انواع شکستگی مهره های ستون فقرات

علائم شکستگی مهره و ستون فقرات بسیار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممكن است هیچ دردی و یا درد خیلی كمی در هنگام شكستگی وجود نداشته باشد، در حالیكه در سایر موارد درد بسیار شدیدی ایجاد می شود. درمان برای گونه های متفاوت شکستگی ها ممکن است متفاوت باشد. کیفوپلاستی و ورتبروپلاستی از روش های درمانی می باشد. در این مقاله همچنین در رابطه خطر قوز کمر و دلایل دیگر نیز صحبت شده است.


به طور کلی شکستگیها به دو نوع پاتولوژیک و غیر پاتولوژیک تقسیم می شوند.

شکستگی مهره پاتولوژیک

شکستگی پاتولوژیک شکستگی است که در استخوانی به وجود می آید که به علل مختلف ضعیف شده باشد. تومورها، کیست های استخوانی، استئومیلیت استئوژنز، امپرفکتا، میلوم متعدد، از عواملی هستند که باعث ضعف استخوان می شوند. این نوع شکستگی در اثر ضربه جزئی به وجود می آید.

شکستگی غیر پاتولوژیک (تروماتیک)

این نوع شکستگی در استخوان سالم که پاتولوژیک نمی باشد رخ می دهد. این نوع شکستگی مهره که بدنبال تروما ایجاد می شوند. عبارتند از:

1- Compression Fracture

در این نوع شکستگی مهره قسمت قدامی دچار شکستگی شده و ممکن است خرد شده و ارتفاع آن کم شود ولی قسمت خلف مهره سالم است. این شکستگی پایدار بوده و بدون Neurologic Deficit می باشد.

2- Burst Fracture ( سقوط از ارتفاع )

در این شکستگی هم در قدام و هم در خلف مهره می باشد و به علت سقوط از ارتفاع و برخورد به زمین با پاشنه پا می باشد.

شکستگی ستون فقرات

3- Flexion-distraction ( شکستگی در اثر تصادف )

به این نوع شکستگی Seat belt Fracture نیز می گویند به علت اینکه این شکستگی اغلب در تصادف هایی که سرنشین اتومبیل کمربند ایمنی بسته ایجاد می شود. در این نوع شکستگی مهره ها ازهم جدا میشوند بطوریکه قسمت فوقانی ستون مهره به جلو حرکت کرده ولی قسمت تحتانی آن به علت بسته بودن کمربند ایمنی در جایش ثابت مانده است.

4- Fracture-Dislocation

این نوع شکستگی مهره همراه با در رفتگی و جابجایی مهره ها می باشد. این شکستگی ناپایدار بوده و معمولا با آسیب نخاعی همراه بوده است.

چه زمانی جراحی باز انجام می شود؟

اندیکاسیون های جراحی باز برای شکستگی های تروماتیک ستون فقرات :

الف) شکستگی مهره های سینه ای

1) از بین رفتن 40 درصد از ارتفاع تنه مهره

2) کاهش قطر کانال ستون فقرات تا 50 درصد بدون ابتلا به نقص عصبی

3) دفورمیتی کیفوتیک بیشتر از 30 درجه

4) وجود نقص عصبی

ب) شکستگی مهره های کمری

1) از بین رفتن 40 درصد از ارتفاع تنه مهره

2) کاهش قطر کانال ستون فقرات از 50درصد به بالا

3) درگیری ایزوله ستون قدامی نخاع که منجر به کیفوز پیشرونده گردد.

4) نقص عصبی نسبی حاد در نتیجه یک کمپرشن نورولوژیک

5) نقص عصبی پیشرونده

و بطور کلی: ابتلا به Dislocation-Fracture و یا (Distraction- Flexion درصورت وجود آسیب نورولوژیک و یا آسیب شکمی و یا موقعی که آسیب لیگامانی در درجه اول اهمیت آسیب نخاعی باشد) و همچنین ابتلا به Unstable Burst Fracture همراه و یا بدون نقص عصبی.

علائم شکستگی مهره و ستون فقرات

علائم و نشانه های شكستگی مهره

بزو کلی علائم رو می توان در چند مورد زیر خلاصه کرد. علائم بالینی رایج شکستگی های ستون فقرات معمولا شامل یک یا ترکیبی از علائم زیر هستند:

 • بروز ناگهانی درد کمر
 • تشدید درد در هنگام ایستادن یا راه رفتن
 • کاهش درد در هنگام دراز کشیدن بر روی کمر
 • کاهش امکان تحرک ستون فقرات
 • کاهش قد
 • تغییر شکل و معلولیت

علایم شكستگی مهره و ستون فقرات بسیار متنوع می باشند. در دو سوم موارد ممكن است هیچ دردی و یا درد خیلی كمی در هنگام شكستگی وجود داشته باشد، در حالیكه در سایر موارد درد بسیار شدیدی ایجاد می شود. درد معمولاً در قسمت پشت و در محدوده مهره ی مبتلا می باشد و اغلب به سمت جلوی بدن كشیده می شود.

این درد اغلب شدید بوده و ممكن است برای چند روز یا چند هفته باقی بماند. در اكثر موارد، بهبودی تدریجی در عرض چند ماه یا حتی چند سال رخ می دهد. گرچه بعضی از افراد ممكن است بعد از چند ماه هیچ دردی نداشته باشند، در عده ای ممكن است این درد برای مدت های طولانی باقی بماند.

از آنجائیكه درد كمر و پشت، یك شكایت شایع در بین مردم می باشد و شكستگی های ستون فقرات نیز همیشه همراه با درد نیستند، درد در كسی كه كه دچار شكستگی ستون فقرات است ممكن است به علل شایع دیگری مثل آرتریت یا مشكلات دیسک باشد.

در بعضی بیماران، پیدا كردن علت واقعی درد مشكل میباشد اما یک نكته و قاعده مفید در این موارد وجود دارد كه شكستگی های ستون فقرات كه به علت پوكی استخوان ایجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پایین پاها نمی شوند (درد سیاتیک).

طبق یک قانون کلی، با مشاهده بروز ناگهانی درد کمر در هر بیمار بالای 50 سال باید به بروز شکستگی های فشاری در ستون فقرات مشکوک شد. بسیاری از پزشکان معتقد هستند که با مشاهده بروز ناگهانی درد کمر در زنان بالای 45 سال مخصوصا افرادی که دارای عوامل خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند، باید به بروز شکستگی های فشاری در ستون فقرات مشکوک شد.

گاهی اوقات یک شکستگی فشاری در ستون فقرات می تواند فاقد درد کمر یا علائم دیگر باشد. بنابراین، حتی در صورت عدم وجود درد کمر، افراد میانسال یا مسن (مخصوصا زنان) در صورت کاهش قد، محدود شدن توانایی چرخیدن و خم شدن و یا تغییر شکل ستون فقرات باید نگران شکستگی های فشاری احتمالی باشند.

برای تشخیص این نوع بیماری های باید به جراح ستون فقرات مراجعه کرد.

کمردرد

شکستگی مهره T12

شکستگی های ستون فقرات در زمینه پوکی استخوان و یا متاستاز های سرطانی بسیار شایع است چراکه با نیروی کمتری مهره ها دچار شکستگی می شوند. داشتن بیماریهای دیگر مثل قوز و یا کجی ستون فقرات مصرف سیگار و الکل و یا سرطانهای دیگر شانس شکستگی را بیشتر می کند.

بسیاری مواقع این بیماران با درد شدید به دنبال حرکت ناگهانی، ضربه خفیف و خم و راست شدن ناگهانی ایجاد می گردد و بیمار از ایجاد شکستگی کمری یا پشتی خود بی اطلاع است.

به همین دلیل است که بیماران دیرتر به پزشک مراجعه می کنند و بسیاری از پزشکان با این نوع شکستگی ها و درمان آن اشنا نیستند. اکثر شکستگی ها در محدوده T12 و اطراف ان ایجاد میگردد. این مشکل گاها باعث قوز و یا کجی ستون فقرات می شوند و یا به علت بی توجهی شکستگی ها وارد کانال نخاعی شده و عوارض را افزایش میدهد.

مطلب مرتبط: شکستگی مهره t12

 

تشخیص شکستگی ستون مهره

تشخیص این نوع شکستگیها با عکس ساده ممکن است میسر نباشد؛ لذا از ام ار ای استفاده بسیار می توان کرد. اکثر بیماران با بریس یا روشهای ورتبروپلاستی ، کیفوپلاستی ،و یا جراحی باز psf درمان میشوند.

شکستگی مهره ی کمر بر اثر ضربه

شکستگی های ستون فقرات به علت ضربه های ناشی از تصادف و یا نزاع و گاها سقوط شایع است و در صورت شکستگی به میزان بالای ۵۰ درصد نیاز به جراحی دارد.

عوارض شكستگی مهره بر زندگی فرد

شكستگی های ستون فقرات همچنین ممكن است باعث ایجاد تعدادی از علایم ناراحت كننده شوند. وقتی چند مهره دچار این وضعیت میشود، ممكن است قد فرد از یكی دو سانتیمتر تا حدود 15 سانتیمتر یا بیشتر كوتاه شود. این كوتاه شدن قد معمولاً در عرض چندین سال اتفاق می افتد.

این وضعیت ممكن است توسط خود فرد تشخیص داده شود زیرا مثلاً قبلاً می توانسته از قفسه های بالای آشپزخانه چیزی را بردارد اما اكنون نمی تواند این كار را بكند.

كوتاه شدن قد اغلب همراه با خمیدگی ستون فقرات و ایجاد قوز می باشد. این تغییر در شكل ستون فقرات باعث می شود كه سینه و شكم به سمت داخل كشیده شوند، شكم برآمده شود و خط كمری از بین برود.

این تغییرات باعث مشكلات بدنی و روانی زیادی برای شخص می گردند. تركیب درد و تغییر شكل ستون فقرات اغلب ایجاد محدودیتهایی در فعالیتهای روزانه مثل خرید كردن، خانه داری، باغبانی و ایستادن یا نشستن، به مدت طولانی می كند.

در موارد خیلی شدید، سینه به قدری به سمت پایین كشیده می شود كه دنده های تحتانی در تماس با استخوان لگن قرار می گیرند و تغییر شكل شدیدی ایجاد می كنند.

اثرات شکستگی مهره

به علاوه قفسه سینه كوچكتر شده و برای اتساع ریه ها فضای كافی وجود ندارد و در نتیجه تنگی نفس به خصوص در هنگام فعالیت ایجاد میشود.

وقتی خمیدگی ستون فقرات خیلی زیاد شود، بیمار به سختی می تواند سرش را بلند كند و این كار باعث گردن درد و سردرد می شود. تغییر در شكل بدن و پیامدهای آن باعث می گردد كه اعتماد به نفس فرد كاهش یافته و اغلب در فعالیتهای اجتماعی او تاثیر می گذارد.

به علت از بین رفتن خط كمری و برآمدگی شكم، بسیاری از افراد در پیدا كردن لباس مناسب و اندازه برای خودشان دچار مشكل می گردند. بسیاری از بیماران از زمین خوردن وسقوط می ترسند كه این امر باعث محدودیت در فعالیتهای فیزیكی و اجتماعی آنها می شود و عجیب نیست كه افسردگی در این بیماران شایع است.

آیا قوز کمر باعث شکستگی می شود؟

افزایش قوز کمری و یا هرگونه اختلالات آناتومیک غیرطبیعی شانس شکستگیهای ستون فقرات را افزایش می دهد.

روش های درمانی شکستگی های پاتولوژیک

شکستگی مهره را باید بدون توجه به علت آن درمان نمود.گاه لازم است علاوه بر وسایل لازم واز جمله ثابت کردن شکستگی با اسکرو و انجام فیوژن از سیمان استخوانی نیز برای ثابت کردن شکستگی استفاده نمود. به طوری که در سالهای اخیر استفاده از پرکوتانئوس ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی در درمان شکستگیهای پاتولوژیک و دردهای ستون فقرات ناشی از میلوم متعدد با موفقیت وافر همراه بوده است.چ

 

 

روش های درمانی شکستگی های غیر پاتولوژیک

1- رویکرد درمانی در Compression Fracture

تحت نظر و پیگیری قرار دادن دادن بیمار یا بی حرکت ساختن عضو مبتلا به مدت 12 هفته به وسیله Brace.درموارد درد مزمن ناشی از شکستگی compression ومقاوم به درمانهای محافظه کارانه ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی اندیکاسیون اصلی می باشند.

کیفوپلاستی

2- رویکرد درمانی در Burst Fracture

الف) Stable 

1-بی حرکت کردن عضو مبتلا با گچ یا اورتزهای سفارشی (Custom-fitted orthosis) به مدت 12 هفته و در صورت کیفوز بیشتر از 15 درجه استفاده از Hyperextension cast توصیه می گردد.

ب) Unstable

2- رویکرد جراحی جهت Decompression و ثابت کردن عضو مبتلا مورد بحث است. Posterior Short- Segment Decompression اورژانس و فیوژن به کمک اورتوز توراکولومبوساکرال بمدت 12 هفته یکی ازرویکردهای درمانی است.

در صورتبکه بیمار دچار Residual Cord Compression در زمینه یک Neurological Deficit شده باشد Delayed Anterior Decompression و فیوژن رویکرد درمانی خواهد بود.

3-رویکرد درمانی در Flexion-distraction

در صورت نبود Neurologic Deficit یا عدم آسیب شکمی (Chance Injury استفاده از Hyperextention Cast ) روبکرد درمانی می باشد.

در صورت وجود آسیب نورولوژیک و یا آسیب شکمی و یا موقعی که آسیب لیگامانی در درجه اول اهمیت آسیب نخاعی می باشد Posterior short-segment stabilization و فیوژن رویکرد درمانی میباشد.

4-رویکرد درمانی در Fracture-Dislocation

دراین نوع شکستگی مهره تثبیت  به روش Posterior Long Segment و ثابت نگهداشتن پدیکل به کمک پیچ و پلاک در 2 تا 3 مهره بالا و پایین مهره اسیب دیده و فیوژن به روش Local Bone Graft رویکرد درمانی می باشد. 

 

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهدی جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان درد کمر دارم و قبلا هم دیسک کمر داشتم اما عمل نکردم و خوب شده و مشکلی نداشتم چندین بار بخاطر سهل انگاری درد هایی میگرفت اما با استراحت چند روزه و توانایی بلند شدن حل میشد اما این بار با اوردن پام به بالا درد شروع شد و نتوانستم حرکت کنم با کمی بی حرکت وایسادن توانایی خودم را جذب کردم و به اتاق و روی تخت رفتم الان چهار روز میشه وه نتونستم بلند شم از روی تخت در حالت عادی و دراز کشیده دردی ندارم اما هنگام بلند شدن درد کمرم شدید میشود و نمیتوانم بنشینم یا بایستم و شرایط مراجعه به پزشک هم ندارم چدن تمیتونم راه برم و به پزشک برسم راه حلی یا پینشهادی لطفا بدهید
  همه بدنم حس و داره و میتونم پاهام و دستهام رو تکون بدم و هیچ مشکل دیگه ای ندارم و کامل حس دارم اما برای بلند شدن و نشستن انقدر درد کمر زیاد میشه که میترسم و ادامه نمیدم
  قرصی آمپولی یا کلا دلیل اصلی این اتفاق چیه اگر امپول مسکن بزنم و بتونه دردم رو ساکت کنه و حرکت کنم ضرر داره؟ چیکار کنممم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربربارانا دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر من بر اثر تصادف مهره t9شکستگی دارم و با توجه به ام ار ای من میشه نظر بدید ایا نیاز به عمل دارم، من با گذشت یک ماه استراحت کامل، باز در اون ناحیه وقتی حرکت میکنم درد دارم. بنطر شما با استراحت و تا چه مدت خوب میشم
  نظرتون هم درباره ام ار ای میفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام وقت جنابعالی بخیر. من هم بیرون زدگی دیسک l4. L5دارم که درد منتسر میشه به پای چپم بیشتر. دوم اینکه توmriنوشته شده دچار اسپوندیلولیز مهره L5شدم. سوالم اینه که آیا این شکستی بدون جابجایی امکان دارد خود بخود جوش بخورد. دوم اینکه روش های درمانی در این مورد چیست. ممنون میشم بنده را راهنمایی کنید. 45 ساله از تهران
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   خیر نیاز به جراحی دارید
 • تصویر کاربرامیرحسین جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.. من ۱۹ سالمه از ارتفاع ۱.۵ متری افتادم ۱هفته پیش ودرد کمی داشتم که فکر میکردم چیزی نیست درست میشه کارای سنگینم کردم وباشگاه ام میرفتم نه خیلی فشار زیاد درحد کم و بعد ۱هفته رفتم عکس گرفتم دکتر گفت مهره T12شکسته وباید استراحت کنی خوب شه میخواستم بپرسم این بااستراحت جوش میخوره و خوب عالی مث روز اول میشه بدون درد وچه عوارضی داره وربطی به بچه داره یانه وو من سربازم هستم معاف میشم یانه وو تاچه مدتی طول میکشه تامهره t12جوش بخوره خوب شه خیلی ممنون باتشکرررر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرAmir جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام یک سوال داشتم اینکه شکستگی مهره اخر کمذ بر اثر تصادف موتور موجب فلج شدن میشود؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربریاس پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من بر اثر تصادف مهره تی۱۲ شکست و ۴۵ روزه ک عمل کردم دکتر گفتن بعد این مدت عکس بگیرم از. مهره امروز عکس گرفتم فعلا نمیتونم دکتر برم استرس دارم نکنه خوب پیش نرفته باشه استخون سازی میتونید. با دیدن عکس من لطف کنید بگید ک وضعیتم بعد ۴۰ روز قابل قبوله و تو چ وضعیتیه مهره کمرم ؟ من ی عکس از روز بعد عمل. و ی عکس از امروز میذارم براتون لطفا. راهنماییم کنید 😔
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرزهرا جمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام‌ علت‌ درد‌ شدید‌ پشت‌ کمر‌ و‌ سوزن‌ سوزن شدن‌ بطوری‌ که نمیتونم‌ بشینم‌ و‌ درد‌ پا‌ی‌ چپ‌ چیه؟
  1. تصویر کاربرزهراسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   و‌ درد‌ گردن‌ و‌ آرنج‌ چپ‌ هم‌ به‌ درد‌ کمر‌ مربوطه؟
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرحسین یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. پدر من در بیمارستان تازه اوردم خونه ولی کاملا بدنش مخصوصا پایین تنه به حالت فلج و هشیاری نامناسبی دارد ومشکل پروستات هم دارد. ام اری ای از سر تا پایین کمر ازش گرفتم. این ایا مربوط به پروستات مربوط هست یا ستون فقرات یا تنگی کانال نخاعی. لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   بله مربوط به ستون فقرات است
 • تصویر کاربرحسن سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  لطفا نظرتون را درمورداین ام ار ای بیان کنید نیاز له عمل دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  ۳ماهه پیش کمرم ضربه خورد بعد درد به پاهام زد.وبعد از یک ماه از اتفاق به دست هام زد.تازه ام ار آی دادم جوابش نیومده از گردن وکمر.خواستم بپرسم مشکل از چیست؟شکستگی یا دیسک است؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر