جراحی ستون فقرات (تشخیص و مشاوره)

ممکن است شما هم از درد ستون فقرات رنج ببرید و یکی از راه های بهبودی که ممکن است جراح به شما پیشنهاد کند جراحی ستون فقرات است. در ادامه به ویژگی های این عمل جراحی می پردازیم.


انتخاب جراحی ستون فقرات

هنگامی که در مورد انجام عمل جراحی ستون فقرات فکر می کنید، تمام جنبه های این روش را در نظر بگیرید تا بهترین نتیجه را برای خود به ارمغان بیاوريد. هر چه بیشتر بدانید، شانس خود را برای انتخاب درست بالا مى بريد. مواردی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 • جراح
 • مواد مورد استفاده
 • آماده سازی قبل از عمل
 • دوره بهبودی

 

چه زمانی برای كمردرد به جراح ستون فقرات بايد مراجعه كرد؟

به طور معمول، عمل جراحی ستون فقرات به عنوان یک گزینه پس از یک دوره درمان بدون جراحى (مانند دارويي، فیزیوتراپی، تزریق و ورزش) انتخاب مى شود. تصمیم گیری در مورد جراحی ستون فقرات به میزان زیادی به علائم شما (به عنوان مثال، میزان درد، توانایی انجام فعالیت های روزمره)، فوريت در جراحی و عوارض آن بستگی دارد.

برای برخی از انواع درد، تکنیک های جراحی كم تر تهاجمی گزینه هايي برای تسکین سريع درد هستند. برای انواع درد ديگر، مداخله جراحی مناسب نيست و اغلب توصیه می شود تا پیش از عمل جراحی چند گزینه محافظه کارانه را دنبال کنید.

تشخیص بیماری ستون فقرات

تشخیص دقیق بیماری

جراحی ستون فقرات بر روى اصلاح یک ضایعه آناتومیک متمرکز است و هرگز “اکتشافی” نیست. برای بیمارانی که از كمردرد رنج می برند اما هیچ علت مشخصی ندارند، جراحی ستون فقرات توصیه نمی شود و درمان محافظه کارانه توصیه مى شود. از تست های تشخیصی (مانند ام آر آي یا دیسکوگرام) برای مشخص کردن علت درد استفاده می شود.

انتخاب جراح، مهمترین گرینه در درمان

جراحی ستون فقرات معمولا يك گزينه است، به این معنی که به عنوان یک رویکرد برای افزایش توانایی عملکرد و کاهش درد محسوب می شود. پزشک می تواند عمل جراحی ستون فقرات را توصیه کند، اما انتخاب آن با شما است . فقط در موارد نادر (بیمارى هاى عصبى مانند بى اختيارى ادرار يا مدفوع) جراحی ستون فقرات ضروری است .

مشاوره قبل از جراحی ستون فقرات

در هنگام تصمیم گیری در مورد جراحی، نقش جراح ستون فقرات، آموزش شما و کمک به فرایند تصمیم گیری است اطلاعاتی را در مورد طیف وسیعی از گزینه ها به شما ارائه می دهد و آنچه از لحاظ فنی امکان پذیر است، مشکل و خطر روش و مزایای بالقوه آن را توصيف مى كند. بنابراین مهم است كه جراح ستون فقراتى را انتخاب کنید که اطلاعات صحيحي به شما ارائه دهد.

مشاوره قبل از جراحی ستون فقرات

انتخاب جراح متخصص ستون فقرات

یک پزشک که بر جراحی ستون فقرات تمركز دارد مى تواند از روش هاى جديد تر نيز استفاده كند. هر دو جراح اعصاب و جراح ارتوپد می توانند در جراحی ستون فقرات تخصص داشته باشند و ممکن است در آموزش جراحی ستون فقرات آموزش خاصی ديده باشند.

آماده سازی روانشناختی قبل از جراحی

آمادگی روانشناختی می تواند بر روند جراحى و بهبودى فرد بسيار تاثير بگذارد. تحقیقات گسترده اى نشان داده است که استفاده از تکنیک های روانشناسی برای آماده سازی جراحی ستون فقرات، می تواند تجربه کلی بیمار و نتیجه نهایی را بهبود بخشد  دهد، از جمله درد كم تر بعد از عمل جراحی و روند بهبودی سریع تر.

آماده سازی بعد از جراحی ستون فقرات

برای کنترل درد چه نکاتی را باید کرد؟

مدیریت مناسب درد پس از عمل جراحی ستون فقرات واقعا می تواند از نظر فیزیکی و روحی به بهبودی شما کمک کند. در کنار داروهای درد، پزشک و یا پرستاران در بیمارستان می توانند كمى به کنترل درد شما کمک کنند. به عنوان مثال، استفاده از یخ در ۴۸ ساعت اول پس از جراحی می تواند بسیار مفید باشد. علاوه بر این، پس از ۴۸ ساعت اول، یخ می تواند بعد از فعالیت برای کاهش ناراحتی مربوط به فعالیت استفاده شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید مراقبت های بعد از عمل جراحی ستون فقرات را  دنبال کنید

آیا بافت اسكار پس از عمل جراحی طبيعي است؟

تشکیل بافت اسکار بخشی از روند بهبودى پس از مداخله جراحی طبیعی است. بافت اسکار دارای هیچ انتهای عصبی نیست، بنابراین به ندرت دردناک است. در عوض، علت اصلی درد، چسبندگی فیبری به ریشه عصب است. از آنجایی که بافت اسکار بعد از جراحی بسیار رایج است، نقش آن در درد پس از عمل کاملا بحث برانگیز است.

اگر بعد از جراحی بافت اسکار داشته باشید، کاملا طبیعی است. با این حال، اگر درد بعد از عمل ادامه يابد، برای رسیدن به علت درد، معاینه کامل پزشکی لازم است.

برنامه های توانبخشی

شما باید برنامه توانبخشی پس از عمل جراحى را دقیق دنبال کنید. فیزیوتراپی مناسب، تمرينات کششى و تغییر شیوه زندگی (به عنوان مثال، ترک سیگار) به میزان قابل توجهی روند بهبودی شما را سريع تر مى كند و احتمال ابتلا به درد مکرر را کاهش می دهد.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرکاظم سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 36 سالمه و حدود 6 ماهه دیسک کمر توی مهره ال4 و ال 5 دارم اصلا هم کار سنگینی انجام ندادم و کار اداری هست. جای دکترهای فراروانی رفتم همه برام برنامه فیزیوتراپی و آب درمانی نوشتن ولی من تغییری احساس نمیکنم. به نظرتون باید چکار کنم؟ آیا عمل با لیزر خوبه انجام بدم؟ پیشنهاد شما چیه؟ هزینه متوسط اون چقدر میشه؟ ممنون
  1. تصویر کاربرسه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   بایستی ویزیت شوید.

 • تصویر کاربرمهدی چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من در تاریخ ۲۹ آبان بدلیل درد شدید پای راستم تحت جراحی دیسک کمر s1 l5 در بیمارستان میلاد قرار گرفتم ولی بعد از تاریخ بدلیل افزایش چند برابری درد به دکتر جراح خودم مراجعه و ایشان بعد از اخذ ام آر آی جدید گفتند سه روز دگزا بزنم اگه خوب نشدم خبر بردم ولی متاسفانه بهبود پیدا نکردم با تصمیم دکتر . تاریخ ۹ آذر در بیمارستان فیاض بخش بستری شدم ولی علی رغم سه جلسه فیزیوتراپی لیزر ، هیچ فرقی نشد بنابراین دکتر ۱۲ آذر جراحی کردم ولی الان بعد از گذشت ۸ روز درد پای راستم کمی کم شده فقط باسنم راستم درد میکنه و تیر میکشه و زیر زانوی راستم درد میکنه ولی نمی دونم چرا انگشتای پای چپم بعد از عمل اول و دوم مدام بی حس میشه الان باید چکار کنم. تصاویر بعد جراحی اول رو ارسال میکنم
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   با سلام حتما تحت نظر پزشکی که شما را عمل کرده باشید نیاز به مشاوره با سایر اطبا ندارید

 • تصویر کاربرمحمدرضا چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام
  ازروز قبل درحالت نشسته كمرم درد گرفت أنقدر شديد كه به تنهائي نتونستم پاشم،حالا همدرحالت خوابيده درد ندارم ،ولي باكمك ديگران ميشينم ،به مهرهاي كمر فشار مياد وتحملش سخته به نظر شما استراحت كنم وزمانيكه تونستم راحتر حركت كنم به پزشك مراجعه كنم اشكالي نداره؟ضمنا داروي ضد درد استفاده ميكنم كه تاثيري نداره ،قبلا هم درد خفيفي گاهي اوقات داشتم.متشكرم
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   سلام
   پس از بهبودی درد کمری به شرط نداشتن علایم عصبی نیاز به معاینه دارید

 • تصویر کاربرمرضیه شنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب دکتر
  شهرکی هستم از مشهد
  همسرم مدت 15 سال دیسک کمر دارن اما یک ماه قبل آکواریوم رو برداشتن و از اون موقع حتی راه رفتن براشون سخت شده و ناحیه باسن و پای راستشون هم حالت بی حسی پیدا کرده .
  خدمت آقای دکتر خردمند بردیم فرمودن باید دو تا پلاتین بذاریم (با مشاهده فقط ام ار آی)
  خدمت آقای دکتر گنجه ای فر بردیم بعد از مشاهده ام ار آی و عکس و سی تی و تست عصب فرمودن فقط دو تا دیسک عمل لازم داره
  جناب دکتر به دلیل دو نظر متفاوت از دو پزشک حازق مشهد نمیدونم چی کار کنم ؟اگه ممکن جنابعالی بزرگواری بفرمایید و راهنمایی کنین .ممنون از لطفتونم سرکار خانوم بابایی از سازمان مدیریت و برنامه ریرزی که همکار من هستن معرف حضور جنابعالی بودن .
  1. تصویر کاربرشنبه ۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   با سلام
   هر دو بزرگوار جراحان بسیار لایقی میباشند
   هر دو اقدام جراحی برای شما احتمالا قابل انجام است و این سلیقه پزشک است که کدام روش را ترجیح بدهند .
   برخی جراحان با میکرودیسکتومی و برخی با psf موافق هستند.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر