جراحی ستون فقرات (تشخیص و مشاوره)

ممکن است شما هم از درد ستون فقرات رنج ببرید و یکی از راه های بهبودی که ممکن است جراح به شما پیشنهاد کند جراحی ستون فقرات است. در ادامه به ویژگی های این عمل جراحی می پردازیم.


انتخاب جراحی ستون فقرات

هنگامی که در مورد انجام عمل جراحی ستون فقرات فکر می کنید، تمام جنبه های این روش را در نظر بگیرید تا بهترین نتیجه را برای خود به ارمغان بیاوريد. هر چه بیشتر بدانید، شانس خود را برای انتخاب درست بالا مى بريد. مواردی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 • جراح
 • مواد مورد استفاده
 • آماده سازی قبل از عمل
 • دوره بهبودی

 

چه زمانی برای كمردرد به جراح ستون فقرات بايد مراجعه كرد؟

به طور معمول، عمل جراحی ستون فقرات به عنوان یک گزینه پس از یک دوره درمان بدون جراحى (مانند دارويي، فیزیوتراپی، تزریق و ورزش) انتخاب مى شود. تصمیم گیری در مورد جراحی ستون فقرات به میزان زیادی به علائم شما (به عنوان مثال، میزان درد، توانایی انجام فعالیت های روزمره)، فوريت در جراحی و عوارض آن بستگی دارد.

برای برخی از انواع درد، تکنیک های جراحی كم تر تهاجمی گزینه هايي برای تسکین سريع درد هستند. برای انواع درد ديگر، مداخله جراحی مناسب نيست و اغلب توصیه می شود تا پیش از عمل جراحی چند گزینه محافظه کارانه را دنبال کنید.

تشخیص بیماری ستون فقرات

تشخیص دقیق بیماری

جراحی ستون فقرات بر روى اصلاح یک ضایعه آناتومیک متمرکز است و هرگز “اکتشافی” نیست. برای بیمارانی که از كمردرد رنج می برند اما هیچ علت مشخصی ندارند، جراحی ستون فقرات توصیه نمی شود و درمان محافظه کارانه توصیه مى شود. از تست های تشخیصی (مانند ام آر آي یا دیسکوگرام) برای مشخص کردن علت درد استفاده می شود.

انتخاب جراح، مهمترین گرینه در درمان

جراحی ستون فقرات معمولا يك گزينه است، به این معنی که به عنوان یک رویکرد برای افزایش توانایی عملکرد و کاهش درد محسوب می شود. پزشک می تواند عمل جراحی ستون فقرات را توصیه کند، اما انتخاب آن با شما است . فقط در موارد نادر (بیمارى هاى عصبى مانند بى اختيارى ادرار يا مدفوع) جراحی ستون فقرات ضروری است .

مشاوره قبل از جراحی ستون فقرات

در هنگام تصمیم گیری در مورد جراحی، نقش جراح ستون فقرات، آموزش شما و کمک به فرایند تصمیم گیری است اطلاعاتی را در مورد طیف وسیعی از گزینه ها به شما ارائه می دهد و آنچه از لحاظ فنی امکان پذیر است، مشکل و خطر روش و مزایای بالقوه آن را توصيف مى كند. بنابراین مهم است كه جراح ستون فقراتى را انتخاب کنید که اطلاعات صحيحي به شما ارائه دهد.

مشاوره قبل از جراحی ستون فقرات

انتخاب جراح متخصص ستون فقرات

یک پزشک که بر جراحی ستون فقرات تمركز دارد مى تواند از روش هاى جديد تر نيز استفاده كند. هر دو جراح اعصاب و جراح ارتوپد می توانند در جراحی ستون فقرات تخصص داشته باشند و ممکن است در آموزش جراحی ستون فقرات آموزش خاصی ديده باشند.

آماده سازی روانشناختی قبل از جراحی

آمادگی روانشناختی می تواند بر روند جراحى و بهبودى فرد بسيار تاثير بگذارد. تحقیقات گسترده اى نشان داده است که استفاده از تکنیک های روانشناسی برای آماده سازی جراحی ستون فقرات، می تواند تجربه کلی بیمار و نتیجه نهایی را بهبود بخشد  دهد، از جمله درد كم تر بعد از عمل جراحی و روند بهبودی سریع تر.

آماده سازی بعد از جراحی ستون فقرات

برای کنترل درد چه نکاتی را باید کرد؟

مدیریت مناسب درد پس از عمل جراحی ستون فقرات واقعا می تواند از نظر فیزیکی و روحی به بهبودی شما کمک کند. در کنار داروهای درد، پزشک و یا پرستاران در بیمارستان می توانند كمى به کنترل درد شما کمک کنند. به عنوان مثال، استفاده از یخ در 48 ساعت اول پس از جراحی می تواند بسیار مفید باشد. علاوه بر این، پس از 48 ساعت اول، یخ می تواند بعد از فعالیت برای کاهش ناراحتی مربوط به فعالیت استفاده شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید مراقبت های بعد از عمل جراحی ستون فقرات را  دنبال کنید

آیا بافت اسكار پس از عمل جراحی طبيعي است؟

تشکیل بافت اسکار بخشی از روند بهبودى پس از مداخله جراحی طبیعی است. بافت اسکار دارای هیچ انتهای عصبی نیست، بنابراین به ندرت دردناک است. در عوض، علت اصلی درد، چسبندگی فیبری به ریشه عصب است. از آنجایی که بافت اسکار بعد از جراحی بسیار رایج است، نقش آن در درد پس از عمل کاملا بحث برانگیز است.

اگر بعد از جراحی بافت اسکار داشته باشید، کاملا طبیعی است. با این حال، اگر درد بعد از عمل ادامه يابد، برای رسیدن به علت درد، معاینه کامل پزشکی لازم است.

برنامه های توانبخشی

شما باید برنامه توانبخشی پس از عمل جراحى را دقیق دنبال کنید. فیزیوتراپی مناسب، تمرينات کششى و تغییر شیوه زندگی (به عنوان مثال، ترک سیگار) به میزان قابل توجهی روند بهبودی شما را سريع تر مى كند و احتمال ابتلا به درد مکرر را کاهش می دهد.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفواد دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۳۱ سال سن دارم و شغلم مهندسی هس، خیلی روزا مجبورم برم سر ساختمون، ۴۵ روز قبل پای چپم درد شدید گرفت ولی میتونستم راه برم ولی از ده روز قبل کلهم دیگه بیشتر از ده متر نمیتونم راه برم چون درد پای چپم از حد تحمل خارجه
  حالا رفتم همدان پزشکم وقتی ام آر آیمو دید فورا گفتن عمل و لا غیر
  حالا سوالی که ازتون داشتم اینه که آیا با توجه با ام آر آیی که در فایل پیوست فرستادم خدمتتون، عمل بنده الزامیه؟ و اگر هست ایا عمل لیزره یا عمل باز
  خیلی ممنون از توجهتون
  (توضیح اینکه مشخصات فردی روی ام آری ای اشتباهه، من مرد و ۳۱ ساله هستم)
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   بایستی ویزیت شوید
   میکروسرجری.

 • تصویر کاربرنوری دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  عید پارسال مادرم با ۲۰ کیلو وزن روی شونه ش زمین خوردن .رفتیم دکتر گفتن کوفتگی ساده س استراحت کنه.بعد ۴ ماه مهره پشتش برآمده بود رفتیم MRI گفتن مهره شکسته و کج جوش خورده و با دارو و بستن کمربند مخصوص حل میشه حالا بعد چند دوره دارو الان بعد از عکس سیاه سفید میگن باید عمل جراحی بشه چون اگه ضربه بخوره احتمال فلجی هست.الان نظر شما درمورد عکس و ام ار ای چیه؟عمل لازم داره؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   ممکنه عمل لازم نباشه
   ویزیت شوند.

 • تصویر کاربرzar چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام

  من از 15 سالگی درد کمرم شروع شد بارها به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم گفتن مشکلم مادرزادیه و توصیه اشون این بود که مدارا کنم و نیاز به عمل جراحی نیست حالا در سن 36 سالگی درد سراسر سمت چپ بدنم رو فرا گرفته دکترها میگن باید حتما عمل شم وگرنه عصب های پام کاملا از کار می افته بسیار نگرانم نمیدونم چه کنم. حالا می خوام بدونم جز عمل جراحی راه حلی وجود داره؟ مدارک پزشکیم مثل ام آر آی و نوار عصب موجوده و می تونم ارسال کنم حتی نتیجه ام آر آی 15 سالگیم هم هست
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)

   به مطب مراجعه شود

 • تصویر کاربرحاجت چهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آیا امکان درمان لیزری دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی برای بیماران قلبی که متخصص قلب اجازه بیهوشی کامل و نخاعی را نمی دهند با بی حسی موضعی وجود دارد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۸ اسفند ۹۷( 3 هفته پیش)

   در تنگی کانال
   جراحی دیسک با لیزر ممنوع است

 • تصویر کاربرحجت دوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر.میخواستم نظرشما درباره این mriانجام شده چیست؟
  دکتر شهرمون گفتن که عفونت خیلی شدیدی داره ایا نظرشماهم همین است؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۹ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)

   بله احتمالا عفونی است
   نیاز به بررسی و درمان دارید

 • تصویر کاربرعلی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای عبدالحسین پور، عذر می خوام که وقتتونو می گیرم، این عکس ها متعلق به یکی از همسایگانمون هست، فقط در حالت درازکش می تونن آرامش داشته باشن و در بقیه ی حالات درد احساس می کنن، به سختی راه می رن و پای چپشون همواره درد داره، از من خواستن ازتون بپرسم با توجه به این که 3 تا بچه دارن و بعد از عمل نیاز دارن که دوره ی بهبودشون سریع باشه می تونین جراحیشونو به صورت میکروسکوپی انجام بدین؟ ینی کلا قابل انجامه؟ البته به خاطر لزوم پلاتین گذاری من بهشون گفتم که به احتمال زیاد قابل انجام نیست ولی گفتم از خودتون از هم بپرسم، و این که چن تا از جراحای تبریز بهشون گفتن که اگه عملو به زودی انجام ندیدن ممکنه توانایی راه رفتنو تا ابد از دست بدین، گفتن ازتون بپرسم که درسته حرفشون یا نه، مرسی از وقتی که می ذارین.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۶ بهمن ۹۷( 1 ماه پیش)

   با سلام
   ایشون احتمالا نیاز به جراحی میکروسکوپی و فیکساسیون دارند
   و یک روز تا دو روز پس از جراحی ترخیص میشوند

 • تصویر کاربرکاظم سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 36 سالمه و حدود 6 ماهه دیسک کمر توی مهره ال4 و ال 5 دارم اصلا هم کار سنگینی انجام ندادم و کار اداری هست. جای دکترهای فراروانی رفتم همه برام برنامه فیزیوتراپی و آب درمانی نوشتن ولی من تغییری احساس نمیکنم. به نظرتون باید چکار کنم؟ آیا عمل با لیزر خوبه انجام بدم؟ پیشنهاد شما چیه؟ هزینه متوسط اون چقدر میشه؟ ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 2 ماه پیش)

   بایستی ویزیت شوید.

 • تصویر کاربرمهدی چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من در تاریخ ۲۹ آبان بدلیل درد شدید پای راستم تحت جراحی دیسک کمر s1 l5 در بیمارستان میلاد قرار گرفتم ولی بعد از تاریخ بدلیل افزایش چند برابری درد به دکتر جراح خودم مراجعه و ایشان بعد از اخذ ام آر آی جدید گفتند سه روز دگزا بزنم اگه خوب نشدم خبر بردم ولی متاسفانه بهبود پیدا نکردم با تصمیم دکتر . تاریخ ۹ آذر در بیمارستان فیاض بخش بستری شدم ولی علی رغم سه جلسه فیزیوتراپی لیزر ، هیچ فرقی نشد بنابراین دکتر ۱۲ آذر جراحی کردم ولی الان بعد از گذشت ۸ روز درد پای راستم کمی کم شده فقط باسنم راستم درد میکنه و تیر میکشه و زیر زانوی راستم درد میکنه ولی نمی دونم چرا انگشتای پای چپم بعد از عمل اول و دوم مدام بی حس میشه الان باید چکار کنم. تصاویر بعد جراحی اول رو ارسال میکنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)

   با سلام حتما تحت نظر پزشکی که شما را عمل کرده باشید نیاز به مشاوره با سایر اطبا ندارید

 • تصویر کاربرمحمدرضا چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام
  ازروز قبل درحالت نشسته كمرم درد گرفت أنقدر شديد كه به تنهائي نتونستم پاشم،حالا همدرحالت خوابيده درد ندارم ،ولي باكمك ديگران ميشينم ،به مهرهاي كمر فشار مياد وتحملش سخته به نظر شما استراحت كنم وزمانيكه تونستم راحتر حركت كنم به پزشك مراجعه كنم اشكالي نداره؟ضمنا داروي ضد درد استفاده ميكنم كه تاثيري نداره ،قبلا هم درد خفيفي گاهي اوقات داشتم.متشكرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام
   پس از بهبودی درد کمری به شرط نداشتن علایم عصبی نیاز به معاینه دارید

 • تصویر کاربرمرضیه شنبه ۳ آذر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب دکتر
  شهرکی هستم از مشهد
  همسرم مدت 15 سال دیسک کمر دارن اما یک ماه قبل آکواریوم رو برداشتن و از اون موقع حتی راه رفتن براشون سخت شده و ناحیه باسن و پای راستشون هم حالت بی حسی پیدا کرده .
  خدمت آقای دکتر خردمند بردیم فرمودن باید دو تا پلاتین بذاریم (با مشاهده فقط ام ار آی)
  خدمت آقای دکتر گنجه ای فر بردیم بعد از مشاهده ام ار آی و عکس و سی تی و تست عصب فرمودن فقط دو تا دیسک عمل لازم داره
  جناب دکتر به دلیل دو نظر متفاوت از دو پزشک حازق مشهد نمیدونم چی کار کنم ؟اگه ممکن جنابعالی بزرگواری بفرمایید و راهنمایی کنین .ممنون از لطفتونم سرکار خانوم بابایی از سازمان مدیریت و برنامه ریرزی که همکار من هستن معرف حضور جنابعالی بودن .
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۳ آذر ۹۷( 3 ماه پیش)

   با سلام
   هر دو بزرگوار جراحان بسیار لایقی میباشند
   هر دو اقدام جراحی برای شما احتمالا قابل انجام است و این سلیقه پزشک است که کدام روش را ترجیح بدهند .
   برخی جراحان با میکرودیسکتومی و برخی با psf موافق هستند.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر