مراقبتهای بعد از جراحی دیسک گردن

بهبودی پس از جراحی دیسک گردن میتواند چند ماه زمان ببرد، این بهبودی در بعضی از بیماران آسان تر از دیگران است. در این مقاله سعی شده است به پرسش هایی در این مورد پاسخ داده شود.


هر نوع عمل جراحی یک چالش بهبودی بعد از خود به همراه دارد. با این حال عمل جراحی دیسک گردن بعضی از جنبه های خاص زندگی فرد و انجام فعالیت های روزمره در خانه و محیط کار را برای چند هفته شدیدا محدود میکند. در پایان، بعد از بهبودی از جراحی دیسک گردن، بیشتر بیماران ایجاد یک بهبودی چشمگیر و کاهش درد را بیان میکنند.

گزینه های درمانی فراوانی برای بیماران مبتلا به اختلالات ستون فقرات وجود دارد. بسته به آناتومی که هر بیمار دارد و  همچنین علت خاصی که فشار روی ستون فقرات ایجاد کرده است، ممکن است بیمار برای جراحی دیسک گردن کاندید شود.

پیش آگهی این جراحی تا حد بسیار زیادی به شدت فشاری که روی طناب نخاعی اعمال شده و همچنین مدت زمانی که بیمار علائم را داشته است بستگی دارد. درکل، هر چه بیمار برای درمان درد خود سریع تر به پزشک مراجعه کند، شانس موفقیت بهبودی از جراحی بیشتر است.

پزشکان، اغلب سوالات زیادی از بیماران در خصوص جزئیات بهبودی بعد از انواع مختلف جراحی اعصاب که برای آن ها پیشنهادکرده اند، میپرسند. اگر شما، میخواهید که جراحی دیسک گردن انجام دهید، یا اگر با پزشک خود صحبت کرده اید و می اندیشید که این عمل ممکن است مناسب ترین گزینه برای شما باشد، لطفا با دقت به سوالات و پاسخ های زیر نگاه کنید. به این دلیل که این ها سوالات متداولی هستند که پرسیده میشوند، امیدواریم که به نگرانی های شما در مورد بهبودی بعد از جراحی دیسک گردن پاسخ دهند.

مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

بهبودی پس از عمل چه مدت طول میکشد؟

با مدنظر قرار دادن تمام ابعاد، معمولا بعد از جراحی دیسک گردن فیزیوتراپی لازم نیست، ممکن است جراح شما توصیه کند که چگونه ورزش های ایزومتریک کششی گردن را انجام دهید. بعد از جراحی گردن بهبودی کامل شما میتواند سه تا شش ماه زمان ببرد.

مشاهده ی نتایج جراحی چند ماه زمان می برد، اما نتایج بیشتر بر پایه ی تعدادی از شرایط خاص هر بیمار است و بیماری که مشکلات سلامتی دیگری دارد ممکن است بهبودی اش زمان بیشتری طول بکشد. فیزیوتراپی میتواند ۴ تا ۱۲ هفته بعد از جراحی شروع شود، و ۶ تا ۱۲ هفته برای تکمیل شدن زمان نیاز دارد.

معمولا در جراحی های دیسک گردن خصوصا مواردی که دیسک روی عصب فشار زیاد دارد و درد دست با شدت در بیمار احساس میشود. اگر جراح توانایی جراحی میکروسکوپیک و با متدهای روز را داشته باشد؛ بهبودی واضح بلافاصله پس از جراحی به میزان بالای نود درصد دیده می شود.

مطلب مرتبط: جراحی ستون فقرات

برای مراقبت از زخم های جراحی چه کاری باید انجام داد؟

در بیشتر موارد، برای جراحی دیسک گردن از بخیه ی قابل جذب استفاده می شود که نیازی به کشیدن ندارند و ممکن است نوار های کوچکی استفاده شوند تا زخم را بسته نگه دارند و به آن اجازه دهند تحت فشار کمتری بهبود یابد. بعد از حمام، زخم خود را به آرامی با یک حوله ی پاکیزه خشک کنید. به این دلیل که از زخم خون یا مایع ترشح میشود، با دقت پانسمان را عوض کنید. اگر مایع برای یک تا دو روز وجود داشت، به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

✅ تا چه مدتی بعد از جراحی باید از حرکت و بلند کردن اجسام خودداری کرد؟

حرکت گردن باید محدود شود، زیرا بهبود کامل عضلات و بافت های دیگر چند هفته زمان می برد. همچنین حرکات دیگر نیز باید با احتیاط انجام شوند، به خصوص اگر تکرار شونده یا ناگهانی باشند. با این حال به طور کلی بالا رفتن از پله ها به صورت یکی یکی، یا تکیه بر سینک و شستن صورت یا مسواک زدن بی خطر میباشد.

بیشتر افراد مجاز هستند در هفته های اول بهبودی اجسام تا وزن ۳٫۵ کیلوگرم را بلند کنند، البته به گونه ای که اجسام در نزدیک بدن نگه داشته شوند و حرکت به صورت تکراری نباشد. بالا بردن سر منع می شود، پس در هنگام انجام کار های ساده مانند پانسمان کردن خودتان و غذا خوردن احتیاط کرد.

عمل دیسک گردن

✅ آیا میتوان در مدت بهبودی بعد از جراحی دیسک گردن رانندگی کرد؟

ممکن است بعد از ۱ یا ۲ هفته بعد از جراحی دیسک گردن به بیماران اجازه ی رانندگی داده شود. درصورتی که جراح شما توصیه کرد که از گردنبند طبی استفاده کنید، بهتر است که از رانندگی خود داری کنید، زیرا این مانع باعث میشود که دید شما از جاده محدود شود و رانندگی مطمئنی نداشته باشید.

درد بعد از عمل دیسک گردن

پس از جراحی دیسک گردن تقریبا بلافاصله درد دستها از بین میرود و درد محل جراحی و حلق بسیار خفیف بوده و معمولا ۲۴ ساعت طول می کشد.

پس از جراحی که معمولا برای یک یا چند سطح انجام می شود. دو تا سه هفته بیمار گردنبند دارد ولی با فعالیتهای طبیعی زندگی که دو روز بعد شروع می شود. پانسمان روزانه محل جراحی تا یک هفته و مصرف انتی بیوتیک و غذای نرم تر برای پنج روز توصیه می شود. پس از یک ماه بیمار زندگی عادی دارد و باید عضلاتش را تقویت کند.

✅ عوارض عمل دیسک گردن

بطور معمول جراحی دیسک گردن از جلو انجام می شود و جراحان ماهرتر معمولا جراحان مغز و اعصاب می باشند که توانایی کار با میکروسکوپ را دارند. به همین دلیل احتمال عوارض بسیار کم است. اما گاهی به علت مراجعه دیر هنگام بیماران و اثر فشاری دیسک بر روی نخاع التهاب و هایپرسیگنال نخاعی بوجود می آید، که معمولا علائمی را برای بیمار همیشه ایجاد می کند و جراحی این بیماران ممکن است پر ریسک تر باشد. عوارضی مثل عفونت، زخم، صدمه به عروق و یا تراشه و مری و عوارض صدمه به نخاع گاهی دیده می شود.

✅ از چه نوع پروتزی استفاده می شود؟

در جراحی های قدامی دیسک گردن معمولا در قدیم از استخوان ایلیاک بیمار استفاده می شد تا جایگزین دیسک خارج شده بیمار شود؛ ولی از کیج گردنی و همینطور دیسک مصنوعی امروزه استفاده میشود. مقالات علمی نشان داده کارگذاری دیسک مصنوعی بسیار گران تر و با خطرات جانبی بیشتر است و در طولانی مدت ارجحیت به کیج گردنی ندارد؛ لذا اکثریت جراحان اعصاب از کیج استفاده می کنند.

✅ آیا بعد از بهبودی میتوان ورزش کرد؟

مانند خیلی دیگر از جنبه های بهبودی، این موضوع هم به عوامل زیادی بستگی دارد. خیلی از بیماران که از وضعیت سلامتی خوبی بهره مند هستند میتوانند بعد از بهبودی کامل در پی جراحی به تمام فعالیت های جسمانی طبیعی بازگردند.

در مواردی که دو سطحی داشته اند، اغلب ورزش هایی که دارای برخورد هستند برای بیمار منع نشده اند، اما همچنان به بیمار توصیه میشود که ورزش های دیگر را انجام دهند و به دنبال سالم بودن و سبک زندگی فعال باشد. فیزیوتراپی، در بیشتر موارد توصیه شده است که حرکات را محدود کنند، تا از آسیب های بیشتر پیشگیری کنند.

مطلب مرتبط: تمرینات ورزشی جهت تقویت عضلات گردن

✅ نظر بیماران پس از جراحی چگونه است؟

بیماران اکثر قبل از جراحی به شدت از عمل واهمه دارند چون در کوچه و خیابان برایشان داستان سرایی های غیر واقعی انجام شده است. پس از دیدن یا صحبت کردن با چند بیمار به راحتی جراحی را می پذیرند و پس از جراحی تنها ناراحتی آنها اغلب این است که کار بدین سادگی را چرا تا کنون انجام نداده اند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آیا نیاز به فیزیوتراپی هست؟
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   در چه زمینه ای؟

 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من مادرم حدود 17 روز پیش دیسک گردنش رو عمل کرد و باید از گردنبند استفاده کنه ولی شب ها موقع خواب میگه سرم خواب میره (البته محفظه ی جلو را باز می‌کند) برای این مشکل باید چه کاری انجام دهد
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   میتونه گردنبند را باز کند

 • تصویر کاربراسدی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  دکتر من گفته باید دیسگ گردن رو عمل کنم
  انگشت اشاره دستم بی حس شده
  ایا میتونم با حرکات نرمشی گردن عمل نکنم
  و ممکنه بی حسی انگشتم برطرف بشه
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   با ام ار ای مراجعه کنید.

 • تصویر کاربرجمشید چهارشنبه ۲۶ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مادر من ۴ روز است که عمل دیسک گردن کردن اما در ناحیه شانه هاو بین کتف خیلی احساس درد دارن بطوری که خوابیدن برایشان سخت است آیا این طبیعی است؟
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۲۶ دی ۹۷( 6 روز پیش)

   خیر طبیعی نیست. به پزشکشان مراجعه کنند

 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام؛ 9 ماه پیش جراحی دیسک گردن انجام داده ام، بعد از عمل دچار گرفتگی صداو ضعیف شدن صدا شدم، هم اکنون که تصویر برداری شده اعلام کردن تار صوتی سمت راست فلج است،لطفا راهنمایی فرمائید. باتشکر
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   دوست عزیز در مورد عوارض جراحی سایر همکاران فقط به خود جراحتان مراجعه بفرمایید.

 • تصویر کاربرJafar چهارشنبه ۲۶ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  چرا بعد از عمل دیسک گردن صدام گرفته است
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۲۶ دی ۹۷( 6 روز پیش)

   لطفا به پزشک جراحتان مراجعه کنید.

 • تصویر کاربرمحدثه پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .پدرم شش روزه که عمل دیسگ گردن که پارگی دیسک دو بوده انجام دادن .الان میگن دست راستشون حالت خواب رفتگی داره و بین دو کتف هم درد دارند.آیا این علائم طبیعی است؟ممنون از شما
  1. تصویر کاربرپنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   بله میتونه طبیعی باشه
   با پزشکشون تماس بگیرین

 • تصویر کاربرزهرا چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود 45روزه عمل دیسک گردن انجام دادم و یکی از مهره های گردنم پارگی داشته پلاتین گذاشتم کارای روزمره را انجام میدم ولی بعد نیم ساعت که کار میکنم ،کتف سمت راستم درد شدیدی میگیره .یه جسم سنگین بلند کردم نزدیک ده کیلو بوده احتمالش هست درد کتفم به خاطر بلند کردن آن باشد؟
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   بله ممکنه مشکل از کتف باشه
   به جراحتون مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمرتضی چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  اینجانب حدود ۵سال قبل دچار درد ماهیچه هر دوپا گردیدم و هفته ای چندبار در خواب دچار پرش هر دوپا میشدم بعد از مراجعه به دکتر و انجام ام آر آی تنگی کانال تخاعی گردن و دیسک خفیف دو مهره کمر تشخیص داده شد . حدود یکسال قبل درد در ناحیه گردن و کتف و دست چپم نیز شروع شد . حدود سه هفته قبل عمل جراحی باز گردن انجام دادم اما متاسفاته درد در هر دو ماهیچه پایم ادامه دارد . می خواستم نظر آقای دکتر را در این زمینه بدانم ضمنا لکه کوچکی در مغزم نیز مشاهده شده و چندین جراح مغز و اعصاب مراجعه نمودم و هر کدام نظر متفاوتی داشتند یکی درد و علایم آنرا بدلیل لکه مغزی می دانست و دیگری تنگی کانال نخاعی و هیچکدام دلیل درد را مهره کمر نمی دانستند . ضمنا چند ماهی میشود پرش دست و پا دارم حدودا هفته ای یکبار و زیر دوپایم هم خالی می شود
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   دوست عزیز
   با توجه به اینکه جراحی شده اید بهتر است درمان بعدی را زیر نظر پزشک معتمد و جراح خود انجام دهید

 • تصویر کاربرمهدی پنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  اینجانب حدود سه هفته هست جراحی تنگی کانال نخاعی گردن مهره ۵،۶انجام دادم عمل از جاو گردن بوده . میخواستم بپرسم آیا با توجه به اینکه کارم جزو مشاغل سخت هست بعد از خوب شدن محدودیتی برام وجود داره یا تمام فعالیتها رو میتونم انجام بدم
  ممنون
  1. تصویر کاربرپنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   انشالله زیاد محدود نیستید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر