انواع سردرد و علائم و نشانه های آن

امروزه انواع سردرد یکی از معضلات بیماران شده و اغلب آنها فکر می کنند که همه ی سردرد ها به یک شکل هستند در این مقاله به این موضوع پرداخته میشود.

سردرد یکی از رایج ترین ناراحتی ها در بدن است. انواع سردرد معمولا بر اثر آسیب یا تحریک یا فشار و کشش روی بافت های دارای حس درد از جمله پرده ی مننژ که مغز و نخاع را احاطه کرده است، پدید می آید. زیرا مغز خود هیچ عصبی ندارد که موجب احساس درد (الیاف درد) شود.

بافتهای دارای گیرنده ی درد

لایه نازک بافتی (پری اوستیوم) که استخوانها را احاطه کرده، عضلات جمجمه، سینوس ها، چشم ها و گوشها و پرده های نازکی که سطح مغز و نخاع را احاطه کرده (مننژ) در اثر التهاب یا تحریک سردرد ایجاد می کند. درد ممکن است خفیف، تیز، خسته کننده، ثابت، متناوب یا شدید باشد.

برخی از علائم رایج عبارتند از: خستگی، احساس فشردگی سر، دردی که به صورت بی وقفه یا متناوب وجود دارد. محل درد ممکن است در یک قسمت چهره یا جمجمه باشد، یا ممکن است در تمام سر باشد. بروز سردرد ممکن است به خودی خود یا با انجام فعالیتی مرتبط باشد. ممکن است شروع سردرد، حاد بوده یا به تدریج افزایش یابد . سردرد گاهی ممکن است با حالت تهوع و استفراغ همراه باشد.

طبقه بندی انواع سردرد

طبقه بندی انواع سردرد

انواع سردرد را میتوان 4 بخش تقسیم کرد که عبارتند از:

1- سردردهای اولیه

سردرد تنشی، یکی از انواع سردرد اولیه میباشد که معمولا در میان زنان بیش از مردان رخ می دهد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، از هر 20 نفر در کشورهای توسعه یافته یک نفر از سردرد تنشی روزانه رنج می برد. روش های درمانی شامل استراحت و روشهای تسکینی نظیر طب سوزنی و ماساژ، انجام یوگا و ریلکسیشن و نهایتا مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک(OTC) و همچنین داروهایی است که توسط پزشک متخصص مغز و اعصابتجویز میشود. سایر سردردهای اولیه عبارتند از میگرن و سردرد خوشه ای.

سردرد میگرنی دومین نوع از سردردهای اولیه است. این سردرد، بیشتر کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. قبل از بلوغ، پسران و دختران به طور مساوی دچارسردرد میگرنی می شوند، اما بعد از بلوغ، زنان بیشتر از مردان آسیب می بینند.

این سردرد یکطرفه یا دوطرفه، معمولا ضربان دار و ممکن است همراه با حالت تهوع و استفراغ بوده با برخی بوهای خاص مثل بوی دود یا عطرهای تند یا سر و صدا و یا نور زیاد تشدید شود و با استراحت در محیط تاریک و ساکت و گاهی کمپرس سرد یا گرم تخفیف یابد.

2- سردرد خوشه ای یا کلاستر

یک نوع نادراز انواع سردرد، سردرد اولیه است که بیشتر درسنین 20 سالگی آغاز می شود و در مردان شایع تر می باشد هرچند زنان و کودکان نیز ممکن است از این نوع سردرد رنج ببرند. طول زمان هر سردرد کوتاهتر از میگرن بوده بصورت دوره ای آغاز و ممکن است حدود یک تا سه ماه روزانه چند نوبت فرد به آن دچار شود. معمولا همراه با احساس پری و سنگینی یکطرفه مخاط چشم و پلک و بینی و همراه با اشک ریزش از یک چشم و آبریزش همان طرف بینی است.

3- سردرد های ثانویه

سردرد ثانویه یکی از انواع سردرد است که به علت مشکل اساسی ساختاری یا عفونی در سر و گردن پدید می آید. این گروه شامل دسته بسیار گسترده ای از علت ها است که درد و ناراحتی آن از یک درد دندانی ناشی از دندان های پوسیده یا سینوس آلوده، تا شرایط خاصی مانند خونریزی در مغز یا عفونت هایی مانند انسفالیت یا مننژیت را شامل میشود.

همانگونه که اشاره شد، سردرد ثانویه معمولا در اثر آسیب یا بیماری خاص ایجاد میشود. به عنوان مثال، سردرد سینوسی به علت افزایش فشار و یا عفونت در سینوس ها، می باشد. سردردهای ناشی از تروما یکی دیگر از انواع سردرد ثانویه هستند که بدنبال ضربه مغزی ایجاد می شوند.

این گروه از سردردها شامل سردردهای مرتبط با سوء مصرف مواد یا حتی مصرف بی رویه انواع مسکنها نیز می شود (سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو یا Medication overuse headache ). سردردهای “هیجانی” نیز در این دسته قرار میگیرند. افرادی که بیش از حد الکل مصرف می کنند به علت اثرات الکل و کم آبی بدن، دچار سردرد می شوند.

سردرد های ثانویه

مصرف بیش از حد دارو (مسکن ها) می تواند منجر به درد مداوم سر شود. سردرد ممکن است پس از مدتی بعد از مصرف دارو بهبود یابد و سپس به حالت عادی بازگردد (اصطلاح “سردرد برگشتی”) همچنین در صورتی که سردرد به همراه علائمی نظیر تب، سفتی عضلات گردن ، احساس ضعف، تغییر احساس در یک طرف بدن، اختلال در بینایی، استفراغ یا تغییر رفتار همراه باشد، ممکن است ناشی از عفونت های جدی باشد .

4- نورالژی ها

نورالژی به معنی درد تیر کشنده، ناگهانی، بسیار کوتاه مدت و تکرار شونده در حوزه ی یک عصب خاص است. نورالژی می تواند به علت تحریک یا التهاب یکی از اعصاب دوازده گانه در مغز که سیگنال های حسی (مانند درد) را به سر و گردن ارسال می کند، ایجاد شود.

نورالژی عصب سه قلو (عصب زوج پنجم مغزی یا تریجمینال که مسوول تامین حس صورت از پیشانی تا چانه میباشد) نوعی نورالژی می باشد که باعث درد صورت میشود. در صورت تحریک یا التهاب درد یک نیمه ی صورت میشود.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرصادق پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بادرودبه جناب دکتر،لطفاًبفرمائیدچه غذاهائی موادژلاتینی کمرراتامین میکند.متشکرم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)
   چنین چیزی وجود ندارد
 • تصویر کاربرحسن دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، حدود یک سال میشه درد شدیدی در پای راستم از قسمت پشت ران تا ساق پا و بی حسی خفیف در ساق پا دارم ام ار ای گرفتم تشخیص دادن پارگی دیسک.و فتق دیسک در مهره 4و 5 دارم . پیش چند تا دکتر رفتم، دکتر جراح عمل دیسک رو پیشنهاد دادن،دکتر کایروپراکتیک 10جلسه رفتم، نسبت به 6ماه قبل بهترم ولی هنوزم همان درد را دارم . آقای دکتر لطفا بنده
  رو راهنمایی کنید برای بهبودی بهترین گزینه چی هست؟ بنده 36سالمه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   جراحی

 • تصویر کاربرسیدحمیدموسوی سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خداقوت
  من مردی 45 ساله هستم که حدود دوماه پیش تشنج کردم و باکمر به زمین خوردم و مهره تی 12 ترک خورد و با 2 ام آرای مهرها سرجای خودشون بودن
  ولب با ام آر آی چند روز پیش مهره تی 12 بطرف پایین حرکت کرده و به سمت نخاع هم حرکت کرده و پزشکم نظر به عمل داده.آیا برای بیرون کشیدن مهره و سرحای خود قرلر دادنش بجز عمل راه دیگری وجود داره؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)
   بله ممکن است راههای دیگر وجود داشته باشد
 • تصویر کاربرm پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  جناب دکتر عزیز مادر بنده حدود دو سال است سردرد ضربان دار و مداوم همراه با صدا در سر دارند
  متاسفانه داروهای تجویزی پزشکان نه تنها باعث بهبود نشد بلکه هیچکدام به تشخیص دقیقد نمیرسند و به سردرد عروقی اشاره میکنند
  لطفا در صورت امکان بنده را راهنمایی کنید تا اقدامات لازم را انجام دهم
  بی نهایت از بزرگواری جنابعالی سپاسگذارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام
   در صورت نرمال بودن ام ار ای و معاینه
   سردرد تنشن و عروقی مطرح است
   لذا توصیه به ویزیت متخصص داخلی مغز و اعصاب میشود
   در صورت غیر نرمال بودن تصویرها به مطب مراجعه کنید
   موفق باشید
 • تصویر کاربرsaeid چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام یکی از دیسمهای کمر در اثر سرما و جهش ناگهانی پاره و دوتا دیگه بیرون زده،فیزیوتراپ گفته به کانال نخاعی فشار وارد و وقتی میشیم اذیت می شم ، نظر شما چیه باید عمل کنم یا نه. اگر لازمه کدام بیمارستان ناجا با روش لیزر(میکروسکپی)جراحی می کنه ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)
   عکسهاتون کامل نیست
   احتمالا میکروسرجری لازمه
 • تصویر کاربرامید چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر
  من امید 38 ساله که الان چند دروز درد در پشت گردنم و پیشانی و فرق سرم و هچنین گوشهایم گرفته و الان یک روزه که تاری دید پیدا کردم هر دو دست و پاهایم گزگز می کند?
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)

   حتما مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر