دیگه حس پاهام کامل میشود ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)
   مشاوره با پزشک مسوول انجام بدین بهتره
 • تصویر کاربرHamed یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب .
  خدمت استاد بزرگوار جناب اقای دکتر عرض کنم بنده ۳۴ روز پیش به علت تنگی و دیسک ۴ و ۵ عمل میکروسکوپی شدم . خدارو شکر بعد از عمل درد و بی حسی حاصل از راه رفتن متوقف شد اما بی حسی در پای چپ به میزان ۱۰ درصد مداوم و ۲۰ درصد در حالت راه رفتن ایجاد شد ولی محدودیت راه رفتن دیگه ندارم . میخوام بپرسم ایا درد مقطعی در لگن و احساس سوزش در ناحیه دمبالچه و همچنین احساس سنگینی و عدم تعادل به هنگام عطسه طبیعی است؟ ممنون از پاسختون موفق باشید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   بله طبیعی است
   نگران نباشید
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت‌ آقای دکتر
  من ۲۱فرودین‌ عمل‌ میکروسرجری‌ دیسک ۵‌ انجام دادم پیش آقای دکتر نوید کاظمی ‌ بعد از به هوش امدن‌ درد تو پاهام‌ نبود وبعد از ۱۲ساعت‌ بعد از عمل به کمک‌ پرستار‌ ۱۰دقیقه‌ راه رفتم و موقع‌ راه رفتن‌ متوجه اندکی بی حسی‌ در انگشت کوچیک پا شدم
  امروز روز دوم‌ بعد عمل هست دوباره‌ راه رفتم و یکم پشت ساق پام‌ سفت شد و گزگز‌ میکند
  استراحت‌ کردم ولی باز گزگز‌ و سفتی و درد خفیف‌ وجود دارد ایا برطرف میشه‌ ممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   طبیعی است
  2. تصویر کاربرمحمدشنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر
   ممنون که برای همه بیمارها‌ وقت میزارین‌
   وراهنمایی‌ می فرمائید
   انشالله خدواند‌ متعال‌ عمر با عزت‌ همراه‌ سلامتی به جنابعالی‌ و خانواده محترمتان عنایت‌ بفرمائید
   فقط آقای دکتر این درد ها و گزگز و بی حسی تا کی برطرف میشن
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   ظرف ۳ ماه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرPinset شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ٣٠ ساله هستم و ٢ماه هست كه جراحي ديسك ٥ انجام دادم و فقط كمي بي حسي پاي راست دارم به استخر و پياده روي ميرم. ميخواستم بدونم ميتونم توي برنامم هفته اي ١مرتبه پياده روي در مسير كوه هم اضافه كنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرNazi چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر .من۳۶سال دارم بطور ناگهانی بعد از پیاده روی دراپ فوت شدم از ناحیه پای چپ یکهفته بعد بنا به نظر دکترم جراحی دیسک ۴و۵رو انجام دادم الان یکماه از عملم میگذره گز گز پام خیلی بهتر شده و از ناحیه کمر هم مشکلی ندارم ولی بیحسی وافتادگی پام همچنان وجود داره،فیزیوتراپی رو هم شروع کردم میخواستم بدونم چقدر زمان میبره تا پام خوب شه،ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   جواب داده شد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر