همه چیز درباره ی فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر یا بیرون زدگی آن یکی از بیماری هایی است که افراد به ویژه در سنین بالا به آن دچار می شوند. در این مقاله سعی شده است به نکته هایی در مورد این بیماری پرداخته شود.


انواع مختلف از فتق دیسک نخاعی ( فتق دیسک کمر )

میزان شدت فتق دیسک کمری و نخاعی معمولا در آزمایش ام آر آی مشخص شده و با توجه به شدت آن، از اصطلاحات متعددی جهت تشریح وضعیت استفاده می شود. فتق دیسک زمانی رخ می دهد که بافت نرم بین استخوان نخاعی دچار پارگی شود.

بخشی از این دیسک می تواند دچار فتق شود یا به سمت بیرون و در خلاف جهت ستون مهره ها و رشته های عصبی نخاعی تحت فشار باشد. فشاری که بر روی رشته های عصبی به وجود می آید معمولا عامل اصلی بروز علائم فتق دیسک نخاعی است. از جمله انواع مختلف فتق دیسک نخاعی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1- برآمدگی دیسک ( پروتروژن ): برآمدگی دیسک یا همان disc bulge زمانی رخ می دهد که دیسک نخاعی و لیگامنت های مربوط به آن سالم و بدون مشکل باشند و در کنار هم به رشته های عصبی فشار وارد کنند.

2- بیرون زدگی دیسک ( اکستروژن): بیرون زدگی دیسک زمانی رخ می دهد که بخش بیرونی دیسک نخاعی پاره شود و به بخش داخلی و ژله مانند دیسک اجاره بیرون آمدن را بدهد. بیرون زدگی دیسک ممکن است در شرایطی رخ دهد که لیگامنت ها سالم بوده یا آسیب دیده باشند.

3- جدا شدن دیسک: این مشکل زمانی رخ می دهد که بخش مرکزی و ژله مانند دیسک از داخل آن خارج شده و از بخش اصلی دیسک کاملا جدا شود.

نوع دقیق از مشکل دیسک افراد باید مشخص شود و اینطور نیست که لزوما در هر شرایطی به درمان نیاز داشته باشد. نکته مهم در چنین شرایط، مطابقت دادن نتایج آزمایش ام آر آی با مشکلات و شکایات بیمار است. اگر همه این ها مربوط به یک مشکل پس زمینه یکسان نباشند، درمان کردن نمی تواند میزان تاثیرگذاری مد نظر را به همراه داشته باشد.

این نکته مهم است بدانیم که مشکلات دیسکی به شکل رایج در آزمایش های ام آر آی دیده می شوند، حتی برای کسانی که مشکلی نداشته و دیسک نرمال داشته باشند.

بنابراین، این که فردی درد کمر یا پا داشته باشد و آزمایش ام آر آی نشان دهنده مشکلات دیسکی در وی باشد، لزوما نباید نتیجه گرفت که این دو مورد به هم مرتبط هستند. گاهی اوقات عامل اصلی پیش زمینه این دو متفاوت بوده و ربطی به هم ندارند.

ممکن است ارتباطی بین این دو مشکل وجود داشته باشد؛ اما اگر بخواهیم فرض کنیم این دو کاملا به هم مرتبط هستند احتمال به دست آوردن نتایج مناسب در پروسه درمانی پایین است.

یک پزشک ماهر می تواند به شما بگوید که آیا مشکل دیسکی که در ام آر آی نشان داده است ربطی به علائمی که تجربه می کنید دارد یا خیر.

بین فتق دیسک کمر و پاره شدن دیسک نفاوتهایی وجود دارد. برای خواندن مطالب بیشتر در مورد پاره شدن دیسک میتوانید این مقاله را کلیک کنید.

عوامل خطر فتق دیسک

عوامل خطر فتق دیسک کمر

عوامل خطر زیادی وجود دارد که می توانند منجر به فتق دیسک شوند، اما یکی از رایج ترین علل آن پیری است. همانطور که سن بالا مى رود، دیسک های لاستیکی که مهره ها را از هم جدا می کنند می توانند خشک، نازک و ضعيف شوند. این امر منجر به افزایش فشار می شود که به نوبه ی خود باعث شكستن لايه سخت خارجى ديسك مى شود.

هنگامی که ماده ژل مانند داخلی دیسك به داخل کانال نخاعی ریخته شود، به عنوان یک فتق دیسک تشخیص داده می شود. اگر یک ماده جابه جا شده بر روی یک عصب از ستون فقرات فشار آورد، می تواند علائم مزمن بسیار شدیدی ايجاد كند.

آیا راهی برای جلوگیری از فتق دیسک کمر وجود دارد؟

در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از فرآیند پیری وجود ندارد، راه هایی برای حفظ استحکام ستون فقرات وجود دارد. براى ايجاد طرح مراقبت و درمان یا جلوگیری از فتق دیسک با پزشک خود مشورت کنید. اقداماتی که می توانند به جلوگیری از فتق دیسک کمک کنند عبارتند از :

✅ ورزش آرام : پیاده روی یا شنا می تواند عضلات و سیستم قلبی عروقی را بدون ایجاد فشار بر روى مفاصل و دیسک ها تقویت کند.

✅ کشش خفیف : حفظ رباط های شل شده، انعطاف پذیری کلی ستون فقرات را بهبود می بخشد.

✅ رژیم غذايي سالم : غذاهای غنی از مواد مغذى شما را سالم نگه مى دارد، در حالی که کاهش وزن باعث کاهش فشار روی ستون فقرات می شود.

✅ ترک سیگار : سموم موجود در سیگار سبب کاهش گردش خون و جذب مواد مغذی می شوند.

فتق دیسک کمر

جذب مجدد و فتق دیسک

خبر خوب این است که فتق دیسک ممکن است در طول زمان بهبود یابد. در واقع، اکثر بیماران قادر به درمان فتق دیسک با گزینه های محافظ کارانه و غیر جراحی مانند داروهای درد، فیزیوتراپی و استراحت می باشند. نشان داده شده است كه پروسه ای به نام جذب مجدد ، كه در آن مواد شیمیایی که توسط بدن توليد می شوند مواد دیسک را در طول زمان تجزیه می کنند،  فتق خفيف دیسک را در بسیاری از بیماران بهتر مى كند.

گزینه های درمان

اگر یک دوره کامل درمان محافظ کارانه به پایان رسیده باشد و همچنان درد فتق ديسك داشته باشيد، ممکن است پزشك  گزینه های جراحی را در نظر بگیرد. عمل جراحی ستون فقرات كمتر تهاجمى یک جایگزین امن و موثر برای جراحى بازسازی سنتی است.

ارتباط جنسی بعد از عمل دیسک کمر

تمرینات ورزشی مربوط به آسیب دیسک کمر

تمرینات مناسب برای آسیب دیدگی دیسک کمر و درمان این مشکلات توسط فیزیوتراپ مخصوص به شما تجویز می شوند و از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1- تمرینات روزانه برای دیسک لغزیده و آسیب دیده که به کمک آن می توان میزان ورم را کاهش داده و دیواره بیرونی دیسک را تغییر حالت داد. معمولا این تمرینات در قالب ست های ده الی 25 تایی تجویز می شوند تا به شکل روزانه 100 الی 250 تکرار آن انجام شود.

2- تغییراتی در نحوه ایستادن و نشستن و فعالیت های بدنی روزمره جهت کاهش فشار در ناحیه آسیب دیده از ستون فقرات فرد: حفظ حالت صاف و مناسب کمر در حین نشستن، راه رفتن و ایستادن می تواند به کاهش میزان فشار بر مهره ها و دیسک کمک کند.

3- هر بیماری که مشکل آسیب دیدگی در ناحیه کمر را تجربه می کند به یک برنامه کامل تقویتی ستون فقرات و کمر نیاز دارد. این تمرین ها بر ناحیه باسن، شکم و پایین کمر تاثیر می گذراند ( عضلاتی که هسته اصلی بدن را تشکیل می دهند ).

آسیب دیدگی های ناحیه کمر و ستون فقرات زمانی بهبود می یابند که عضلات اصلی بدن به خوبی کار کنند و درگیر باشند. بدین ترتیب در تحرکات روزمره، وزن کلی بدن به خوبی مدیریت می شود و فشاری را تحمل نخواهید کرد.

عضله سراسری شکم در کل روز درگیر و فعال است تا تمامی مهره های کمر و ستون فقرات را در حین راه رفتن، ایستادن و نشستن پشتیبانی کند.

ضعف در این عضلات عامل درد در کمر و آسیب آن است. اگر در کمر خود احساس ضعف دارید قبل از بروز آسیب دیدگی جدی حتما به یک فیزیوتراپ مراجعه نمایید.

برای سالم ماندن به سیکس پک نیازی ندارید، بلکه باید نواحی خاصی همچون کمر، عضلات شکمی و باسن را سالم نگه دارید تا از بروز درد کمر و آسیب دیدگی های ستون فقرات جلوگیری نمایید.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرKhaijeh چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید اقای دکتر،پدرم دیسک کمر دارد و الان نزدیک ب دو هفته اس ک کمر درد شدید دارد با استفاده از قرص رباکسول،باکلوفن،ملوکاکس وسلکوکسیب الان نسبت ب قبل کمتر شده دردش ولی الان ک عکس گرفتن گفتن ک مهرهای ۳و۴پارگی دارن و بعد ازی ماه و استفاده از دارو باید عمل بشی؟ایا لازمه بنظرتون؟و ایا عملش خطرناکه؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   انشالله نه
   بهتره ویزیت بشوند
 • تصویر کاربرساسان یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر گرامی
  سوال بنده این است آیا تمامی مشکلات فتق دیسک کمر و یا پارگی آن، برای درمان نیازمند جراحی میباشند یا با فیزیوتراپی و ورزشهای نرم و سبک قابل بهبودی هستند؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   بستگی به نوع دیسکوپاتی دارد
   لذا معاینه و دیدن عکسها لازم است
 • تصویر کاربرموسوی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  لطفا ورزش های مناسب کمردرد و گردن درد رو تو سایتتون برامون بزارید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
   حتما
 • تصویر کاربرIman جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  سه تا مهره ای کمرمt1t2وl1شکسته دوبار تا حالا عمل کردم دفعه دوم ب علت شکستگی پلاتین عنل شدم الانم باز بعد از گذشت چند ماه درد مث قبل از عمل دارم خواستم بپرسم دوباره نیاز ب عمل هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)
   به پزشک جراح تان مراجعه کنید
   عکس جدید اخذ شود
 • تصویر کاربرجانی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من یک زن 39 ساله هستم. آیا امکان کیفوپلاستی بعد از گذشت چند سال از شکستن مهره ها به دلیل پوکی استخوان وجود دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرمژگان پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وقتتون بخیر
  پدر من سال 93 خدمتتون عمل دیسک کمر رو انجام دادن و خداروشکر خیلی خوب بودن الان حدود چند هفتس نمیتونن راحت راه برن و موقع راه رفتن پاشون حالت خواب رفتگی پیدا میکنه.

  با مطبتون تماس گرفتیم و گفتن که تا 5 مرداد تشریف ندارین ک از ایلام بیایم . برا همین اگه امکاانش هست چندتا از عکسای ام آر آیشون رو براتون ارسال کردم ک فقط بفرمایین مشکلی نیس ک تا اونموقع استراحت کنن و آیا امکان داره باز نیاز ب جراحی داشته باشن؟ اخه پدرم تا الان سه بار جراحی دیسک انجام دادن.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام
   در قسمتهای بالاتر تنگی میبینم
   پدر را ببرید دکتر منصوری نسب همکارم دوشنبه در مطب ویزیت میکنند که زمان از دست نرود
 • تصویر کاربرپری جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا کسی که جراحی شکستگی ستون فقرات انجام داده میتواند تزریق سیمان را انجام دهد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   خیر

 • تصویر کاربرمجتبی. پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشیداینجانب پدرازسالیان قدیم دچاردردکمرهستندوبه پزشک مراجعه نمیکنه جدیدا درکم شان زائده ای بیرون زده چکارکنیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   متاسفانه بدون ویزیت کاری نمیشه کرد.

 • تصویر کاربروحيد جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم 5سال پيش عمل كردند و در كمر ايشون پلاتين گذاشته شده الان 1سال هستش كه دردش داره زياد ميشه و خم داره ميشه ... به پزشك جراح مراجعه كرديم و فرمودند نياز به عمل مجدد داره چون پلاتين هاشون شل شدن و براي صاف شدن نياز به گذاشتن پلاتين در لگن هستش و عمل بسار پيچيده و سنگين هستش واقعا نميدونيم چيكار كنيم لطفا راهنمايي بفرماييد .
  عكس ها هم ارسال كردم
  متشكرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)
   بله نیاز به فیکساسیون لگن و استوتومی وسیع داره
 • تصویر کاربرم دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نیاشید دارای تنگی نخاع در مهره چهار و پنجم هستم . مشگل در راه رفتن و ایستادن دارم
  از جهت راه های درمانی راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)

   از ورزشهای داخل کانال استفاده کنید.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر