دیسک مهره 5 و 6 گردن | علائم و درمان

مشکل و درد در دیسک مهره ی 5 و 6 گردن در بعضی از موارد افراد را برای انجام کارهای خود دچار مشکل می کند. در این مقاله در رابطه با تشخیص و درمان این بیماری صحبت شده است.

نخاع با انتقال سیگنال ها از مغز به اعصاب محیطی به عنوان نقطه ارتباط سیستم عصبی مرکزی بدن عمل می کند. 

هنگامی که مشکلات دیسک، مانند بیرون زدگی دیسک C5 و C6 در ستون فقرات گردنی رخ دهد، ممکن است بر ریشه های عصبی که در کنار نخاع هستند فشار وارد بیاید و این مساله می تواند منجر به بروز انواع علائم و مشکلاتی برای سلامتی شود. 

ما در این مقاله در برخی موارد برای راحتی، به جای عبارت دیسک C5 و C6 از عبارت دیسک مهره ی 5 و 6 گردن استفاده می کنیم.

اگر اخیرا در دیسک بین مهره های 5 و 6 گردن شما، بیماری دیسک برای شما تشخیص داده شده است، ممکن است سوالاتی از قبیل موارد ذکر شده در زیر برای شما پیش آمده باشد:

در این مقاله، ما به پاسخ همه این سوالات و شرح موارد دیگر خواهیم پرداخت.

مشکلات دیسک مهره ی 5 و 6 گردن

بیرون زدگی دیسک یا فتق دیسک؟

ابتدا تفاوت بیرون زدگی دیسک را با فتق دیسک مورد بررسی قرار می دهیم. اگر چه این کلمات اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما در واقع متفاوت هستند.

در صورتی که یک پارگی یا قطع شدگی لایه محافظ دیسک در مجاورت نخاع وجود داشته باشد، این عارضه فتق دیسک در نظر گرفته می شود و هنگامی که هیچ پارگی یا قطع شدگی در لایه های محافظ دیسک در مجاورت نخاع وجود نداشته باشد، این عارضه را بیرون زدگی دیسک در نظر می گیرند.

جا به جایی دیسک و پارگی دیسک هر دو نام های دیگری هستند که ممکن است به جای فتق دیسک به کار برده شوند.

تشخیص بیماری چگونه است؟

روش تشخیص دیسک بیرون زده برای  فضای C5 و C6 اغلب شامل روش معاینه فیزیکی و همینطور انجام روشهای  تصویربرداری است.

در حالی که معاینه بدنی مهم است و غالبا شامل آزمایش عصبی می شود، ولی تنها راه اطمینان از وجود بیرون زدگی دیسک، انجام یک آزمایش تصویری تشخیصی (MRI) و سیتی اسکن (CT) است.

چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم یا نه؟

علائم

بیماران مبتلا به بیرون زدگی دیسک و فتق دیسک ممکن است علائم مشابهی را تجربه کنند، با این حال، همه ی افراد تمام علائم یا درد را تجربه نخواهند کرد. بیرون زدگی دیسک مهره ی 5 و 6 گردن ممکن است منجر به بروز موارد ذکر شده در زیر شود:

مهره های C5 و C6 در ستون فقرات غالبا به عنوان مهره های استرس شناخته می شوند، چرا که بیشترین وزن را از گردن و سر تحمل می کنند. این بخش یکی از مناطق ستون فقرات است که بیشتر تحت تاثیر وضعیت بد بدن قرار می گیرد.

وقتی حالت سر رو به جلو باشد، فشاری غیر طبیعی بر روی دیسک ها ایجاد می شود. اگر حالت سر بیش از حد و بلند مدت رو به جلو قرار بگیرد می تواند منجر به بیرون زدگی دیسک مهره ی 5 و 6 گردن شود.

درد بیرون زدگی دیسک C5 و C6، در نتیجه ی درد دیسک یا درد ریشه عصب است. درد ریشه عصبی و علائم مرتبط با آن به عنوان رادیکولوپاتی شناخته می شود.

رادیکولوپاتی گردنی، نشان دهنده ی تحت فشار قرار گرفتن ریشه عصبی گردن (ستون فقرات گردنی) است. از آنجا که ریشه های عصبی در این ناحیه از ستون فقرات در درجه اول حس های مربوطه در بازوها و دستان شما را کنترل می کنند، در نتیجه علائم به احتمال زیاد در همین مناطق بروز می کنند. 

هر چند بسیاری مواقع بیماری دیسک گردنی کم علامت و بدون درد است ولی فشار ممتد دیسک بیمار روی نخاع و نه ریشه عصبی باعث ‌سفید شدن نخاع و صدمه ماندگار و غیر قابل برگشت به اندامهای مربوطه خواهد شد و چه بسیار افرادیکه توانایی حرکت خود را به علت دیر درمان کردن از دست میدهند.

در یک موقعیت مناسب و سالم، ستون فقرات گردنی دارای یک منحنی طبیعی در بالا است. وقتی گردن صاف می شود، پزشکان اغلب می توانند تغییرات را در اعصاب اطراف آن مشاهده کنند. 

این تغییرات اغلب می تواند منجر به بی حسی و سوزن سوزن شدن اعضای بدن و بیرون زدگی دیسک مهره ی 5 و 6 گردن شود.

درد کتف از علائم دیسک مهره ی 5 و 6 گردن

درمان بیرون زدگی دیسک مهره ی 5 و 6 با جراحی

اهداف درمان با جراحی برای ناحیه ی C5 و C6 شامل یک یا چند مورد ذکر شده در زیر است:

به احتمال زیاد جراحی برای کسانی که درد مداوم و نقص عصبی و یا عضلانی دارند و یا با وجود این عارضه نمی توانند فعالیت های روزمره ی خود را انجام دهند توصیه می شود. رویه های جراحی مورد استفاده در ناحیه ی این مهره ها در زیر شرح داده شده است:

1- جراحی دیسککتومی قدامی گردن و همجوشی (ACDF)

این جراحی شامل برداشتن دیسک بین مهره ی 5 و 6 برای کاهش فشار به نخاع یا ریشه عصب مهره ی 6 است. همچنین جایگزینی دیسک با کاشت یا پیوند استخوان، امکان همجوشی بیولوژیکی مهره های C5 و C6 مجاور را فراهم می کند.

2- جراحی تعویض دیسک مصنوعی گردن (ADR)

به این جراحی آرتروپلاستی دیسک گردنی نیز می گویند که برای برداشتن دیسک آسیب دیده و جایگزین کردن آن با یک دیسک مصنوعی به منظور حفظ حرکت در قطعه تحت درمان، انجام می شود.

جراحی دیسک گردن

3- جراحی رفع فشار خلفی گردن

این جراحی شامل برداشتن بخشی از دیسک فتق از پشت ستون فقرات گردنی است.

4- جراحی لامینکتومی

جراحی لامینکتومی شامل برداشتن بخشی از قوس مهره ای در ناحیه خلفی است. لامینکتومی کانال نخاعی را تخلیه می کند و فشار وارده بر نخاع را کاهش می دهد. این روش ممکن است شامل مهره های دیسک 5 و 6 گردن و یا هر دو باشد.

5- جراحی فورامینوتومی

این جراحی شامل برداشتن استخوان بزرگ شده یا استخوان اضافه ی موجود در سوراخ بین مهره ای است. فرامینوتومی به کاهش فشار بر روی اعصاب نخاعی که از این سوراخ ها عبور می کنند کمک می کند.

جراحی لامنوفرامینوتومی یک جراحی فروامینوتومی است که همزمان با جراحی لامینکتومی انجام می شود و یک رویه ی معمول است که برای کاهش فشار از روی ریشه ی عصب C6 انجام می شود.

نوع جراحی انتخاب شده برای مهره های C5 و C6 ممکن است به میزان و محل آسیب و همچنین به میزان تراز مهره ها بستگی داشته باشد. 

در برخی موارد، بیش از یک نوع جراحی ممکن است با هم ترکیب و اجرا شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به جراحی دیسک گردن می توانید وارد مقاله ی زیر شوید.

جراحی لامینکتومی دیسک 5 و 6 گردن

درمان دیسک مهره ی 5 و 6 بدون جراحی

درمان های غیر جراحی ناحیه 5 و 6 شامل موارد ذکر شده در زیر است:

1- مصرف دارو

برای کمک به تسکین دردهای مهره ای و عصبی C5-C6 می توان هم از مسکن های بدون نسخه و هم از مسکن های تجویزی استفاده کرد.

داروهای رایج شامل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)، داروهای تسکین دهنده درد مانند مواد افیونی و ترامادول و یا کورتیکواستروئیدها است. برخی از پزشکان همچنین ممکن است مکمل های کلسیم و ویتامین D را برای تقویت استخوان تجویز کنند.

2- استفاده کردن از گردنبند

گردنبند یک نوع مهاربند است. گردنبند به بی حرکت ماندن گردن کمک می کند و در شرایط آسیب دیدگی حاد مانند شکستگی گردن می تواند از مهره های گردن تا زمان بهبودی محافظت کند. بی حرکت نگه داشتن گردن می تواند به بهبود مهره ها و بافت های نرم اطراف آن مانند رباط ها و رگ های خونی کمک کند.

3- منوآل تراپی

منوآل تراپی که به آن تن درمانی یا ورزش درمانی هم گفته می شود همراه با ماساژها و حرکت های ورزشی درمانی است که می توانند به بهبود عملکرد گردن، کاهش درد و افزایش دامنه حرکت ناحیه ی C5-C6 کمک کند. 

این روش درمانی همچنین به بهبود تعادل سر و گردن کمک کرده و از افتادگی سر و گردن جلوگیری می کند.

مطلب مرتبط: ورزش کاهش دیسک گردن

ورزش درمانی برای کاهش درد دیسک

4- تزریق

تزریق استروئید به فضای اپیدورال، نوروفورامن یا در مفصل های صورت ممکن است برای درمان درد در دیسک ها توصیه شود. 

مطالعات نشان داده است که تزریق بین ۳ تا ۱۱ ماه می تواند درد بیماران مبتلا به دیسک فتق را درمان کند.

به طور کلی، تزریق استروئید ممکن است خطر هماتوم، خونریزی و آسیب عصبی را هنگام استفاده در ناحیه گردن به همراه داشته باشد.

5- خود مراقبتی

رعایت برخی اقدامات برای مراقبت از خود می تواند از شروع یا بدتر شدن درد عصب گردنی و یا ستون فقرات گردنی جلوگیری کند. 

چند نکته برای جلوگیری از بروز این عارضه در زیر ذکر شده است:

 • سر خود را به طور مکرر به عقب و جلو خم نکنید
 • از انجام حرکاتی که باعث تکان خوردن ناگهانی گردن می شود، مانند پریدن، خودداری کنید
 • از انجام وززش هایی مانند وزنه برداری و یا ورزش هایی با شدت بالا پرهیز کنید

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح و متخصص ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپیام جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 روز پیش)تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام خست نباشید
  ببخشید اقای دکتر من ۲و۳ حفته پیش با دوچرخه با پشت به زمین خوردم و به بیمارستان که رفتم و mri گرفتن گفتن مهری پشتت شکسته و عمل کنی ولی دکتر گفت چون تو جونی لازم نیست عمل کنی کمربند ببند و خوب میشی بعد ۱۰ روز که رفتم پیش گفت تغییر نکردی حوش نخورده اینطوری پیش بری باید عمل کنی منم خیلی به خودم فشار اورده بودم بخاطر همین هم بود که درد کمی داشتم و می تونستم کارمو انجام بدم ولی اقای دکتر من الان ۱۷ سالمه برای عمل هم زودمه واقعا خیلی ترسیدم اقای دکتر گفت ۱و۲ ماه استراحت کنی خوب میشی ایا با ۱و۲ ماه خون نشینی مهرم جوش میخوره😔 اگه جوابمو بدید خیلی ممنون میشم😔
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 روز پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلیرضا چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  درود
  ....هزینه آندوسکوپیک دیسک l5 وs1 چقدره
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   برای اطلاع از هزینه ها به بیمارستان مهراد مراجعه کنید تعرفه دستمزد پزشکان در کشور یکسان است
 • تصویر کاربرعاطفه شنبه ۲۱ فروردین ۰( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خسته‌ نباشید من ۲۹ ساله هستم درددرقسمت کمر،باسن وپا دارم بعد عکس دکترگفت دیسک خفیف والتهاب دارید .برای درمان کدام داروها بهتر هستن ،آیاقرص ایزومکس تاثیری داره یامضرره
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۱ فروردین ۰( 4 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرآترین یکشنبه ۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  دکتر سلام من در مهره ۵و۶گردن دچارمشکل هستم که سمت چپ من میسوزه ونمیتونم گردنم رو تکون بدم حتی کوچکترین کار رو انجام بدم دکتر من برایم کلسیم Dو۱۰جلسه فیزیو تراپی نوشتنداما چون شغلم بیشتراستفاده ازسیستم هست پس ازچندماه مجددا درد شروع شده.دکتر چه کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرقاسم شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر وقت شما بخیر عمل دیسک کمر قبل از 5ماه انجام دادم ولی بعضی وقتا درد وسوزش قسمت کمر وباسن دارم این مدت بعد از عمل همش خونه بودم فقط درحال استراحت هستم ولی متاسفانه درد وسوزس کمر دارم چه دستور می فرمایی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   ورزش سبک
 • تصویر کاربرمحبوبه جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین.من دو هفته هستش که پاهام به شدت درد میکرد و قادر به ایستادن نبودن که بعد ۷ روز استراحت بهتر شدم و طبق نطر دکتر ام آر ای دادم.دکتر فرمودند که پارکی دیسک داری و باید سریعا عمل بشه،در غیر این صورت به عصب پا آسیب میرسه.میخواستم نظر شما رو هم بدونم که ایا اجباره به عمل یا با استراحت بهتر میشه؟(جواب ام ار ای رو ضمیمه میکنم)ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربربهاره سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام من یع بچه کوچیک دارم وهمیشه باید بغلم باشه ایا برای دیسک گردن مشکلی ایجاد میشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   نه
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  دیسک مهره ۵و۶ گردن من اسیب دیده وبعضی اوقات درد دارد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربربهرامی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده نزدیک دوسال است که فقط بین دو کتف و گردن من فقط دچار گرفتگی مداوم دارم و چیزی در بازو و دست ها احساس نمی کنم حدودا 20 جلسه به فیزیو تراپی نرفتم ولی فرق نکرده ولی ام آر آی دارم که نشان دیسگ در مهره های5و6 گردن دارد به نظر شما چه کار کنم من راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرزاهد یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  تغییرات کمبود تشکیل استئوفیت و برامدگی دیسک پارا سانترال و بیرون زدگی دیسک مرکزی گردن ، آیا طرف دیسک گردن دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر