مننژیوما را بهتر بشناسید

یکی از بیماری هایی که به مجموعه ی بیماری های مغز و اعصاب مربوط است؛ مننژیوما می باشد. این بیماری مانند بیماری های دیگر دارای راه های درمانی مخصوص به خودش است. در این مقاله مننژیوما را بهتر خواهید شناخت.

 

مننژیوما چیست؟

مننژیوما شایعترین تومور خوش خیم سیستم عصبی مرکزی است. منشأ این تومور معمولا از غلافهای اطراف مغز و نخاع است و به همین علت در خارج از مغز و چسبیده به آن رشد میکند، هر چند در ادامه رشد آرامش میتواند بداخل مغز و نخاع وارد شده و اثر فشاری بوجود آورد .
مننژیوما ۲۰٪ از کل تومورهای مغزی را تشکیل می‌ دهد. این تومور رشد آهسته‌ای داشته و کروی شکل هست. علائم تومور بستگی به محل آن دارد، دربسیاری از موارد تومور بدون علامت است. گاهی این تومور بدخیم میشود و همانند سرطان میتواند خطرناک باشد. به میزان بسیار کمتر از مغز، در داخل ستون فقرات و چسبیده به نخاع مننژیوم مشاهده میشود که اکثر نیاز به جراحی سریع دارد .

علائم مننژیوم مغزی

– سردرد صبحگاهی
– تشنج
– اختلالات شخصیتی
– شروع ضعف حرکتی در اندامها
– اختلالات بینایی و شنوایی

علل بوجود آمدن مننژیوم

– ژنتیک خصوصا بیماری نوروفیبروماتوز نوع۲
– ضربه به سر خصوصا محل شکستگی جمجمه
– سابقه رادیاسیون
– جنس مونث
– هورمونها خصوصا پروژسترون

درمان مننژیوما

مننژیوما چگونه تشخیص داده می شود؟

معمولا متخصصین مغز و اعصاب با معاینه و استفاده از سیتی اسکن و ام آر ای به تشخیص میرسند ولی گاها نیاز به روشهای تشخیصی دیگر و انجام بیوپسی وجود دارد.

درمان

برای بیماران با مننژیومهای کوچک و بدون علامت معمولا روش مناسب تحت نظر قرار دادن بیمار است.اما برای ضایعات بزرگ و علامت دار از روش جراحی کرانیتومی استفاده میشود. در این روش پس از حذف تومور جراح پوسته مغز و حتی گاهی جمجمه را تعویض میکند تا عود کمتر باشد. استفاده از گامانایف برای ضایعات کوچک غیر قابل دسترس توصیه میشود ولی باعث حذف تومور نخواهد شد .
در برخی موارد رادیوتراپی و گامانایف پس از جراحی کاربرد دارد.

اگر مننژیوم مغزی دارید بایستی چه کنید؟

با مراجعه به جراح اعصاب و تیم مورد نظر در بیمارستانی با امکانات جراحی و بیهوشی مناسب و با اطمینان درمان لازم را انجام دهید. برای این جراحی همیشه جراح و کمک جراح ماهر و متخصص بیهوشی با تجربه و امکانات اتاق عمل مناسب مورد نیاز است.
مننژیوم از دسته تومورهایی است که نیاز به جراحی دقیق تر و ظریف تر داشته لذا میکروسکوپ و آسپیراتور اولتراسونیک و امکانات پیشرفته دیگر مورد نیاز است اکثرا بهبودی مناسب حاصل میشود ولی در مواقع بروز عوارض وجود آی سی یو مناسب در رفع عوارض به پزشکان یاری میرساند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرتیارا سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  حدواداً دو هفته قبل همسرم که ۴۵سال دارند نیمه شب با حس سوزن سوزن شدن صورت(فک سمت چپ)از خواب پریدند و فردای آنشب هم سردرد و سرگیجه داشتند که تا شب طول کشید و بی سابقه بود به دکتر مراجعه کردند و MRIتشخیصی انجام دادند لطفاً با توجه به نتیجه MRIما را راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش)
   پاسخ داده شد
 • تصویر کاربرتیارا سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  حدواداً دو هفته قبل همسرم که ۴۵سال دارند نیمه شب با حس سوزن سوزن شدن صورت(فک سمت چپ)از خواب پریدند و فردای آنشب هم سردرد و سرگیجه داشتند که تا شب طول کشید و بی سابقه بود به دکتر مراجعه کردند و MRIتشخیصی انجام دادند لطفاً با توجه به نتیجه MRIما را راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 6 روز پیش)
   مننژیوم دارند
   بایستی بررسی شوند
 • تصویر کاربررويا یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ، مادرم تقريبا اوايل اسفند عمل مننژيوم انجام دادن از نوع درجه يک بوده قبل از عمل دچار فلجي تا زير سينه شده بودن اما الان خدارو شکر بعد از عمل حس پاها برگشته اما هنوز قادر به بلند شدن و کنترل کنر و لگن رو نداره با کمک دونفر مي تونه راه بره ميخاستم ببينم چقدر طول ميکشه تا ر ايستادن و کنترل کمر رو بدست بياره
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)
   شش ماه
 • تصویر کاربررضا دوشنبه ۲۶ آذر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر.
  آیا ممکن است کودکان نیز به مننژیت دچار شوند؟ نشانه های این بیماری در کودکان چیست و برای پیشگیری آیا باید کار خاصی انجام داد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۶ آذر ۹۷( 5 ماه پیش)

   بله
   عموما مننژیت در کودکان بسیار شایع است
   و بیمار با سردرد تهوع و سفتی گردن بدنبال سرماخوردگی ممکن است مشاهده بشود
   پیشگیری با درمان به موقع است

 • تصویر کاربرحامد دوشنبه ۲۶ شهریور ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده ۵ماه قبل تصادف کردم و مختصری درد گرون داشتم که خوب شد.۲.۵ماه قبل عطسه کردم که ناگهان گردندرد گرفتم به دکتر مراجعه کرد و شل کننده عضلامی و قرص کلسیم داد و برای ۱ماه خوب بودم اماالان ۱.۵ماه است مجدد گردن درد دارم و اصلا نمیدانم دلیلش چیست؟به چه متخصصی بابد مراجعه کنم؟علت چه میتواند باشد نگرانم.با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۶ شهریور ۹۷( 8 ماه پیش)
   مراجعه کنید
   احتمالا دچار sprain شده باشید
   البته بایستی معاینه شوید و عکسهای کنترل اخذ کنید
   موفق باشید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر