انواع سردرد + علائم و نشانه های سر درد

امروزه انواع سردرد یکی از معضلات بیماران شده و اغلب آنها فکر می کنند که همه ی سردرد ها به یک شکل هستند در این مقاله به این موضوع پرداخته میشود.

سردرد یکی از رایج ترین ناراحتی ها در بدن است. انواع سردرد معمولا بر اثر آسیب یا تحریک یا فشار و کشش روی بافت های دارای حس درد از جمله پرده ی مننژ که مغز و نخاع را احاطه کرده است، پدید می آید. زیرا مغز خود هیچ عصبی ندارد که موجب احساس درد (الیاف درد) شود.

بافتهای دارای گیرنده ی درد

لایه نازک بافتی (پری اوستیوم) که استخوانها را احاطه کرده، عضلات جمجمه، سینوس ها، چشم ها و گوشها و پرده های نازکی که سطح مغز و نخاع را احاطه کرده (مننژ) در اثر التهاب یا تحریک سردرد ایجاد می کند. درد ممکن است خفیف، تیز، خسته کننده، ثابت، متناوب یا شدید باشد.

علائم رایج سر درد

خستگی، احساس فشردگی سر، دردی که به صورت بی وقفه یا متناوب وجود دارد. محل درد ممکن است در یک قسمت چهره یا جمجمه باشد، یا ممکن است در تمام سر باشد.

بروز سردرد ممکن است به خودی خود یا با انجام فعالیتی مرتبط باشد. ممکن است شروع سردرد، حاد بوده یا به تدریج افزایش یابد . سردرد گاهی ممکن است با حالت تهوع و استفراغ همراه باشد.

طبقه بندی انواع سردرد

طبقه بندی انواع سردرد

انواع سردرد را میتوان 4 بخش تقسیم کرد که عبارتند از:

1- سردردهای اولیه

سردرد تنشی، یکی از انواع سردرد اولیه میباشد که معمولا در میان زنان بیش از مردان رخ می دهد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، از هر 20 نفر در کشورهای توسعه یافته یک نفر از سردرد تنشی روزانه رنج می برد.

روش های درمانی شامل استراحت و روشهای تسکینی نظیر طب سوزنی و ماساژ، انجام یوگا و ریلکسیشن و نهایتا مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک (OTC) و همچنین داروهایی است که توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب تجویز میشود.

تفاوت سردرد خوشه ای و میگرن

سایر سردردهای اولیه عبارتند از میگرن و سردرد خوشه ای.

سردرد میگرنی

سردرد میگرنی دومین نوع از سردردهای اولیه است. این سردرد، بیشتر کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. قبل از بلوغ، پسران و دختران به طور مساوی دچارسردرد میگرنی می شوند، اما بعد از بلوغ، زنان بیشتر از مردان آسیب می بینند.

علت سردرد میگرنی چیست؟

این سردرد یکطرفه یا دوطرفه، معمولا ضربان دار و ممکن است همراه با حالت تهوع و استفراغ بوده با برخی بوهای خاص مثل بوی دود یا عطرهای تند یا سر و صدا و یا نور زیاد تشدید شود و با استراحت در محیط تاریک و ساکت و گاهی کمپرس سرد یا گرم تخفیف یابد.

سردرد خوشه ای یا کلاستر

یک نوع نادر از انواع سردرد، سردرد اولیه است که بیشتر درسنین 20 سالگی آغاز می شود و در مردان شایع تر می باشد هرچند زنان و کودکان نیز ممکن است از این نوع سردرد رنج ببرند.

طول زمان هر سردرد کوتاهتر از میگرن بوده بصورت دوره ای آغاز و ممکن است حدود یک تا سه ماه روزانه چند نوبت فرد به آن دچار شود. معمولا همراه با احساس پری و سنگینی یکطرفه مخاط چشم و پلک و بینی و همراه با اشک ریزش از یک چشم و آبریزش همان طرف بینی است.

سردرد های ثانویه

سردرد ثانویه یکی از انواع سردرد است که به علت مشکل اساسی ساختاری یا عفونی در سر و گردن پدید می آید.

این گروه شامل دسته بسیار گسترده ای از علت ها است که درد و ناراحتی آن از یک درد دندانی ناشی از دندان های پوسیده یا سینوس آلوده، تا شرایط خاصی مانند خونریزی در مغز یا عفونت هایی مانند انسفالیت یا مننژیت را شامل میشود.

همانگونه که اشاره شد، سردرد ثانویه معمولا در اثر آسیب یا بیماری خاص ایجاد میشود. به عنوان مثال، سردرد سینوسی به علت افزایش فشار و یا عفونت در سینوس ها، می باشد.

سردردهای ناشی از تروما یکی دیگر از انواع سردرد ثانویه هستند که بدنبال ضربه مغزی ایجاد می شوند.

این گروه از سردردها شامل سر درد های مرتبط با سوء مصرف مواد یا حتی مصرف بی رویه انواع مسکنها نیز می شود (سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو یا Medication overuse headache ).

سردرد بعد از مشروب

سردردهای هیجانی نیز در این دسته قرار میگیرند. افرادی که بیش از حد الکل مصرف می کنند به علت اثرات الکل و کم آبی بدن، دچار سردرد می شوند.

درمان سر درد بعد از مشروب با خوردن آب کافی یا در بعضی موارد حاد، دارو مسکن رفع می شود.

سردرد های ثانویه

مصرف بیش از حد دارو (مسکن ها) می تواند منجر به درد مداوم سر شود. سردرد ممکن است پس از مدتی بعد از مصرف دارو بهبود یابد و سپس به حالت عادی بازگردد (اصطلاح “سردرد برگشتی”) همچنین در صورتی که سردرد به همراه علائمی نظیر تب، سفتی عضلات گردن ، احساس ضعف، تغییر احساس در یک طرف بدن، اختلال در بینایی، استفراغ یا تغییر رفتار همراه باشد، ممکن است ناشی از عفونت های جدی باشد .

نورالژی ها و علت تیر کشیدن لحظه ای سر

نورالژی به معنی درد تیر کشنده، ناگهانی، بسیار کوتاه مدت و تکرار شونده در حوزه ی یک عصب خاص است. نورالژی می تواند به علت تحریک یا التهاب یکی از اعصاب دوازده گانه در مغز که سیگنال های حسی (مانند درد) را به سر و گردن ارسال می کند، ایجاد شود.

نورالژی عصب سه قلو (عصب زوج پنجم مغزی یا تریجمینال که مسئول تامین حس صورت از پیشانی تا چانه میباشد) نوعی نورالژی می باشد که باعث درد صورت میشود. در صورت تحریک یا التهاب درد یک نیمه ی صورت میشود.

تصویر انواع سر درد

هر ناحیه از سر که دچار درد می شود علایم خاص خودش را دارد.در عکس زیر انواع سر درد را مشاهده میکنید.

تصویر انواع سر درد

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمیلاد سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با عرض سلام . ببخشید من اصلا سابقه سردرد نداشتم فقط دیروز یهو سردرد شدید گرفتم بعد ۵ دقیقه بهتر شد فقط الان نشستنی یا پاشدنی تیر خیلی بدی میکشه سرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفرهاد جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خوبی ؟ ببخشید تازگی ها یه سردرد بدی دارم .واقعا سرم داره میترکه .اصلا حوصله ی هیچی رو ندارم اعصاب ندارم .مشروب مصرف نمیکنم فقط سیگار . که الان ۱۵سال هس سیگار میکشم ولی قبلا اینجوری نبود .
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرزینب شنبه ۷ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه دختر 15 ساله هستم کم مونده بشم 16 سوال من اینکه من وقتی تو خونه اسپند دود میکنن با بوش یه طرف سرم درد میکنه اول بالای گوشم بعد کم کم میاد گردنم میرسه میزنه کلا اون طرف درد میکنه و وقتی هم پیاز خرد میکنم و یا سرخ میشه با بوش همینطوری یه طرف سرم درد میکنه اولا اینطوری نبودم تقریبا 6 ماه هستش اینطوری شدم دلیلش چیه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
  2. تصویر کاربرزینبجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   نمیدونین دلیلش چیه
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۷ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   میگرن دارید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرامانی جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  بنده در 25 سال قبل به خیال خودم می خواستم عظله های گردنم را بزرگ کنم اشیا سنگین روی پیشانیم قرار می دادم و با گردنم حرکت می دادم که الان وقتی رو سرم دست میکشم احساس میکنم روی جمجمعه ام رگ های وجود دارد که درد دارد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفاطمه جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من حدود بیست روزی میشه که سردرد های خیلی خفیف دارم که با خوابیدن و استراحت کردن خوب نمیشه. برای ریزش مو دکتر یکسری مکمل فولیکوژن و فرودین دادن احساس میکنم بعد از اون اینجوری شدم یه دو سه روزم قطع کردم ولی بازم تاثیری نداشت. جای نگرانی هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   انشالله با فیزیوتراپی و درمانهای دیگر بهتر میشوید عاقلانه این است تحت مراقبت همکاریکه شما را جراحی کرده باشید
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرمبینا یکشنبه ۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام
  من چند وقتیه ک احساس سنگی در بالا تر از پیشانیم میکم
  بعد چشما م هم ضیعیف هست اما میخوام بدونم این سنگینی میتونه مال چشمم باشع اینم بگم ک داخل گوشم احساس میکنم صدای باد میاد
  ۱۹ سالم هست ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسعید جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام . وقت بخیر
  ببخشید چند روز هست سردرد دارم و کم نمیشه ، اصلا سابقه سردرد ندارم ولی الان با وجود خوردن استامینوفن وانتی بیوتیک که دکتر عمومی داده (تشخیص عفونت سینوس) هنوز سردرد و ضعف در قسمت پاهادارم اصلا هیچ تغییری نکردم ،با توضیحات شما درست به سردردتنشی شباهت زیاد داره ، مربوط به چی می‌تونه باشه ؟؟،ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمهشید سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من از ابتدایی سردرد می‌گرفتم بعضی موقع زیاد میشد بعضی موقع ها کنم تا الان که کلاس نهم هستم سر درد می‌گیرم. چشم پزشک هم مراجعه کردم گفتم چشماتون ضعیف نیست خیلی ترس دارم که خدایی نکرده سرطان باش
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرزهرا دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید وقت شما رو میگیریم من سردرد دارم موقعی که عصبانی میشم و داد میزنم سرم درد میکنم یک مدتی هم دستم درد میکرد که مراجعه کردم به دکتر ارتوپت مراجعه کردم گفتن چون دست چپت هست نوار قلب بزنیم و وقتی اکو و نوار گفتن قلبت خوب کار میکنن گفتن از اعصابت خیلی خرابه و استرس ات زیاد است و اندازه دو ماه قرص دادخیلی دوز پایین داد بعد الان موقع داد زدن سرم درد میکنه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفاطمه جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۷سالمه به علت فیزیکی به سرم ضربه خورده سرم درد داره ولی مداوم نیست رفتم سی تی گرفتم میگه مشکلی نیست دارو داده ولی بازم سرم درد میگیره علتش چیه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر