مراقبتهای بعد از جراحی دیسک گردن

بهبودی پس از جراحی دیسک گردن میتواند چند ماه زمان ببرد، این بهبودی در بعضی از بیماران آسان تر از دیگران است. در این مقاله سعی شده است به پرسش هایی در این مورد پاسخ داده شود. در پایان ویدیوئی از دکتر عبدالحسین پور قرار دارد که به طور کامل درباره مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات صحبت می کنند.


بعد از عمل چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

هر نوع عمل جراحی یک چالش بهبودی بعد از خود به همراه دارد. با این حال عمل جراحی دیسک گردن بعضی از جنبه های خاص زندگی فرد و انجام فعالیت های روزمره در خانه و محیط کار را برای چند هفته شدیدا محدود میکند. در پایان، بعد از بهبودی از جراحی دیسک گردن، بیشتر بیماران ایجاد یک بهبودی چشمگیر و کاهش درد را بیان میکنند.

گزینه های درمانی فراوانی برای بیماران مبتلا به اختلالات ستون فقرات وجود دارد. بسته به آناتومی که هر بیمار دارد و  همچنین علت خاصی که فشار روی ستون فقرات ایجاد کرده است، ممکن است بیمار برای جراحی دیسک گردن کاندید شود.

پیش آگهی این جراحی تا حد بسیار زیادی به شدت فشاری که روی طناب نخاعی اعمال شده و همچنین مدت زمانی که بیمار علائم را داشته است بستگی دارد. درکل، هر چه بیمار برای درمان درد خود سریع تر به پزشک مراجعه کند، شانس موفقیت بهبودی از جراحی بیشتر است.

پزشکان، اغلب سوالات زیادی از بیماران در خصوص جزئیات بهبودی بعد از انواع مختلف جراحی اعصاب که برای آن ها پیشنهادکرده اند، میپرسند.

اگر شما، میخواهید که جراحی دیسک گردن انجام دهید، یا اگر با پزشک خود صحبت کرده اید و می اندیشید که این عمل ممکن است مناسب ترین گزینه برای شما باشد، لطفا با دقت به سوالات و پاسخ های زیر نگاه کنید. به این دلیل که این ها سوالات متداولی هستند که پرسیده میشوند، امیدواریم که به نگرانی های شما در مورد بهبودی بعد از جراحی دیسک گردن پاسخ دهند.

انواع روش های جراحی دیسک گردن

بطور کلی درمان جراحی دیسک گردن توسط تکنینک های متفاوتی انجام میشود دو روش انجام متداولی که وجود دارد روش قدامی یا روش از جلو و  روش خلفی و یا روش جراحی از عقب گردن میباشد. هر کدام از این روش ها در جاهای خاصی کاربرد دارد و به این صورت است که جراح انتخاب میکند با توجه به شرایط بیمار کدام مورد مناسب است.

1- جراحی دیسک گردن از جلو

در برخی مواقع بیماران میبایست از جلوی گردن یا آنتریور جراحی شود و در برخی موارد لازم است بیمار از پشت جراحی یا پستریور شود.

بیماراتی که جراحی دیسک گردن را از جلو انجام میدهند بیمارانی هستند که دیسک گردن بر روی ریشه عصبی فشار زیادی وارد کرده است و یا در یک یا دو قسمت بر روی نخاع فشار وارد کرده است.

در این روش جراح با انسزیون های حدود 2 تا 3 سانتی متر وارد ناحیه ی جلویی گردن میشود و بعد از جدا کردن عضلات و عروقی که در جلوی گردن قرار دارند و به راحتی با دست جدا می شوند؛ جراح به قسمت جلویی ستون فقرات میرسد و با رادیوگرافی که حین جراحی انجام میدهد محل ضایعه را مشخص میکند و سپس با کمک میکروسکوپ و با اکارتورهای فضا کاملا مشحص شده و دیسک به تدریج تخلیه میشود.

در زیر میکروسکوپ جراح لبه های معره را در بالا و پایین فِرِض میکند و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند را آزاد می کند و قطعلاتی که بر روی نخاع فشار وارد کرده اند خارج می شوند و فضا توسط وسیله ای به نام کیِج که از جنس های مختلف است پر می شود. گاهی دیسک های مصنوعی یا آرتیپیشیال قرار داده می شوند.

بیمار بلافاصله بعد از عمل جراحی می تواند بهبودی قابل توجهی در درد دست ها را تجربه کند و اگر اثر فشاری بر روی نخاع بود در عرض چند روز قدرت اندام های تحتانی و فوقانی افزایش می یابد.

فردای آن روز بیمار قابل ترخیص از بیمارستان است. در این روش 1 تا 3 دیسک مورد دسترسی است. این روش عارضه های کمی دارد و بسیار میتواند به بیماران کمک کند.

جراحی دیسک گردن از جلو

2- جراحی دیسک گردن از پشت

این روش برای بیمارانی عمدتا مورد استفاده قرار میگیرد که به جز دیسکوپاتی دیسک گردن، دچار تنگی کانال سرویکال یا بیماری opll شده اند.

بیمار خوابانده بر روی شکم بر روی تخت قرار می گیرد و بعد از اینکه بیهوش شد به مقدار 10 سانتی متر از پشت گردن آن باز می شود.

سپس بعد از جداکردن عضلات ، لامینا و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند از محل به طور کامل برداشته می شوند و نخاع کاملا آزاد می شود.

اگر لازم باشد قطعه دیسک پاره که بر روری نخاع فشار وارد می کند از روی ریشه برداشته می شود. گاهی بیماران نیاز به فیوژن و یا کارگذاری پیچ و یا پیوند زدن استخوان از پشت مهره پیدا می کنند و گاهی هم نیاز پیدا نمیکنند.

24 تا 48 ساعت بعد عمل بیمار مرخص می شود. این روش برای بیمارانی مناسب است که دچار تنگی کانال نخاعی شده اند.

3- جراحی 360 درجه (جراحی همزمان)

نوع سوم جراحی های دیسک گردن که عموما سنگین تر است؛ اعمال جراحی 360 درجه و یا همزمان قدامی و خلفی است. معمولا بیماراننی که تنگی های بسیار شدید دیسک گردن دارند و نخاع سفید شده و همزمان دیسک های گردن بر روی نخاع فشار وارد میکنند، بیماران پرخطر و پر ریسکی هستند.

در این موارد جراح تصمیم می گیرد علاوه بر جراحی از پشت و فیکس کردن، از جلو ی گردن نیز دیسک هارا تخلیه کند و بیمار از 360 درجه و یا از دوطرف جراحی را میپزیرد.

بهبودی این بیماران 1 تا 2 روز است و بعد از آن با تشخیص پزشک از بیمارستان مرخص می شوند. با وجود اینکه این روش جراحی پر خطر و سنگین تر از دو روش قبلی است برای بسیاری از بیماران لازم است که این کار انجام شود.

مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

بهبودی پس از عمل چه مدت طول میکشد؟

با مدنظر قرار دادن تمام ابعاد، معمولا بعد از جراحی دیسک گردن فیزیوتراپی لازم نیست، ممکن است جراح شما توصیه کند که چگونه ورزش های ایزومتریک کششی گردن را انجام دهید. بعد از جراحی گردن بهبودی کامل شما میتواند سه تا شش ماه زمان ببرد.

مشاهده ی نتایج جراحی چند ماه زمان می برد، اما نتایج بیشتر بر پایه ی تعدادی از شرایط خاص هر بیمار است و بیماری که مشکلات سلامتی دیگری دارد ممکن است بهبودی اش زمان بیشتری طول بکشد. فیزیوتراپی میتواند 4 تا 12 هفته بعد از جراحی شروع شود، و 6 تا 12 هفته برای تکمیل شدن زمان نیاز دارد.

معمولا در جراحی های دیسک گردن خصوصا مواردی که دیسک روی عصب فشار زیاد دارد و درد دست با شدت در بیمار احساس میشود. اگر جراح توانایی جراحی میکروسکوپیک و با متدهای روز را داشته باشد؛ بهبودی واضح بلافاصله پس از جراحی به میزان بالای نود درصد دیده می شود.

مطلب مرتبط: درمان فتق دیسک گردن

مطلب مرتبط: جراحی ستون فقرات

برای مراقبت از زخم های جراحی چه کاری باید انجام داد؟

در بیشتر موارد، برای جراحی دیسک گردن از بخیه ی قابل جذب استفاده می شود که نیازی به کشیدن ندارند و ممکن است نوار های کوچکی استفاده شوند تا زخم را بسته نگه دارند و به آن اجازه دهند تحت فشار کمتری بهبود یابد. بعد از حمام، زخم خود را به آرامی با یک حوله ی پاکیزه خشک کنید. به این دلیل که از زخم خون یا مایع ترشح میشود، با دقت پانسمان را عوض کنید. اگر مایع برای یک تا دو روز وجود داشت، به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

تا چه مدتی بعد از جراحی باید از حرکت و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کرد ؟

حرکت گردن باید محدود شود، زیرا بهبود کامل عضلات و بافت های دیگر چند هفته زمان می برد. همچنین حرکات دیگر نیز باید با احتیاط انجام شوند، به خصوص اگر تکرار شونده یا ناگهانی باشند. با این حال به طور کلی بالا رفتن از پله ها به صورت یکی یکی، یا تکیه بر سینک و شستن صورت یا مسواک زدن بی خطر میباشد.

بیشتر افراد مجاز هستند در هفته های اول بهبودی اجسام تا وزن 3.5 کیلوگرم را بلند کنند، البته به گونه ای که اجسام در نزدیک بدن نگه داشته شوند و حرکت به صورت تکراری نباشد. بالا بردن سر منع می شود، پس در هنگام انجام کار های ساده مانند پانسمان کردن خودتان و غذا خوردن احتیاط کرد.

عمل دیسک گردن

آیا میتوان در مدت بهبودی بعد از جراحی دیسک گردن رانندگی کرد ؟

ممکن است بعد از 1 یا 2 هفته بعد از جراحی دیسک گردن به بیماران اجازه ی رانندگی داده شود. درصورتی که جراح شما توصیه کرد که از گردنبند طبی استفاده کنید، بهتر است که از رانندگی خود داری کنید، زیرا این مانع باعث میشود که دید شما از جاده محدود شود و رانندگی مطمئنی نداشته باشید.

درد بعد از عمل دیسک گردن

پس از جراحی دیسک گردن تقریبا بلافاصله درد دستها از بین میرود و درد محل جراحی و حلق بسیار خفیف بوده و معمولا ۲۴ ساعت طول می کشد.

پس از جراحی که معمولا برای یک یا چند سطح انجام می شود. دو تا سه هفته بیمار گردنبند دارد ولی با فعالیتهای طبیعی زندگی که دو روز بعد شروع می شود. پانسمان روزانه محل جراحی تا یک هفته و مصرف انتی بیوتیک و غذای نرم تر برای پنج روز توصیه می شود. پس از یک ماه بیمار زندگی عادی دارد و باید عضلاتش را تقویت کند.

عوارض عمل دیسک گردن

بطور معمول جراحی دیسک گردن از جلو انجام می شود و جراحان ماهرتر معمولا جراحان مغز و اعصاب می باشند که توانایی کار با میکروسکوپ را دارند. به همین دلیل احتمال عوارض بسیار کم است. اما گاهی به علت مراجعه دیر هنگام بیماران و اثر فشاری دیسک بر روی نخاع التهاب و هایپرسیگنال نخاعی بوجود می آید، که معمولا علائمی را برای بیمار همیشه ایجاد می کند و جراحی این بیماران ممکن است پر ریسک تر باشد. عوارضی مثل:

 • زخم
 • صدمه به عروق و یا تراشه و مری
 • عوارض حرکتی یا حسی
 • تغییرات صدا عموما موقتی
 • درد سرویکال
 • سرگیجه
 • عفونت و غیره

وجود این عوارض در دست جراحان توانمند که میکروسرجری انجام میدهند معمولا نادر است ولی بیمارانی که تاخیر در عمل جراحی انجام میدهند؛ به علت تغییرات سیگنال در نخاع عوارض غیر قابل برگشت برایشان ایجاد میشود؛ لذا همیشه به بیمارن توصیه میکنیم از تاخیر درانجام جراحی های دیسک گردن بپرهیزید.

خطرات احتمالی جراحی چیست ؟

همانطور که میدانید بسیاری از بیماران مبتلا به دیسکوپاتی گردن به علت دردهای شدید گردن و دستها و یا به علت اثر فشاری دیسک بیمار روی نخاع نیاز به جراحی پیدا میکنند. پس از جراحی احتمال وجود خطر به میزان کمتر از یک درصد وجود دارد و علت خطرات و عوارض احتمالی بیشتر موارد زیر است:

 • تاخیر در عمل جراحی از طرف بیمار
 • بیماری پیشرفته و اثر فشاری از دوطرف گردن
 • عدم استفاده از میکروسرجری توسط جراح
 • تعدد دیسکوپاتی گردن
 • انواع opll

از چه نوع پروتزی استفاده می شود ؟

در جراحی های قدامی دیسک گردن معمولا در قدیم از استخوان ایلیاک بیمار استفاده می شد تا جایگزین دیسک خارج شده بیمار شود؛ ولی از کیج گردنی و همینطور دیسک مصنوعی امروزه استفاده میشود. مقالات علمی نشان داده کارگذاری دیسک مصنوعی بسیار گران تر و با خطرات جانبی بیشتر است و در طولانی مدت ارجحیت به کیج گردنی ندارد؛ لذا اکثریت جراحان اعصاب از کیج استفاده می کنند.

آیا بعد از بهبودی میتوان ورزش کرد ؟

مانند خیلی دیگر از جنبه های بهبودی، این موضوع هم به عوامل زیادی بستگی دارد. خیلی از بیماران که از وضعیت سلامتی خوبی بهره مند هستند میتوانند بعد از بهبودی کامل در پی جراحی به تمام فعالیت های جسمانی طبیعی بازگردند.

در مواردی که دو سطحی داشته اند، اغلب ورزش هایی که دارای برخورد هستند برای بیمار منع نشده اند، اما همچنان به بیمار توصیه میشود که ورزش های دیگر را انجام دهند و به دنبال سالم بودن و سبک زندگی فعال باشد. فیزیوتراپی، در بیشتر موارد توصیه شده است که حرکات را محدود کنند، تا از آسیب های بیشتر پیشگیری کنند.

مطلب مرتبط: تمرینات ورزشی جهت تقویت عضلات گردن

نظر بیماران پس از جراحی چگونه است؟

بیماران اکثر قبل از جراحی به شدت از عمل واهمه دارند چون در کوچه و خیابان برایشان داستان سرایی های غیر واقعی انجام شده است. پس از دیدن یا صحبت کردن با چند بیمار به راحتی جراحی را می پذیرند و پس از جراحی تنها ناراحتی آنها اغلب این است که کار بدین سادگی را چرا تا کنون انجام نداده اند.

نظر دکتر عبدالحسین پور در ارتباط با مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

 

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرEL پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من ۲۴سالمه و بهم گفتن دیسک دارم و مهره ۷گردنم بیرون زده بعضی از دکترا میگن زوده بعضی ها میگن باید عمل شه من واقعا نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 روز پیش)
 • تصویر کاربرمسعود پنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آیا پزشکان جراح میتوانند با اقدامات لازم و موثر، حرکات گردنی را به فردی که تمامی مهره های گردنیش فیوژن یا فیوز شده است، برگردانند؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرسمیرا دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر .بنده حدود یک سال هست بازو دست راستم به شدت درد میکند و گرفتگی شدید در ناحیه پشت زیر گردن دارم ماه قبل به دکتر مراجعه کردم بعد از گرفتن نوار عصب عظله دکتر فرمودن دیسک گردن دارم و بین هره 3و 6 هست دارو دادن لی هیچ تاثیری نداشت لان درد به حدی شده هنگام بلع غذا دچار ردن درد میشم .به من گفتن طب سوزنی. کنید شاید بهبود پیدا کنید .میخواستم نظر شما رو بدونم ایا طب سوزنی تاثیری دارد؟بنده 32 سالمه خانم هستم ایا با راحی درد هام خوب میشه؟؟ممنون یشم راهنمایی کنید بنده رو
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۳ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   خیر

 • تصویر کاربرمیلاد پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید وقت به خیر
  جناب آقای دکتر بنده 27سالمه و حدود 1ماه پیش عمل جراحی دیسک گردن رو بعلت پارگی کامل دیسک c5,6 و درد و گزگز همراه ان در ناحیه دست راستم که به وجود آمده بود انجام دادم الان چند روزه در دست چپم که هیچ مشکلی از قبل عمل تا الان نداشته همان درد قبل از عمل دست راستم را حس میکنم
  ممنونم راهنمایی بفرمایید آیا این درد طبیعیه یاممکنه به عمل مربوط باشه ویا ایراد لزوما از ناحیه دیسک دیگری که التهاب و بیرون‌زدگی داشته است؟
  لازم به ذکر هست تو این مدت بعد عمل تا الان استراحت کامل داشته ام و تمام مراقبت های لازم و همچنین بستن تمام وقت گردن را انجام داده ام
  با تشکر از شما و اطلاعات جامع شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   همه موارد ممکنه
   بهتره مجدد توسط همان همکار ویزیت شوید

 • تصویر کاربرامیرحسام پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود یکماه هست که عمل دیسک گردن انجام دادم و تقریبا دو روزه که گردن بند رو باز کردم اگر بخواهم مسافرت با ماشین شخصی بروم باید گردن بند را در طول سفر استفاده کنم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   خیر

 • تصویر کاربرمیلاد دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر بنده 27سالمه و حدود 1ماه پیش عمل جراحی دیسک گردن رو بعلت پارگی کامل دیسک c5,6 و درد و گزگز همراه ان در ناحیه دست راستم انجام دادم الان 3روزه که در دست چپم که هیچ مشکلی نداشته همان درد قبل از عمل دست راستم را حس میکنم
  ممنونم راهنمایی بفرمایید آیا ممکنه این درد به عمل مربوط باشه یا ایراد لزوما از ناحیه دیسک دیگری است
  لازم به ذکر هست تو این مدت بعد عمل تا الان استراحت کامل داشته ام و تمام مراقبت های لازم و همچنین بستن تمام وقت گردن را انجام داده ام
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   نیاز به معاینه دارید
   زودتر مراجعه بفرمایید

 • تصویر کاربرکریم دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر، پدرم تقریبا یک سال پیش جراحی تنگی کانال داشته ولی هنوز نتوسته از تخت پایین بیاد، خودمون باید بلندش کنیم تا بشینه یا دستاشو بگیریم تا راه بره، ۷۰سال سن داره، خیلی ضعیف شده، بالای ۱۰۰جلسه هم فیزیوترامی بردیم،ولی متاسفانه هنوز سرپا نشده، خواهشا راه کاری ارائه بدین.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   نیاز به معاینه دارید
   زودتر مراجعه بفرمایید به پزشک جراحتون

 • تصویر کاربراما دوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم نزدیک یک ماه دیسک گردنش را عمل کرده دست راستش درد میکنه .درد دستش یکم کمتر از قبل عملشه دلیلش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   بایستی ویزیت شوند
   به جراحشون مراجعه کنند

 • تصویر کاربرحسین دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام حدود 6ماه پیش عمل دیسک گردن مهره 6 از جلو گردن انجام دادم کیج گردن استفاده شده قبل از عمل گز گز دسه تا انگشت دست چپ و بی حسی خفیف سمت چپ داشتم کلا 2متر توان دویدن نداشتم بعد از این همه مدت همچنان گز گز دست دارم کمتر شده ولی قطع نشده چندین نوبت با عکس رادیولوژی به دکترم مراجعه نموده ام که بار اخر 2ماه پیش بوده که دکترم فرمودند مشکل حل شده دیگه لازم نیست مراجعه کنید ولی بی حسی در پای چپ و گز گز دست همچنان اذیتم می کنه ممنون میشم بدونم تا کی این مشکل من ادامه دارد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   بستگی به نخاعتون داره.

 • تصویر کاربرامیرحسین شنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر ایا روشهای بسته جراحی دیسک گردن که توسط کلینیک های درد تبلیغ میشن حقیقت دارن و می توانند موثر باشند؟
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   اکثر موارد کلاه برداریست.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر