جراحی ستون فقرات (تشخیص و مشاوره)

ممکن است شما هم از درد ستون فقرات رنج ببرید و یکی از راه های بهبودی که ممکن است جراح به شما پیشنهاد کند جراحی ستون فقرات است. در ادامه به ویژگی های این عمل جراحی می پردازیم.


چه زمانی برای كمردرد باید به جراح ستون فقرات مراجعه كرد؟

به طور معمول، عمل جراحی ستون فقرات به عنوان یک گزینه پس از یک دوره درمان بدون جراحى (مانند دارويي، فیزیوتراپی، تزریق و ورزش) انتخاب مى شود. تصمیم گیری در مورد جراحی ستون فقرات به میزان زیادی به علائم شما (به عنوان مثال، میزان درد، توانایی انجام فعالیت های روزمره)، فوريت در جراحی و عوارض آن بستگی دارد.

برای برخی از انواع درد، تکنیک های جراحی كم تر تهاجمی گزینه هايي برای تسکین سريع درد هستند. برای انواع درد ديگر، مداخله جراحی مناسب نيست و اغلب توصیه می شود تا پیش از عمل جراحی چند گزینه محافظه کارانه را دنبال کنید.

انتخاب جراحی ستون فقرات

هنگامی که در مورد انجام عمل جراحی ستون فقرات فکر می کنید، تمام جنبه های این روش را در نظر بگیرید تا بهترین نتیجه را برای خود به ارمغان بیاوريد. هر چه بیشتر بدانید، شانس خود را برای انتخاب درست بالا مى بريد. مواردی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 • جراح
 • مواد مورد استفاده
 • آماده سازی قبل از عمل
 • دوره بهبودی

بیماری ستون فقرات

روش های رایج جراحی ستون فقرات

بیماری‌های مختلفی وجود دارند که می‌توان برای درمان آن‌ها جراحی ستون فقرات انجام داد. در ادامه در رابطه با این روش ها صحبت شده است.

1- دیسککتومی یا میکرودیسککتومی

در جریان این عمل جراحی فتق دیسک بین‌ مهره‌ای برداشته می‌شود تا از آن طریق فشار از روی عصب فشرده ‌شده برداشته شود. عمل جراحی میکرودیسککتومی از جمله جراحی ‌های حداقل تهاجمی ستون فقرات است.

2- لامینکتومی

در روند این جراحی، صفحه نازک استخوانی پشت ستون فقرات که به آن «لامینا» گفته می‌شود؛ برداشته می‌شود. این کار برای افزایش فضای میان مجرای نخاعی و کاهش فشار انجام می‌شود.

3- لامینوتومی

در روند این جراحی، بخشی از قوس مهره (لامینا) که نخاع را می‌پوشاند؛ برداشته می‌شود. در جراحی لامینوتومی نسبت به جراحی لامینکتومی میزان استخوان کمتری برداشته می‌شود. هر دو روش جراحی لامینکتومی و لامینوتومی از جمله روش‌های جراحی «رفع فشار» هستند. معمولا در روش‌های جراحی «رفع فشار»، میزان فشردگی عصب‌ های نخاعی توسط بافت رفع می‌شود.

4- فورامینوتومی

در روند این جراحی، بافت یا استخوان تشکیل‌شده گذرگاهی (نوروفورامن) که ریشه ‌های عصبی از نخاع منشعب می‌شوند و از ستون فقرات خارج می‌شوند؛ برداشته می‌شود.

5- تعویض دیسک

در روند این جراحی دیسک مصنوعی جایگزین دیسک آسیب‌ دیده می‌شود. از این روش به عنوان جایگزینی برای جوش خوردن مهره‌ها استفاده می‌شود.

6- جوش دادن مهره‌ها

در روند این روش جراحی، دو مهره به هم جوش داده می‌شوند. ممکن است در این روش جراحی با استفاده از ابزارهایی خاص پیوند استخوان انجام شود یا نشود (میله، پیچ و…). روش‌های مختلفی برای پیوند استخوان وجود دارد؛ روش‌هایی مانند پیوند استخوان خود فرد و پیوند استخوان فردی دیگر. جوش دادن مهره با رویکردهای مختلفی انجام می‌شود.

7- عمل ‌های جراحی ALIF, PLIF, TLIF, LIF

همه این عمل‌های جراحی به جوش خوردن مهر‌ه ‌های کمری مربوط هستند که از آن‌ها برای تثبیت مهره‌های ستون فقرات و از بین بردن حرکت بین استخوان‌ها استفاده می‌شود. در پایین معنی عبارات بالا را آورده ایم.

 • جوش خوردن مهره‌های کمری جلویی
 • جوش خوردن مهره‌های کمری عقبی
 • جوش خوردن بین مهره‌ای کمری که در روند این روش جراحی روزنه ‌ای در ناحیه موردنظر ایجاد می‌شود.
 • جوش خوردن بین مهره‌ای جانبی که با اجرای رویکرد کم ‌تهاجم قسمت جانبی بدن مورد جراحی قرار می‌گیرد

تشخیص بیماری ستون فقرات

تشخیص دقیق بیماری

جراحی ستون فقرات بر روى اصلاح یک ضایعه آناتومیک متمرکز است و هرگز “اکتشافی” نیست. برای بیمارانی که از كمردرد رنج می برند اما هیچ علت مشخصی ندارند، جراحی ستون فقرات توصیه نمی شود و درمان محافظه کارانه توصیه مى شود. از تست های تشخیصی (مانند ام آر آي یا دیسکوگرام) برای مشخص کردن علت درد استفاده می شود.

انتخاب جراح، مهمترین گرینه در درمان

جراحی ستون فقرات معمولا يك گزينه است، به این معنی که به عنوان یک رویکرد برای افزایش توانایی عملکرد و کاهش درد محسوب می شود. پزشک می تواند عمل جراحی ستون فقرات را توصیه کند، اما انتخاب آن با شما است. فقط در موارد نادر (بیمارى هاى عصبى مانند بى اختيارى ادرار يا مدفوع) جراحی ستون فقرات ضروری است.

مشاوره قبل از جراحی ستون فقرات

در هنگام تصمیم گیری در مورد جراحی، نقش جراح ستون فقرات، آموزش شما و کمک به فرایند تصمیم گیری است اطلاعاتی را در مورد طیف وسیعی از گزینه ها به شما ارائه می دهد و آنچه از لحاظ فنی امکان پذیر است، مشکل و خطر روش و مزایای بالقوه آن را توصيف مى كند. بنابراین مهم است كه جراح ستون فقراتى را انتخاب کنید که اطلاعات صحيحي به شما ارائه دهد.

مشاوره قبل از جراحی ستون فقرات

انتخاب جراح متخصص ستون فقرات

یک پزشک که بر جراحی ستون فقرات تمركز دارد مى تواند از روش هاى جديد تر نيز استفاده كند. هر دو جراح اعصاب و جراح ارتوپد می توانند در جراحی ستون فقرات تخصص داشته باشند و ممکن است در آموزش جراحی ستون فقرات آموزش خاصی ديده باشند.

آماده سازی روانشناختی قبل از جراحی

آمادگی روانشناختی می تواند بر روند جراحى و بهبودى فرد بسيار تاثير بگذارد. تحقیقات گسترده اى نشان داده است که استفاده از تکنیک های روانشناسی برای آماده سازی جراحی ستون فقرات، می تواند تجربه کلی بیمار و نتیجه نهایی را بهبود بخشد، از جمله درد كم تر بعد از عمل جراحی و روند بهبودی سریع تر.

درمان محافظه‌کارانه غیرجراحی چیست؟

در همه عملهای جراحی ستون فقرات غیر اورژانسی باید در ابتدا درمان ‌های غیرجراحی مانند فیزیوتراپی، مصرف دارو های مسکن (ترجیحا درمان‌های ضدالتهاب) یا بستن کمربند روی بیمار اجرا شود. دوره آزمایشی انجام درمان‌ های محافظه‌ کارانه غیر جراحی متفاوت است؛ چارچوب کلی این روند درمانی می‌تواند بین 6 هفته تا 6 ماه به طول انجامد.

اگر انجام مواردی مانند فیزیوتراپی و مصرف دارو موثر نباشد، انجام جراحی ستون فقرات توصیه می‌شود. انجام جراحی فقط در مواردی توصیه می‌شود که منبع دقیق درد مشخص باشد (مثل فتق دیسک، اسکولیوز یا تنگی مجرای نخاعی)

آماده سازی بعد از جراحی ستون فقرات

برای کنترل درد چه نکاتی را باید کرد؟

مدیریت مناسب درد پس از عمل جراحی ستون فقرات واقعا می تواند از نظر فیزیکی و روحی به بهبودی شما کمک کند. در کنار داروهای درد، پزشک و یا پرستاران در بیمارستان می توانند كمى به کنترل درد شما کمک کنند.

به عنوان مثال، استفاده از یخ در 48 ساعت اول پس از جراحی می تواند بسیار مفید باشد. علاوه بر این، پس از 48 ساعت اول، یخ می تواند بعد از فعالیت برای کاهش ناراحتی مربوط به فعالیت استفاده شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید مراقبت های بعد از عمل جراحی ستون فقرات را دنبال کنید

آیا بافت اسكار پس از عمل جراحی طبيعي است؟

تشکیل بافت اسکار بخشی از روند بهبودى پس از مداخله جراحی طبیعی است. بافت اسکار دارای هیچ انتهای عصبی نیست، بنابراین به ندرت دردناک است. در عوض، علت اصلی درد، چسبندگی فیبری به ریشه عصب است. از آنجایی که بافت اسکار بعد از جراحی بسیار رایج است، نقش آن در درد پس از عمل کاملا بحث برانگیز است.

اگر بعد از جراحی بافت اسکار داشته باشید، کاملا طبیعی است. با این حال، اگر درد بعد از عمل ادامه يابد، برای رسیدن به علت درد، معاینه کامل پزشکی لازم است.

برنامه های توانبخشی

شما باید برنامه توانبخشی پس از عمل جراحى را دقیق دنبال کنید. فیزیوتراپی مناسب، تمرينات کششى و تغییر شیوه زندگی (به عنوان مثال، ترک سیگار) به میزان قابل توجهی روند بهبودی شما را سريع تر مى كند و احتمال ابتلا به درد مکرر را کاهش می دهد.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهدیه سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، وقت بخیر
  همسرم مشکل پارگی دیسک دارد. آیا ضرورت عمل دارد؟عکس ام ار آی را چطور می توانم برای شما ارسال کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   از طریق سایت ولی بهتر است معاینه بشوند
 • تصویر کاربرمعدن پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .
  خانمی هستم با 45 سال سن.اقای دکتر مدتی است درد زیادی در انتهای کمرم در وضعیت نشستن ،بخصوص در هنگام راه رفتن احساس میکنم طوری که در این موقعیت کمرم خم میکنم تا درد کمتر شه.فکر میکردم بخاطر گودی کمرم هست اما فشار مضاعفی قسمت انتهایی مهره کمرم احساس میکنم.ضمناً باتوجه به شرایطی پیاده روی هم زیاد میکنم.ممنون میشم بفرمائید مشکل و راه حلش چیست.سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   ورزش کنید
 • تصویر کاربرآرش پنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  بنده حدود 10 روز پیش بطور ناگهانی از کمر دچار درد شدیدی شدم و بعد از 3روز استراحت درد کمرم خوب شد ولی پای چپم از لگن تا مچ پا شروع به درد کرد در حدی که حتی راه رفتن برایم مشکل شده و به سختی و همراه با درد راه میروم بعد از چند روز با مراجعه به دکتر و ام ار ای دکتر تشخیص دادن که پارگی دیسک کمر رخ داده است و نیاز به جراحی دارد.(البته لازم به ذکر هست از سالهای قبل من درد کمر داشته ولی نه به این شدت)
  به نظرم شما باتوجه به عکسهای ام ار ای آیا بدون جراحی امکان درمان و بهبودی وجود دارد؟ فعالیت فیزیکی رو چقدر میتونم در حال حاضر انجام بدم؟ استراحت مطلق یا کارهای روزمره میتونم انجام بدم؟
  با تشکر از وقتی که میگذارید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)
   ویزیت لازم است
 • تصویر کاربرخاکساری چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام به علت درد کمر دائمی و بی حس شدن سه ناخن پای راست به متخصصین مراجعه کردم و با عکس ام ار ای اعلام شد که در مهره ۵ پارگی یا فتق دیسک دارم و تجویز شده و به علت بی حسی پا حتما باید عمل کنم می خواستم بدونم با استراحت و نرمشهای لازم امکان بهبودی هست ضمنا ۳ هفته استراحت مطلق بودم ولی بی تاثیر بوده است
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرمحمدی دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. ضمن عرض خسته نباشید و تبریک سال نو، میخواستم خدمت شما عرض کنم که مادرم حدود ۶ ماه پیش به علت درد خیلی شدید و بی‌حسی از کمر به پایین در سمت چپ با سابقه قبلی مشکلات کمری، تحت عمل جراحی مهره L4و L5 قرار گرفت که خدا رو شکر خیلی خوب شد و مشکلاتش برطرف شد.
  اما الان چند روزی هستش که در ناحیه پایین‌تر از پهلوی راست و کمی بالای باسن احساس درد میکنه به طوری که وقتی پنجه پای راستش رو زمین میزاره و کمی فشار میده، درد رو احساس میکنه و با جمع کردن پای راست، درد کاهش پیدا میکنه. البته خودشون میگن که احساس میکنم درد بیشتر عضلانی هستش و انگار عضلات اون ناحیه گیر دارن و مثل دردهای قبلی نیست.
  میخواستم مشورت بگیرم از خدمتتون که علت چی هستش و آیا نیاز به عکس و MRI مجدد هست.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   بایستی ام ار ای بشوند و پزشک معالج ببیندشون
  2. تصویر کاربرمحمدیشنبه ۲ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   خیلی ممنون. دکتر معالج تو یک شهر دیگه هستند و تو این شرایط نمیتونیم بریم. میخواستم بدونم که آیا خیلی ضروری هست؟ ضمنا تشخیص اولیه و احتمالی حضرتعالی چی هست؟
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 6 ماه پیش)
   ام ار ای جدید بگیرین
   عکس بگیرین بفرستین
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرافسانه پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مجدد و وقت بخیر. خانم توحیدلو هستم اگر خاطرتون باشه چند روز پیش پیام دادم خدمتتون سوالی در رابطه با طبیعی بودن یا غیر طبیعی بودن درد پای ناشی از عمل کمرم داشتم و اینکه آیا نیازی هست در روزهای پایانی سال برسم خدمتتون که فرمودید طبیعی است و بعد از تعطیلات بیایم خدمت شما. جناب دکتر شبها خیلی درد دارم و از شدت درد در هیچ حالتی به پهلو یا به کمر نمی توانم بخوابم. عضلات هر دو پایم هم می گیرد. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۴ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   انشالله پس از تعطیلات عید مراجعه کنید
   در عین حال اگر مسکلتون زیاده میتونین فردا ده صبح مهراد باشین
  2. تصویر کاربرافسانهسه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   با سلام و وقت بخیر. متاسفانه من پاسخ شما را دیر مشاهده کردم. سپاس از پاسخگویی شما.ان شاءالله بعد از تعطیلات عید خدمت میرسم. آیا از قبل باید هماهنگ کنم؟
   پیشاپیش سال نو را خدمت شما، خانواده محترم و کادر درمانی شما تبریک عرض می نمایم.
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   خ
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرMj_z پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر،از خدمتتون یه سوال داشتم اونم این هست که من قوز کمر دارم با وزن ۱۲۷ و سن ۱۷ و پیش متخصص جراحی ستون فقرات که رفتم به دلیل زاویه بالای۹۰ تشخیص عمل دادن،میخواستم ببینم راهی جز عمل وجود داره که درمان پیدا کنم و از درد کمرراحت بشم.چون مثلا اگر بیش از ۱۰ دقیقه ایستاده باشم یا راه برم کمر درد میشم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربرمنصور سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بیمار۸۳ساله که در تاریخ ۱۴/۸/۹۸جراحی تعویض دریچه ائورت انجام داده سه ماه بعد از عمل دچار درد شدید کمر شده که از درد توان راه رفتن نداره چکار میشه براش کرد جواب ام ار ای این هستLUMBOSACRAL SPINE MRI: Sagittal and axial projection made of lumbosacral vertebrae in TI and T2 weighted sequences was obtained. Lumbar lordosis has decreased. Vertebral bodies show degenerative changes. Multilevel advanced degenerative disc disease is noted, with associated hypertrophied facet joints. At L2-L3 and L3-L4, there is annular bulging and bilateral foraminal protrusion. At L4-L5, there is annular bulging & bilateral foraminal protrusion with superimposed left paracentral disc herniation, with downward migration, with resultant spinal camal stenosis. L-SI moderate degenerative dise bulging and bilateral foraminal protrusion are noted too. The rest of exam are unremarkable.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   احتمال داره نیاز به جراحی باشه
   هر چند بعلت مصرف پلاویکس پر خطر است
 • تصویر کاربرمحمد سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر من میتوانم ورزش های رزمی انجام بدم دیسک کمر دارم عکسی که فرستادم نشون میده شرایط یدنمو خواهش کمک کنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   بله میتونید انجام بدبد
 • تصویر کاربرفاطمه سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ساییدگی دیسک بین مهره ۶و۵ دارم که گفتن شدید نیست و کاهش لوردوز گردنی تفسیر mri رو فرستادم قبلا .درد شدید فقط دوبار داشتم که دیگه نمیتونستم شانه ها و گردنم تکون بدم جز این دردم خیلی شدید نبود دکتر گابا پنتین و تیزانیدین و دیکلوفناک تجویز کرد گاباپنتین مگه مال صرع نیست مورد تجویزش چیه واسه من .میشه در مورد دارهام نظر بدید.
  خانم ۳۷ ساله
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)
   بسیار عالیست ادامه بدین
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر