جراحی انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز

جراحی فیوژن ستون فقرات برای اسکولیوز، بسیار گسترده است و فقط در مواردی توصیه می شود که منحنی های جانبی باعث تغییر شکل شدید شوند. بیماران باید عوارض احتمالی جراحی را بدانند.

امروزه جراحی های اسکولیوز، ایمن تر بوده و نتایج بهتری نسبت به گذشته دارند. با این حال، هر عمل جراحی به ویژه جراحی ستون فقرات در نزدیکی نخاع  خطراتی دارد. خطرات جراحی اسکولیوز می تواند شامل موارد زیر باشد:

خطرناک ترین عارضه جراحی اسکولیوز، پاراپلژی است

از دست دادن حرکت و احساس در قسمت پایین بدن و پاها. این یک عارضه نادر اما مخرب است. برای کمک به کنترل این خطر، نخاع در حین جراحی، با چند روش به طور همزمان کنترل می شود:

پتانسیل برانگیختگی حسی (SSEP)

این تست نظارتی، شامل تکانه های الکتریکی کوچکی ست که به پاها داده شده و سپس در مغز خوانده می شود. این سیگنال ها باید در طول جراحی ثابت بمانند. و اگر در هر نقطه ای شروع به کند شدن کنند، می تواند نشان دهنده سازش در نخاع یا خونرسانی آن باشد.

پتانسیل برانگیختگی حرکتی (MEP)

این تست مشابه SSEP است، اما MEP، سیگنال های مربوط به عضلات را کنترل می کند. در صورت امکان، استفاده از هر دو آزمایش در طول جراحی خوب است زیرا در موارد نادر، ممکن است یک آزمایش، اختلال در نخاع را نشان دهد که آزمایش دیگر آن را نشان ندهد.

تست بیداری استاگنارو

این آزمایش، شامل بیدار شدن بیمار در حین جراحی و درخواست حرکت پاها از اوست. بیمار در طی این روش دردی احساس نمی کند و احتمالاً بعد از آن، بیداری را به خاطر نمی آورد. به دلیل پیشرفت در SSEP و MEP، دیگر به ندرت از آزمون بیدار شدن استفاده می شود.

اسکولیوز

اگر هر یک از این آزمایشات ذکر شده، نشان دهنده به خطر افتادن نخاع باشد، می توان میله ها را برداشته و جراحی را تغییر داد. اگرچه این وضعیت نادر است، اما این کار، برای جلوگیری از آسیب احتمالی نخاع، ارزش هرگونه احتیاط را دارد.

با تشخیص عارضه نخاع هنگام شروع آن  از جمله فشرده سازی بیش از حد یا از دست دادن خون تیم جراحی می تواند به سرعت کار کند تا بتواند سلامت نخاع را تا حد ممکن بازگرداند.

از دست دادن بیش از حد خون در عمل اسکولیوز

در حین جراحی، سستی عضلات و نواحی بی حفاظ زیادی وجود دارد که منجر به از دست دادن خون می شود. با تکنیک مناسب، معمولاً می توان از دست دادن خون را در حد معقولی نگه داشت و به ندرت به انتقال خون نیاز است.

به عنوان یک اقدام احتیاطی، بیمار ممکن است خون خود را قبل از جراحی (اهدای خون اتولوگ) اهدا کند، سپس در صورت نیاز، این خون پس از جراحی می تواند به بیمار پس داده شود.

همچنین، در طی جراحی اسکولیوز می توان خون بیمار را جمع آوری و به خود فرد انتقال داد.

دیگر عوارض عمل فیوژن کمر

سایر عوارض احتمالی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • فیوز نشدن (قرار نگرفتن در زاویه مناسب) ستون فقرات (که به آن شبه آرتوز نیز گفته می شود)
 • عفونت
 • نشت مایع مغزی نخاعی
 • خرابی ابزار دقیق (شکستن میله ها یا جدا شدن قلاب/ پیچ)

برخی از عوارض جراحی، مانند شکستن میله ها یا جوش نخوردن ستون فقرات، می تواند منجر به بدتر شدن اسکولیوز شود.

بعد از عمل اسکولیوز (انحراف ستون فقرات)

گاهی اوقات مشکلات ساختاری ممکن است سال ها پس از جراحی ایجاد شود. به عنوان مثال، ممکن است دیسک هایی که درست در بالا و پایین ناحیه همجوشی قرار دارند، به دلیل عدم انعطاف پذیری ستون فقرات بین آنها، تحت فشار بیشتری قرار بگیرند.

ممکن است این دیسک ها زودتر از حالت طبیعی، دچار تخریب شوند، که در برخی موارد، برای بهبود آن به جراحی دوم نیاز می شود.

بعد از عمل اسکولیوز

سندرم صافی پشت

این سندرم، در اثر از دست دادن (یا مسطح شدن) منحنی طبیعی لوردوز در ناحیه کمر ایجاد می شود و ممکن است به عاملی برای ایجاد کمردرد تبدیل شود.
قبل از اینکه جراحان توانایی انجام اصلاحات سه بعدی در ستون فقرات را داشته باشند، انحنای دو طرفه اسکولیوز، بدون در نظر گرفتن چگونگی تغییر انحنای طبیعی جلو به عقب، اصلاح می شد. تکنیک های مدرن جراحی، خطر ابتلا به سندرم کمر صاف را کاهش می دهد.

پدیده میل لنگ

این تغییر شکل دردناک، می تواند زمانی اتفاق بیفتد که قسمت جلوی ستون فقرات، به طور مداوم رشد کند در حالی که پشت ستون فقرات رشد نمی کند. قبل از شناسایی این اصل، در گذشته، مواردی وجود داشت که جراحان پشت ستون فقرات کودک در حال رشد را فیوز می کردند، بدون اینکه جلوی آن را نیز فیوز نمایند. امروزه جراح مغز و اعصاب باید بداند که چگونه برای جلوگیری از پدیده میل لنگ، هم جوشی را انجام دهند.

پدیده افزودن

مواردی وجود داشته است که منحنی توراسی در یک کودک یا نوجوان، اصلاح می شده، اما این منحنی، همچنان در زیر سطح همجوشی پیشرفت می کند (اضافه می شود). پدیده افزودن، هنوز در حال بررسی است؛ اما به نظر می رسد اگر جراح به اندازه کافی بخش پایینی را فیوز نکند و یا بیمار هنوز از نظر اسکلتی برای جراحی هم جوشی نابالغ باشد، اتفاق می افتد.

آیا اسکولیوز باعث فلج شدن می شود؟

عوارض عصبی ناشی از جراحی، می تواند شامل از دست دادن احساس پوست، ضعف یا از دست دادن قدرت در پاها یا پنجه آنها، از دست دادن کنترل روده و مثانه یا فلج باشد. عوارض عصبی معمولاً خیلی زود پس از جراحی شروع می شود. این عوارض، می توانند با گذشت زمان بهبود یابند، اما ممکن است برخی از آنها دائمی باشند.

آیا اسکولیوز باعث فلج شدن می شود؟

سختی جراحی اسکولیوز (انحراف ستون فقرات) چقدر است؟

امروزه عوارض ناشی از جراحی اسکولیوز، کمتر از چند دهه پیش است، اما هنوز هم عفونت، فلج، جوش نخوردن ستون فقرات، درد بیشتر پس از جراحی نسبت به قبل و سایر موارد وجود دارد. بهبودی از جراحی اسکولیوز چالش برانگیز است.

زندگی بعد از جراحی انحراف ستون فقرات

مطالعه دیگری نشان داد که 20 سال پس از جراحی، بیماران اسکولیوز، از نظر کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی، مانند جمعیت عمومی هستند.

یک مطالعه نشان داد که دو سال پس از جراحی، کیفیت زندگی در بیمارانی که عمل کرده اند در مقایسه با بیمارانی که جراحی را انجام نداده اند، فقط اندکی افزایش داشته است.

با اینکه جراحی هم جوشی نخاعی می تواند به تنظیم مجدد ستون فقرات کج شده کمک کند، قیمتش بسیار زیاد است. سفتی حاصل از ثابت ماندن ستون فقرات، می تواند با کاهش قابل توجهی در تحرک و انعطاف پذیری همراه باشد.

در حالی که بسیاری از افراد فکر می کنند جراحی هم جوشی ستون فقرات، درمانی برای اسکولیوز است، این یک فرض خطرناک است. اسکولیوز، یک بیماری پیشرونده است و هیچ درمانی برای آن نیست. گرچه پذیرش این مسئله دشوار است، اما مردم باید بدانند که تشخیص اسکولیوز، به معنای ادامه تمام طول زندگی با این شرایط است.

حتی با انجام جراحی هم جوشی ستون فقرات، باز هم بیمار از محدودیت های جسمی و ناراحتی های موجود رها نمی شود. برخی از افراد، از محدودیت هایی که پس از جراحی فیوژن نخاعی برایشان باقی مانده است، پشیمان می شوند و با خود فکر می کنند که آیا راه درمانی بهتری وجود دارد؟

دکتر حسام عبدالحسین پور بهترین دکتر برای درمان اسکولیوز

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرریحانه پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام من دو هفته هست که ستون فقراتم درد می کنه باید چه کاری بکنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربررضا جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  پسرم 17 سال داره پزشک مربوطه گفته 70 درجه انحراف ستون فقرات داره باید عمل بشه
  خواستم بدونم راه دیگری جز عمل جراحی داره ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۸ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرامیر جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.
  جناب دکتر من یک سوال داشتم در مورد پسرم.
  17 سالشه و اسکولیوز داره. از ناحیه قفسه سینه و شانه ها دچار انحراف شده.
  سوالم از خدمتتون این هست که آیا ورزش در این سن میتونه به تنهایی راهکار درمان باشه؟
  ممنونم از لطفتون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   بله میتواند منتها پس از معاینه
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام پسر من درجه اسکولیوزش36 هست نیاز به جراحی دارد یانه.ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرالهام یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  من خانه دارم ۳۶ سالمه ۳ هفته پیش عمل آندوسکوپی دیسک کمر انجام دادم میتونم به کارهای روزانه ام برسم یا باید کم تر سرپا باشم و پیاده روی چطور ؟ کمربند و موقع خواب عیب داره باز کنم ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرتهمینه شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام
  دخترمن هشت سال قبل عمل اسکولیوز با میله کامل رو درسن شانزده سالگی انجام داده ودر این مدت هیچ مشکلی نداشته و ورزش میکند چون دسترسی به پزشک رو نداشتیم و مشکلی هم نداشت مراجعه نکردیم حالا درشرف ازدواج هست ایا میتونه ازدواج کنه وبچه داربشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرفرانک یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  باسلام، 50سال سن دارم دارای اسکولیوز35درجه هستم، امایک سال هست که دیسک هم به آن اضاف شده ونمی تونم راه برم آیابدون عمل اسکولیوزمی توان برای دیسکم کاری کرد، درضمن شیراززندگی می کنم ممنون ازراهنمایی شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربراسکولیوز سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام من 28 سالمه و اسکولیوزم از زمانی شروع شده که ضربه ای به ستون فقراتم وارد شده. یعنی تو سن تقریبا 18 سالگی یا کمتر. من دکتر زیاد رفتم و بهم میگفتن که نیازی به جراحی ندارم و بهتر هست عمل نکنم. ولی من وقتی خم میشم اسکولیوزم مشخصه و نمیخوام مشخص باشه. آیا به جراحی نیاز دارم یا میتونم با ورزش و تقویت عضلات اسکولیزوم را کم کنم؟ لطفا یک نظر قطعی بدین تا بیام به مطبتون. آدرس مطب هم لطفا بنویسید.
  هزینه درمانش چقدر میشه؟ بعد درمان باید بتونم باشگاه بدنسازی و رزمی ام رو بدون مشکل ادامه بدم. لطفا در مورد اسکولیزم تا جای ممکن بیشتر منو راهنمایی کنین.
  تصویر پیوست شد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسمیرا پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 29 سالمه الان دو سال که کمر درد دارم انتهای کمر بالا تر از دنبالیچه با کوچکترین فعالیتی کمر درد میگیرم گاهی اوقات دردم به پا میریزه خم شدن خیلی برام مشکله گودی کمرم به گفته‌ی پزشکم از بین رفته و صاف شده و سه تا دیسک دارم که تا حدودی بیرون زده فیزیوتراپی هم رفتم طب سوزنی هم انجام دادم ولی تاثیری نداشت
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرمریم پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باید چی کار کنم که دیکس هایم خوب شود سه بار رفتم دکتر اما خوب نشدم لطفاً من را رهنمایی کنین
  1. تصویر کاربرمریمپنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   لطفاً جواب سوال من را بدین چون خیلی کمر و گردنم درد میکنه
  2. تصویر کاربرمریمپنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   درد شدید در ناهی کمر و گردن دارم
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   ورزشهای داخل سایت را انجام دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات