جراحی ستون فقرات (تشخیص و مشاوره)

ممکن است شما هم از درد ستون فقرات رنج ببرید و یکی از راه های بهبودی که ممکن است جراح به شما پیشنهاد کند جراحی ستون فقرات است. در ادامه به ویژگی های این عمل جراحی می پردازیم.


انتخاب جراحی ستون فقرات

هنگامی که در مورد انجام عمل جراحی ستون فقرات فکر می کنید، تمام جنبه های این روش را در نظر بگیرید تا بهترین نتیجه را برای خود به ارمغان بیاوريد. هر چه بیشتر بدانید، شانس خود را برای انتخاب درست بالا مى بريد. مواردی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 • جراح
 • مواد مورد استفاده
 • آماده سازی قبل از عمل
 • دوره بهبودی

 

چه زمانی برای كمردرد به جراح ستون فقرات بايد مراجعه كرد؟

به طور معمول، عمل جراحی ستون فقرات به عنوان یک گزینه پس از یک دوره درمان بدون جراحى (مانند دارويي، فیزیوتراپی، تزریق و ورزش) انتخاب مى شود. تصمیم گیری در مورد جراحی ستون فقرات به میزان زیادی به علائم شما (به عنوان مثال، میزان درد، توانایی انجام فعالیت های روزمره)، فوريت در جراحی و عوارض آن بستگی دارد.

برای برخی از انواع درد، تکنیک های جراحی كم تر تهاجمی گزینه هايي برای تسکین سريع درد هستند. برای انواع درد ديگر، مداخله جراحی مناسب نيست و اغلب توصیه می شود تا پیش از عمل جراحی چند گزینه محافظه کارانه را دنبال کنید.

تشخیص بیماری ستون فقرات

تشخیص دقیق بیماری

جراحی ستون فقرات بر روى اصلاح یک ضایعه آناتومیک متمرکز است و هرگز “اکتشافی” نیست. برای بیمارانی که از كمردرد رنج می برند اما هیچ علت مشخصی ندارند، جراحی ستون فقرات توصیه نمی شود و درمان محافظه کارانه توصیه مى شود. از تست های تشخیصی (مانند ام آر آي یا دیسکوگرام) برای مشخص کردن علت درد استفاده می شود.

انتخاب جراح، مهمترین گرینه در درمان

جراحی ستون فقرات معمولا يك گزينه است، به این معنی که به عنوان یک رویکرد برای افزایش توانایی عملکرد و کاهش درد محسوب می شود. پزشک می تواند عمل جراحی ستون فقرات را توصیه کند، اما انتخاب آن با شما است . فقط در موارد نادر (بیمارى هاى عصبى مانند بى اختيارى ادرار يا مدفوع) جراحی ستون فقرات ضروری است .

مشاوره قبل از جراحی ستون فقرات

در هنگام تصمیم گیری در مورد جراحی، نقش جراح ستون فقرات، آموزش شما و کمک به فرایند تصمیم گیری است اطلاعاتی را در مورد طیف وسیعی از گزینه ها به شما ارائه می دهد و آنچه از لحاظ فنی امکان پذیر است، مشکل و خطر روش و مزایای بالقوه آن را توصيف مى كند. بنابراین مهم است كه جراح ستون فقراتى را انتخاب کنید که اطلاعات صحيحي به شما ارائه دهد.

مشاوره قبل از جراحی ستون فقرات

انتخاب جراح متخصص ستون فقرات

یک پزشک که بر جراحی ستون فقرات تمركز دارد مى تواند از روش هاى جديد تر نيز استفاده كند. هر دو جراح اعصاب و جراح ارتوپد می توانند در جراحی ستون فقرات تخصص داشته باشند و ممکن است در آموزش جراحی ستون فقرات آموزش خاصی ديده باشند.

آماده سازی روانشناختی قبل از جراحی

آمادگی روانشناختی می تواند بر روند جراحى و بهبودى فرد بسيار تاثير بگذارد. تحقیقات گسترده اى نشان داده است که استفاده از تکنیک های روانشناسی برای آماده سازی جراحی ستون فقرات، می تواند تجربه کلی بیمار و نتیجه نهایی را بهبود بخشد  دهد، از جمله درد كم تر بعد از عمل جراحی و روند بهبودی سریع تر.

آماده سازی بعد از جراحی ستون فقرات

برای کنترل درد چه نکاتی را باید کرد؟

مدیریت مناسب درد پس از عمل جراحی ستون فقرات واقعا می تواند از نظر فیزیکی و روحی به بهبودی شما کمک کند. در کنار داروهای درد، پزشک و یا پرستاران در بیمارستان می توانند كمى به کنترل درد شما کمک کنند. به عنوان مثال، استفاده از یخ در 48 ساعت اول پس از جراحی می تواند بسیار مفید باشد. علاوه بر این، پس از 48 ساعت اول، یخ می تواند بعد از فعالیت برای کاهش ناراحتی مربوط به فعالیت استفاده شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید مراقبت های بعد از عمل جراحی ستون فقرات را  دنبال کنید

آیا بافت اسكار پس از عمل جراحی طبيعي است؟

تشکیل بافت اسکار بخشی از روند بهبودى پس از مداخله جراحی طبیعی است. بافت اسکار دارای هیچ انتهای عصبی نیست، بنابراین به ندرت دردناک است. در عوض، علت اصلی درد، چسبندگی فیبری به ریشه عصب است. از آنجایی که بافت اسکار بعد از جراحی بسیار رایج است، نقش آن در درد پس از عمل کاملا بحث برانگیز است.

اگر بعد از جراحی بافت اسکار داشته باشید، کاملا طبیعی است. با این حال، اگر درد بعد از عمل ادامه يابد، برای رسیدن به علت درد، معاینه کامل پزشکی لازم است.

برنامه های توانبخشی

شما باید برنامه توانبخشی پس از عمل جراحى را دقیق دنبال کنید. فیزیوتراپی مناسب، تمرينات کششى و تغییر شیوه زندگی (به عنوان مثال، ترک سیگار) به میزان قابل توجهی روند بهبودی شما را سريع تر مى كند و احتمال ابتلا به درد مکرر را کاهش می دهد.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحبيبي پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  دو تا از مهره هاي كمر همسرم از بين رفته ، دكتر گفتن تنها راه عمل جراحي و استفاده از پلاتين است ولي براي عمل جراحي خيلي ترديد داريم
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد آيا راه ديگه جز عمل براي درمان ايشون هست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 روز پیش)
   جواب داده شد
 • تصویر کاربرحبيبي پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  دو تا از مهره هاي كمر همسرم از بين رفته ، دكتر گفتن تنها راه عمل جراحي و استفاده از پلاتين است ولي براي عمل جراحي خيلي ترديد داريم
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد آيا راه ديگه جز عمل براي درمان ايشون هست ?
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 4 روز پیش)
   عمل جراحی شما بسیار مهم است
   درصورتی که بخوبی و با تیم مناسب انجام شود نتیجه خوب تری میگیری
   توصیه میکنم عجله نکنید ولی با انتخاب مناسب در جراحی تردید نکنید
 • تصویر کاربرحسن یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت شما استاد عزیر
  از تاریخ 98/1/5 کمر دردم شروع شد و با مراجعه به پزشک و مصرف مسکن و دارو بهتر شد. ولی همچنان درد خفیف کمر داشتم تا اینکه از یک ماه پیش درد پای راستم شروع شد و در حال حاضر کمر دردم خوب شده اما درد در باسن و پشت ساق پا دارم. موقع نشستن و دراز کشیده دردی ندارم . اما موقع راه رفتن درد در باسن و پشت ساق پا زیاد می شود به طوری که بعد از حدود 200 متر پیاده روی باید در جایی برای استراحت بنشینم. با توجه به شرح بالا و تصاویر mri که به پیوست تقدیم حضور می شود، بهترین روش درمانی چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
 • تصویر کاربرعلیسان سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  خانمی هستم 50ساله از سمنان که با علائم خواب رفتگی و احساس گز گز پای چپو درد شدید و همچنین بی اختیاری ادرار به پزشک مراجعه نمودم که پزشک دستور MRIدادند.پس از انجام تشخیص پارگی دیسک کمر گذاشته شد.و دستور عمل جراحی فوری به همراه پلاتین دادند.لطفا نظر خودتان را در این مورد بفرمایید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   ممکن است جراحی لازم باشد

 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام لطفا در مورد جواب ام ار ای من توضیح بدید ممنون
  There is evidence of hemangioma in Tll vetebral body
  در مورد این قسمت نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   به پرشکتون مراجعه کنید

 • تصویر کاربرناصر جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر بنده 36 ساله هست. بعلت کار زیاد با کامپیوتر دچار عارضه شدید دیسک گردن شدم. حدود 18 ماه پیش جراحی دیسک گردن در مهره های 5 و 6 داشته و کیج گردن جاگذاری شده است. میخواستم از خدمتتون بپرسم این دیسک های مصنوعی چقدر دوام دارند و این که من وقتی راه میرم صدای حرکت این کیج ها را به صورت خیلی ضعیف و ریز داخل گوش احساس میکنم که هم موجب نگرانی هم حساسیت من شده. بخصوص موقع دویدن و به همین خاطر نمیتونم سریع بدوم. اخیرا هم درد هایی شبیه درد های چند روز بعد عمل مثل احساس جدا شدن و کشیده شدن دیسک گردن های عمل شده را دارم. لطفا راهنمایی بفرماییید. خیلی متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   احتمالا عصبی هستید
   به پزشکتون مراجعه کنید

 • تصویر کاربرHani پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما آقای دکتر مدت سه سال هست که یکی از مهره های کمرم سیاه شده و من عمل نکردم ولی چندین ماهه به شدت فشار به گردن و دست و پای من آورده با مراجعه مجدد دکتر گفتم باید سریع عمل بشی ولی من ۳۶ سالمه و میترسم و خارج از ایران زندگی می‌کنم میشه راهنماییم کنید امکان فلج بعد عمل هست یا دردهای مکرر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   به هیچ عنوان نترسید
   مشکل مهمی ندارین
   اگر عمل خوبی شوید

 • تصویر کاربرgol پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بیماری کیاری و ملفرمتین رو شما درمان می‌کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   بله
   بسیار زیاد

 • تصویر کاربربرخورداری یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  پدر من حدود دو سال پیش از در خت افتاد و استخوان سوم گردنش دچار شکستگی شد.از زمان بعد از جراحی و گذاشتن پین در اون ناحیه تا الان هنوز پدر در ناحیه گردن احساس درد داره.چند بار برای این موضوع نزد دکترش رفتیم ایشان در جواب میگن که خاصیت پین همینه یا باید تحمل کنی یا باید بیای پین رو از بدنت در بیارم هرچند این عمل .عمله سختیه و ممکنه دچار فلج هم بشی.
  آقای دکتر با این وضعیت پدرم در حال حاضر باید چه کار کرد.؟با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   بهتره فیزیوتراپی بشوند
 • تصویر کاربرحسام جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. آیا شما عمل‌ جراحی بصورت اندوسکوپیک دیسک کمر هم انجام می دهید ؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)
   بله
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر