مراقبتهای بعد از جراحی دیسک گردن

بهبودی پس از جراحی دیسک گردن میتواند چند ماه زمان ببرد، این بهبودی در بعضی از بیماران آسان تر از دیگران است. در این مقاله سعی شده است به پرسش هایی در این مورد پاسخ داده شود. در پایان ویدیوئی از دکتر عبدالحسین پور قرار دارد که به طور کامل درباره مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات صحبت می کنند.


بعد از عمل چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

هر نوع عمل جراحی یک چالش بهبودی بعد از خود به همراه دارد. با این حال عمل جراحی دیسک گردن بعضی از جنبه های خاص زندگی فرد و انجام فعالیت های روزمره در خانه و محیط کار را برای چند هفته شدیدا محدود میکند. در پایان، بعد از بهبودی از جراحی دیسک گردن، بیشتر بیماران ایجاد یک بهبودی چشمگیر و کاهش درد را بیان میکنند.

گزینه های درمانی فراوانی برای بیماران مبتلا به اختلالات ستون فقرات وجود دارد. بسته به آناتومی که هر بیمار دارد و  همچنین علت خاصی که فشار روی ستون فقرات ایجاد کرده است، ممکن است بیمار برای جراحی دیسک گردن کاندید شود.

پیش آگهی این جراحی تا حد بسیار زیادی به شدت فشاری که روی طناب نخاعی اعمال شده و همچنین مدت زمانی که بیمار علائم را داشته است بستگی دارد. درکل، هر چه بیمار برای درمان درد خود سریع تر به پزشک مراجعه کند، شانس موفقیت بهبودی از جراحی بیشتر است.

پزشکان، اغلب سوالات زیادی از بیماران در خصوص جزئیات بهبودی بعد از انواع مختلف جراحی اعصاب که برای آن ها پیشنهادکرده اند، میپرسند.

اگر شما، میخواهید که جراحی دیسک گردن انجام دهید، یا اگر با پزشک خود صحبت کرده اید و می اندیشید که این عمل ممکن است مناسب ترین گزینه برای شما باشد، لطفا با دقت به سوالات و پاسخ های زیر نگاه کنید. به این دلیل که این ها سوالات متداولی هستند که پرسیده میشوند، امیدواریم که به نگرانی های شما در مورد بهبودی بعد از جراحی دیسک گردن پاسخ دهند.

انواع روش های جراحی دیسک گردن

بطور کلی درمان جراحی دیسک گردن توسط تکنینک های متفاوتی انجام میشود دو روش انجام متداولی که وجود دارد روش قدامی یا روش از جلو و  روش خلفی و یا روش جراحی از عقب گردن میباشد. هر کدام از این روش ها در جاهای خاصی کاربرد دارد و به این صورت است که جراح انتخاب میکند با توجه به شرایط بیمار کدام مورد مناسب است.

1- جراحی دیسک گردن از جلو

در برخی مواقع بیماران میبایست از جلوی گردن یا آنتریور جراحی شود و در برخی موارد لازم است بیمار از پشت جراحی یا پستریور شود.

بیماراتی که جراحی دیسک گردن را از جلو انجام میدهند بیمارانی هستند که دیسک گردن بر روی ریشه عصبی فشار زیادی وارد کرده است و یا در یک یا دو قسمت بر روی نخاع فشار وارد کرده است.

در این روش جراح با انسزیون های حدود 2 تا 3 سانتی متر وارد ناحیه ی جلویی گردن میشود و بعد از جدا کردن عضلات و عروقی که در جلوی گردن قرار دارند و به راحتی با دست جدا می شوند؛ جراح به قسمت جلویی ستون فقرات میرسد و با رادیوگرافی که حین جراحی انجام میدهد محل ضایعه را مشخص میکند و سپس با کمک میکروسکوپ و با اکارتورهای فضا کاملا مشحص شده و دیسک به تدریج تخلیه میشود.

در زیر میکروسکوپ جراح لبه های معره را در بالا و پایین فِرِض میکند و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند را آزاد می کند و قطعلاتی که بر روی نخاع فشار وارد کرده اند خارج می شوند و فضا توسط وسیله ای به نام کیِج که از جنس های مختلف است پر می شود. گاهی دیسک های مصنوعی یا آرتیپیشیال قرار داده می شوند.

بیمار بلافاصله بعد از عمل جراحی می تواند بهبودی قابل توجهی در درد دست ها را تجربه کند و اگر اثر فشاری بر روی نخاع بود در عرض چند روز قدرت اندام های تحتانی و فوقانی افزایش می یابد.

فردای آن روز بیمار قابل ترخیص از بیمارستان است. در این روش 1 تا 3 دیسک مورد دسترسی است. این روش عارضه های کمی دارد و بسیار میتواند به بیماران کمک کند.

جراحی دیسک گردن از جلو

2- جراحی دیسک گردن از پشت

این روش برای بیمارانی عمدتا مورد استفاده قرار میگیرد که به جز دیسکوپاتی دیسک گردن، دچار تنگی کانال سرویکال یا بیماری opll شده اند.

بیمار خوابانده بر روی شکم بر روی تخت قرار می گیرد و بعد از اینکه بیهوش شد به مقدار 10 سانتی متر از پشت گردن آن باز می شود.

سپس بعد از جداکردن عضلات ، لامینا و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند از محل به طور کامل برداشته می شوند و نخاع کاملا آزاد می شود.

اگر لازم باشد قطعه دیسک پاره که بر روری نخاع فشار وارد می کند از روی ریشه برداشته می شود. گاهی بیماران نیاز به فیوژن و یا کارگذاری پیچ و یا پیوند زدن استخوان از پشت مهره پیدا می کنند و گاهی هم نیاز پیدا نمیکنند.

24 تا 48 ساعت بعد عمل بیمار مرخص می شود. این روش برای بیمارانی مناسب است که دچار تنگی کانال نخاعی شده اند.

3- جراحی 360 درجه (جراحی همزمان)

نوع سوم جراحی های دیسک گردن که عموما سنگین تر است؛ اعمال جراحی 360 درجه و یا همزمان قدامی و خلفی است. معمولا بیماراننی که تنگی های بسیار شدید دیسک گردن دارند و نخاع سفید شده و همزمان دیسک های گردن بر روی نخاع فشار وارد میکنند، بیماران پرخطر و پر ریسکی هستند.

در این موارد جراح تصمیم می گیرد علاوه بر جراحی از پشت و فیکس کردن، از جلو ی گردن نیز دیسک هارا تخلیه کند و بیمار از 360 درجه و یا از دوطرف جراحی را میپزیرد.

بهبودی این بیماران 1 تا 2 روز است و بعد از آن با تشخیص پزشک از بیمارستان مرخص می شوند. با وجود اینکه این روش جراحی پر خطر و سنگین تر از دو روش قبلی است برای بسیاری از بیماران لازم است که این کار انجام شود.

مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

بهبودی پس از عمل چه مدت طول میکشد؟

با مدنظر قرار دادن تمام ابعاد، معمولا بعد از جراحی دیسک گردن فیزیوتراپی لازم نیست، ممکن است جراح شما توصیه کند که چگونه ورزش های ایزومتریک کششی گردن را انجام دهید. بعد از جراحی گردن بهبودی کامل شما میتواند سه تا شش ماه زمان ببرد.

مشاهده ی نتایج جراحی چند ماه زمان می برد، اما نتایج بیشتر بر پایه ی تعدادی از شرایط خاص هر بیمار است و بیماری که مشکلات سلامتی دیگری دارد ممکن است بهبودی اش زمان بیشتری طول بکشد. فیزیوتراپی میتواند 4 تا 12 هفته بعد از جراحی شروع شود، و 6 تا 12 هفته برای تکمیل شدن زمان نیاز دارد.

معمولا در جراحی های دیسک گردن خصوصا مواردی که دیسک روی عصب فشار زیاد دارد و درد دست با شدت در بیمار احساس میشود. اگر جراح توانایی جراحی میکروسکوپیک و با متدهای روز را داشته باشد؛ بهبودی واضح بلافاصله پس از جراحی به میزان بالای نود درصد دیده می شود.

مطلب مرتبط: درمان فتق دیسک گردن

مطلب مرتبط: جراحی ستون فقرات

برای مراقبت از زخم های جراحی چه کاری باید انجام داد؟

در بیشتر موارد، برای جراحی دیسک گردن از بخیه ی قابل جذب استفاده می شود که نیازی به کشیدن ندارند و ممکن است نوار های کوچکی استفاده شوند تا زخم را بسته نگه دارند و به آن اجازه دهند تحت فشار کمتری بهبود یابد. بعد از حمام، زخم خود را به آرامی با یک حوله ی پاکیزه خشک کنید. به این دلیل که از زخم خون یا مایع ترشح میشود، با دقت پانسمان را عوض کنید. اگر مایع برای یک تا دو روز وجود داشت، به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

تا چه مدتی بعد از جراحی باید از حرکت و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کرد ؟

حرکت گردن باید محدود شود، زیرا بهبود کامل عضلات و بافت های دیگر چند هفته زمان می برد. همچنین حرکات دیگر نیز باید با احتیاط انجام شوند، به خصوص اگر تکرار شونده یا ناگهانی باشند. با این حال به طور کلی بالا رفتن از پله ها به صورت یکی یکی، یا تکیه بر سینک و شستن صورت یا مسواک زدن بی خطر میباشد.

بیشتر افراد مجاز هستند در هفته های اول بهبودی اجسام تا وزن 3.5 کیلوگرم را بلند کنند، البته به گونه ای که اجسام در نزدیک بدن نگه داشته شوند و حرکت به صورت تکراری نباشد. بالا بردن سر منع می شود، پس در هنگام انجام کار های ساده مانند پانسمان کردن خودتان و غذا خوردن احتیاط کرد.

عمل دیسک گردن

آیا میتوان در مدت بهبودی بعد از جراحی دیسک گردن رانندگی کرد ؟

ممکن است بعد از 1 یا 2 هفته بعد از جراحی دیسک گردن به بیماران اجازه ی رانندگی داده شود. درصورتی که جراح شما توصیه کرد که از گردنبند طبی استفاده کنید، بهتر است که از رانندگی خود داری کنید، زیرا این مانع باعث میشود که دید شما از جاده محدود شود و رانندگی مطمئنی نداشته باشید.

درد بعد از عمل دیسک گردن

پس از جراحی دیسک گردن تقریبا بلافاصله درد دستها از بین میرود و درد محل جراحی و حلق بسیار خفیف بوده و معمولا ۲۴ ساعت طول می کشد.

پس از جراحی که معمولا برای یک یا چند سطح انجام می شود. دو تا سه هفته بیمار گردنبند دارد ولی با فعالیتهای طبیعی زندگی که دو روز بعد شروع می شود. پانسمان روزانه محل جراحی تا یک هفته و مصرف انتی بیوتیک و غذای نرم تر برای پنج روز توصیه می شود. پس از یک ماه بیمار زندگی عادی دارد و باید عضلاتش را تقویت کند.

عوارض عمل دیسک گردن

بطور معمول جراحی دیسک گردن از جلو انجام می شود و جراحان ماهرتر معمولا جراحان مغز و اعصاب می باشند که توانایی کار با میکروسکوپ را دارند. به همین دلیل احتمال عوارض بسیار کم است. اما گاهی به علت مراجعه دیر هنگام بیماران و اثر فشاری دیسک بر روی نخاع التهاب و هایپرسیگنال نخاعی بوجود می آید، که معمولا علائمی را برای بیمار همیشه ایجاد می کند و جراحی این بیماران ممکن است پر ریسک تر باشد. عوارضی مثل:

 • زخم
 • صدمه به عروق و یا تراشه و مری
 • عوارض حرکتی یا حسی
 • تغییرات صدا عموما موقتی
 • درد سرویکال
 • سرگیجه
 • عفونت و غیره

وجود این عوارض در دست جراحان توانمند که میکروسرجری انجام میدهند معمولا نادر است ولی بیمارانی که تاخیر در عمل جراحی انجام میدهند؛ به علت تغییرات سیگنال در نخاع عوارض غیر قابل برگشت برایشان ایجاد میشود؛ لذا همیشه به بیمارن توصیه میکنیم از تاخیر درانجام جراحی های دیسک گردن بپرهیزید.

خطرات احتمالی جراحی چیست ؟

همانطور که میدانید بسیاری از بیماران مبتلا به دیسکوپاتی گردن به علت دردهای شدید گردن و دستها و یا به علت اثر فشاری دیسک بیمار روی نخاع نیاز به جراحی پیدا میکنند. پس از جراحی احتمال وجود خطر به میزان کمتر از یک درصد وجود دارد و علت خطرات و عوارض احتمالی بیشتر موارد زیر است:

 • تاخیر در عمل جراحی از طرف بیمار
 • بیماری پیشرفته و اثر فشاری از دوطرف گردن
 • عدم استفاده از میکروسرجری توسط جراح
 • تعدد دیسکوپاتی گردن
 • انواع opll

از چه نوع پروتزی استفاده می شود ؟

در جراحی های قدامی دیسک گردن معمولا در قدیم از استخوان ایلیاک بیمار استفاده می شد تا جایگزین دیسک خارج شده بیمار شود؛ ولی از کیج گردنی و همینطور دیسک مصنوعی امروزه استفاده میشود. مقالات علمی نشان داده کارگذاری دیسک مصنوعی بسیار گران تر و با خطرات جانبی بیشتر است و در طولانی مدت ارجحیت به کیج گردنی ندارد؛ لذا اکثریت جراحان اعصاب از کیج استفاده می کنند.

آیا بعد از بهبودی میتوان ورزش کرد ؟

مانند خیلی دیگر از جنبه های بهبودی، این موضوع هم به عوامل زیادی بستگی دارد. خیلی از بیماران که از وضعیت سلامتی خوبی بهره مند هستند میتوانند بعد از بهبودی کامل در پی جراحی به تمام فعالیت های جسمانی طبیعی بازگردند.

در مواردی که دو سطحی داشته اند، اغلب ورزش هایی که دارای برخورد هستند برای بیمار منع نشده اند، اما همچنان به بیمار توصیه میشود که ورزش های دیگر را انجام دهند و به دنبال سالم بودن و سبک زندگی فعال باشد. فیزیوتراپی، در بیشتر موارد توصیه شده است که حرکات را محدود کنند، تا از آسیب های بیشتر پیشگیری کنند.

مطلب مرتبط: تمرینات ورزشی جهت تقویت عضلات گردن

نظر بیماران پس از جراحی چگونه است؟

بیماران اکثر قبل از جراحی به شدت از عمل واهمه دارند چون در کوچه و خیابان برایشان داستان سرایی های غیر واقعی انجام شده است. پس از دیدن یا صحبت کردن با چند بیمار به راحتی جراحی را می پذیرند و پس از جراحی تنها ناراحتی آنها اغلب این است که کار بدین سادگی را چرا تا کنون انجام نداده اند.

نظر دکتر عبدالحسین پور در ارتباط با مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

 

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرایروپ جمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دیسک گردن بین مهره 5 و 6 دارم
  یه دکتر گفته باید عمل باز بشه
  یه دکتر گفته عمل فقط با لیزر
  یه دکتر دیگه گفت برو باهاش بساز و عمل نکن و سنت برای عمل کمه
  البته 30 سال سن دارم و همش جلوی بازوم و سر شونه هام گز گز میشن و ضعف عضلات دست دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ شهریور ۹۸( 3 روز پیش)
   عکسهاتون کامل نیست
   ممکنه عمل لازم باشه یا نباشه
 • تصویر کاربرعبدالغنی چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من یک ماه است عمل دیسک گردن از جلو را انجام دادم.حالا شکر خدا دستم خوب شده حالا احساس می کنم رگهای گردنم سفت شده چه کار کنم عادی یا نه ؟چه کار کنم.
  سوالی بعدی اینکه چه شکلی بخوابم شب ها اصلا خوابم نمی بره
  ممنون از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 5 روز پیش)
   به پزشکتون مراجعه کنید بررسی بشوید
 • تصویر کاربرشیرین چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من قبل از عید عمل دیسک گردن انجام دادم از جلو به دست چپم دیسکم اسیب زده بود خوب شده بودم الان چنود وقته سمت راستم درد میکنه هم گردنم هم گلوم جای بریدگیم عینه قبلا شدم همش درد دارم باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 5 روز پیش)
   به پزشکتون مراجعه کنید بررسی بشوید
 • تصویر کاربرمژگان جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من دختری 22 ساله هستم ک حدود سه ماه و نیم پیش عمل. فیوژن کمری انجام دادم الان احساس میکنم که کلا گودی کمرم از بین رفته و وقتی ایستادم.حس درد در پایین کمر دارم میشه راهنماییم کنید ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   به جراح محترمتون مراجعه کنید
 • تصویر کاربرنازنین شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ....درباره پارگی دیسک گردن ..الان 20روزه تشخیص دادن درد شدیدی رو تحمل کردم تابه الان دردم کمترشده اما حرکت انگشت کوچیک دوتاکناریشون..نمیکنن و یه ور سوزن سوزن میزنه وبیحسه .....دکتر خواهش میکنم جوابموبدید ......سابقه فشارخون دارم یکم از عمل می ترسم صورت نگیره چه اتفاقی میافته. تاثیربدی داره روی. انگشت و م......؟؟؟؟؟؟؟ درپناه حق
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   وضعیتتون نیاز به معاینه داره
   ممکنه عمل نخواهد
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربرMorteza شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده ۲۹سال دارم ودچار دیسک گردن شدم درد زیادی دارم آیا برای جراحی دیسک گردن باید سنم بالاتر بره یا نه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربرناصر سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.من سال 85دیسک گردن عمل کردم.که برای دیسک 5و6کیج گردنی تعبیه شد.قبل از عمل بعضی اوقات ورزش بدنسازی انجام میدادم.چند ماه بعد از عمل دوباره ورزش رو شروع کردم که بعد یک ماه ورزش دوباره گردنم درد گرفت.ناگفته نماند که وقتی جواب mriرو به دکتر نشون دادم اعلام کردند که دیسک 5و6تخریب شده ودیسک 7کمی بیرون زدگی دارد.من از دکتر خواستم که به خاطر دوباره کاری نشدن عمل مجدد دیسک 7،همزمان دیسک 7رو هم جراحی کنن که گفتن تاکامل تخریب نشده عمل نمی کنیم.وحالا یه درد همیشگی تو سینه سمت چپ.پشت بازو آرنج و انگشتان دست سمت چپ دارم.میخواستم بدونم که باید حتما دوباره عمل بشم.وآیا به ورزش بدنسازی بپردازم وضعیتش وخیم تر میشه؟لطفا راهنماییم کنید.متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   بایستی ویزیت شوید
 • تصویر کاربرسامینا یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  وقتتون بخیر
  من ۲۷ سالمه، ۲۸ تیر ماه در تهران جراحی دیسک گردن داشتم و تازه برگشتم شهرخودم
  همچنان از کلار استفاده میکنم، رو به بالا هم میخوابم
  قبل از عمل درد دو دست و گردن خیلی شدید بود و قرار بود از بین بره، اما هنوز این درد ها از بین نرفته و فقط یکم از شدتشون کم شده... با دکتر هم تلفنی صحبت میکنم میفرمایند طبیعیه
  واقعا این رونده درد کشیدن طبیعیه؟؟ ممکنه مشکلی باشه که ما ازش بی خبریم؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   خیر نگران نباش
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جراحی دیسک گردن از جلوی گردن انجام دادم بعد از گذشت ۵ روز گرفتگی صدا دارم دلیلش چیه؟ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   توسط کدام جراح و کی انجام شده
  2. تصویر کاربرمحمدشنبه ۲ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   دکتر مهران مرادی قزوین ۵روز پیش
  3. تصویر کاربرمحمدشنبه ۲ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   دکتر مهران مدیری در قزوین ۵ روز پیش
  4. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   انشالله بهتر میشوید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرایرج پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام۲۲روزازجراحی دیسک گردن گذشته ودر این مدت دردی نداشتم.اما الان درناحیه ی گردن درد نسبتا زیادی دارم.چیکاربایدبکنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)
   مراجعه به پزشک
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر