علت و درمان اسپاسم صورت (همی فاسیال)

اسپاسم صورت نوعی اختلال حرکتی است که در اثر فشرده شدن یا تحریک اعصاب صورت رخ می‌دهد. این اختلال، با انقباضات سریع و غیر عادی در یک طرف صورت همراه است.

اسپاسم نیمه صورت در مردان و زنان اتفاق می‌افتد اما در زنان بالای 40 سال شایع‌تر است.

ماهیچه‌های صورت توسط اعصاب صورت کنترل می‌شوند. در هر طرف صورت، یک عصب وجود دارد. این عصب از عمق مغز شما شروع می‌شود و پس از گذر از ساختارهای بسیار پیچیده مغز به صورت شما می‌رسد. اعصاب صورت سیگنال‌هایی را از مغز حمل می‌کنند که باعث منقبض شدن یا ریلکس شدن ماهیچه‌های صورت شما می‌شوند. برای مثال، با کمک این اعصاب، شما می‌توانید چشمک بزنید، بینی خود را منقبض کنید یا لب‌های خود را جمع کنید.

اگر چیزی در هنگام فعالیت این اعصاب بر روی آنها فشار وارد آورد، انتقال سیگنال‌ها به صورت شما تحت تأثیر قرار می گیرد. این تأثیر می‌تواند به صورت انقباض و گرفتگی غیر ارادی ماهیچه‌ها و در نتیجه اسپاسم صورت بروز پیدا کند.

اسپاسم عضلات صورت که به منقبض شدن این عضلات منجر می‌شود می‌تواند به علت آسیب عصبی یا تومور ایجاد شود یا علت مشخصی نداشته باشد.

در صورتی که این مشکل به دلیل مشخصی اتفاق نیفتد، پزشک تمام شرایط آدیوپاتیک (مربوط به علل ناشناخته) برای اسپاسم عضلانی صورت را در نظر می‌گیرد.

رایج‌ترین دلیل اسپاسم صورت، فشرده شدن رگ‌های خونی روی اعصاب صورت در محل خروج از ساقه مغز است.

علت منقبض شدن عضلات صورت

آیا اسپاسم صورت ارثی است؟

از آنجایی که عوامل به‌وجود آورنده اسپاسم صورت به صورت ارثی منتقل نمی‌شوند، احتمال انتقال این بیماری در افراد مبتلا به اسپاسم و انقباض صورت به فرزندانشان بسیار کم است.

علائم همی فاسیال اسپاسم دو طرف صورت

علائم اولیه همی‌فاشیال اسپاسم، گرفتگی غیر عادی ماهیچه‌های صورت است. احساس درد در بین این علائم شایع نیست. در اغلب موارد، انقباض در اطراف چشم اتفاق می‌افتد که منجر به بسته شدن اجباری پلک‌ها می‌شود.

اسپاسم به تدریج در اطراف ماهیچه‌های پایین صورت نیز گسترش می‌یابد. در برخی از افراد، گرفتگی و اسپاسم عضلات در زمان استرس (فشار عصبی) و خستگی شدیدتر می‌شود. در نهایت با گذشت زمان، اسپاسم می‌تواند به صورت مداوم در صورت وجود داشته باشد و تمام ماهیچه‌های یک طرف صورت را درگیر کند.

تشخیص بیماری اسپاسم عضلانی صورت

اسپاسم عضلانی صورت معمولاً با بررسی سوابق بیماری فرد و آزمایش‌های نورولوژیک تشخیص داده می‌شود. پزشک متخصص مغز و اعصاب، گاهی انجام آزمایش الکترومیوگرام (EMG) را نیز برای تأیید وجود اسپاسم عضلانی صورت و رد فرضیه وجود سایر اختلالات و بیماری‌های گمراه‌کننده تجویز می‌کند.

در بسیاری از موارد، انجام MRI برای بررسی فشردگی عصب توسط رگ‌ و رد کردن سایر احتمالات مبنی بر ضایعات ساختاری نیز توسط پزشک متخصص توصیه می‌شود.

درمان اسپاسم نیمه صورت (همی فاسیال اسپاسم)

هرچند در حال حاضر هیچ درمان تضمین شده‌ای وجود ندارد اما روش‌های درمانی مختلفی برای رفع اسپاسم نیمه صورت وجود دارد:

دارو درمانی اسپاسم صورت

دارو درمانی اسپاسم صورت

تجویز دارو در موارد اسپاسم خفیف و غیر مکرر می‌تواند مفید باشد. داروهای ضد صرع مانند کاربامازپین و توپیرامیت در درمان اسپاسم صورت برخی از افراد مؤثر است. این داروها با آرام کردن پرش‌های عصبی صورت به رفع اسپاسم کمک می‌کنند.

این واکنش به داروها می تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد و به برای گرفتن دز مناسب به زمان نیاز دارد. در واقع دارو درمانی یک درمان بلند مدت است. بنابراین بسیاری از پزشکان روش‌های دیگری را که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم پیشنهاد می‌دهند.

عوارض جراحی اسپاسم نیمه صورت چیست؟
افرادی که تحت جراحی MVD قرار می گیرند ممکن است کاهش قدرت شنوایی و ضعف ناحیه صورت را تجربه کنند.

تزریق بوتاکس به صورت

سم بوتولینوم توسط یک باکتری به نام باکتریوم کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌شود. این ماده با سموم غذایی که بوتولیسم نام دارد، مرتبط است. هرچند، هنگامی که این سم در دز کنترل‌شده مصرف شود، برای ریلکس کردن ماهیچه‌ها مؤثر است و ضرری ندارد. این سم به ماهیچه‌های صورت تزریق می‌شود و سیگنال‌های عصبی را مسدود می‌کنند.

تزریق این ماده به رفع اسپاسم کمک می‌کند. اغلب ما، این ماده را به نام بوتاکس که برای مصارف زیبایی نیز استفاده می‌شود می‌شناسیم. اثرات تزریق بوتاکس بعد از چند روز شروع می‌شود و برای 2 تا 3 ماه باقی می‌ماند. حداقل 7 الی 8 نفر از هر 10 بیمار مبتلا به اسپاسم صورت توسط تزریق بوتاکس صورت درمان شده‌اند. هرچند، تکرار تزریق هر 3 تا 4 ماه یکبار برای تثبیت اثر درمانی نیاز است.

عوارض تزریق بوتاکس صورت عموماً موقت است. افتادگی پلک بعد از بوتاکس و دو بینی از جمله عوارض بوتاکس است. این عوارض معمولاً بعد از 1 تا 2 هفته از بین می‌رود.

جراحی صورت در اسپاسم عضلات صورت

جراحی صورت در اسپاسم عضلات صورت

روش‌های جراحی مختلفی برای درمان اسپاسم صورت وجود دارد. یکی از این روش‌ها، روش میکروواسکولار است. این روش شامل جابجایی رگ خونی که به اعصاب صورت فشار وارد آورده است، می‌شود.

هرچند این روش در اغلب موارد در درمان اسپاسم صورت مفید واقع می شود اما برای همه بیماران مناسب نیست. موفقیت روش میکروواسکولار در 90 درصد بیماران مبتلا به اسپاسم صورت تأیید شده است.

به ندرت عوارض جدی بعد از عمل میکروواسکولار مشاهده شده است.در برخی موارد، اختلال شنوایی و فلج موقت صورت از جمله عوارض روش میکروواسکولار است. به این دلیل، روش جراحی میکروواسکولار در مواردی که اسپاسم شدید است به‌کار گرفته می‌شود

همی فاسیال اسپاسم دو طرف صورت

درمان همی فاشیال اسپاسم با طب سنتی

یادگیری تکنیک‌های ریلکسیشن ممکن است برای برخی از افراد مفید باشد. در مورد بیماری خود آگاهی داشته باشید و با امیدواری به روند درمان توصیه شده توسط پزشک متخصص نگاه کنید.

روش‌های درمان سنتی اسپاسم صورت مانند هموپاتی یا طب سوزنی نمی‌توانند اثربخشی قابل توجهی داشته باشند.

عوارض عدم درمان اسپاسم صورت چیست؟

اسپاسم صورت یک مشکل طولانی مدت است که ممکن است زندگی بیمار را تحت تأثیر قرار دهد.

این بیماری به ندرت توسط روش‌های درمانی فوق به طور کامل برطرف می‌شود. علائم اسپاسم در برخی بیماران پس از تزریق بوتاکس به طور کامل برطرف می‌شود. در صورتی که برخی دیگر از افراد به عمل جراحی برای کاهش یا حذف علائم بیماری احتیاج دارند.

بیماری ام اس و اطلاعاتی در مورد آن

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م.م شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام، من ۳۰ سال سن دارم و از ۷ سالگی سردردهای شدید میگرفتم، بعضی وقتها هفته ای چند بار و بعضی وقتها هم هیچ روزی در هفته ممکنه سردرد بگیرم، خصوصا اگر باد سر به سرم بخوره، یا تابستون تو گرما سردردای خیلی بدی میگیرم، هیچوقت در نقطه ی ثابتی از سر درد ندارم معمولا جاهای مختلف سرم هست یه وقتایی پیشانی گاهی سمت گردن و پشت سر گاهی سمت یکی از شقیقه ها و ... قبلا قرص که میخوردم معمولا درد کمتر از نیم یا یک ساعت سرم خوب میشد ولی جدیدا باید دوتا قرص بخورم وگرنه تا چند ساعت ولم نمیکنه، با عصبانیت، و گریه کردن هم سردردهای ناگهانی میگیرم، با کمپرس سرد سردردم شدید میشه ولی با کمپرس گرم و کیسه اب گرم و مصرف مسکن معمولا سرم خوب میشه، در خانواده یکی از خاله هام میگرن داره، هیچوقت از سردرد بالا نیاوردم و به ندرت در اینهمه سال تهوع سراغم اومده، گاهی تاریکی و سکوت کمک میکنه سرم زودتر خوب بشه، حرکت کردن معمولا دردم رو بیشتر میکنه، هیچوقت سردرد بیشتر از ۳-۴ ساعت نداشتم آیا من میگرن دارم یا مشکل جدی تری دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر صفرزاده یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  باسلام .پسرمن ۱۳سالشه الان دوروزه بصورت لحظه ای میگه بالای گوش سمت چپ سرم درد میگیره بشدت وبعد از چند ثانیه خوب میشه .می خواستم بدونم چیز خطرناکیه .باید حتما به پزشک مراجعه کنم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   لطفا به دکتر شفیقی بیمارستان مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر Javad دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،عضلات صورت من حالت انقباض داره که با قرص تترابنازین کنترلش میکنم به نظر شما درمان دیگری دارد
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مائده سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیداقای دکترازدیروزبعداظهرسردردشدیدی گرفتم تاالان دیشب یک قرص وامروزیک قرص خوردم امافایده ای نداشت سردردم خیلی شدیده حالت تهوع هم دارم وقتیم ک میخوابم این سردردشدیدمنوبیدارمیکنه
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خدمت شما آقای دکتر مادر من از بیمار ی ام اس ای رنج میبره و به حدی رسیده که تمام عضلات صورت درگیر شدن و حرف زدن براشون غیر ممکن شده و همینطور راه رفتن و حفظ تعادل سخت شده .دکتر براشون آمپول بوتاکس تجویز و تزریق کردن ولی بازم اثر قابل قبولی نگذاشت الان ماهیچه گونه و زبونشون قفل می‌کنه نمی‌دونیم چکار کنیم تو رو خدا اگه راهی هست راهنماییم کنید .چقدر زمان می‌بره آمپول تأثیر خودشو بگذاره
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
 • تصویر کاربر نابود سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  در سال ۸۹ بود که ۲۵ جلسه پرتودرمانی شدم
  الان چند سالی هست که رو به افول میرم و هیپوفیزم جمع شده و میل جنسی و مردانگی و انرژی ندارم و دارم زنمو کارم رو از دست میدم چون مردانگیمو از دست دادم رفتار مردانه ندارم و شدیییدا بی انرژی هستم.
  چه اشتباهی کرد رفت پرتو درمانی
  حالا نمیشه پیوند هیپوفیز کرد؟
  غصه هزینش نیست فقط میخوام خوب بشم
  خیلی پشیمون و ناراحتم و زندگیم نابود شده و از بین رفتم. کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سوده سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  حدود ۱۳ ساله درگیر اسپاسم صورت و چشم هستم کاربامازپین و باکلوفن و بوتاکس تا حدودی کنترل کرده آیا تو این ۱۳ سال علم پیشترفتی برای من بینوا داشته؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۴ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ماجده سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  باعرض سلام مادرم دچار اسپاسم عضلات صورت هست هم یکطرف دهنش وهم چشمش جمع میشه دوبار بوتاکس انجام داد دوباره برگشت غیر از این چه درمانی هست
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید ،۲۸ سالمه حدود یک ماه پیش عمل تومور نخایی داشتم ک این تومور بین مهره l1,l2 کمرم بود خوشبختانه خوشخیم بود و عملم خوب بود بعد آزمایش از روی نمونه نوعش همانژیوپریسیتوما بود ،دکترم گفت ک احتمالش هست دوباره عود کنه تا ۵سال آینده،میخواستم نظر شمارو بدونم آیا دوباره عود میکنه یا نه چند درصد؟ ممنون میشم اگه جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  من صبح وقتی از خواب بلند میشم سردردو سرگبجه های شدیدی دارم که سردردم درسمت چپ سرم هستش سردردم از ظهر تا عصر کمتر میشه و مجدد شدت میگیره و گاهی اصلا کم نمیشه و خیلی سردردای بدی میگیرم که باعث دو بینی و تاری دید در چشم چپم شده آقای دکتر خیلی تمرکزم افت کرده و اصلا نمیتونم روی یک مسئله فوکوس کنم و گاهی در خوندن دچار لکنت میشم
  1. تصویر کاربر دکتر حسام عبدالحسین پور سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات