طرز خوابیدن صحیح بیماران دیسک کمر

در این مقاله بهترین وضعیت های خواب برای کمردرد و همچنین برخی دیگر از کارهایی که بیماران دیسک کمر می توانند برای استراحت شبانه بهتر انجام دهند، عنوان کرده ایم.

آیا دچار کمردرد هستید؟ پس تنها نیستید. مسئول جهانی مطالعه بیماری، کمردرد را دلیل اصلی ناتوانی در سراسر جهان عنوان کرده است.

نکته جالبتر این است که بیشتر کمر دردها به دلیل بیماری های جدی مانند سرطان یا آرتروز ایجاد نمی شوند. در عوض، این حالت اغلب ناشی از استرس یا فشار ناشی از وضعیت بد بدن، وضعیت بد خواب و سایر عادات زندگی می باشد.

اگر میخواهید بهبود کمر درد در خواب را مشاهده کنید، روش های زیر را دنبال کنید.

به پهلو بخوابید و یک بالشتت بین زانوها قرار دهید

اگر در حالت صاف خوابیده به پشت احساس ناراحتی کردید، سعی کنید به سمت دیگر خود بخوابید:

 • به شانه راست یا چپ خود اجازه دهید با تشک، همراه با بقیه قسمت های آن سمت بدن، تماس داشته باشد.
 • یک بالشتت بین زانوهای خود قرار دهید.
 • اگر بین کمر و تشک شما فاصله وجود دارد، از یک بالشتت کوچک در آن ناحیه برای پشتیبانی بیشتر استفاده کنید.

چه از یک بالشتت و چه از دو بالشتت استفاده کنید، حتما باید همیشه به یک طرف بخوابید. انجام بسیاری از موارد باعث بروز مشکلاتی مانند عدم تعادل عضلات و حتی اسکولیوز می شود.

این وضعیت چگونه کمک می کند؟ تنها خوابیدن به پهلو باعث احساس بهتر نخواهد شد. استفاده از بالشتت بین زانوهای شما قسمت مهم تر است. بالشت باسن، لگن و ستون فقرات را در یک راستای بهتر قرار می دهد.

به پهلو بخوابید و یک بالشتت بین زانوها قرار دهید​

در وضعیت جنینی به پهلو بخوابید

اگر دچار کمر درد هستید؛ بهتر است به حالت جنینی به پهلو بخوابید:

1. به پشت دراز بکشید و سپس به آرامی روی پهلو بچرخید.

2. زانوهای خود را به سمت سینه خود بچسبانید و تنه خود را به آرامی به سمت زانوها بچرخانید.

3. به خاطر داشته باشید که هر از گاهی سمت را عوض کنید تا از عدم تعادل جلوگیری کنید.

این وضعیت چگونه کمک می کند؟ دیسک های شما همچون بالشتک های نرم بین مهره های ستون فقرات شما قرار دارند. فتق زمانی اتفاق می افتد که بخشی از دیسک از فضای طبیعی خود خارج شود و باعث درد عصبی، ضعف و موارد دیگر شود. حلقه زدن تنه به حالت جنینی، فضای بین مهره ها را باز می کند.

در وضعیت جنینی به پهلو بخوابید​

روی شکم با بالشت زیر شکم بخوابید

شاید شنیده باشید خوابیدن روی شکم در واقع برای کمردرد مضر است. این موضوع تا حدی درست است زیرا ممکن است به گردن شما فشار اضافه کند.

اما اگر می بینید که روی شکم خود احساس راحتی می کنید، مجبور نیستید وضعیت دیگری را تحمل کنید. بجای آن موارد زیر را رعایت کنید:

1. یک بالشت زیر لگن و زیر شکم خود قرار دهید تا مقداری از فشار بر روی کمر شما برداشته شود.

2. بسته به احساسی که در این وضعیت دارید، می توانید از بالشت زیر سر خود استفاده کنید یا نکنید.

این وضعیت چگونه کمک می کند؟ بیماران دیسک کمر ممکن است از خوابیدن روی شکم با بالشت سود بیشتری ببرند. این حالت می تواند هر استرسی که در فضای بین دیسک های شما ایجاد می شود را برطرف کند.

روی شکم با بالشت زیر شکم بخوابید​

به پشت بخوابید و یک بالشت زیر زانوی خود قرار دهید

برای برخی افراد، خوابیدن به پشت می تواند بهترین وضعیت برای تسکین کمر درد باشد. برای این کار:

1. صاف به پشت دراز بکشید.

2. یک بالشت زیر زانوی خود قرار دهید و ستون فقرات خود را به حالت خنثی نگه دارید. بالشت برای حفظ منحنی در قسمت کمر بسیار مهم است.

3. همچنین می توانید یک حوله کوچک و رول شده را در زیر منحنی پشت خود برای پشتیبانی بیشتر قرار دهید.

این وضعیت چگونه کمک می کند؟ هنگامی که به پشت می خوابید، وزن شما به طور مساوی توزیع می شود و در وسیع ترین قسمت بدن پخش می شود. در نتیجه، فشار کمتری روی نقاط حساس به فشار وارد می کنید. همچنین با این حالت می توانید هم ترازی ستون فقرات و اندام های داخلی خود را بهتر تنظیم کنید.

به پشت بخوابید و یک بالشت زیر زانوی خود قرار دهید​

در حالت خم شده به پشت بخوابید

آیا راحت ترین حالت چرت زدن در تختخواب را دارید؟ اگرچه خوابیدن روی صندلی ممکن است بهترین انتخاب برای کمردرد نباشد، اما در صورت ابتلا به سرخوردگی ستون مهره این وضعیت می تواند مفید باشد.

از یک تختخواب قابل تنظیم استفاده کنید تا بتوانید از این طریق با بهترین هم ترازی و پشتیبانی بخوابید.

این وضعیت چگونه کمک می کند؟ سرخوردگی مهره کمر وضعیتی است که در آن مهره ای بر روی مهره ی دیگری از زیر آن بلغزد. خوابیدن با حالت خم شده ممکن است برای کمر شما مفید باشد زیرا بین ران و تنه شما زاویه ایجاد می کند. این زاویه به کاهش فشار روی ستون فقرات کمک می کند.

به حالت به پشت خم شده بخوابید​

هم ترازی بسیار مهم است

بیماران دیسک کمر بخاطر بسپارند که هم ترازی کلید اصلی است.

مهم نیست که چه وضعیتی را انتخاب می کنید؛ مهمترین قسمت این معادله حفظ هم راستایی و هم ترازی ستون فقرات است. به طور خاص روی تراز کردن گوش، شانه ها و باسن خود تمرکز کنید.

ممکن است متوجه شکاف هایی بین بدن و تخت خود شوید که عضلات و ستون فقرات را تحت فشار قرار می دهد. با استفاده از بالشت می توانید این استرس را کاهش دهید تا جای خالی را پر کنید.

هنگام چرخیدن در رختخواب مراقب باشید. در حین چرخش ممکن است از هم ترازی خارج شوید. همیشه کل بدن خود را به سمت هم حرکت دهید، مرکز بدن خود را محکم و کشیده نگه دارید. حتی ممکن است هنگام چرخیدن زانوها را به سمت سینه بیاورید تا احساس راحت تری کنید.

بالشت مناسب چه بالشتی است؟

بالشت شما باید چهارچوب سر و گردن شما باشد و به حمایت از قسمت فوقانی ستون فقرات کمک کند.

اگر به پشت می خوابید، بالشت شما باید کاملاً فضای بین گردن و تشک را پر کند. اگر به پهلو می خوابید، سعی کنید از بالشت ضخیم تری استفاده کنید تا سر شما در این وضعیت با بقیه بدن همسو باشد. هرگز بالشت خود را زیر شانه های خود قرار ندهید.

1- برای به پشت خوابیدن

بهتر است از بالشت های نازک تر و بالشتک هایی که برای حمایت از گردن در زیر خود لایه اضافی دارند، استفاده کنید.

بالشت های memory foam که به طور خاص برای قالب گردن می باشند، در بازار موجود است.

بالشت آب گزینه دیگری است که پشتیبانی محکم و همه جانبه را به شما می دهد.

2- برای خوابیدن روی شکم

شما باید از باریک ترین بالشت ممکن استفاده کنید. در حقیقت، ممکن است سعی کنید در حالی که بالشت را در بغل می کنید به پهلو بخوابید. این حالت باعث ایجاد احساس وجود چیزی در برابر شکم شما می شود و به تراز کردن بقیه اعضای بدنتان کمک می کند.

3- برای خوابیدن به پهلو

بهتر است بخواهید به دنبال یک بالشت محکم باشید. بهتر از این، سعی کنید بالشتی را پیدا کنید که دارای یک قسمت برآمده باشد و به پر کردن فضای بین گوش و شانه شما کمک کند و فراموش نکنید که یک بالشت محکم بین زانوها قرار دهید. حتی می توانید یک حوله رول شده را جایگزین کنید.

در حالی که این کار را ادامه می دهید به یاد داشته باشید بالشت خود را هر 18 ماه یا همین حدود عوض کنید. این محافظ های بالشت می تواند مانع خوبی باشد، اما بالشت ها هنوز محرک های آلرژی مانند کپک و گرد و غبار را در خود نگه می دارند.

بالش مناسب برای خوابیدن

تشک مناسب برای بیماران دیسک کمر

تشک شما نیز مهم است. پزشکان تشک های ارتوپدی بسیار محکم را به افرادی که کمردرد دارند و یا در دسته ی بیماران دیسک کمر قرار می گیرند؛ توصیه می کنند. اما نیاز به خرید تشک محکم نیست. بررسی های اخیر نشان داده است که افرادی که از تشک های بسیار سفت استفاده می کنند، خواب خوبی ندارند.

همانطور که گفته شد، تشکی هم که خیلی نرم است، در تراز شدن بدن خیلی کمک نمی کند.

اگر بودجه ای برای خرید تشک جدید دارید، سعی کنید یک تشک متوسط یا محکم ساخته شده با سوراخ های داخلی یا کف با کیفیت خوب انتخاب کنید. همچنین می توانید یک تشک memory foam به داخل آن اضافه کنید.

شاید تشخیص راحتی تشک های موجود در فروشگاه تنها در چند دقیقه تست دشوار باشد. برخی از شرکت ها به شما اجازه می دهند تشک را در یک بازه زمانی مشخص آزمایش کنید و اگر مناسب شما نیست، آن را پس دهید.

آیا در حاضر قصد خرید ندارید؟ با قرار دادن یک تخته چندلا ارزان قیمت در زیر تشک فعلی خود می توانید تشک محکم تری داشته باشید. حتی می توانید تشک خود را روی زمین قرار دهید تا ببینید آیا کاهش حرکت فنرها به درد شما کمک می کند یا خیر.

تشک مناسب برای خواب

نکات مهم برای خواب بهتر در شب

در اینجا چند ایده دیگر برای چگونگی استراحت بهتر در شب و تسکین درد دیسک کمر آورده شده است:

1- برای خود برنامه خواب تنظیم کنید. با قلتیدن و چرخیدن تمام شب در تخت ممکن است مقاومت در برابر خوابیدن دشوار باشد. تنظیم زمان خواب و بیداری منظم می تواند به بدن شما کمک کند تا در الگوی خواب طبیعی تری قرار بگیرد. بهتر است که هر شب حدود هشت ساعت بخوابید.

2- با برنامه خواب مشکل دارید؟ سعی کنید یک روال شبانه را دنبال کنید. این روال را حدود 30 تا 60 دقیقه قبل از ساعت خواب مشخص شروع کنید. دو فعالیت تسکین دهنده را انتخاب کنید که به قرار دادن ذهن شما در یک فضای آرامش بخش کمک می کند.

ایده ها شامل حمام کردن، انجام یوگای ملایم و سرگرمی های آرام مانند کتاب خواندن یا بافندگی باشند.

3- از مصرف نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و سایر محرک ها صرف نظر کنید. اگر باید یک فنجان بنوشید، بهتر است آن را قبل از ظهر مصرف کنید.

4- ورزش سنگین را صبح یا اوایل بعد از ظهر انجام دهید. انجام هر کاری بیش از حد قبل از خواب ممکن است سطح آدرنالین و حتی دمای بدن را افزایش دهد. این دو عامل خواب را حتی دشوارتر می کنند.

 

انواع اختلالات خواب و روش درمان اختصاصی هر کدام

برای تسکین درد

قبل از خوابیدن روی تخت از یخ یا کمپرس سرد استفاده کنید. این کار ممکن است به کاهش التهاب در کمر و تسکین درد کمک کند. کمپرس سرد را به مدت 15 تا 20 دقیقه قبل از خواب به پشت خود بمالید.

منبع: healthline

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح و متخصص ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرAkbardanyali یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام.عکس ام ار ای گرفتم و پیش دوتا دکتر بردم .هر دو گفتن بیرون زدگی و پارگی و نیاز به عمل پلاتین داری.حالا به کلیپ های شما بر خوردم تو تلگرام مایل شدم ازتون جواب بخام
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرگلی شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۷ اردیبهشت عمل دیسک کمر داشتم دیسک کمرم پاره شده بودالان دوروزی میشه دوباره کز گز پاهام شروع شده دلیلش چیست آیا نیاز به فیزیوتراپی است یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرمحمد یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  ازخواب بیدارمیشم باسن چپ واستخوانهای پاتامچ بیشترپای چپ به شدت درد میگیرد لطفا راهنمایی کنید
  (دیسک خفیف دارم)
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۶ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   بیماران شبیه بیمار شما در یک جمله خلاصه نمیشوند و برای پاسخ مناسب نیاز به بررسی و معاینه و .. دارند
 • تصویر کاربرحمزه دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما درمورد خوابیدن مریض بعداز عمل جراحی ایا باکمربند بسته سب استراحت کنند یا کمربند را باز کنند ضمنا خیلی درد دارند با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   نه بدون کمربند
 • تصویر کاربررضا سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  بنده تقریبا چهار ماه پیش دچار مشکل پارگی دیسک L5S1 شدم ودر این مدت با دارو و فیزیوتراپی ضعف عضله پشت ساق پای چپم تا 80 درصد برطرف شده بطوریکه می توانم روی پنجه پا براحتی راه بروم و روی انگشتان پای چپ به تنهایی بایستم البته قدرت عضله پای چپ هنوز کمتر از راست است .در MRI مجددکه حدود یکماه ونیم پیش گرفتم بخش زیادی از هسته بیرون زده از بین رفته بود و کانال نخاعی تقریبا نرمال بود در حال حاضر فقط پرگابالین 75 میخورم می خواستم بپرسم بعد از اتمام دارو آنرا تمدید کنم یا ضرورتی ندارد؟
  سپاس
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   لازم نیست
 • تصویر کاربررضایی سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام من حدود 4 ماه پیش جراحی دیسک کمر L5 S1 داشتم
  قبل از جراحی بی حسی انگشت کوچک پا پشت ساق و کمی پشت ران داشتم و درد زیاد در پای راست و کمر
  بعد از جراحی درد کلا رفت ولی بی حسی همچنان هست
  راهنمایی بفرمایید
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرمصطفی چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،،،، ام ار ای دادم پارگی دیسک کمر دارم، درد هم از لگن پای راست تا پایین داشتم ک الان فقط از زانو ب پایینه، روی پنجه پا میتونم راه برم اما با پاشنه پای راست ضعیفه،،، اقای دکتر بدون عمل میشه کاری کرد، سن ۴۰*وزنم۸۰
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرمهتاب چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خدا قوت .تقریبا یک ماه پیش شوهرم کمردرد گرفت بهش اهمیت نداد .تا دو روز پیش شدت گرفت به طوری که روی پای چپش اصلا نمی‌توانست تعادل پیدا کنه درد از کمر تا نوک انگشت پای چپ داشت.رفت ام ار ای گرفت .که دیسکش پارت شده و عصب سیاتیکش درگیر شده .حالا زحمت بکشی راهنمایی کنید .چکار کنیم .شهرستانیم. دکتر اینجا گفته جراحی بشه.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   هر چه سریعتر مراجعه کنید برای جراحی میکروسکپیک
 • تصویر کاربرهاصمی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام پدرم 54سالشونه حدود دو ماهی میشن ک پا درددارن در قسمت پشت پا ماهیچه شون و کمر و لگنشون کمتر بعضی وقتا ب قسمت لنگم درد وارد میشه ام ار ای هم رفتن انگار میکن دیسک کمر میشه بگین باید چکار کنن الان دوهفته هم هست ک کاملا افتادن رو تخت و نمی تونن راه برن ممنون میشم جواب بدید ؟!؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحلما یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  و همچنین سوزش سر انگشتان و تا قسمتی کف پاها
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات