انواع شکستگی مهره های ستون فقرات

علائم شكستگی مهره و ستون فقرات بسیار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممكن است هیچ دردی و یا درد خیلی كمی در هنگام شكستگی وجود نداشته باشد، در حالیكه در سایر موارد درد بسیار شدیدی ایجاد می شود. درمان برای گونه های متفاوت شکستگی ها ممکن است متفاوت باشد. کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی از روش های درمانی می باشد. در این مقاله همچنین در رابطه خطر قوز کمر و دلایل دیگر نیز صحبت شده است.


به طور کلی شکستگیها به دو نوع پاتولوژیک و غیر پاتولوژیک تقسیم می شوند.

شکستگی مهره پاتولوژیک

شکستگی پاتولوژیک شکستگی است که دراستخوانی به وجود می آید که به علل مختلف ضعیف شده باشد.تومورها کیست های استخوانی استئومیلیت استئوژنز امپرفکتا میلوم متعدد از عواملی هستند که باعث ضعف استخوان می شوند.آین نوع شکستگی در اثر ضربه جزئی به وجود می آید.

شکستگی غیر پاتولوژیک (تروماتیک)

این نوع شکستگی در استخوان سالم که پاتولوژیک نمی باشد رخ می دهد.این نوع شکستگی مهره که بدنبال تروما ایجاد می شوند.عبارتند از:

1- Compression Fracture

دراین نوع شکستگی مهره قسمت قدامی دچار شکستگی شده وممکن است خرد شده و ارتفاع آن کم شود ولی قسمت خلف مهره سالم است. این شکستگی پایدار بوده و بدون Neurologic Deficit می باشد.

2- Burst Fracture 

در این شکستگی هم در قدام وهم در خلف مهره می باشد و به علت سقوط از ارتفاع وبرخورد به زمین با پاشنه پا می باشد.

شکستگی ستون فقرات

3- Flexion-distraction 

به این نوع شکستگی Seat belt Fracture نیز می گویند به علت اینکه این شکستگی اغلب در تصادف هایی که سرنشین اتوموبیل کمربند ایمنی بسته ایجاد می شود.در این نوع شکستگی مهرهها ازهم جدا میشوند بطوریکه قسمت فوقانی ستون مهره به جلو حرکت کرده ولی قسمت تحتانی آن به علت بسته بودن کمربند ایمنی در جایش ثابت مانده است.

4- Fracture-Dislocation

این نوع شکستگی مهره همراه با دررفتگی و جابجایی مهره ها می باشد.این شکستگی ناپایدار بوده و معمولا با آسیب نخاعی همراه بوده است.

اندیکاسیون های جراحی باز برای شکستگی های تروماتیک ستون فقرات :

الف) شکستگی مهره های سینه ای 

1) از بین رفتن 40 درصد از ارتفاع تنه مهره

2) کاهش قطر کانال ستون فقرات تا 50 درصد بدون ابتلا به نقص عصبی

3) دفورمیتی کیفوتیک بیشتر از 30 درجه

4) وجود نقص عصبی

ب) شکستگی مهره های کمری

1) از بین رفتن 40 درصد از ارتفاع تنه مهره

2) کاهش قطر کانال ستون فقرات از 50درصد به بالا

3) درگیری ایزوله ستون قدامی نخاع که منجر به کیفوز پیشرونده گردد.

4) نقص عصبی نسبی حاد در نتیجه یک کمپرشن نورولوژیک

5) نقص عصبی پیشرونده

و بطور کلی: ابتلا به Dislocation-Fracture ویا (Distraction- Flexion درصورت وجود آسیب نورولوژیک ویا آسیب شکمی ویا موقعی که آسیب لیگامانی در درجه اول اهمیت آسیب نخاعی باشد.)وهمچنین ابتلا به Unstable Burst Fracture با یا بدون نقص عصبی.

علائم و نشانه های شكستگی مهره

علایم شكستگی مهره و ستون فقرات بسیار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممكن است هیچ دردی و یا درد خیلی كمی در هنگام شكستگی وجود داشته باشد، در حالیكه در سایر موارد درد بسیار شدیدی ایجاد می شود. درد معمولاً در قسمت پشت و در محدوده مهره مبتلا می باشد و اغلب به سمت جلوی بدن كشیده می شود.

این درد اغلب شدید بوده و ممكن است برای چند روز یا چند هفته باقی بماند. در اكثر موارد، بهبودی تدریجی در عرض چندماه یا حتی چند سال رخ می دهد. گرچه بعضی از افراد ممكن است بعد از چندماه هیچ دردی نداشته باشند، در عده ای ممكن است این درد برای مدتهای طولانی باقی بماند. از آنجائیكه درد كمر و پشت یك شكایت شایع در بین مردم می باشد و شكستگی های ستون فقرات نیز همیشه همراه با درد نیستند، درد در كسی كه كه دچار شكستگی ستون فقرات است ممكن است به علل شایع دیگری مثل آرتریت یا مشكلات دیسك باشد.

در بعضی بیماران، پیدا كردن علت واقعی درد مشكل میباشد اما یك نكته و قاعده مفید در این موارد وجود دارد كه شكستگی های ستون فقرات كه به علت پوكی استخوان ایجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پایین پاها نمی شوند (درد سیاتیک).

برای تشخیص این نوع بیماری های باید به جراح ستون فقرات مراجعه کرد.

کمردرد

شکستگی مهره T12

شکستگیهای ستون فقرات در زمینه پوکی استخوان و یا متاستازهای سرطانی بسیار شایع است چراکه با نیروی کمتری مهره ها دچار شکستگی می شوند. داشتن بیماریهای دیگر مثل قوز و یا کجی ستون فقرات مصرف سیگار و الکل و یا سرطانهای دیگر شانس شکستگی را بیشتر می کند. بسیاری مواقع این بیماران با درد شدید به دنبال حرکت ناگهانی، ضربه خفیف و خم و راست شدن ناگهانی ایجاد می گردد و بیمار از ایجاد شکستگی کمری یا پشتی خود بی اطلاع است.

به همین دلیل است که بیماران دیرتر به پزشک مراجعه می کنند و بسیاری از پزشکان با این نوع شکستگی ها و درمان آن اشنا نیستند. اکثر شکستگی ها در محدوده T12 و اطراف ان ایجاد میگردد. این مشکل گاها باعث قوز و یا کجی ستون فقرات می شوند و یا به علت بی توجهی شکستگی ها وارد کانال نخاعی شده و عوارض را افزایش میدهد.

مطلب مرتبط: شکستگی مهره t12

 

تشخیص شکستگی ستون مهره

تشخیص این نوع شکستگیها با عکس ساده ممکن است میسر نباشد؛ لذا از ام ار ای استفاده بسیار می توان کرد. اکثر بیماران با بریس یا روشهای ورتبروپلاستی ، کیفوپلاستی ،و یا جراحی باز psf درمان میشوند.

شکستگی مهره ی کمر بر اثر ضربه

شکستگی های ستون فقرات به علت ضربه های ناشی از تصادف و یا نزاع و گاها سقوط شایع است و در صورت شکستگی به میزان بالای ۵۰ درصد نیاز به جراحی دارد.

سایر اثرات شكستگی مهره

شكستگی های ستون فقرات همچنین ممكن است باعث ایجاد تعدادی از علایم ناراحت كننده شوند. وقتی چند مهره دچار این وضعیت میشود، ممكن است قد فرد از یكی دو سانتیمتر تا حدود 15 سانتیمتر یا بیشتر كوتاه شود. این كوتاه شدن قد معمولاً در عرض چندین سال اتفاق می افتد.

این وضعیت ممكن است توسط خود فرد تشخیص داده شود زیرا مثلاً قبلاً می توانسته از قفسه های بالای آشپزخانه چیزی را بردارد اما اكنون نمی تواند این كار را بكند. كوتاه شدن قد اغلب همراه با خمیدگی ستون فقرات و ایجاد قوز می باشد. این تغییر در شكل ستون فقرات باعث می شود كه سینه و شكم به سمت داخل كشیده شوند، شكم برآمده شود و خط كمری از بین برود.

این تغییرات باعث مشكلات بدنی و روانی زیادی برای شخص می گردند. تركیب درد و تغییر شكل ستون فقرات اغلب ایجاد محدودیتهایی در فعالیتهای روزانه مثل خرید كردن، خانه داری، باغبانی و ایستادن یا نشستن، به مدت طولانی می كند. در موارد خیلی شدید، سینه به قدری به سمت پایین كشیده می شود كه دنده های تحتانی در تماس با استخوان لگن قرار می گیرند و تغییر شكل شدیدی ایجاد می كنند.

بعلاوه قفسه سینه كوچكتر شده و برای اتساع ریه ها فضای كافی وجود ندارد و در نتیجه تنگی نفس به خصوص در هنگام فعالیت ایجاد میشود. وقتی خمیدگی ستون فقرات خیلی زیاد شود، بیمار به سختی می تواند سرش را بلند كند و این كار باعث گردن درد و سردرد می شود. تغییر در شكل بدن و پیامدهای آن باعث می گردد كه اعتماد به نفس فرد كاهش یافته و اغلب در فعالیتهای اجتماعی او تاثیر می گذارد.

به علت از بین رفتن خط كمری و برآمدگی شكم، بسیاری از افراد در پیدا كردن لباس مناسب و اندازه برای خودشان دچار مشكل می گردند.بسیاری از بیماران از زمین خوردن وسقوط می ترسند كه این امر باعث محدودیت در فعالیتهای فیزیكی و اجتماعی آنها می شود و عجیب نیست كه افسردگی در این بیماران شایع است.

آیا قوز کمر باعث شکستگی می شود؟

افزایش قوز کمری و یا هرگونه اختلالات آناتومیک غیرطبیعی شانس شکستگیهای ستون فقرات را افزایش می دهد.

روش های درمانی شکستگی های پاتولوژیک

شکستگی مهره را باید بدون توجه به علت آن درمان نمود.گاه لازم است علاوه بر وسایل لازم واز جمله ثابت کردن شکستگی با اسکرو و انجام فیوژن از سیمان استخوانی نیز برای ثابت کردن شکستگی استفاده نمود. به طوری که در سالهای اخیر استفاده از پرکوتانئوس ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی در درمان شکستگیهای پاتولوژیک و دردهای ستون فقرات ناشی از میلوم متعدد با موفقیت وافر همراه بوده است.چ

 

 

روش های درمانی شکستگی های غیر پاتولوژیک

1- رویکرد درمانی در Compression Fracture

تحت نظر و پیگیری قرار دادن دادن بیمار یا بی حرکت ساختن عضو مبتلا به مدت 12 هفته به وسیله Brace.درموارد درد مزمن ناشی از شکستگی compression ومقاوم به درمانهای محافظه کارانه ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی اندیکاسیون اصلی می باشند.

کیفوپلاستی

2- رویکرد درمانی در Burst Fracture

الف) Stable 

1-بی حرکت کردن عضو مبتلا با گچ یا اورتزهای سفارشی (Custom-fitted orthosis) به مدت 12 هفته و در صورت کیفوز بیشتر از 15 درجه استفاده از Hyperextension cast توصیه می گردد.

ب) Unstable

2- رویکرد جراحی جهت Decompression و ثابت کردن عضو مبتلا مورد بحث است. Posterior Short- Segment Decompression اورژانس وفیوژن به کمک اورتوز توراکولومبوساکرال بمدت 12 هفته یکی ازرویکردهای درمانی است.

در صورتبکه بیما ردچار Residual Cord Compression درزمینه یک Neurological Deficit شده باشد Delayed Anterior Decompressionوفیوژن رویکرد درمانی خواهد بود.

3-رویکرد درمانی در Flexion-distraction 

درصورت نبود Neurologic Deficitیا عدم آسیب شکمی ((Chance Injury استفاده از Hyperextention Cast روبکرد درمانی می باشد.

درصورت وجود آسیب نورولوژیک ویا آسیب شکمی ویا موقعی که آسیب لیگامانی در درجه اول اهمیت آسیب نخاعی می باشد Posterior short-segment stabilization وفیوژن رویکرد درمانی میباشد.

4-رویکرد درمانی در Fracture-Dislocation

دراین نوع شکستگی مهره تثبیت  به روش Posterior Long Segment وثابت نگهداشتن پدیکل به کمک پیچ وپلاک در 2 تا 3 مهره بالا و پایین مهره اسیب دیده وفیوژن به روشLocal Bone Graft رویکرد درمانی می باشد.

 

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرنجمه دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  پسر ۵ ساله ام چند روز پیش الاکلنگ بازی کرد و محکم الاکلنگش زمین نشست همون موقل گفت کمرم درد گرفت و بعد بازیشو ادامه داد بعد از چند روز میگه وقت پریدن کمرم درد میکنه
  ممکنه ستون فقراتش اسیب دیده باشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرحیدری سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادرم پوکی استخوان دارد و چهار روز پیش بخاطر پریدن آب به داخل گلویشان دچار سرفه های شدید شدن و بعد از آن دچار درد های شدید در پهلوها و زیر سینه می شوند واین درد گاهی به کمر هم انتشار پیدا میکند بخصوص موقع دراز کشیدن احساس درد شدید درزیر بغل دارند طوری که امان ایشان را بریده از شما راهنمایی می خواهم .در ضمن ایشان بیمار خودتان هستند و دو بار عمل ورتبرو پلاستی برایشان انجام داده اید .باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   بهتر است مادر بررسی شوند شاید ام ار ای جدید
 • تصویر کاربرم.آ جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.من ۳۷ سالمه و ۱۰ روزه عمل دیسککتومی انجام دادم.میخاستم بدونم ازکی میتونم نزدیکی داشته باشم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   هم اکنون
 • تصویر کاربرم.م جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر مهره ۵ کمرم دچار شکستگی
  Compression Fractur بر اثر بلند کردن جسم سنگین بوده. دکتری که رفتم گفتن با بستن کمر بند به مدت ۳ ماه خوب میشه. الان با گذشت تقریبا ۲ ماه خیلی بهتر شدم. ولی بعضی وقتا از زانو به پایین احساس درد میکنم. آیا نیازی به جراحی دارم. ممنون اگه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرسامی چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدرم ۷۱ ساله ۲سال قبل با تشخیص آدنوکارسینوم رقیه جراحی و بعد شیمی درمانی شد از دو هفته قبل دچار احساس سنگینی و تاب خوردن پای راست شده ام ار ای سینه ای دکتر گفته چندماهه زیر کتف در گذشته شکسته و کانال نخاع هم تنگه و ....گفته بهتر نمیشه . سوالم اینه که آیا احتمالش هست بدتر بشه. منتظرتون چیه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   بله زودتر مراجعه کمید
 • تصویر کاربرشهرام پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در صورت شکستگی یکی از پیچ مهره هایی که در ستون فقرات به کار گذاشته شده چه باید کرد و در ضمن نیاز دوباره به عمل جراحی دارد یا خیر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   ممکنه
 • تصویر کاربرمجید پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ممنون بابت اینکه به سوالات پاسخ میدید.
  بخصوص توی این شرایط که مطب ها تعطیل هست.
  من حدود ۵ ماه پیش عمل دیسک t11 و t12 انجام دادم و پروتز گذاشته شد.
  الان حدود دو هفته هست که پایین ترین قسمت کمرم و درست بالای باسن درد میکنه و تیر میکشه و این درد هنگام خوابیدن به پشت زیاد میشه یا موقع نشستن هم کمی درد وجود داره ولی در مواقع راه رفتن کلا برطرف میشه و انگاری دردی نیست.
  یک نکته دیگه هم اینکه وقتی استخوان بالای باسن رو با انگشت کمی فشار میدم این تیر کشیدن تشدید میشه( چون قبلا درد پارگی دیسک کمر رو تجربه کردم بنظرم این درد با اون درد قبلی متفاوت هس)
  نکته دیگه هم اینکه درد به ران نفوذ میکنه و زیر شکم هم یک حس متفاوتی رو تجربه میکنم.
  ناگفته نمونه حدود سه ماه پیش با باسن بصورت نشسته زمین خوردم که همون موقع بعد از چند روز درد کمرم کلا قطع شد و هیچ اقدام تشخیصی انجام ندادم.
  با توجه به این اوصاف این درد میتونه مربوط به دنبالچه باشه یا اسیب به مهره های کمری هست؟؟
  تا برگشتن شرایط به حالت عادی و امکان مراجعه حضوری چ اقدامی میتونم انجام بدم و برای تسکین درد چه قرصی مصرف کنم ؟؟

  ببخشید طولانی شد ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   ممکنه ارتباطی نداشته باشه
   مشکل کوکسیکس پیدا کرده باشین
   پس از رفع کرونا به پرسکتون مراجعه کنید
 • تصویر کاربرF.m چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.پدرم 52سالشه یک ماه و نیم پیش در اثرتصادف دچار شکستگی مهره 4 گردن شدن که جراحی شدند.قبل از جراحی درقسمت پایین تنه هیچ حسی نداشتند.بعد از جراحی حسشون برگشته البته نه بطور کامل یعنی درد رو بطور کامل درک نمیکنند یا گرما رو بطور کامل درک نمیکنند.فقط تاحدود کمی می توانند دستاشون و حرکت بدهند.فیزیوتراپی در حال انجام.میخواستم بدونم واقعا دوباره میتوند راه بره و بشین؟؟اگر شدنیه چقدر زمان میبره؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)
   احتمالا خیر
 • تصویر کاربرالهام چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من از پله ها افتادم و از پست کمرم به پله برخورد کرد ساعت اول خیلی درد داشتم و حرکت درداور بود بعد مقداری درد کمتر شد ولی گردنم رو پایین میاورم درد داره زیاد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 7 ماه پیش)
   مراجعه شود
 • تصویر کاربرفاطمه سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  آيا با توجه به اين عكس، من نياز به جراحي دارم؟ ده سال قبل هم عمل كردم و الان درد در پاي راست دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش)
   عکسها کامل نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر