انواع سردرد + علائم و نشانه های سر درد

امروزه انواع سردرد یکی از معضلات بیماران شده و اغلب آنها فکر می کنند که همه ی سردرد ها به یک شکل هستند در این مقاله به این موضوع پرداخته میشود.

سردرد یکی از رایج ترین ناراحتی ها در بدن است. انواع سردرد معمولا بر اثر آسیب یا تحریک یا فشار و کشش روی بافت های دارای حس درد از جمله پرده ی مننژ که مغز و نخاع را احاطه کرده است، پدید می آید. زیرا مغز خود هیچ عصبی ندارد که موجب احساس درد (الیاف درد) شود.

بافتهای دارای گیرنده ی درد

لایه نازک بافتی (پری اوستیوم) که استخوانها را احاطه کرده، عضلات جمجمه، سینوس ها، چشم ها و گوشها و پرده های نازکی که سطح مغز و نخاع را احاطه کرده (مننژ) در اثر التهاب یا تحریک سردرد ایجاد می کند. درد ممکن است خفیف، تیز، خسته کننده، ثابت، متناوب یا شدید باشد.

علائم سردرد

خستگی، احساس فشردگی سر، دردی که به صورت بی وقفه یا متناوب وجود دارد. محل درد ممکن است در یک قسمت چهره یا جمجمه باشد، یا ممکن است در تمام سر باشد.

بروز سردرد ممکن است به خودی خود یا با انجام فعالیتی مرتبط باشد. ممکن است شروع سردرد، حاد بوده یا به تدریج افزایش یابد . سردرد گاهی ممکن است با حالت تهوع و استفراغ همراه باشد.

طبقه بندی انواع سردرد

انواع سر درد

انواع سردرد را میتوان 4 بخش تقسیم کرد که عبارتند از:

1- سردردهای اولیه

سردرد تنشی، یکی از انواع سردرد اولیه میباشد که معمولا در میان زنان بیش از مردان رخ می دهد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، از هر 20 نفر در کشورهای توسعه یافته یک نفر از سردرد تنشی روزانه رنج می برد.

روش های درمانی شامل استراحت و روشهای تسکینی نظیر طب سوزنی و ماساژ، انجام یوگا و ریلکسیشن و نهایتا مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک (OTC) و همچنین داروهایی است که توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب تجویز میشود.

تفاوت سردرد خوشه ای و میگرن

سایر سردردهای اولیه عبارتند از میگرن و سردرد خوشه ای.

سردرد میگرنی

سردرد میگرنی دومین نوع از سردردهای اولیه است. این سردرد، بیشتر کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. قبل از بلوغ، پسران و دختران به طور مساوی دچارسردرد میگرنی می شوند، اما بعد از بلوغ، زنان بیشتر از مردان آسیب می بینند.

سردرد خوشه ای یا کلاستر

یک نوع نادر از انواع سردرد، سردرد اولیه است که بیشتر درسنین 20 سالگی آغاز می شود و در مردان شایع تر می باشد هرچند زنان و کودکان نیز ممکن است از این نوع سردرد رنج ببرند.

طول زمان هر سردرد کوتاهتر از میگرن بوده بصورت دوره ای آغاز و ممکن است حدود یک تا سه ماه روزانه چند نوبت فرد به آن دچار شود. معمولا همراه با احساس پری و سنگینی یکطرفه مخاط چشم و پلک و بینی و همراه با اشک ریزش از یک چشم و آبریزش همان طرف بینی است.

سردرد های ثانویه

سردرد ثانویه یکی از انواع سردرد است که به علت مشکل اساسی ساختاری یا عفونی در سر و گردن پدید می آید.

این گروه شامل دسته بسیار گسترده ای از علت ها است که درد و ناراحتی آن از یک درد دندانی ناشی از دندان های پوسیده یا سینوس آلوده، تا شرایط خاصی مانند خونریزی در مغز یا عفونت هایی مانند انسفالیت یا مننژیت را شامل میشود.

همانگونه که اشاره شد، سردرد ثانویه معمولا در اثر آسیب یا بیماری خاص ایجاد میشود. به عنوان مثال، سردرد سینوسی به علت افزایش فشار و یا عفونت در سینوس ها، می باشد.

سردردهای ناشی از تروما یکی دیگر از انواع سردرد ثانویه هستند که بدنبال ضربه مغزی ایجاد می شوند.

این گروه از سردردها شامل سر درد های مرتبط با سوء مصرف مواد یا حتی مصرف بی رویه انواع مسکنها نیز می شود (سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو یا Medication overuse headache ).

سردرد بعد از مشروب

سردردهای هیجانی نیز در این دسته قرار میگیرند. افرادی که بیش از حد الکل مصرف می کنند به علت اثرات الکل و کم آبی بدن، دچار سردرد می شوند.

درمان سر درد بعد از مشروب با خوردن آب کافی یا در بعضی موارد حاد، دارو مسکن رفع می شود.

سردرد های ثانویه

مصرف بیش از حد دارو (مسکن ها) می تواند منجر به درد مداوم سر شود. سردرد ممکن است پس از مدتی بعد از مصرف دارو بهبود یابد و سپس به حالت عادی بازگردد (اصطلاح “سردرد برگشتی”) همچنین در صورتی که سردرد به همراه علائمی نظیر تب، سفتی عضلات گردن ، احساس ضعف، تغییر احساس در یک طرف بدن، اختلال در بینایی، استفراغ یا تغییر رفتار همراه باشد، ممکن است ناشی از عفونت های جدی باشد .

نورالژی ها و علت تیر کشیدن لحظه ای سر

نورالژی به معنی درد تیر کشنده، ناگهانی، بسیار کوتاه مدت و تکرار شونده در حوزه ی یک عصب خاص است. نورالژی می تواند به علت تحریک یا التهاب یکی از اعصاب دوازده گانه در مغز که سیگنال های حسی (مانند درد) را به سر و گردن ارسال می کند، ایجاد شود.

نورالژی عصب سه قلو (عصب زوج پنجم مغزی یا تریجمینال که مسئول تامین حس صورت از پیشانی تا چانه میباشد) نوعی نورالژی می باشد که باعث درد صورت میشود. در صورت تحریک یا التهاب درد یک نیمه ی صورت میشود.

علت سردرد میگرنی چیست؟

این سردرد یکطرفه یا دوطرفه، معمولا ضربان دار و ممکن است همراه با حالت تهوع و استفراغ بوده با برخی بوهای خاص مثل بوی دود یا عطرهای تند یا سر و صدا و یا نور زیاد تشدید شود و با استراحت در محیط تاریک و ساکت و گاهی کمپرس سرد یا گرم تخفیف یابد.

تصویر انواع سر درد

هر ناحیه از سر که دچار درد می شود علایم خاص خودش را دارد.در عکس زیر انواع سر درد را مشاهده میکنید.

تصویر انواع سر درد

سردرد شدید نشانه چیست؟

میگرن می تواند باعث سردرد شدید در یک طرف سر شود و اغلب با حالت تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا همراه است. حملات میگرن می تواند ساعتها تا روزها طول بکشد و درد می تواند آنقدر شدید باشد که در فعالیت های روزمره شما تداخل ایجاد کند.

داروها می توانند به جلوگیری از برخی میگرن ها کمک کرده و درد آنها را کاهش دهند. داروهای مناسب و تغییر در سبک زندگی ممکن است به درمان میگرن کمک کنند.

سردردی ناگهانی و شدید همراه با علائم زیر نشانه این است که باید فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • ضعف، سرگیجه، از دست دادن تعادل ناگهانی یا افتادن، بی حسی یا گزگز
 • مشکل در گفتار، گیجی، تشنج، تغییر شخصیت یا رفتار نامناسب
 • تاری دید، دو بینی
 • تب، تنگی نفس، سفتی گردن یا بثورات پوستی
 • درد شدید سردرد که شب شما را بیدار می کند
 • حالت تهوع و استفراغ شدید
 • سردردهایی که پس از آسیب دیدگی سر یا تصادف اتفاق می افتد
 • نوع جدیدی از سردرد که برای اولین بار پس از 50 سالگی شروع می شود
 • سردردهایی داشته باشید که در اثر سرفه، خم شدن، فعالیت جنسی یا سایر فعالیتهای بدنی شدید ایجاد شوند
 • سابقه سردرد داشته باشید اما اخیراً متوجه تغییر علائم شده اید

 

میگرن چیست و راه های درمان آن کدام است؟
گاهی اوقات افراد به انواع سردرد های مزمن دچار می شوند که یک عامل آن بیماری میگرن است. میگرن عبارت است از اختلال یا سردردی که معمولا” تکرار می شود و با تغییرات موقتی قطر رگهای خونی در سر، صورت می گیرد. میگرن ها بیشتر از یک الگوی خاص تبعیت می کنند و تستهای متعددی برای این تشخیص وجود دارد. شرایط مشابه آن مثل درد صورت و سردرد های خوشه ای است.

آیا استرس می تواند باعث سردرد شدید شود؟

سردردهای اضطرابی یکی دیگر از علائم جسمی رایج است. اگر استرس دارید یا از چیزی نگران هستید، ممکن است سردردهای تنشی داشته باشید. تجربه سردردهای شدید یا مکرر نیز می تواند علائم اضطراب را بدتر کند.

آیا دردهای تصادفی در سر طبیعی است؟

سردردهای طبیعی معمولاً به دلیل کم آبی، تنش عضلانی، درد عصبی، تب، ترک کافئین، نوشیدن الکل یا خوردن برخی غذاها ایجاد می شوند. همچنین ممکن است در اثر دندان درد، تغییرات هورمونی یا بارداری یا به عنوان عارضه جانبی دارو اتفاق بیفتد.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کیانا جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام
  من دو سه روزه که ناحیه ی هر دو شقیقه هام درد میکنه و وقتی سرم رو تکون میدم و می ایستم دردش شروع میشه و وقتی ثابتم دردش کمتر و یا کلا رفع میشه و اینکه من چند روزه که سرماخورده گیم بهتر شده و این سرماخورده گیم گلوم چرک کرده بود ، از دیشب هر هشت ساعت آنتی بیوتیک میخورم و البته این درد از قبلش شروع شده بود و مسکن هم استامینوفن میخورم و برای مدتی کوتاهی آرومم میکنه و اینکه میتونه به سرماخورده گیم ربط داشته باشه و یا بنظرتونباید چه کار کنم ، و اگر بخوام به دکتر مراجعه کنم ، به چه دکتری مراجعه کنم و من باید در کل چه کار کنم و اینکه ۱۲ سالم هستش
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  مرد ۴۵ ساله دو یا سه بار در هفته سر درد شدید میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر R.m جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  با سلام . من دو روز هست سمت چپ سرم(مغزم) هر چند دقیقه تیر میکشه و خیلی دردناکه مثل رعد و برقه. علتش چی میتونه باشه؟ ممنون از پاسخدهی تون
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مراد جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام چند وقتی هست سردرد دارم اکثر وقتها یکطرف سرم درد دارد دردش شدید نیست ملایم است درد از طرف پیشانی به بالا هست حتی چشمم هم درد میگرد دکتر جان چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۸ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ارغوان جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  چرا سردرد میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امیدیان جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام
  فکر می کنم سردردم تنشی باشد چون در ناحیه پیشانی وبیشتر گیجگاه. البته با سرما تشدید اما در سیتی اسکن علایم سینوزیت دیده نشد.
  فکر می کنم با ناراحتی های عصبی وتنشها و رنج و غم ارتباط داشته باشد .می خواستم راه درمانش را بدانم .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سمیه جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام چند وقت هست که یکدفعه صورتم قرمز میشه ویکدفعه سردرد شدید پشت سرم وضربان قلبم بالا میره میتونه دلیلش چی باشد
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر امیرمهدی جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام من سر درد شدیدی رو بضی وقتا حس میکنم در پس سرم. بیشتر مواقعی میشه که فشارم رفته بالا یا زیاد از کامپیوتر استفاده کردم به علت رشتم باید زیاد از کامپیوتر استفاده کنم ۱۵ سالم هست بعد چند ساعت خودش آن ز بین می‌ره و خیلی درد داره
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۹ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. چند وقته همش سردرد وبی حالی و سرگیجه دارم گاها پشت سرم درد میکنه و ازدرد تمامیه بدنم خیس عرق میشه و خیلی هم تمایل ب خوردن یک چیز شیرین یا گاهی شور پیدا میکنم میشه علت رو برام بگید؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور چهارشنبه ۹ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ندا چهارشنبه ۹ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من سرم ضربه خورد الان خیلی سر درد شدید دارم دارم میمیرم ۱۵ سالمه با یه چیز سخت ضربه خورد
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور چهارشنبه ۹ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات