انواع سردرد و علائم و نشانه های آن

امروزه انواع سردرد یکی از معضلات بیماران شده و اغلب آنها فکر می کنند که همه ی سردرد ها به یک شکل هستند در این مقاله به این موضوع پرداخته میشود.

سردرد یکی از رایج ترین ناراحتی ها در بدن است. انواع سردرد معمولا بر اثر آسیب یا تحریک یا فشار و کشش روی بافت های دارای حس درد از جمله پرده ی مننژ که مغز و نخاع را احاطه کرده است، پدید می آید. زیرا مغز خود هیچ عصبی ندارد که موجب احساس درد (الیاف درد) شود.

بافتهای دارای گیرنده ی درد

لایه نازک بافتی (پری اوستیوم) که استخوانها را احاطه کرده، عضلات جمجمه، سینوس ها، چشم ها و گوشها و پرده های نازکی که سطح مغز و نخاع را احاطه کرده (مننژ) در اثر التهاب یا تحریک سردرد ایجاد می کند. درد ممکن است خفیف، تیز، خسته کننده، ثابت، متناوب یا شدید باشد.

برخی از علائم رایج عبارتند از: خستگی، احساس فشردگی سر، دردی که به صورت بی وقفه یا متناوب وجود دارد. محل درد ممکن است در یک قسمت چهره یا جمجمه باشد، یا ممکن است در تمام سر باشد. بروز سردرد ممکن است به خودی خود یا با انجام فعالیتی مرتبط باشد. ممکن است شروع سردرد، حاد بوده یا به تدریج افزایش یابد . سردرد گاهی ممکن است با حالت تهوع و استفراغ همراه باشد.

طبقه بندی انواع سردرد

طبقه بندی انواع سردرد

انواع سردرد را میتوان 4 بخش تقسیم کرد که عبارتند از:

1- سردردهای اولیه

سردرد تنشی، یکی از انواع سردرد اولیه میباشد که معمولا در میان زنان بیش از مردان رخ می دهد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، از هر 20 نفر در کشورهای توسعه یافته یک نفر از سردرد تنشی روزانه رنج می برد. روش های درمانی شامل استراحت و روشهای تسکینی نظیر طب سوزنی و ماساژ، انجام یوگا و ریلکسیشن و نهایتا مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک(OTC) و همچنین داروهایی است که توسط پزشک متخصص مغز و اعصابتجویز میشود. سایر سردردهای اولیه عبارتند از میگرن و سردرد خوشه ای.

سردرد میگرنی دومین نوع از سردردهای اولیه است. این سردرد، بیشتر کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. قبل از بلوغ، پسران و دختران به طور مساوی دچارسردرد میگرنی می شوند، اما بعد از بلوغ، زنان بیشتر از مردان آسیب می بینند.

این سردرد یکطرفه یا دوطرفه، معمولا ضربان دار و ممکن است همراه با حالت تهوع و استفراغ بوده با برخی بوهای خاص مثل بوی دود یا عطرهای تند یا سر و صدا و یا نور زیاد تشدید شود و با استراحت در محیط تاریک و ساکت و گاهی کمپرس سرد یا گرم تخفیف یابد.

2- سردرد خوشه ای یا کلاستر

یک نوع نادراز انواع سردرد، سردرد اولیه است که بیشتر درسنین 20 سالگی آغاز می شود و در مردان شایع تر می باشد هرچند زنان و کودکان نیز ممکن است از این نوع سردرد رنج ببرند. طول زمان هر سردرد کوتاهتر از میگرن بوده بصورت دوره ای آغاز و ممکن است حدود یک تا سه ماه روزانه چند نوبت فرد به آن دچار شود. معمولا همراه با احساس پری و سنگینی یکطرفه مخاط چشم و پلک و بینی و همراه با اشک ریزش از یک چشم و آبریزش همان طرف بینی است.

3- سردرد های ثانویه

سردرد ثانویه یکی از انواع سردرد است که به علت مشکل اساسی ساختاری یا عفونی در سر و گردن پدید می آید. این گروه شامل دسته بسیار گسترده ای از علت ها است که درد و ناراحتی آن از یک درد دندانی ناشی از دندان های پوسیده یا سینوس آلوده، تا شرایط خاصی مانند خونریزی در مغز یا عفونت هایی مانند انسفالیت یا مننژیت را شامل میشود.

همانگونه که اشاره شد، سردرد ثانویه معمولا در اثر آسیب یا بیماری خاص ایجاد میشود. به عنوان مثال، سردرد سینوسی به علت افزایش فشار و یا عفونت در سینوس ها، می باشد. سردردهای ناشی از تروما یکی دیگر از انواع سردرد ثانویه هستند که بدنبال ضربه مغزی ایجاد می شوند.

این گروه از سردردها شامل سردردهای مرتبط با سوء مصرف مواد یا حتی مصرف بی رویه انواع مسکنها نیز می شود (سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو یا Medication overuse headache ). سردردهای “هیجانی” نیز در این دسته قرار میگیرند. افرادی که بیش از حد الکل مصرف می کنند به علت اثرات الکل و کم آبی بدن، دچار سردرد می شوند.

سردرد های ثانویه

مصرف بیش از حد دارو (مسکن ها) می تواند منجر به درد مداوم سر شود. سردرد ممکن است پس از مدتی بعد از مصرف دارو بهبود یابد و سپس به حالت عادی بازگردد (اصطلاح “سردرد برگشتی”) همچنین در صورتی که سردرد به همراه علائمی نظیر تب، سفتی عضلات گردن ، احساس ضعف، تغییر احساس در یک طرف بدن، اختلال در بینایی، استفراغ یا تغییر رفتار همراه باشد، ممکن است ناشی از عفونت های جدی باشد .

4- نورالژی ها

نورالژی به معنی درد تیر کشنده، ناگهانی، بسیار کوتاه مدت و تکرار شونده در حوزه ی یک عصب خاص است. نورالژی می تواند به علت تحریک یا التهاب یکی از اعصاب دوازده گانه در مغز که سیگنال های حسی (مانند درد) را به سر و گردن ارسال می کند، ایجاد شود.

نورالژی عصب سه قلو (عصب زوج پنجم مغزی یا تریجمینال که مسوول تامین حس صورت از پیشانی تا چانه میباشد) نوعی نورالژی می باشد که باعث درد صورت میشود. در صورت تحریک یا التهاب درد یک نیمه ی صورت میشود.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمدزاده شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خانم من جراحی کانسر مری انجام دادند 2.5 سال قبل علی رغم شیمی درمانی از حدود یک سال قبل بعلت متاستاز کبدی وریه با توجه به عاری شدن ریه از متاستاز وکم شدن تعداد وسایز متاستازهای کبدی متاسفانه حدود یکماه قبل با شروع علایم نورولوژیکی ازجمله سردرد وتهوع سی تی اسکن ساده انجام ومتاسفانه در همیسفر چپ مغزی در لوبهای فرونتال وپاریتواکسیپیتال چند ضایعه هایپر دانس با ادم وازوژنیک گزارش شد (بزرگترین ابعاد ضایعه در فرونتال چپ 17*16 م م و در پارتواکسی پوت 18*12 م م )که شیمی درمانی قطع و ده جلسه رادیوتراپی WBRT براش انجام دادند فعلا علایم سردرد برطرف شده وشیمی درمانی تزریقی وقرص زلودا خوراکی رو براش یک هفته بعد رادیوتراپی شروع کردند قرص لوبل 500 هم برای کنترل تشنج صبح وشب مصرف میکنه همسرم 45 سالشه وضع عمومیش با توجه به شیمی درمانی هم که انجام میشه نسبتا خوبه آیا میشه نسبت به انجام جراحی این متاستازها که در این نواحی مغز است اقدام نمود ؟ آیا شما استاد چنین مواردی داشتید و تجربه ای از نحوه درمان در این خصوص اگر دارید لطفا راهنمائیم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)
   بهتر است ویزیت شوید ممکن است نیاز به جراحی باشد
 • تصویر کاربرمصیبی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خواهر من تومور مغزی سمت چپ مغزشون داشتند و گرید دو بود تومورشون سه سال پیش جراحی شدند و سه سال حالشون خوب بود و هیچ مشکلی نداشتند تا این که حالش بد شد و بردیم پیش جراح و عکس گرفتند و گفتند تومور گرید 4 شده و به صورت متعدد تو سرش وجود داره چندتا دکتر بردیم گفتند نمیشه جراحی کرد پرتو درمانی رو شروع کردن براش ولی تو حالش هیچ تاثیری نداره و روز به روز بدتر میشه کل بدنش فلج شده و حتی سرش رو هم نمیتونه نگه داره به نظرتون با پرتودرمانی دوباره میتونه راه بره و اینکه چقدر میتونه زندگی کنه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله به پزشک معالج مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحامد سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.اگرمیشه در اسرع وقت جواب بدین
  شوهرم سه ماه پیش  از راه بینی عمل کرد و بخشی از تومور تخلیه شد ولی بقیه تومور که روی رگ عصب بود رو اصلا دست نزدن گفتن رگ شماره ۳ درگیره  .الان دوباره بعد سه ماه ام ار آی دادیم دکتر میگه که اون قسمت ک نزدیک عصب چشم بوده رو کامل برداشتن و الان با چشمش فاصله داره فقط روی رگ عصب قسمتی ب اندازه ۲۴×۲۵×۲۶ روی رگ مونده ک نمی شد بهش دست زد.دکتر دو راه گفتن اول اینکه رادیوتراپی کنند و دوم اینکه عمل جراحی باز از طریق جمجمه انجام بدن و بعد رادیوتراپی کنه.جواب ام ار ای رو ارسال کردم.
  آقای دکتر من نظر شما خیلی برام مهم هست بخاطر فاصله زیاد نمیتونم ب مطب مراجعه کنم.خواهش میکنم جواب بدین.
  آمپول ساندوستاتین لار 20 هم زدن
  و یک سوال دیگه اینکه رادیوتراپی همه ی تومور رو ازبین میبره؟
  الان ما چیکار کنیم عمل باز بهتره یا رادیوتراپی؟ضمنا از اول مشکل تاری دید و هیچ علایم مربوط ب مشکل چشم نداشتن و ندارن و دست وپا هم بزرگ نشده فقط گاهی اوقات سردرد خیلی کم داره.سردرد اش نسبت ب قبل عمل خیلی خیلی خوب شده
  ازتون خواهش میکنم زودتر جواب بدین ما
  1. تصویر کاربرحامدپنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   این جواب ام ار آی هست نشد تو قسمت سوال بذارم
  2. تصویر کاربرحامدپنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   این جواب ام ار آی هست نشد تو قسمت سوال بذارم
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   پاسخ داده شد مراجعه برای جراحی به پزشک حاذق
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرسپید پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر و با تشکر از شما بابت پاسخ دهی به سوالات،من خانم ۳۲ ساله که چهارو نیم ماه قبل عمل دیسک کمر انجام دادم،خواستم بدونم با توجه به اینکه با توجه به شرهیط موجود بعد عمل نتونستم استخر و فیزیوتراپی برم ،مجاز هستم تا چه وزنی وسیله بلند کنم؟اخه چند روز پیشه یه وسیله ی پنج کیلوویی رو بلند کردم یه کوچولو احساس کشیدگی رگ قسمت باسن تا زانو دارم ،خیلی نگران شدم ،ممکنه اتفاق خاصی افتاده باشه و دوباره دیسکم مشکل پیدا کرده باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   نه انشالله
 • تصویر کاربرسمیرا سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  مادر من حدود ۱۷ روز پیش عمل جراحی تومور مغزی خوش خیم داشتند
  الان دکتر شون نیستند که بخیه هارو بکشند
  میشه دکتر دیگه ای بخیه بکشد؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرسبحان پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب آقای دکتر برادرم ۱۶ سالش هست و بدلیل ضربه ای که به سرش خورد در دوچرخه سواری یکماه بستری هست در بیمارستان یکبار مایع رو کشیدن و بار دوم لخته های خون رو پاکسازی کردن ولی چون برادرم کیست مادرزادی داشته و اون در مغز باز شده بعد از دو عمل خیلی ترشح بالا هست و حتی زمان ده روزه دادن ولی باز از بین بخیه ها هم ترشح بالاست و گفتن دیکه باید شانت مغزی گذاشته بشه... نظر شما چیست آیا موافقید ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 9 ماه پیش)
   بهتره به پزشکتون مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمرضیه پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدبانوی 47ساله هستم از حدود 9ماه پیش به سبب علایم چشمی .گوشی وبیحسی قسمتی از صورتم همکاران شما پس از چند m r iتشخیص مننژیم قایده مغزدادند طبق توصیه دکتر پور خلیل (متخصص وجراح مغز) 30جلسه پرتو درمانی شدم ولی الان پس از گذشت 2ماه از اتمام پرتو نه تنها علایمم برطرف نشد سردرد وسرگیجه هم به ان اضافه شد پس از m r iجدید گفتند اندازه ان تغییر نکرده وثابت است در حالی که من بهتر که نشده ام به نظرم بدتر هم شده ام جناب اقای دکتر به نظر شما من باید چکار کنم چون واقعا دارم اذیت میشود.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 10 ماه پیش)
   احتمالا جراحی
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 10 ماه پیش)
   مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرم سه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. دختر سه ۳سالم حدود دوماه پیش بیناییش رو از دست داده و طی آزمایش متوجه تومور در ناحیه هیپوفیز شده و عمل آدنوم هیپوفیز انجام داده و عملش بخوبی صورت گرفته و الان سرپاست ولی متاسفانه بیناییش نیومده نظرتون چیه بیناییش بر میگرده یانه تو رو خدا لدفا بگید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۲ آذر ۹۸( 10 ماه پیش)
   انشالله توکل به خدا
 • تصویر کاربرصادق پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بادرودبه جناب دکتر،لطفاًبفرمائیدچه غذاهائی موادژلاتینی کمرراتامین میکند.متشکرم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   چنین چیزی وجود ندارد
 • تصویر کاربرحسن دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام، حدود یک سال میشه درد شدیدی در پای راستم از قسمت پشت ران تا ساق پا و بی حسی خفیف در ساق پا دارم ام ار ای گرفتم تشخیص دادن پارگی دیسک.و فتق دیسک در مهره 4و 5 دارم . پیش چند تا دکتر رفتم، دکتر جراح عمل دیسک رو پیشنهاد دادن،دکتر کایروپراکتیک 10جلسه رفتم، نسبت به 6ماه قبل بهترم ولی هنوزم همان درد را دارم . آقای دکتر لطفا بنده
  رو راهنمایی کنید برای بهبودی بهترین گزینه چی هست؟ بنده 36سالمه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   جراحی

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر