جراحی آندوسکوپی سمپاتکتومی قفسه سینه (ETS)

آندوسکوپی سمپاتکتومی

ETS چیست؟

برای افرادی که بیش از حد دچار عرق دست یا قرمزی صورت می شوند، آندوسکوپی سمپاتکتومی قفسه سینه (ETS)، یک روش تغییر دهنده زندگی ست که به آنها کمک می کند اعتماد به نفس خود را بازگردانده و دوباره از زندگی خود لذت ببرند.غدد عرق، توسط اعصاب سمپاتیک کنترل می گردند.

فعالیت بیش از حد اعصاب سمپاتیک، منجر به تعریق بیش از حد می شود. اگر این اعصاب از بین بروند، غدد عرق از کار خواهند افتاد. غدد عرق دست، زیر بغل، صورت و پوست سر، توسط اعصاب سمپاتیک عصبدهی می گردند که از داخل حفره قفسه سینه، نشات می گیرند.

زنجیره سمپاتیک را می توان به راحتی در قفسه سینه، با استفاده از یک مینی اسکوپ که به عنوان توراکوسکوپ شناخته می شود، تشخیص داد. از این رو، اصطلاح سمپاتکتومی توراکوسکوپیک (ETS) به عملی که برای هایپرهیدروز و قرمزی صورت انجام می شود، اشاره دارد.

جراحی ETS در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. دو برش کوچک در زیر بغل ایجاد شده و از این طریق، پورت های 5 میلی متری وارد بدن می گردند. تنفس ریه به طور موقت متوقف شده و عصب سمپاتیک به طور دقیق شناسایی می شود. گانگلیون ها یا جسم سلول های عصبی مربوطه از بین می روند، در نتیجه دست ها، زیر بغل یا صورت خشک می گردند.

سطح اکسیژن خون به طور مداوم کنترل می شود و از این نظر خطری وجود ندارد. برای تسهیل این روند، یک لوله آندو-ترکئال یا تنفسی مخصوص، توسط متخصص بیهوشی، برای بیمار قرار داده می شود. بخش مربوط به زنجیره سمپاتیک را می توان با راه های مختلف از بین برد؛ اگرچه بهتر است از دیاترمی یا الکتروکوتر استفاده شود.

برش های کوچک با تنها یک بخیه بسته می شوند، و یک پانسمان ضد آب روی آن ها قرار می گیرد. بیماران به طور کلی صبح روز بعد مرخص می شوند و اغلب طی یک هفته بهبود می یابند.

عمل عرق کف دست

مراقبت های بعد از عمل ETS

از آنجا که ETS، با استفاده از تکنیک های کم تهاجم انجام می شود، بهبودی بعد از آن معمولاً سریع رخ می دهد. ممکن است کمی ناراحتی اولیه در قفسه سینه داشته باشید، اما این مساله معمولا با مسکن های عادی کنترل می گردد. بیشتر بیماران، طی شش ساعت پس از عمل، احساس راحتی مناسبی دارند، گرچه بهتر است که یک شب را در بیمارستان بگذرانند.

معاینات معمول توسط پرسنل پرستاری، پس از عمل انجام می شود. برای داشتن احساس راحتی می توان از مسکن استفاده نمود. همچنین فرد می تواند پس از 4 ساعت، رژیم غذایی طبیعی خود را از سر بگیرد. وجود دردی که با سرفه و عطسه بیشتر می شود، 2 تا 3 روز پس از جراحی، غیر معمول نیست.

این درد معمولاً به ضد التهاب هایی مانند نوروفن پاسخ می دهد.

عوارض جراحی ETS (عمل عرق کف دست)

مانند تمام عمل های جراحی، واکنش های فردی نسبت به عمل متفاوت است. هدف ما در این مقاله، آگاه کردن شما از عوارضی ست که ممکن است بوجود بیاید، حتی اگر اکثر بیماران آنها را تجربه نکنند.

ETSمعمولاً بسیار موفق است و اکثر افراد از عملکرد آن راضی هستند. با این حال،  بسیار مهم   است  که بدانید ETS، معمولاً باعث افزایش تعریق در جای دیگری از بدن می گردد. به این حالت   هایپرهیدروز جبرانی گفته می شود و معمولاً در سینه یا پشت، تقریباً در همه کسانی   که ETS داشته اند، اتفاق می افتد. 

از هر صد نفر، حدود یک نفر تعریق شدید جبرانی خواهد داشت؛ که می تواند یک مشکل اساسی باشد. نمی توان پیش بینی کرد که چه کسی به این مشکل مبتلا خواهد شد و مهم است که درک کنیم این عمل، به گونه ای برگشت ناپذیر طراحی شده است. بعضی اوقات افراد هنگام خوردن غذاهای تند یا گرم، متوجه تعریق می شوند (عرق چشایی).

عوارض جراحی ETS

خطرات عمل سمپاتکتومی توراکوسکوپیک چیست؟

عمل ETS، عملی بی خطراست و معمولاً مشکلی پیش نمی آید. مانند هر عمل دیگر، ممکن است مشکلات اندکی ایجاد شود و خطر کمی برای آسیب در داخل قفسه سینه وجود دارد. اگر ریه دچار نشت هوا شود یا خونریزی داشته باشد، ممکن است لازم باشد یک لوله تخلیه را به مدت یک یا دو روز در قفسه سینه قرار دهند. به ندرت ممکن است برای مقابله با هر مشکلی، لازم باشد یک عمل جراحی بر روی سینه انجام شود.

درمان قطعی عرق کف دست

ضد تعریق ها: معمولاً باید بصورت آزادانه و منظم استفاده می شوند.

تزریق بوتاکس برای عرق کف دست

بوتاکس، سیگنال های عصبی غدد عرق را مسدود کرده و منجر به عدم فعالیت اعصاب سمپاتیک می گردد. این اثر موقتی ست؛ اما معمولاً حدود شش ماه طول می کشد. درمان تعریق در دست ها، به تعداد زیادی تزریق در کف دست و انگشتان نیاز دارد که ناخوشایند است و گاهی اوقات می تواند باعث بی حسی و ضعف (موقتی) شود. تعداد کمی از افراد برای تعریق دست به تزریق بوتاکس ادامه می دهند، اگرچه این روش موثر است. در مقابل، بوتاکس یک روش عالی برای درمان تعریق بیش از حد در زیر بغل است. تزریق زیر بازو، به همان اندازه ناراحتی ایجاد نمی کند اما به طور متوسط باید هر شش تا نه ماه یک بار تکرار گردد. این کار اغلب در NHS انجام نمی شود.

درمان تعریق با یونتوفورزیس

این روش شامل استفاده از دستگاهی ست که جریان الکتریکی را از پوست عبور می دهد. روش دقیق عملکرد آن کاملاً شناخته نشده است؛ اما برخی از افراد آن را بسیار مفید می دانند. این دستگاه را می توان برای استفاده در خانه خریداری کرد.

درمان تعریق با یونتوفورزیس

عمل ETS برای گرگرفتگی و سرخ شدن صورت

بیشتر افراد در برخی مواقع سرخ می شوند، به ویژه هنگامی که احساس خجالت یا استرس می کنند. سرخ شدن، به علت باز شدن رگ های خونی در پوست ایجاد می شود تا خون بیشتری از آنها عبور کند. عضلات رگ های خونی، توسط سیستم عصبی سمپاتیک کنترل می شوند. تعداد کمی از افراد آنقدر سرخ می شوند که این امر، به یک مشکل اساسی در زندگی اجتماعی و کاری آنها تبدیل شده است.

ETS، به شما کمک می کند تا قرمزی صورت را کنترل کنید، زیرا اعصاب سمپاتیک، خون رسانی اضافی به پوست را کنترل می نمایند. استفاده از ETS برای درمان گرگرفتگی صورت، به اندازه استفاده از آن در درمان تعریق، ثابت شده نیست؛ اما موثر است. برای کنترل قرمزی ناگهانی صورت، بهترین عملکرد را دارد. اما برای افرادی که رنگ پوست قرمزی دارند مفید نیست.

مهم است که از عدم وجود بیماری زمینه ای، که سبب بروز این علامت می شود؛ مانند بیماری روزاسه یا گرگرفتگی ناشی از یائسگی، مطمئن شوید. عوارض احتمالی این عمل، مشابه عوارض ETS برای تعریق زیاد است؛ اما علاوه بر این، ممکن است این روش تنها روی یک طرف صورت اثر بگذارد و نه طرف دیگر. در نهایت ممکن است فقط نیمی از صورتتان سرخ گردد.

 

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارائه شده توصیه های کلی می باشند و شما برای تشخیص و درمان، میبایستی به پزشک مراجعه کنید و معاینه دقیق بشوید. پاسخدهی به سئوالات مربوط به سردرد و بیماران جراحی شده که تحت نظر سایر پزشکان هستند، مقدور نیست.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهرنوش سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام من خانمی 55 ساله هستم که درد بسیار شدیدی در گردن و سر و در دست چپ دارم و دست چپم قدذت خودشو داره از دست میده و همچنین بی حسی پا ودرد کمر ام ار ای کردم سه دیسک در گردن و انحراف مهرهای گردن و یکی از دیسکهای گردنم بزرگه و لیز خوردگی یکی از مهر ه های گردنم و دو دیسک هم در کمرم و تنگی کانال نخاعی اعلام کردند سه بار فییوتراپی برای پام و دو بار گردن و انواع مسکن و امپول ولی فقط مدت کوتاهی خوب بود الان با شدت بیشتر و دو بار بیرون روی روده داشتم بدون اینکه متوجه بشم ولی دکتر معتقد هست عمل اخرین راه حل باشه و برای گردنم از گردنبند بادی داده گفت تا سه ماه درست نشد اون موقع عمل می کنم ولی کمرم رو چکار کنم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرنرجس سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  من برخی از علائم تومور مغزی رو دارم بعضی وقتا انقدر سردردم شدید هس که نمیتونم وایسم وجلوچشمام سیاهی میره وممکنه بخورم زمین وتعادلم رواز دست میدم به نظر شما تومور دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرشفايي سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام حدود يك سالي هست كه متوجه شدم انحراف زانو دارم شما ويزيت انجام ميدين يا نه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز من وقتی میرم خانه کسی احساس خجالت میکنم و صورتم خیلی عرق میکنه که این موضوع باعث ناراحتی و کم شدن اعتماد به نفسم شده تو رو خدا کمکم کنید تا از این موضوع خلاص بشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز من وقتی میرم خانه کسی احساس خجالت میکنم و صورتم خیلی عرق میکنه که این موضوع باعث ناراحتی و کم شدن اعتماد به نفسم شده تو رو خدا کمکم کنید تا از این موضوع خلاص بشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربربهار سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام
  من مادرم تومور مغزی گلیو م داره بر اساس ام ار ای تشخیص داده شد پزشک میگه یک عاملی موجب تشدید تومور شده ایا چنین چیزی ممکن است ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرعباس چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام .آقای دکتر خواهش میکنم فقط یک دقیقه وقت بزارید جواب کاملتری بدید این دومین باره که سوال میکنم من از دکتر نورولوژیست مشاوره گرفتم ایشون گفتند تخصص جراحی ندارند . ۳۹ سالمه از کرمان . من به خاطر اینکه با کوچکترین هیجان و شوکی که بهم وارد میشه صورتم سرخ میشه و بعد دچار تعریق صورت میشم دچار فوبیای اجتماعی شدم و دایم توی استرس زندگی میکنم. زندگی اجتماعی برام خیلی سخت شده و خیلی از موقعیتهای خوب کاری رو به خاطر ترس از این حالتی که بهم دست میده از دست دادم. فکر میکردم این بیماری هیچ درمانی نداره تا اینکه توی اینترنت خوندم که شما نوشته بودید با جراحی ets میشه این مشکل رو حل کرد. میخوام بدونم با توجه به اینکه من تعریق نامتعارف کف دست یا پا رو ندارم ولی تعریق صورتم بالاتر از نرمال هست آیا میشه با جراحی ets مشکل سرخ شدن ناگهانی صورت و تعریق سر و صورت در شرایط استرس زا رو حل کرد یا نه؟ و اینکه اگه بیام تهران شما این جراحی رو برام انجام میدید؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)
   بهتر است تحت نظر روانپزشک حاذق باشید درمان جراحی ندارید
 • تصویر کاربرنگار دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام من حدود ٦ سال پيش به خاطر مشكل tos و ورم دست و نداشتن نبض توسط دكتر كلانتر معتمد عمل دوطرفه شدم و چون تعريق دست داشتم به پيشنهاد دكتر سمپاتكتومي هم شدم الان حدود دو سال هست كه فشار خون بالا دارم و اريتمي قلبي ، علايمي مثل سر درد و سرگيجه و تنگي نفس و سرد و گرم شدن ناگهاني دارم كه دكتر قلب ميگه به خاطر سمپاتكتومي هست كه انجام دادم ميخواستم راهنمايي كنيد اين علائم از سمپاتكتومي هست و اينكه ميشه درمان كرد اين حالت رو ؟ من ٣٥ سال سن دارم ممنون ميشم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)
   خیر ارتباطی ندارد
 • تصویر کاربرپریسا جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من ۲۵ سالمه و یه ماهه که سردرد دارم و تو این یک ماه پیش چندتا دکتر رفتم ولی هیچ کدوم علتشو نفهمیدن و به کرونا ربطش دادن.سردردم فقط قسمت راسته سرمه که از پشت گردنم درد میگیره و به گوش و شقیقه هام و چشمام و پشت کتفم میزنه.دیگه مسکنم اثری نمیزاره رو دردش واقعا دیگه کلافه شدم بعضی وقتا انقدر دردش زیاد میشه که به گریه میوفتم.آقای دکتر توروخدا شما کمکم کنید وراهنماییم کنید که چیکار کنم پیش چه دکتری برم که دردمو بفهمه.ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   سردرد عصبی دارید به روانپزشک مراجعه کنید
 • تصویر کاربرآرش جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده حدود ۳هفته اعتیاد ترامادول رو کنار گذاشتمو دیگه مصرف نمیکنم
  الان چند روزه که پاهام خیلی درد میگیره مخصوصا شب که میشه .امان منو بریده
  خواستم بدونم این درد پا من رو چه جوری میتونم کمتر ش کنم.خیلی خوشحال میشم که به من کمک کنید .ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   به متخصص داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژیست) مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر