انواع شکستگی مهره های ستون فقرات

علائم شكستگی مهره و ستون فقرات بسیار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممكن است هیچ دردی و یا درد خیلی كمی در هنگام شكستگی وجود نداشته باشد، در حالیكه در سایر موارد درد بسیار شدیدی ایجاد می شود. درمان برای گونه های متفاوت شکستگی ها ممکن است متفاوت باشد. کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی از روش های درمانی می باشد. در این مقاله همچنین در رابطه خطر قوز کمر و دلایل دیگر نیز صحبت شده است.


به طور کلی شکستگیها به دو نوع پاتولوژیک و غیر پاتولوژیک تقسیم می شوند.

شکستگی مهره پاتولوژیک

شکستگی پاتولوژیک شکستگی است که دراستخوانی به وجود می آید که به علل مختلف ضعیف شده باشد.تومورها کیست های استخوانی استئومیلیت استئوژنز امپرفکتا میلوم متعدد از عواملی هستند که باعث ضعف استخوان می شوند.آین نوع شکستگی در اثر ضربه جزئی به وجود می آید.

شکستگی غیر پاتولوژیک (تروماتیک)

این نوع شکستگی در استخوان سالم که پاتولوژیک نمی باشد رخ می دهد.این نوع شکستگی مهره که بدنبال تروما ایجاد می شوند.عبارتند از:

1- Compression Fracture

دراین نوع شکستگی مهره قسمت قدامی دچار شکستگی شده وممکن است خرد شده و ارتفاع آن کم شود ولی قسمت خلف مهره سالم است. این شکستگی پایدار بوده و بدون Neurologic Deficit می باشد.

2- Burst Fracture 

در این شکستگی هم در قدام وهم در خلف مهره می باشد و به علت سقوط از ارتفاع وبرخورد به زمین با پاشنه پا می باشد.

شکستگی ستون فقرات

3- Flexion-distraction 

به این نوع شکستگی Seat belt Fracture نیز می گویند به علت اینکه این شکستگی اغلب در تصادف هایی که سرنشین اتوموبیل کمربند ایمنی بسته ایجاد می شود.در این نوع شکستگی مهرهها ازهم جدا میشوند بطوریکه قسمت فوقانی ستون مهره به جلو حرکت کرده ولی قسمت تحتانی آن به علت بسته بودن کمربند ایمنی در جایش ثابت مانده است.

4- Fracture-Dislocation

این نوع شکستگی مهره همراه با دررفتگی و جابجایی مهره ها می باشد.این شکستگی ناپایدار بوده و معمولا با آسیب نخاعی همراه بوده است.

اندیکاسیون های جراحی باز برای شکستگی های تروماتیک ستون فقرات :

الف) شکستگی مهره های سینه ای 

1) از بین رفتن 40 درصد از ارتفاع تنه مهره

2) کاهش قطر کانال ستون فقرات تا 50 درصد بدون ابتلا به نقص عصبی

3) دفورمیتی کیفوتیک بیشتر از 30 درجه

4) وجود نقص عصبی

ب) شکستگی مهره های کمری

1) از بین رفتن 40 درصد از ارتفاع تنه مهره

2) کاهش قطر کانال ستون فقرات از 50درصد به بالا

3) درگیری ایزوله ستون قدامی نخاع که منجر به کیفوز پیشرونده گردد.

4) نقص عصبی نسبی حاد در نتیجه یک کمپرشن نورولوژیک

5) نقص عصبی پیشرونده

و بطور کلی: ابتلا به Dislocation-Fracture ویا (Distraction- Flexion درصورت وجود آسیب نورولوژیک ویا آسیب شکمی ویا موقعی که آسیب لیگامانی در درجه اول اهمیت آسیب نخاعی باشد.)وهمچنین ابتلا به Unstable Burst Fracture با یا بدون نقص عصبی.

علائم و نشانه های شكستگی مهره

علایم شكستگی مهره و ستون فقرات بسیار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممكن است هیچ دردی و یا درد خیلی كمی در هنگام شكستگی وجود داشته باشد، در حالیكه در سایر موارد درد بسیار شدیدی ایجاد می شود. درد معمولاً در قسمت پشت و در محدوده مهره مبتلا می باشد و اغلب به سمت جلوی بدن كشیده می شود.

این درد اغلب شدید بوده و ممكن است برای چند روز یا چند هفته باقی بماند. در اكثر موارد، بهبودی تدریجی در عرض چندماه یا حتی چند سال رخ می دهد. گرچه بعضی از افراد ممكن است بعد از چندماه هیچ دردی نداشته باشند، در عده ای ممكن است این درد برای مدتهای طولانی باقی بماند. از آنجائیكه درد كمر و پشت یك شكایت شایع در بین مردم می باشد و شكستگی های ستون فقرات نیز همیشه همراه با درد نیستند، درد در كسی كه كه دچار شكستگی ستون فقرات است ممكن است به علل شایع دیگری مثل آرتریت یا مشكلات دیسك باشد.

در بعضی بیماران، پیدا كردن علت واقعی درد مشكل میباشد اما یك نكته و قاعده مفید در این موارد وجود دارد كه شكستگی های ستون فقرات كه به علت پوكی استخوان ایجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پایین پاها نمی شوند (درد سیاتیک).

برای تشخیص این نوع بیماری های باید به جراح ستون فقرات مراجعه کرد.

کمردرد

شکستگی مهره T12

شکستگیهای ستون فقرات در زمینه پوکی استخوان و یا متاستازهای سرطانی بسیار شایع است چراکه با نیروی کمتری مهره ها دچار شکستگی می شوند. داشتن بیماریهای دیگر مثل قوز و یا کجی ستون فقرات مصرف سیگار و الکل و یا سرطانهای دیگر شانس شکستگی را بیشتر می کند. بسیاری مواقع این بیماران با درد شدید به دنبال حرکت ناگهانی، ضربه خفیف و خم و راست شدن ناگهانی ایجاد می گردد و بیمار از ایجاد شکستگی کمری یا پشتی خود بی اطلاع است.

به همین دلیل است که بیماران دیرتر به پزشک مراجعه می کنند و بسیاری از پزشکان با این نوع شکستگی ها و درمان آن اشنا نیستند. اکثر شکستگی ها در محدوده T12 و اطراف ان ایجاد میگردد. این مشکل گاها باعث قوز و یا کجی ستون فقرات می شوند و یا به علت بی توجهی شکستگی ها وارد کانال نخاعی شده و عوارض را افزایش میدهد.

مطلب مرتبط: شکستگی مهره t12

 

تشخیص شکستگی ستون مهره

تشخیص این نوع شکستگیها با عکس ساده ممکن است میسر نباشد؛ لذا از ام ار ای استفاده بسیار می توان کرد. اکثر بیماران با بریس یا روشهای ورتبروپلاستی ، کیفوپلاستی ،و یا جراحی باز psf درمان میشوند.

شکستگی مهره ی کمر بر اثر ضربه

شکستگی های ستون فقرات به علت ضربه های ناشی از تصادف و یا نزاع و گاها سقوط شایع است و در صورت شکستگی به میزان بالای ۵۰ درصد نیاز به جراحی دارد.

سایر اثرات شكستگی مهره

شكستگی های ستون فقرات همچنین ممكن است باعث ایجاد تعدادی از علایم ناراحت كننده شوند. وقتی چند مهره دچار این وضعیت میشود، ممكن است قد فرد از یكی دو سانتیمتر تا حدود 15 سانتیمتر یا بیشتر كوتاه شود. این كوتاه شدن قد معمولاً در عرض چندین سال اتفاق می افتد.

این وضعیت ممكن است توسط خود فرد تشخیص داده شود زیرا مثلاً قبلاً می توانسته از قفسه های بالای آشپزخانه چیزی را بردارد اما اكنون نمی تواند این كار را بكند. كوتاه شدن قد اغلب همراه با خمیدگی ستون فقرات و ایجاد قوز می باشد. این تغییر در شكل ستون فقرات باعث می شود كه سینه و شكم به سمت داخل كشیده شوند، شكم برآمده شود و خط كمری از بین برود.

این تغییرات باعث مشكلات بدنی و روانی زیادی برای شخص می گردند. تركیب درد و تغییر شكل ستون فقرات اغلب ایجاد محدودیتهایی در فعالیتهای روزانه مثل خرید كردن، خانه داری، باغبانی و ایستادن یا نشستن، به مدت طولانی می كند. در موارد خیلی شدید، سینه به قدری به سمت پایین كشیده می شود كه دنده های تحتانی در تماس با استخوان لگن قرار می گیرند و تغییر شكل شدیدی ایجاد می كنند.

بعلاوه قفسه سینه كوچكتر شده و برای اتساع ریه ها فضای كافی وجود ندارد و در نتیجه تنگی نفس به خصوص در هنگام فعالیت ایجاد میشود. وقتی خمیدگی ستون فقرات خیلی زیاد شود، بیمار به سختی می تواند سرش را بلند كند و این كار باعث گردن درد و سردرد می شود. تغییر در شكل بدن و پیامدهای آن باعث می گردد كه اعتماد به نفس فرد كاهش یافته و اغلب در فعالیتهای اجتماعی او تاثیر می گذارد.

به علت از بین رفتن خط كمری و برآمدگی شكم، بسیاری از افراد در پیدا كردن لباس مناسب و اندازه برای خودشان دچار مشكل می گردند.بسیاری از بیماران از زمین خوردن وسقوط می ترسند كه این امر باعث محدودیت در فعالیتهای فیزیكی و اجتماعی آنها می شود و عجیب نیست كه افسردگی در این بیماران شایع است.

آیا قوز کمر باعث شکستگی می شود؟

افزایش قوز کمری و یا هرگونه اختلالات آناتومیک غیرطبیعی شانس شکستگیهای ستون فقرات را افزایش می دهد.

روش های درمانی شکستگی های پاتولوژیک

شکستگی مهره را باید بدون توجه به علت آن درمان نمود.گاه لازم است علاوه بر وسایل لازم واز جمله ثابت کردن شکستگی با اسکرو و انجام فیوژن از سیمان استخوانی نیز برای ثابت کردن شکستگی استفاده نمود. به طوری که در سالهای اخیر استفاده از پرکوتانئوس ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی در درمان شکستگیهای پاتولوژیک و دردهای ستون فقرات ناشی از میلوم متعدد با موفقیت وافر همراه بوده است.چ

 

 

روش های درمانی شکستگی های غیر پاتولوژیک

1- رویکرد درمانی در Compression Fracture

تحت نظر و پیگیری قرار دادن دادن بیمار یا بی حرکت ساختن عضو مبتلا به مدت 12 هفته به وسیله Brace.درموارد درد مزمن ناشی از شکستگی compression ومقاوم به درمانهای محافظه کارانه ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی اندیکاسیون اصلی می باشند.

کیفوپلاستی

2- رویکرد درمانی در Burst Fracture

الف) Stable 

1-بی حرکت کردن عضو مبتلا با گچ یا اورتزهای سفارشی (Custom-fitted orthosis) به مدت 12 هفته و در صورت کیفوز بیشتر از 15 درجه استفاده از Hyperextension cast توصیه می گردد.

ب) Unstable

2- رویکرد جراحی جهت Decompression و ثابت کردن عضو مبتلا مورد بحث است. Posterior Short- Segment Decompression اورژانس وفیوژن به کمک اورتوز توراکولومبوساکرال بمدت 12 هفته یکی ازرویکردهای درمانی است.

در صورتبکه بیما ردچار Residual Cord Compression درزمینه یک Neurological Deficit شده باشد Delayed Anterior Decompressionوفیوژن رویکرد درمانی خواهد بود.

3-رویکرد درمانی در Flexion-distraction 

درصورت نبود Neurologic Deficitیا عدم آسیب شکمی ((Chance Injury استفاده از Hyperextention Cast روبکرد درمانی می باشد.

درصورت وجود آسیب نورولوژیک ویا آسیب شکمی ویا موقعی که آسیب لیگامانی در درجه اول اهمیت آسیب نخاعی می باشد Posterior short-segment stabilization وفیوژن رویکرد درمانی میباشد.

4-رویکرد درمانی در Fracture-Dislocation

دراین نوع شکستگی مهره تثبیت  به روش Posterior Long Segment وثابت نگهداشتن پدیکل به کمک پیچ وپلاک در 2 تا 3 مهره بالا و پایین مهره اسیب دیده وفیوژن به روشLocal Bone Graft رویکرد درمانی می باشد.

 

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرجواد چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام سال ۹۲ مهرهt12دچار شکستگی واسیب نخاع کردید والان دچار بی اختیاری ادرار مدفوع وبیحسی درقسمت پایینی گردیدم ایا راه درمان دارد؟کمکم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 5 روز پیش)
   به پزشکتون مراجعه کنید بررسی بشوید
 • تصویر کاربرملی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۹ سالمه طی حرکت بالانس تعادلم رو از دست دادم و با کمر به زمین خوردم روی چمن متاسفانه گرم هم نکرده بودم اما بدنم به ورزش عادت داره
  قسمت پایین کمر بالای باسن اطراف دنبالچه به اندازه کف دست ورم و کمی کبودی و حالت دون دون انگار خونمردگی هنگام نشستن و لمس محل ضربه درد دارم امروز این اتفاق افتاد، چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   پاسخ داده شد
 • تصویر کاربرملی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من طی حرکت بالانس تعادلم رو از دست دادم و با کمر به زمین خوردم
  قسمت پایین کمر بالای باسن ورم و کبودی و حالت دون دون انگار خونمردگی هنگام نشستن و لمس محل ضربه درد دارم امروز این اتفاق افتاد، چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   ام ار ای و عکس لازم است
 • تصویر کاربررضا شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت اقایه دکتر .
  همسره من 28 سال سن ایشون در یه حادثه کمرشون دچار ضربه شدن که در اغاز در شدیدی داشتند بعد از مراغبت چند روز دردشون خوب شد .اما بعد از دو سال دوباره این درد برگشته وچند روزیه که حرکت کردنشونو بسیار سخت کرده و موقع ایستادن دستشو رویه قسمتی که اسیب دیده میذارن و به طرف دیگه خم میشن تا فشار رویه سمت راست نیاد .این اسیب چی میتونه باشه و باید چیکار کرد ایا با مراغبت و استراحت خوب میشن واگه لازم به درمان باشه امکان داره از چند تومان تا چقدر هزینه لازم باشه ممنون از پاسختون .
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   نیاز به معاینه است
   ممکن است جراحی لازم نباشد
 • تصویر کاربرسونیا یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید من یه خانم ۳۹ساله هستم وبه خاطر کایفوزواسکولیوز ۲۸تاپیچ ومهره دارم الان یکساله عمل کردم امادردم هنوزباهامه وعصب هام درگیره وکوهنوردی هم میکنم سوال من اینه من کی خوب میشم کی این درداتموم میشه وآیاشمامنوویزیت میکنیدیانه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)
   از پزشک معالج سوال کنید
 • تصویر کاربربهاره پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  برادرم 25 سالشونه بعد از تصادف دچار عارضه نخاعی شدن واز ناحیه دست چ.وپای چپ دچاره فلجی ایا درمانی برای بهبودی بیشترشون هست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)
   متاسفم
   خیر
 • تصویر کاربرماریا پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  همسر بنده چند روز پیش تصادفی داشتند که رزیدنت بیمارستان گفت که زائده عرضی مهره کمرش شکسته، میخوام بدونم آیا این شکستگی خطرناک است یا خیر و راه های درمانش چیست؟!
  با سپاس از شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)
   بهتره بررسی دقیق بشوید
 • تصویر کاربربیتا پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام خدمت جناب آقای دکتر حسام عبدالحسین پور
  حدود سال ۹۴ بود که در دستانم احساس درد میکردم که شامل انگشتان و بعد مچ دستام بودند. به دکتر روماتولوژیست مراجعه کردم و دارو میدادند که کمی بهتر شد و مچ دستانم بهتر شد و درد کم شد. کمی بعد از آن و از حدود دو سال پیش چیزی که بیشتر ناراحتم میکرد و فکرم را متوجه میکرد پاهام بودند که بعضا احساس درد و‌گرفتگی رگ پشت پاهام میکردم که به دکتر روماتوروژیست هم گفتم که گفت از کمرت هست و ورزش داد. کمی بهتر شدم ولی کم کم درد بیشتر شد به دکتر اورتوپد مراجعه کردم در معاینه بالینی که دو‌جلسه مراجعه کرده بودم گفتند چیزی نشان نمیدهد و گفتند MRI بنویسم انجام دهید ولی چون من میترسیدم بدلیل تجربه ای که یک بار بخاطر کم شنوایی گوش راستم در سال ۹۳ زفته بودم نخواستم ام آر آی انجام دهم. و اخیرا قبل از عید به دکتر فیزیوتراپ و توانبخشی مراجعه کردم دارو و استراحت تجویز کردند بعد فیزیوتراپی که بعد از عید انجام دادم همینطور راه رفتن در استخر، متاسفانه دردم کمتر نشد و گفت MRI بنویسم که اینبار انجام دادم و هفته پیش نتیجه را گرفتم و به دو دکترجراح مغزو اعصاب و ستون فقرات مراجعه کردم که هر دو گفتند. باید حتما عمل شوید و آنهم عمل باز. حال میخواستم نظر شما را بدانم و تصمیم درست را بگیرم. ضمنا عکس MRI و نظر دکتر مربوطه در این مورد به پیوست تقدیم میگردد. با تشکر از زحماتی که میکشید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)
   جراحی لازمه
 • تصویر کاربرجواد پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مهر L2 کمرم شکسته البته نه جابجا شده ونه به نخاع فشار اورده واز پشت ثابت هست و شکستگی فشاری از جلو داره براثر تصادف از کمربند بریکس استفاده میکنم الان کوتاهیش به 38 درصد رسیده بعد از هفتاد روز اول 34 بوده دکتر گفته نزدیک 40 شده عمل کنی وثابت کنیم مهره را بهتر به نظر شما عمل کنم یا نه در ضمن هیچگونه دردی یا عوارضی ندارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)
   بایستی دیده شوید
   ممکنه با ورتبروپلاستی قابل حل باشه
 • تصویر کاربرمهرزاد شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر.من حدود۲ماه هست پارگی دیسک گردن بین مهر۵ و ۶ دارم و تشخیص جراح فیزیوتراپی و صبر بود .با فیزیوترامی درد دستم و درد کتفم خیلی کم شد.اما بخاطر فشاری ک فیزیوترام‌رو ستون فقراتم‌میورد ۲هفته هست ک تقریبا مهره میانه کمرم دردداره.وگاهی اطراف اون.درد رفتار مشخصی نداره.البته درد زیاد نیست.لطفا راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش)
   نیا
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش)
   نیاز به معاینه و دیدن کلیشه ها دارید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر