جراحی انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز

جراحی فیوژن ستون فقرات برای اسکولیوز، بسیار گسترده است و فقط در مواردی توصیه می شود که منحنی های جانبی باعث تغییر شکل شدید شوند. بیماران باید عوارض احتمالی جراحی را بدانند.

امروزه جراحی های اسکولیوز، ایمن تر بوده و نتایج بهتری نسبت به گذشته دارند. با این حال، هر عمل جراحی به ویژه جراحی ستون فقرات در نزدیکی نخاع  خطراتی دارد. خطرات جراحی اسکولیوز می تواند شامل موارد زیر باشد:

خطرناک ترین عارضه جراحی اسکولیوز، پاراپلژی است

از دست دادن حرکت و احساس در قسمت پایین بدن و پاها. این یک عارضه نادر اما مخرب است. برای کمک به کنترل این خطر، نخاع در حین جراحی، با چند روش به طور همزمان کنترل می شود:

پتانسیل برانگیختگی حسی (SSEP)

این تست نظارتی، شامل تکانه های الکتریکی کوچکی ست که به پاها داده شده و سپس در مغز خوانده می شود. این سیگنال ها باید در طول جراحی ثابت بمانند. و اگر در هر نقطه ای شروع به کند شدن کنند، می تواند نشان دهنده سازش در نخاع یا خونرسانی آن باشد.

پتانسیل برانگیختگی حرکتی (MEP)

این تست مشابه SSEP است، اما MEP، سیگنال های مربوط به عضلات را کنترل می کند. در صورت امکان، استفاده از هر دو آزمایش در طول جراحی خوب است زیرا در موارد نادر، ممکن است یک آزمایش، اختلال در نخاع را نشان دهد که آزمایش دیگر آن را نشان ندهد.

تست بیداری استاگنارو

این آزمایش، شامل بیدار شدن بیمار در حین جراحی و درخواست حرکت پاها از اوست. بیمار در طی این روش دردی احساس نمی کند و احتمالاً بعد از آن، بیداری را به خاطر نمی آورد. به دلیل پیشرفت در SSEP و MEP، دیگر به ندرت از آزمون بیدار شدن استفاده می شود.

اسکولیوز

اگر هر یک از این آزمایشات ذکر شده، نشان دهنده به خطر افتادن نخاع باشد، می توان میله ها را برداشته و جراحی را تغییر داد. اگرچه این وضعیت نادر است، اما این کار، برای جلوگیری از آسیب احتمالی نخاع، ارزش هرگونه احتیاط را دارد.

با تشخیص عارضه نخاع هنگام شروع آن  از جمله فشرده سازی بیش از حد یا از دست دادن خون تیم جراحی می تواند به سرعت کار کند تا بتواند سلامت نخاع را تا حد ممکن بازگرداند.

از دست دادن بیش از حد خون در عمل اسکولیوز

در حین جراحی، سستی عضلات و نواحی بی حفاظ زیادی وجود دارد که منجر به از دست دادن خون می شود. با تکنیک مناسب، معمولاً می توان از دست دادن خون را در حد معقولی نگه داشت و به ندرت به انتقال خون نیاز است.

به عنوان یک اقدام احتیاطی، بیمار ممکن است خون خود را قبل از جراحی (اهدای خون اتولوگ) اهدا کند، سپس در صورت نیاز، این خون پس از جراحی می تواند به بیمار پس داده شود.

همچنین، در طی جراحی اسکولیوز می توان خون بیمار را جمع آوری و به خود فرد انتقال داد.

دیگر عوارض عمل فیوژن کمر

سایر عوارض احتمالی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فیوز نشدن (قرار نگرفتن در زاویه مناسب) ستون فقرات (که به آن شبه آرتوز نیز گفته می شود)
 • عفونت
 • نشت مایع مغزی نخاعی
 • خرابی ابزار دقیق (شکستن میله ها یا جدا شدن قلاب/ پیچ)

برخی از عوارض جراحی، مانند شکستن میله ها یا جوش نخوردن ستون فقرات، می تواند منجر به بدتر شدن اسکولیوز شود.

بعد از عمل اسکولیوز (انحراف ستون فقرات)

گاهی اوقات مشکلات ساختاری ممکن است سال ها پس از جراحی ایجاد شود. به عنوان مثال، ممکن است دیسک هایی که درست در بالا و پایین ناحیه همجوشی قرار دارند، به دلیل عدم انعطاف پذیری ستون فقرات بین آنها، تحت فشار بیشتری قرار بگیرند.

ممکن است این دیسک ها زودتر از حالت طبیعی، دچار تخریب شوند، که در برخی موارد، برای بهبود آن به جراحی دوم نیاز می شود.

بعد از عمل اسکولیوز

سندرم صافی پشت

این سندرم، در اثر از دست دادن (یا مسطح شدن) منحنی طبیعی لوردوز در ناحیه کمر ایجاد می شود و ممکن است به عاملی برای ایجاد کمردرد تبدیل شود.
قبل از اینکه جراحان توانایی انجام اصلاحات سه بعدی در ستون فقرات را داشته باشند، انحنای دو طرفه اسکولیوز، بدون در نظر گرفتن چگونگی تغییر انحنای طبیعی جلو به عقب، اصلاح می شد. تکنیک های مدرن جراحی، خطر ابتلا به سندرم کمر صاف را کاهش می دهد.

پدیده میل لنگ

این تغییر شکل دردناک، می تواند زمانی اتفاق بیفتد که قسمت جلوی ستون فقرات، به طور مداوم رشد کند در حالی که پشت ستون فقرات رشد نمی کند. قبل از شناسایی این اصل، در گذشته، مواردی وجود داشت که جراحان پشت ستون فقرات کودک در حال رشد را فیوز می کردند، بدون اینکه جلوی آن را نیز فیوز نمایند. امروزه جراح مغز و اعصاب باید بداند که چگونه برای جلوگیری از پدیده میل لنگ، هم جوشی را انجام دهند.

پدیده افزودن

مواردی وجود داشته است که منحنی توراسی در یک کودک یا نوجوان، اصلاح می شده، اما این منحنی، همچنان در زیر سطح همجوشی پیشرفت می کند (اضافه می شود). پدیده افزودن، هنوز در حال بررسی است؛ اما به نظر می رسد اگر جراح به اندازه کافی بخش پایینی را فیوز نکند و یا بیمار هنوز از نظر اسکلتی برای جراحی هم جوشی نابالغ باشد، اتفاق می افتد.

آیا اسکولیوز باعث فلج شدن می شود؟

عوارض عصبی ناشی از جراحی، می تواند شامل از دست دادن احساس پوست، ضعف یا از دست دادن قدرت در پاها یا پنجه آنها، از دست دادن کنترل روده و مثانه یا فلج باشد. عوارض عصبی معمولاً خیلی زود پس از جراحی شروع می شود. این عوارض، می توانند با گذشت زمان بهبود یابند، اما ممکن است برخی از آنها دائمی باشند.

آیا اسکولیوز باعث فلج شدن می شود؟

سختی جراحی اسکولیوز (انحراف ستون فقرات) چقدر است؟

امروزه عوارض ناشی از جراحی اسکولیوز، کمتر از چند دهه پیش است، اما هنوز هم عفونت، فلج، جوش نخوردن ستون فقرات، درد بیشتر پس از جراحی نسبت به قبل و سایر موارد وجود دارد. بهبودی از جراحی اسکولیوز چالش برانگیز است.

زندگی بعد از جراحی انحراف ستون فقرات

مطالعه دیگری نشان داد که 20 سال پس از جراحی، بیماران اسکولیوز، از نظر کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی، مانند جمعیت عمومی هستند.

یک مطالعه نشان داد که دو سال پس از جراحی، کیفیت زندگی در بیمارانی که عمل کرده اند در مقایسه با بیمارانی که جراحی را انجام نداده اند، فقط اندکی افزایش داشته است.

با اینکه جراحی هم جوشی نخاعی می تواند به تنظیم مجدد ستون فقرات کج شده کمک کند، قیمتش بسیار زیاد است. سفتی حاصل از ثابت ماندن ستون فقرات، می تواند با کاهش قابل توجهی در تحرک و انعطاف پذیری همراه باشد.

در حالی که بسیاری از افراد فکر می کنند جراحی هم جوشی ستون فقرات، درمانی برای اسکولیوز است، این یک فرض خطرناک است. اسکولیوز، یک بیماری پیشرونده است و هیچ درمانی برای آن نیست. گرچه پذیرش این مسئله دشوار است، اما مردم باید بدانند که تشخیص اسکولیوز، به معنای ادامه تمام طول زندگی با این شرایط است.

حتی با انجام جراحی هم جوشی ستون فقرات، باز هم بیمار از محدودیت های جسمی و ناراحتی های موجود رها نمی شود. برخی از افراد، از محدودیت هایی که پس از جراحی فیوژن نخاعی برایشان باقی مانده است، پشیمان می شوند و با خود فکر می کنند که آیا راه درمانی بهتری وجود دارد؟

دکتر حسام عبدالحسین پور بهترین دکتر برای درمان اسکولیوز

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربراحمد چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر بنده ۳۷ سالمه و بر اساس تست mriدچار مشکل دیسک هستم.ریپورت و عکس رو میفرستم .میخواستم ببینم روش شما برای من موثر هست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   به نظر جراحی لازم نباشد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام. آقای دکتر من در بازی فوتبال و فشار سنگین شوت کردن درگیر مشکل دیسک کمر شدم که درد آن به باسن و پشت پا و آلت و حتی بیضه ها و زیر آن و مقعد و زیرشکم انتقال پیدا میکند . همه دارویی هم خوردم و فایده نداره . آقای دکتر نواحی که خدمتتون عرض کردم همیشه ملتهبه که در اثر فشار این التهاب بیشتر میشه . لطفا راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربرعلیسه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   در ضمن عکس MRI انداختم و همچنین تستهای مربوط به سیاتیک دادم . البته دکترها گفته اند دیسک شما خفیف است ولی در همه مهره ها وجود دارد . ولی همین خفیف منو به راحتی از کار انداخته . آیا عمل کنم درست میشه این همه التهاب و درد ؟ خیلی کلافه ام آقای دکتر . خواهشمندم کمکم کنید .
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   بله ممکنه عمل لازم بلشد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرحسین جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام سال نامبارک پرفسور نظرتان در خصوص عکسهای ارسالی.ممنون وشرمنده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   مهره اول کمری شمسته جهت کیفوپلاستی سریع مراجعه شود
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   شنبه ۷ فروردبن ۱۰ صبه مهراد مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب بنده حدود ۲ماهی هست هنگام نشست و برخاست و خوابیدن و چرخیدن روی کمر، درد شدیدی در ناحیه کمر احساس میکنم و بعد از مدت کوتاهی پیاده روی احساس بی حسی در پاهام دارم، ۱۰جلسه فیزیوتراپی و ورزشهارو هم انجام دادم، ۱جلسه هم ازون تزریق کردم و ۴روز بعد آن استراحت مطلق داشتم، کمی از دردم کاسته شده ولی همچنان درد را دارم و پا کاملا بالا نمیاد. درد و بی حسی از پای راست بهدپای چپ منتقل شده. خواهشمندم باتوجه به عکسهای پیوست دستور فرمایید آیا به جراحی نیاز دارم یا راهکار دیگری هست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرمهران جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خوردم زمین ام ار ای دادم این جوابشه میشه راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر