مراقبتهای بعد از جراحی دیسک گردن

بهبودی پس از جراحی دیسک گردن میتواند چند ماه زمان ببرد، این بهبودی در بعضی از بیماران آسان تر از دیگران است. در این مقاله سعی شده است به پرسش هایی در این مورد پاسخ داده شود. در پایان ویدیوئی از دکتر عبدالحسین پور قرار دارد که به طور کامل درباره مراقبت های بعد از جراحی ستون فقرات صحبت می کنند.


بعد از عمل چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

هر نوع عمل جراحی یک چالش بهبودی بعد از خود به همراه دارد. با این حال عمل جراحی دیسک گردن بعضی از جنبه های خاص زندگی فرد و انجام فعالیت های روزمره در خانه و محیط کار را برای چند هفته شدیدا محدود میکند. در پایان، بعد از بهبودی از جراحی دیسک گردن، بیشتر بیماران ایجاد یک بهبودی چشمگیر و کاهش درد را بیان میکنند.

گزینه های درمانی فراوانی برای بیماران مبتلا به اختلالات ستون فقرات وجود دارد. بسته به آناتومی که هر بیمار دارد و  همچنین علت خاصی که فشار روی ستون فقرات ایجاد کرده است، ممکن است بیمار برای جراحی دیسک گردن کاندید شود.

پیش آگهی این جراحی تا حد بسیار زیادی به شدت فشاری که روی طناب نخاعی اعمال شده و همچنین مدت زمانی که بیمار علائم را داشته است بستگی دارد. درکل، هر چه بیمار برای درمان درد خود سریع تر به پزشک مراجعه کند، شانس موفقیت بهبودی از جراحی بیشتر است.

پزشکان، اغلب سوالات زیادی از بیماران در خصوص جزئیات بهبودی بعد از انواع مختلف جراحی اعصاب که برای آن ها پیشنهادکرده اند، میپرسند.

اگر شما، میخواهید که جراحی دیسک گردن انجام دهید، یا اگر با پزشک خود صحبت کرده اید و می اندیشید که این عمل ممکن است مناسب ترین گزینه برای شما باشد، لطفا با دقت به سوالات و پاسخ های زیر نگاه کنید. به این دلیل که این ها سوالات متداولی هستند که پرسیده میشوند، امیدواریم که به نگرانی های شما در مورد بهبودی بعد از جراحی دیسک گردن پاسخ دهند.

انواع روش های جراحی دیسک گردن

بطور کلی درمان جراحی دیسک گردن توسط تکنینک های متفاوتی انجام میشود دو روش انجام متداولی که وجود دارد روش قدامی یا روش از جلو و  روش خلفی و یا روش جراحی از عقب گردن میباشد. هر کدام از این روش ها در جاهای خاصی کاربرد دارد و به این صورت است که جراح انتخاب میکند با توجه به شرایط بیمار کدام مورد مناسب است.

1- جراحی دیسک گردن از جلو

در برخی مواقع بیماران میبایست از جلوی گردن یا آنتریور جراحی شود و در برخی موارد لازم است بیمار از پشت جراحی یا پستریور شود.

بیماراتی که جراحی دیسک گردن را از جلو انجام میدهند بیمارانی هستند که دیسک گردن بر روی ریشه عصبی فشار زیادی وارد کرده است و یا در یک یا دو قسمت بر روی نخاع فشار وارد کرده است.

در این روش جراح با انسزیون های حدود 2 تا 3 سانتی متر وارد ناحیه ی جلویی گردن میشود و بعد از جدا کردن عضلات و عروقی که در جلوی گردن قرار دارند و به راحتی با دست جدا می شوند؛ جراح به قسمت جلویی ستون فقرات میرسد و با رادیوگرافی که حین جراحی انجام میدهد محل ضایعه را مشخص میکند و سپس با کمک میکروسکوپ و با اکارتورهای فضا کاملا مشحص شده و دیسک به تدریج تخلیه میشود.

در زیر میکروسکوپ جراح لبه های معره را در بالا و پایین فِرِض میکند و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند را آزاد می کند و قطعلاتی که بر روی نخاع فشار وارد کرده اند خارج می شوند و فضا توسط وسیله ای به نام کیِج که از جنس های مختلف است پر می شود. گاهی دیسک های مصنوعی یا آرتیپیشیال قرار داده می شوند.

بیمار بلافاصله بعد از عمل جراحی می تواند بهبودی قابل توجهی در درد دست ها را تجربه کند و اگر اثر فشاری بر روی نخاع بود در عرض چند روز قدرت اندام های تحتانی و فوقانی افزایش می یابد.

فردای آن روز بیمار قابل ترخیص از بیمارستان است. در این روش 1 تا 3 دیسک مورد دسترسی است. این روش عارضه های کمی دارد و بسیار میتواند به بیماران کمک کند.

جراحی دیسک گردن از جلو

2- جراحی دیسک گردن از پشت

این روش برای بیمارانی عمدتا مورد استفاده قرار میگیرد که به جز دیسکوپاتی دیسک گردن، دچار تنگی کانال سرویکال یا بیماری opll شده اند.

بیمار خوابانده بر روی شکم بر روی تخت قرار می گیرد و بعد از اینکه بیهوش شد به مقدار 10 سانتی متر از پشت گردن آن باز می شود.

سپس بعد از جداکردن عضلات ، لامینا و استخوان هایی که بر روی نخاع و ریشه فشار وارد کرده اند از محل به طور کامل برداشته می شوند و نخاع کاملا آزاد می شود.

اگر لازم باشد قطعه دیسک پاره که بر روری نخاع فشار وارد می کند از روی ریشه برداشته می شود. گاهی بیماران نیاز به فیوژن و یا کارگذاری پیچ و یا پیوند زدن استخوان از پشت مهره پیدا می کنند و گاهی هم نیاز پیدا نمیکنند.

24 تا 48 ساعت بعد عمل بیمار مرخص می شود. این روش برای بیمارانی مناسب است که دچار تنگی کانال نخاعی شده اند.

3- جراحی 360 درجه (جراحی همزمان)

نوع سوم جراحی های دیسک گردن که عموما سنگین تر است؛ اعمال جراحی 360 درجه و یا همزمان قدامی و خلفی است. معمولا بیماراننی که تنگی های بسیار شدید دیسک گردن دارند و نخاع سفید شده و همزمان دیسک های گردن بر روی نخاع فشار وارد میکنند، بیماران پرخطر و پر ریسکی هستند.

در این موارد جراح تصمیم می گیرد علاوه بر جراحی از پشت و فیکس کردن، از جلو ی گردن نیز دیسک هارا تخلیه کند و بیمار از 360 درجه و یا از دوطرف جراحی را میپزیرد.

بهبودی این بیماران 1 تا 2 روز است و بعد از آن با تشخیص پزشک از بیمارستان مرخص می شوند. با وجود اینکه این روش جراحی پر خطر و سنگین تر از دو روش قبلی است برای بسیاری از بیماران لازم است که این کار انجام شود.

مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

بهبودی پس از عمل چه مدت طول میکشد؟

با مدنظر قرار دادن تمام ابعاد، معمولا بعد از جراحی دیسک گردن فیزیوتراپی لازم نیست، ممکن است جراح شما توصیه کند که چگونه ورزش های ایزومتریک کششی گردن را انجام دهید. بعد از جراحی گردن بهبودی کامل شما میتواند سه تا شش ماه زمان ببرد.

مشاهده ی نتایج جراحی چند ماه زمان می برد، اما نتایج بیشتر بر پایه ی تعدادی از شرایط خاص هر بیمار است و بیماری که مشکلات سلامتی دیگری دارد ممکن است بهبودی اش زمان بیشتری طول بکشد. فیزیوتراپی میتواند 4 تا 12 هفته بعد از جراحی شروع شود، و 6 تا 12 هفته برای تکمیل شدن زمان نیاز دارد.

معمولا در جراحی های دیسک گردن خصوصا مواردی که دیسک روی عصب فشار زیاد دارد و درد دست با شدت در بیمار احساس میشود. اگر جراح توانایی جراحی میکروسکوپیک و با متدهای روز را داشته باشد؛ بهبودی واضح بلافاصله پس از جراحی به میزان بالای نود درصد دیده می شود.

مطلب مرتبط: درمان فتق دیسک گردن

مطلب مرتبط: جراحی ستون فقرات

برای مراقبت از زخم های جراحی چه کاری باید انجام داد؟

در بیشتر موارد، برای جراحی دیسک گردن از بخیه ی قابل جذب استفاده می شود که نیازی به کشیدن ندارند و ممکن است نوار های کوچکی استفاده شوند تا زخم را بسته نگه دارند و به آن اجازه دهند تحت فشار کمتری بهبود یابد. بعد از حمام، زخم خود را به آرامی با یک حوله ی پاکیزه خشک کنید. به این دلیل که از زخم خون یا مایع ترشح میشود، با دقت پانسمان را عوض کنید. اگر مایع برای یک تا دو روز وجود داشت، به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

تا چه مدتی بعد از جراحی باید از حرکت و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کرد ؟

حرکت گردن باید محدود شود، زیرا بهبود کامل عضلات و بافت های دیگر چند هفته زمان می برد. همچنین حرکات دیگر نیز باید با احتیاط انجام شوند، به خصوص اگر تکرار شونده یا ناگهانی باشند. با این حال به طور کلی بالا رفتن از پله ها به صورت یکی یکی، یا تکیه بر سینک و شستن صورت یا مسواک زدن بی خطر میباشد.

بیشتر افراد مجاز هستند در هفته های اول بهبودی اجسام تا وزن 3.5 کیلوگرم را بلند کنند، البته به گونه ای که اجسام در نزدیک بدن نگه داشته شوند و حرکت به صورت تکراری نباشد. بالا بردن سر منع می شود، پس در هنگام انجام کار های ساده مانند پانسمان کردن خودتان و غذا خوردن احتیاط کرد.

عمل دیسک گردن

آیا میتوان در مدت بهبودی بعد از جراحی دیسک گردن رانندگی کرد ؟

ممکن است بعد از 1 یا 2 هفته بعد از جراحی دیسک گردن به بیماران اجازه ی رانندگی داده شود. درصورتی که جراح شما توصیه کرد که از گردنبند طبی استفاده کنید، بهتر است که از رانندگی خود داری کنید، زیرا این مانع باعث میشود که دید شما از جاده محدود شود و رانندگی مطمئنی نداشته باشید.

درد بعد از عمل دیسک گردن

پس از جراحی دیسک گردن تقریبا بلافاصله درد دستها از بین میرود و درد محل جراحی و حلق بسیار خفیف بوده و معمولا ۲۴ ساعت طول می کشد.

پس از جراحی که معمولا برای یک یا چند سطح انجام می شود. دو تا سه هفته بیمار گردنبند دارد ولی با فعالیتهای طبیعی زندگی که دو روز بعد شروع می شود. پانسمان روزانه محل جراحی تا یک هفته و مصرف انتی بیوتیک و غذای نرم تر برای پنج روز توصیه می شود. پس از یک ماه بیمار زندگی عادی دارد و باید عضلاتش را تقویت کند.

عوارض عمل دیسک گردن

بطور معمول جراحی دیسک گردن از جلو انجام می شود و جراحان ماهرتر معمولا جراحان مغز و اعصاب می باشند که توانایی کار با میکروسکوپ را دارند. به همین دلیل احتمال عوارض بسیار کم است. اما گاهی به علت مراجعه دیر هنگام بیماران و اثر فشاری دیسک بر روی نخاع التهاب و هایپرسیگنال نخاعی بوجود می آید، که معمولا علائمی را برای بیمار همیشه ایجاد می کند و جراحی این بیماران ممکن است پر ریسک تر باشد. عوارضی مثل:

 • زخم
 • صدمه به عروق و یا تراشه و مری
 • عوارض حرکتی یا حسی
 • تغییرات صدا عموما موقتی
 • درد سرویکال
 • سرگیجه
 • عفونت و غیره

وجود این عوارض در دست جراحان توانمند که میکروسرجری انجام میدهند معمولا نادر است ولی بیمارانی که تاخیر در عمل جراحی انجام میدهند؛ به علت تغییرات سیگنال در نخاع عوارض غیر قابل برگشت برایشان ایجاد میشود؛ لذا همیشه به بیمارن توصیه میکنیم از تاخیر درانجام جراحی های دیسک گردن بپرهیزید.

خطرات احتمالی جراحی چیست ؟

همانطور که میدانید بسیاری از بیماران مبتلا به دیسکوپاتی گردن به علت دردهای شدید گردن و دستها و یا به علت اثر فشاری دیسک بیمار روی نخاع نیاز به جراحی پیدا میکنند. پس از جراحی احتمال وجود خطر به میزان کمتر از یک درصد وجود دارد و علت خطرات و عوارض احتمالی بیشتر موارد زیر است:

 • تاخیر در عمل جراحی از طرف بیمار
 • بیماری پیشرفته و اثر فشاری از دوطرف گردن
 • عدم استفاده از میکروسرجری توسط جراح
 • تعدد دیسکوپاتی گردن
 • انواع opll

از چه نوع پروتزی استفاده می شود ؟

در جراحی های قدامی دیسک گردن معمولا در قدیم از استخوان ایلیاک بیمار استفاده می شد تا جایگزین دیسک خارج شده بیمار شود؛ ولی از کیج گردنی و همینطور دیسک مصنوعی امروزه استفاده میشود. مقالات علمی نشان داده کارگذاری دیسک مصنوعی بسیار گران تر و با خطرات جانبی بیشتر است و در طولانی مدت ارجحیت به کیج گردنی ندارد؛ لذا اکثریت جراحان اعصاب از کیج استفاده می کنند.

آیا بعد از بهبودی میتوان ورزش کرد ؟

مانند خیلی دیگر از جنبه های بهبودی، این موضوع هم به عوامل زیادی بستگی دارد. خیلی از بیماران که از وضعیت سلامتی خوبی بهره مند هستند میتوانند بعد از بهبودی کامل در پی جراحی به تمام فعالیت های جسمانی طبیعی بازگردند.

در مواردی که دو سطحی داشته اند، اغلب ورزش هایی که دارای برخورد هستند برای بیمار منع نشده اند، اما همچنان به بیمار توصیه میشود که ورزش های دیگر را انجام دهند و به دنبال سالم بودن و سبک زندگی فعال باشد. فیزیوتراپی، در بیشتر موارد توصیه شده است که حرکات را محدود کنند، تا از آسیب های بیشتر پیشگیری کنند.

مطلب مرتبط: تمرینات ورزشی جهت تقویت عضلات گردن

نظر بیماران پس از جراحی چگونه است؟

بیماران اکثر قبل از جراحی به شدت از عمل واهمه دارند چون در کوچه و خیابان برایشان داستان سرایی های غیر واقعی انجام شده است. پس از دیدن یا صحبت کردن با چند بیمار به راحتی جراحی را می پذیرند و پس از جراحی تنها ناراحتی آنها اغلب این است که کار بدین سادگی را چرا تا کنون انجام نداده اند.

نظر دکتر عبدالحسین پور در ارتباط با مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

 

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

5+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرشهلا شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شرمنده من قبلا سوال خود را مطرح کردم اما پاسخ شما برایم قابل درک نبود. بسار ممنون شمامیشوم اگر پاسخ بنده را بفرمایید چون برای من بسیار مهم است.
  سوالم این است که من ۱۵ سال پیش مهره ال ۵ م دچار شکستگی شد که عمل و پلاتین گذاری شدم . نخاعم آسیب نسبی دید و عضلات کف لگنم ضعیف شد.
  1.آیا این آسیب میتواند دلیل شل بودن ماهیچه حلقوی مقعدم باشد (ماهیچه حلقوی همیشه مقداری باز است)?
  ۲.آیا یبوست میتواند این ضعف را بدتر کند? چون بعضی اوقات انقدر مدفوعم قطور و درد آور است که عذابم میدهد.
  بسیار دعا گوی شما هستم . با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   بله میتواند باشد سعی کنید یبوست نداشتهرباشید
 • تصویر کاربرمجتبی شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من حدود 50 روزه عمل دیسک گردن بین 5و6 انجام دادم ، سه ماه از تاریخ ضربه به گردن تا عمل میگذشت دست چپم گزگز و سوز سوز می شد و داشت لاغر می شد ، الان بعد گذشت 50 روز از عمل همان علایم گزگز و سوزن سوزن شدن دست و لاغر ماندن دست چپ مانده ( در نشستن و کار با رایانه و موبایل ...)، آیا به مرور زمان این درد ها بر طرف می شود ؟
  سپاس دکتر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربرابراهیم شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بنده ۵۰ ساب دارم و حدودیکماه هست که دچار دردر شانه بازو و آرنج و گزگز دست شده ام.نتیجه ام آر آی تنگی کانال نخاعی بین دیسک ۵و۶-و۶-۷ بوده وپزشکان توصیه به عمل جراحی میکنند ولی ازآنجا که یک فرزندمعلول دارم وباید آنرابغل کنم،نمیخواهم عمل کنم.آیابابستن گردنبند ومصرف دارو میتوان جراحی نکرد؟آیاعوارض بلندمدت گریبان گیرم نمیشود؟باتشکرازشما.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۴ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرریحانه دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک ماه هست که درد در ناحیه کتف راست و بازو و گاهی ارنج دارم .دست راستم گز گز میکنه .ام ار ای رفتم دکتر گفت باید عمل کنم .البته الان که مراقبت میکنم دردم کمتر شده .ایا بدون عمل راهی هست .که دردم خوب بشه .در ضمن ۴۵ سالمه و معلم هستم .از عمل خیلی میترسم .
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   حتما بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرالهام دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانمی 37 ساله هستم
  بادرد دست راست به پزشک مراجعه کردم
  ایشون یه گردنبند طبی نرم نوشتند به همراه سلوکسیب وگاباپنتین الان بازم درد دارم ولی خفیفه حدود چهار ماه هست که اینطور شدم.. میخواستم برگردم سر کارم که حتما باید سر کار گردنم خم باشه به نظرتون میتونم به کارم ادامه بدم و آیا شما عمل را توصیه میکنید؟ اگه عمل کنم میتونم برگردم سر کار
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرالهام دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانمی 37 ساله هستم
  بادرد دست راست به پزشک مراجعه کردم
  ایشون یه گردنبند طبی نرم نوشتند به همراه سلوکسیب وگاباپنتین الان بازم درد دارم ولی خفیفه حدود چهار ماه هست که اینطور شدم.. میخواستم برگردم سر کارم که حتما باید سر کار گردنم خم باشه به نظرتون میتونم به کارم ادامه بدم و آیا شما عمل را توصیه میکنید؟ اگه عمل کنم میتونم برگردم سر کار
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   بله حتی المقدپر گردنبند نبندید
 • تصویر کاربرپروانه دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  آقای دکتر من چهل روز پیش نزد شما جراحی دیسکتومی انجام دادم و گاهی دردهای جای عمل داشتم که گفتید طبیعی است ده روزه کارمندم و سرکار میرم و کارم سبکه و خونه کاملا استراحت میکنم ولی امروز به یکباره سمت راست کمرم هنگام بلند شدن و راه رفتن درد شدید داره و تو اولین قدرها میلنگم و موقع بلند شدن از صندلی کمرم خشک میشه و خیلی نگران آیا مراجعه کنم یا خوب میشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲ تیر ۹۹( 2 هفته پیش)
   نه استراحت کنید و نگران نباشید
 • تصویر کاربرناشناس چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام م5 سال پیش 13 سال داشتم گردنم ب صورت شدید درد گرف رفتم دکتر گفتن رگ به رگ شده اما حتی نمیتونستم بشینم از درد فقط گریه میکردم بعد ی مدت اون درد هر چن وقت یبار میومد سراعم بعدش دیگ نمیتونستم فعالیتامو به خوبی انجامبدم سریع گردنم درد میگیره سردرد دارم همیشه و به مدت 3 ماه هم هس که هر چن وقت یکبار ساعد چپم درد شدیدی دارم قبلا هم داشتم اما کم بود بعضی اوقات هم دستمو مچ میکنم انگار زور ندارمبیماریم چیه اقای دکتر باید برم ارتوپد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرهانیه چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، خسته نباشید
  من ۲۱ اردیبهشت جراحی دیسک گردن انجام دادم ، داروهایی که دکتر بهم دادن مثل سفیکسیم و سیتالوپرام و پنتوپرازول ، حساسیت ایجاد کردن که پزشک ام قطع کردن ، الان یک هفتس دارو را نمیخورم ، تا به الان مشکل درد گردن و دست و سر نداشتم ، ولی دو روزی میشه سردرد دارم که استامینوفن کدئین و کلداکس خوردم خوب نشد ، قبل از عمل هم ام آر آی از سر گرفتم چیز خاصی نبود ، میشه علتش گردنم باشه ؟ چه باید بکنم ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   ورزش کنید
 • تصویر کاربرمهر پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام حدودپنج سال قبل بین مهره های 4،5از دیسک مصنوعی استفاده کردم تا مدتی بهبود یافتم چندماه است بشدت دچار درد های شدید در گردن و کتف شده ام انگشتان دستهایم ورم کرده وگاهی با بی‌حسی ودرد شدید هردو دست از خواب بیدار میشوم وبا خوردن کپسول گابا پنتین کمی آرام میشوم لطفا راهنمایی کنید سپاس
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   بستگی به عملتون داشته به پزشکتون مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر