درمان تنگی کانال نخاعی کمر

یکی از مشکلات شایع ستون فقرات کمر و گردن تنگی کانال نخاعی می باشد. در این مقاله در رابطه با روش های درمان این بیماری به ترتیب میزان شدت علاءم صحبت شده است.

انتخاب روش برای درمان تنگی کانال نخاعی ستون فقرات به علت ایجاد علائم، محل بروز مشکل و شدت علائم بستگی دارد. اگر علائم خفیف باشد، ممکن است پزشک توصیه به مراقبت از خودتان کند. اگر جواب نداد و علائم بدتر شد، پزشک فیزیوتراپی، داروهای خوراکی و سرانجام جراحی را توصیه می کند.

مراقبت از خود در مواقع بروز علائم خفیف

مراقبت از خود در صورت وجود علائم خفیف شامل موارد زیر است:

1- اعمال کمپرس گرم

معمولاً گرما برای درد ناشی از آرتروز، انتخاب بهتری است. گرما باعث افزایش جریان خون می شود که این امر خود باعث شل شدن عضلات و تسکین درد مفاصل می گردد. هنگام استفاده از گرما مراقب باشید که نسوزید.

2- از کمپرس سرد استفاده کنید

اگر گرما علائم شما را کاهش نداد، یخ (بسته یخ، بسته ژل منجمد، یا کیسه منجمد نخود یا ذرت) را امتحان کنید. به طور معمول یخ را 20 دقیقه بگذارید و 20 دقیقه آن را بردارید. یخ تورم، حساسیت و التهاب را کاهش می دهد.

3-ورزش کنید

ابتدا با پزشک خود مشورت کنید، اما ورزش برای تسکین درد، تقویت عضلات برای حمایت از ستون فقرات و بهبود انعطاف پذیری و تعادل مفید می باشد.

استفاده از کمپرس آب گرم برای کاهش درد تنگی کانال نخاعی

درمان تنگی کانال نخاعی بدون جراحی

1- داروهای خوراکی

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، آسپرین یا استامینوفن می توانند به تسکین التهاب و درد ناشی از تنگی کانال نخاع کمر کمک کنند.

حتما با پزشک خود در در مورد مشکلات احتمالی طولانی مدت مصرف این داروها مانند ریفلاکس اسید و زخم معده مشورت کنید. پزشک ممکن است سایر مسکن ها، مانند داروی ضد تشنج گاباپنتین یا داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند آمی تریپتیلین را نیز توصیه کند. 

برای تسکین کوتاه مدت درد بهتر است داروهای اوپیوئیدی مانند اکسی کدون یا هیدروکدون تجویز شود. با این حال، این داروها معمولاً با احتیاط تجویز می شوند زیرا اعتیادآور می باشند. شل کننده های عضلانی مانند سیکلوبنزاپرین می توانند دردهای عضلانی و اسپاسم را تسکین دهند.

2- فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست به شما در داشتن یک برنامه ورزشی سالم برای کمر کمک می کند تا قدرت شما را افزایش دهد و تعادل، انعطاف پذیری و ثبات ستون فقرات را بهبود بخشد. 

تقویت عضلات کمر و شکم باعث مقاومت بیشتر ستون فقرات می شود. فیزیوتراپیست ها می توانند نحوه راه رفتن را به شکلی به شما آموزش دهند که فشار بر روی نخاع کم شود و باعث کاهش درد ناشی از تنگی کانال نخاعی کمر شوند.

انجام فیزیوتراپی

3- استروئیدهای تزریقی

تزریق کورتیکواستروئیدها در نزدیکی فضای ستون فقرات، محلی که ریشه های عصب قرار می گیرند یا استخوان ها به هم می رسند، می تواند به کاهش التهاب، درد و تحریک کمک کند. 

با این حال، فقط تعداد محدودی تزریق انجام می شود (به طور معمول سه یا چهار تزریق در سال) زیرا کورتیکواستروئیدها می توانند به مرور زمان استخوان ها و بافت های مجاور را تضعیف کنند.

4- پروسه کاهش فشار

این روش به صورت سرپایی انجام می شود که به آن کاهش فشار کمری زیر پوستی با هدایت تصویری (PILD) نیز گفته می شود و به طور خاص تنگی کانال نخاعی کمر ناشی از ضخیم شدن رباط لیگامنتوم فلاووم در پشت ستون فقرات را درمان می کند. 

این عمل از طریق یک برش کوچک انجام می شود و نیازی به بیهوشی عمومی و بخیه زدن ندارد. این روش با اشعه ایکس و ماده حاجب که در طول عمل تزریق می شود، هدایت می شود. 

جراح با استفاده از ابزارهای خاص بخشی از رباط ضخیم شده را که باعث آزاد شدن فضای داخل کانال نخاع می شود، کم می کند و باعث کاهش فشار بر روی ریشه های عصب می شود. 

از مزایای این روش می توان به این موضوع اشاره کرد که استخوان های ستون فقرات دست نخورده باقی مانده و اختلال کمی در مکانیک ستون فقرات ایجاد می شود؛ بنابراین بهبودی سریع رخ می دهد. 

فرد معمولاً دو ساعت پس از عمل ترخیص می شود و پس از آن می تواند راه رفتن و یا فیزیوتراپی را شروع کند. در مقایسه با قبل از عمل، فرد می تواند مدت زمان طولانی تری راه برود و بایستد و بی حسی، گزگز و ضعف عضلانی کمتری را تجربه کند.

استفاده از روش کاهش فشار برای بهبود تنگی کانال نخاعی

چه زمانی جراحی تنگی نخاع پیشنهاد می شود؟

به دلیل پیچیدگی کانال نخاعی کمر و خاصیت ظریف ستون فقرات، معمولاً زمانی جراحی پیشنهاد می شود که سایر گزینه های درمانی با شکست روبرو شوند. 

خوشبختانه بیشتر افرادی که دچار تنگی کانال نخاعی هستند نیازی به جراحی ندارند. با این حال، اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، در مورد گزینه های جراحی با پزشک خود مشورت کنید:

درمان های جراحی برای تنگی نخاع چیست؟

گزینه های جراحی شامل برداشتن قسمت هایی از استخوان، قسمت های استخوانی مفاصل یا دیسک هایی که کانال نخاع و اعصاب نخاعی را تحت تاثیر قرار داده اند.

انواع جراحی برای رفع تنگی کانال نخاعی شامل موارد زیر است:

1- لامینکتومی (جراحی رفع فشار)

شایع ترین نوع جراحی برای این بیماری، لامینکتومی است که شامل برداشتن لامینا ،بخشی از مهره، می باشد. در طی این جراحی ممکن است رباط ها و خار استخوان نیز برداشته شوند. این روش فضای نخاع و اعصاب را باز می کند و علائم شما را تسکین می دهد.

2- لامینوتومی

این روش، عمل لامینکتومی جزئی می باشد. در این روش، فقط قسمت کوچکی از لامینا که بیشترین فشار را به عصب وارد می کند، برداشته می شود.

روش لامینوکتومی برای بهبود تنگی کانال نخاعی کمر

3- لامینوپلاستی

در این روش که فقط در ناحیه گردن انجام می شود، بخشی از لامینا برداشته می شود تا فضای کانال نخاع بیشتر شود و پزشک با استفاده از صفحات و پیچ های فلزی یک پل در ناحیه ای که استخوان برداشته شده، ایجاد می کند.

مطلب مرتبط: تنگی کانال نخاعی گردن

4- فورامینوتومی

حفره (فورامن) ناحیه ای در مهره ها است که ریشه های عصبی وارد آن می شوند. این روش شامل برداشتن استخوان یا بافت این ناحیه برای ایجاد فضای بیشتر می باشد.

5- جراحی فضاهای بین خارهای مهره ها

این جراحی حداقل تهاجم برای برخی از افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی کمر مناسب است. خارهای مهره ها در پشت هر مهره امتداد یافته اند و با کنار زدن این خارها باعث می شود مهره ها از هم جدا شوند و فضای بیشتری برای اعصاب ایجاد شود. 

این روش با بی حسی موضعی انجام می شود و شامل برداشتن بخشی از لامینا می باشد.

6- همجوشی یا فیوژن ستون فقرات

اگر درد عصبی انتشار یافته ناشی از تنگی نخاع داشته باشید، ستون فقرات شما ثابت نباشد و روش های دیگری به شما کمک نکرده باشند؛ این روش برای شما در نظر گرفته می شود. 

جراحی فیوژن نخاعی یا همجوشی ستون فقرات به طور دائمی دو مهره را به هم متصل می کند. معمولاً ابتدا لامینکتومی انجام می شود و در طی این روش استخوان برداشته می شود تا پلی بین دو مهره ایجاد شود که رشد استخوان جدید را تحریک می کند. 

مهره ها با پیچ، میله، قلاب یا سیم کنار هم نگه داشته می شوند تا بهبود یافته و با هم رشد کنند. روند بهبودی شش ماه تا یک سال طول می کشد.

فیوژن ستون فقرات

آیا جراحی ستون فقرات بی خطر است؟ چه خطراتی برای جراحی تنگی نخاع وجود دارد؟

عفونت، خونریزی، لخته شدن خون و واکنش به بیهوشی در همه جراحی ها وجود دارد. خطرات دیگر ناشی از جراحی تنگی کانال نخاعی عبارتند از:

چگونه برای جراحی تنگی کانال نخاعی باید آماده شد؟

آماده سازی برای جراحی تنگی کانال نخاعی، به صورت ترک سیگار و ورزش منظم (پس از بررسی با پزشک خود) می باشد تا زمان بهبودی شما سرعت بیشتری داشته باشد. 

در مورد قطع مصرف داروهای غیر ضروری، مکمل ها یا داروهای گیاهی که ممکن است با بیهوشی تداخل داشته باشند، از پزشک خود سوال نمایید.

آمادگی برای جراحی تنگی کانال نخاعی

چه اتفاقی پس از جراحی ستون فقرات می افتد؟

اگر شما یک عمل لامینکتومی کرده باشید، ممکن است نیاز به یک یا دو روز بستری در بیمارستان داشته باشید. اگر همجوشی ستون فقرات انجام داده باشید، ممکن است نیاز به سه تا پنج روز بستری در بیمارستان داشته باشید.

برای کاهش درد و تورم به شما داروهای ضد درد و یا NSAID داده می شود. ممکن است به شما یک بند یا بریس بدهند تا برای راحتی بپوشید. باید در سریع ترین زمان شروع به راه رفتن کنید.

پزشک یا فیزیوتراپیست پس از جراحی تنگی کانال نخاعی کمر ،برای اطمینان از سفت نشدن کمر و کاهش تورم، نوعی ورزش سبک را به شما توصیه می کند. فیزیوتراپیست یک برنامه تمرینی اختصاصی برای کشش و تقویت عضلات و حمایت از کمر و تثبیت ستون فقرات به شما می دهد.

حمام دوش آب گرم و استفاده از کمپرس گرم ممکن است به کاهش درد کمک کند. علاوه بر این، استفاده از کمپرس یخ ممکن است درد را قبل و بعد از ورزش کاهش دهد.

دوره نقاهت بعد از جراحی تنگی نخاع چه میزان طول می کشد؟

بهبودی کامل پس از جراحی تنگی نخاع همجوشی و بازگشت به فعالیت های طبیعی به طور معمول سه ماه و بیشتر طول می کشد و تا حدی به پیچیدگی جراحی و پیشرفت شما در توانبخشی بستگی دارد.

چه زمانی پس از جراحی ستون فقرات می توانید به کار خود بازگردید؟

اگر جراحی لامینکتومی انجام داده باشید، در طی چند روز پس از جراحی، می توانید به کار خود برگردید. اگر جراحی همجوشی ستون فقرات انجام داده باشید ، احتمالاً می توانید چند هفته پس از جراحی به کار خود بازگردید.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص و جراح ستون فقرات در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفرهاد پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام 42سال سن دارم درمهره ال4وال5 فتق دیسک دارم حدود 5سال والان درد والتهاب درپایین کمرسمت چپ دارم بصورت مستمر ولی درد پا ندارم چه نوع درمانی پیشنهاد میکند. لطفا راهنمایی کنید.باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمنصوری چهارشنبه ۹ تیر ۰( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.بنده مادرم کمردرد شدید داشتند که بعد از مراجعه به پزشک و ام آر آی مشخص شد تنگی کانال نخاعی دارند و الان در حال حاضر خیلی درد میکشند و سخت راه میرن آیا حتما باید عمل بشن عملش سخت هستش نگران هستن
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۹ تیر ۰( 4 هفته پیش)
   بایستی معاینه شوند نگران نباشید
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر ،من حدود هفت ساله تنگی کانال نخاع ،و دیسک مهره ۴و۵ دارم درد هم تو کمر و ساق پای چپه بیشتر از ۱۰ دیقه نمیتونم پیاده روی کنم گگز هم دارم ولی الان دوسالیی اختلالات شدید جنسی پیدا کردم و درد مضمن روده دارم دیگه زندگی برام غیر قابل تحمل شده نظرتون چییه چیکار باید بکنم خواهش میکنم جواب بدید من شهرستان هستم اگه نیازه ببام پیشتون برای ویزیت
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسعید شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام آقای. دکتر،
  مادرم شغلش آرایشگری و‌ خیاطی بوده، الان چند ساله اخیر بی حسی و خواب رفتگی پا داره، هر جا رفتیم میگن تنگی کانال نخاعی هست، ولی ویزیت شون نتیجه نداشته، سال گذشته هم ۴۰ جلسه فیزیوتراپی رفته، اون هم بی تاثیر، بعد از چند قدم راه رفتن دردش شدید ، و با کمی نشستن درد ساکت میشه، و باز تکرار همین موضوع، لطفاً راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خداقوت:آقای دکتر روی مهره ۱۱ستون فقرات مئه همانژیوم وجود دارد میخواستم ببینم راه کارش چیست گاهی وقتها دردمیگیرد.تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
 • تصویر کاربرمریم یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  خواهرم تنگی کانال داره پاهاش خیلی درد میکنه ب حدی ک نمیتونه راه بره دکتر گفته نمیشه هیچ کارش کرد همون جور میمونه خواستم مطمئن بشم ایا درمان وجود داره
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرعباس یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده41سال سن دارم تقریباسه سال پیش عمل دیکس کمربابت رشداستخوان کمربه گفته دکترعمل کردم که ازناحیه پای چپ فشاردردزیادی داشتم بعدازعمل دردناحیه پانسبتاازان دردخوب شدولی دردخفیفی درناحیه کم داشتم کم کم ای دردبیشترشدتاالان که خیلی اذیت میشم
  به دکترمراجعه کردم ام اراگرفتم گفته سایدگیوتنگی مهرکمرداری بایدعمل کنی وبنده واقعاازعمل کردن دوباره ترس دارم ازنظرشما چکاربایدکنم
  ممنون میشم راهنمایم کنی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرعباس یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده41سال سن دارم تقریباسه سال پیش عمل دیکس کمربابت رشداستخوان کمربه گفته دکترعمل کردم که ازناحیه پای چپ فشاردردزیادی داشتم بعدازعمل دردناحیه پانسبتاازان دردخوب شدولی دردخفیفی درناحیه کم داشتم کم کم ای دردبیشترشدتاالان که خیلی اذیت میشم
  به دکترمراجعه کردم ام اراگرفتم گفته سایدگیوتنگی مهرکمرداری بایدعمل کنی وبنده واقعاازعمل کردن دوباره ترس دارم ازنظرشما چکاربایدکنم
  ممنون میشم راهنمایم کنی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرعباس یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام بنده یکبارعمل کردم علتش بگفته دکترکه استخوان کمرشمارشدکرده وبایدحتما عمل کنی البته دردقسمت پاکم شدولی درکمربه طورخفیف داشتم بعدازمدتی دوباره درست همان قسمت کمرم دردش بیشترشدودوباره مراجعه کردم ام اراگرفتم دکترمیگه مهرکمرشماسایدگی وتنگ شده ودیگه بایدعمل کنی ولی دیگه ترس دارم چکاربایدکنم
  ممنون میشم راهنماییم کنی
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرعبد یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام از حدود شش ماه قبل درد کمر دارم به طوری که دو طرف باسنم میسوزه نزد دکتر رفتن که گفت ننکی کانال داری وباید عمل کنی دارو که مصرف میکنم تا حدودی خوبم ولی اگه دارو نخورم درد دارم لطفا اقای دکتر باید چکار کنم میشه راه جایگزین عمل جراعی باشه مانند ورزش اب درمانی فیزیوتراپی و ...
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات