انواع روشهای پیشگیری و درمان فتق دیسک گردن

یکی از بیماری های مرتبط با ستون فقرات که در قسمت گردن می باشد، فتق دیسک گردن می باشد. در ادامه ی این مقاله در رابطه با درمان این بیماری از جمله روش های جراحی و غیر جراحی صحبت شده است. همچنین راه های مناسب برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های دیسک نیز آورده شده است.


فتق دیسک گردنی

بیرون زدگی دیسک گردنی علت اصلی درد در ناحیه گردن و اندام فوقانی می باشد. درد در این ناحیه ممکن است به صورت درد تیز و یا مبهم و بین لبه های شانه باشد، و هم چنین ممکن است به مناطق پایین تر مثل بازو ها، دست ها و انگشتان تیر بکشد. بی حسی و مور مور شدن اندام ها از شکایات اصلی بیماران میباشد. هم چنین بعضی از بیماران ممکن است اسپاسم و گرفتگی عضلات را نیز تجربه کنند. بعضی از موقعیت ها و حرکات خاص ممکن است باعث بدتر شدن درد شود.

در بعضی بیماران فتق دیسک ممکن است موجب فشار بر طناب نخاعی شود. این وضعیت شرایط بدتری را برای بیمار ایجاد میکند و ممکن است بیمار نیاز به درمان تهاجمی تری مثل جراحی داشته باشد. از نشانه های فشار بر طناب نخاعی میتوان بر اختلال در راه رفتن، اختلال در ایجاد حرکت مناسب در دست ها و بازو ها، احساس مور مور در اندام ها و یا احساس شوک در پاها اشاره کرد.

مطلب مرتبط: روش های جراحی دیسک گردن

چه عواملی خطر ابتلا به فتق دیسک را افزایش می دهد؟

1- سبک زندگی ناسالم مانند استفاده از تنباکو، فقدان فعالیت فیزیکی، و تغذیه نامناسب باعث ضعیف شدن دیسک ها میشود. با افزایش سن تغییرات بیوشیمیایی درون بدن باعث خشک شدن دیسک های بین مهره ای میشود که این مساله خود باعث کاهش قدرت و انعطاف پذیری دیسک ها میشود.

2- قرار دادن بدن به مدت طولانی در موقعیت های بد و استفاده نادرست از ماشین ها و امکانات خاص میتواند باعث افزایش فشار بر دیسک های بین مهره ای شود.

3- علاوه بر این عوامل، عوامل دیگری همچون حرکات نادرست روزانه آسیب های جسمانی، بلند کردن نادرست اجسام سنگین، و یا چرخش ها نادرست ستون فقرات همگی باعث افزایش آسیب دیسک ها میشوند. فتق دیسک ممکن است به مرور زمان و یا به صورت حاد پدید آید.

مراحل مختلف ایجاد فتق دیسک گردنی

1- ضعیف شدن و انحطاط دیسک

تغییرات شیمیایی مختلف در بدن به همراه افزایش سن منجر به ضعیف شدن دیسک بدن ایجاد فتق میشود. در این مرحله که اکثر اوقات به خاطر افزایش سن اتفاق می افتد دیسک های بین مهره ای شروع به خشک شدن و کاهش انعطاف پذیری میکنند و در برابر ضربات تحمل کمتری دارند. در این مرحله هم چنین ممکن است دیسک ها اندکی نازک شوند.

2- بیرون افتادگی دیسک

در این مرحله لبه های دیسک اندکی بیرون زدگی پیدا میکنند و وارد کانال نخاعی میشوند و حتی ممکن است بر بعضی از اعصاب نیز فشار وارد آورند. نام دیگر این مرحله دیسک برآمده میباشد.

3- بیرون آمدن دیسک

در این مرحله قسمت مرکزی مهره ها دچار فرورفتگی میشوند و محتوای دیسک وارد این فرورفتگی ها میشود. در این مرحله دیسک بین دو مهره باقی می ماند.

4- جداشدن دیسک

در این مرحله علاوه بر بر آمدگی دیسک به داخل جسم بین مهره ای دیسک دچار بیرون زدگی از ناحیه بین مهره ها نیز میشود.

دیسک گردن

تشخیص دقیق فتق و بیرون زدگی دیسک

به طرز عجیبی همه فتق های دیسک ها بین مهره ای باعث ایجاد علائم در بیمار نمی شوند. بعضی از بیماران پس از گرفتن یک عکس از ستون فقرات خود به دلایل دیگر متوجه فتق دیسک های بین مهره ای در بدن خود میشوند. اما در اغلب اوقات علائم ایجاد شده به واسطه فتق دیسک باعث میشود که بیمار به پزشک مراجعه کند. تشخیص دقیق و صحیح و در ادامه درمان فتق دیسک گردن ،معمولا به واسطه پرسیدن سابقه پزشکی بیمار، معاینات دقیق جسمی و عصبی و گرفتن عکس های متعدد به دست می آید.

ارتباط دیسک گردن و سرگیجه چیست؟

روش های درمانی بدون جراحی

معمولا همه بیماران نیاز به جراحی گردن ندارند. معمولا بسیاری از بیماران به واسطه درمان دارویی به مدت 4 تا 6 هفته علائم آن ها بهبود میابد. بهتر است در مورد بیماران خوش بین باشیم و بدانیم که کمتر از 5 درصد از بیرون زدگی های دیسک نیاز به جراحی دارند.

 • درمان دارویی شامل تجویز داروی های ضد التهاب غیر استروئیدی برای کاهش تورم، کاهش درد و اسپاسم عضلانی و شل شدن عضلات میباشد.
 • درمان های غیر دارویی هم شامل فیزیوتراپی میباشد که در این روش با گرم و سرد کردن محل درد، ماساژ و یا ایجاد کشش های طولانی باعث بهبود علائم میشوند.

کمردرد، علل و راههای درمان آن

روش های جراحی درمان فتق دیسک گردن

در صورت ادامه علائم بیمار و یا بدتر شدن علائم با وجود درمان دارویی و یا در صورت فشار دیسک به طناب نخاعی درمان جراحی برای بیمار مورد نیاز است.

هدف از جراحی در این بیماران برداشتن فشار از روی اعصابی است که توسط دیسک مورد فشار قرار گرفته اند. بیشترین عملی که در این بیماران انجام میشود برداشتن تمام و یا قسمتی از دیسک میباشد. عمل جراحی معمولا از سمت جلوی گردن انجام میشود. گاهی اوقات لازم است عمل جراحی را از سمت پشت گردن انجام دهیم و برای این کار نیاز است که قسمتی از مهره گردنی به نام لامینای مهره را برداریم.

در این روش قبل از جراحی باید عواملی هم چون سن بیمار، مدت زمان ابتلا، سایر مشکلات پزشکی، و یا درد های گردن که به دلایل دیگر نیز مورد توجه قرار بگیرند. بیشترین جراحی ها فتق دیسک مهره های گردنی از جلوی گردن انجام میشود. اما در بعضی از اوقات نیز نیاز است که جراحی از پشت گردن انجام شود.

برداشتن دیسک بین مهره ای گردن از جلو

در این روش پزشک یک سوراخ ( انسزیون ۲ تا ۳ سانتیمتری )کوچک در قدام گردن شما ایجاد میکند. سپس عضلات عروق و اعصاب این ناحیه به کنار زده میشوند تا جراح بتواند به مهره ها دسترسی پیدا کند. قسمتی از دیسک که بر روی عصب فشار وارد می آورد برداشته میشود.

پس از برداشتن آن قسمت از دیسک ممکن است به وسیله پیوند استخوان و یا غضروف پر شود. با گذشت زمان این قطعه استخوان پیوندی به مهره بالایی و پایینی متصل میشود و یک قطعه مهره کامل را میسازد. در طول مدتی که نیاز است این دو مهره به یکدیگر پیوند بخورند ممکن است نیاز باشد از پیچ و پلاک برای ثابت نگه داشتن مهره ها استفاده کنیم.

جایگزینی دیسک مصنوعی

در این روش پس از وارد شدن از جلوی گردن و برداشتن دیسک یک دیسک مصنوعی که عمل دیسک طبیعی را تقلید میکند را بین دو مهره جایگذاری میکنند. این دیسک های مصنوعی معمولا از فلز و پلاستیک ساخته شده اند و مانند مفاصل مصنوعی لگن و زانو هستند. نتایج جایگزینی دیسک مصنوعی مانند عمل قبلی برای بیمار سودمند میباشد و با توجه به شرایط بیمار میتوان هر کدام را برای بیمار انتخاب کرد.

برداشتن دیسک به وسیله جراحی میکرواندوسکوپی

در این روش عمل جراحی به وسیله یک لوله باریک از جلوی گردن انجام میشود و عمل را از این طریق انجام میدهد. در این روش آسیب عروق و عضلات به حداقل ممکن میرسد.

جراحی دیسک گردن

برداشتن دیسک از طریق پشت گردن

در این روش پزشک یک سوراخ ( انسزیون ۲ تا ۳ سانتیمتری ) کوچک 1 تا 2 اینچی در عقب گردن بیمار ایجاد میکند. برای رسیدن به دیسک آسیب دیده عضلات نخاعی کنار زده میشوند تا به مهره آسیب دیده دسترسی پیدا شود. در این روش هم چنین قسمتی از مهره باید برداشته شود. سپس قسمتی از دیسک که به اعصاب فشار می آورد برداشته میشود و به جای آن پیوند استخوان گذاشته میشود.

پیشگیری از ابتلا به بیماری های دیسک کمری و گردنی

در تمام دنیا از هر 10 نفر 8 نفر دچار کمر درد میشوند و عوامل متعددی در ایجاد این کمر درد نقش دارند. عواملی هم چون شرایط محیط کار و عوامل روانی و فیزیکی بستگی دارد. اگر محیط کار شما مناسب نیست بهتر است برای خود فعالیت فیزیکی مناسب روزانه داشته باشید.

بهترین راهکار ها برای جلوگیری از عود فتق دیسک:

 • هنگام برداشتن اجسام از عضلات کمر خود استفاده نکنید
 • هنگام نشستن، ایستادن و یا خوابیدن در وضعیت مناسبی قرار بگیرید
 • داشتن فعالیت مناسب برا قوی تر کردن عضلات ضعیف شکم
 • کار کردن در یک محیط ارگونومیک
 • کاهش وزن
 • داشتن ذهنیت مثبت و وضعیت سالم روانی
 • نکشیدن سیگار

آیا میتوان از ابتلا به فتق دیسک کمر پیشگیری کرد؟

افزایش سن غیر قابل پیشگیری است اما با تغییر سبک زندگی میتوان از ابتلا به فتق دیسک جلوگیری کرد. برای این کار لازم است که سیگار نکشید، در موقعیت های سالم بنشینید، از وسایلی که ممکن است به ستون فقرات شما آسیب برساند استفاده نکنید و همراه کاهش وزن فعالیت بدنی روزانه را در برنامه های خود قرار دهید.

منبع: https://www.spineuniverse.com

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات 

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرزهرا جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت جناب آقای دکتر
  کسی که پارکی دیسک از نوع استروکشن داره آیا میتونه پیاده روی بره ومافرت زمینی داشته باشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   بله
 • تصویر کاربرحسن چهارشنبه ۹ تیر ۰( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ۳۵ سالمه یکساله دیسک کمر عمل کردم که حالا اونو با علاعم طبیعی بعدش تحمل میکنم چون کارمم حوادث برق هست اداره برق...تقریبا شش ماهه یه درد جدید تو ناحیه گردن ومتمایل به کتف چپم دارم بعضی وقتها هم یه کوچولو تورم داره دیسک کمرم هم زده بود به پای چپ و علاعم دیگرش یعنی دردش مثل همه....حالا سوالم اینه ایا دچار دیسک گردنم و ایا به دیسک کمرم مربوطه به علت شغلم همیشه داخل مناطق کوهستانی هستم ممنون میشم کلی راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۹ تیر ۰( 4 هفته پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرامیر یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  من مدت یک هفته است پشت پای راستم به شدت درد میکنه بطوری که انگشت های پایم بی حس شدن ام ار ای دادم دکتر گفته باید عمل شم اما اورژانسی نیست در کل باید عمل شی خواستم ببینم با دارو رفع میشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرZahra چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام. برادر من رشته بدنسازی کار میکنه متاسفانه دیسک 4 و 5 پاره شده آیا چند ماه بعد از عمل میتونه ورزش های سنگینی مثل بدنسازی انجام بده؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   بستگی به نوع عمل دارد
 • تصویر کاربرمیلاد پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۲۸سالمه الان ۹ساله کمر درد دارم اما قابل تحمل بود و نزدیک یک ساله که دردم شدید شده توری که بیشتر موقع سمت راست قسمت لگن وباسنم قلف میشه دکترای زیادی رفتم چند بار ام ار ای دادم و عکس انداختم دکترا میگن زیاد مهم نیست انواع ورزش ودرمانهایی که ممکنه انجام دادم تورا بخدا کمکم کنید خیلی عزیت میشم تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرزهره چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  اقای دکتر من خانم ۲۷ ساله‌ای هستم که تا حدود ۳ ماه پیش هیچگونه‌ درد جدی کمر یا لگن نداشتم
  تا اون موقع فقط وقتی به پشت میخوابیدم و میخواستم با همون زاویه از جام بلند شم سمت راست کمرم که چسبیده به ران پام یه حس از جا در رفتنی میداد که تقریبا از سه ماه پیش درد کمرم یعنی سمت راست نقطه اتصال کمر با لگنم درست بالای باسنم دردش شروع شده و به ران پام و بخصوص لگنم وارد میشه که وقتی پیاده رویی کنم دیگه افتضاح میشه
  Mri دادم گفت مشکل خاصی نیست اما دردش داره روی کارای روزمره و زندگیم اثر میذازه و اذیتم میکنه باید چیکار کنم؟ مشکل من چیه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرRahgozar یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام علیکم.وقت بخیر. ببخشیدآقای دکتر، مامانم نیاز به جراحی دیسک کمر داره، بعلت تنگی کانال نخاعی؛ فشارشم بالاست حدودا ۱۷ هست.
  بنظرتون موقع بیهوشی براجراحی، خدای نکرده ممکنه مشکلی پیش بیاد؟؟

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   خیر
 • تصویر کاربررها پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام
  من 37
  سال سن دارم دوچار دیسک کمر هستم با دارو بهتر شد ولی الان چون پرستار مادر مریضیم هستم به شدت دوچار درد شده ودر پای راستم درد شدید دارم بطوریکه توان راه رفتن ندارم ولی قرص دیکلو فناک به مقدار زیاد مصرف میکنم تا دردم آروم بشه ،ایا مصرف زیاد قرصها عوارض دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربرحسین دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام ۲۰ روز هست که عمل دیسک کمر انجام دادم ۱۰ روز اول عالی بودم و بعد از ۱۰ روز در دام شروع شد و مهره های ۴ و ۵ رو عمل کردم در دام مثل قبل تیرکشنده نیست و شدتش کمه و در ناحیه کمر و پا درد دارم لطفا بگین طبیعی هست یا خیرر؟ خیلی نگرانم
  و به پزشک هم دسترسی ندارم و تلفن هم جواب نمیدن خواهشها شما بگین
  اگر این درد ها طبیعی هست تا چه مدت خوب میشههه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   بله طبیعیست
  2. تصویر کاربرحسینیکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   ممنونم تا چه مدت طول می کشه خوب شه و درد کاملا برطرف شه؟
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   سه ماه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرحیدری شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام من برای مادرم درخواست وقت ویزیت دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)
   88751234
درحال دریافت اطلاعات