مراقبتهای بعد از جراحی دیسک گردن

بهبودی پس از جراحی دیسک گردن میتواند چند ماه زمان ببرد، این بهبودی در بعضی از بیماران آسان تر از دیگران است. در این مقاله سعی شده است به پرسش هایی در این مورد پاسخ داده شود.


هر نوع عمل جراحی یک چالش بهبودی بعد از خود به همراه دارد. با این حال عمل جراحی دیسک گردن بعضی از جنبه های خاص زندگی فرد و انجام فعالیت های روزمره در خانه و محیط کار را برای چند هفته شدیدا محدود میکند. در پایان، بعد از بهبودی از جراحی دیسک گردن، بیشتر بیماران ایجاد یک بهبودی چشمگیر و کاهش درد را بیان میکنند.

گزینه های درمانی فراوانی برای بیماران مبتلا به اختلالات ستون فقرات وجود دارد. بسته به آناتومی که هر بیمار دارد و  همچنین علت خاصی که فشار روی ستون فقرات ایجاد کرده است، ممکن است بیمار برای جراحی دیسک گردن کاندید شود.

پیش آگهی این جراحی تا حد بسیار زیادی به شدت فشاری که روی طناب نخاعی اعمال شده و همچنین مدت زمانی که بیمار علائم را داشته است بستگی دارد. درکل، هر چه بیمار برای درمان درد خود سریع تر به پزشک مراجعه کند، شانس موفقیت بهبودی از جراحی بیشتر است.

پزشکان، اغلب سوالات زیادی از بیماران در خصوص جزئیات بهبودی بعد از انواع مختلف جراحی اعصاب که برای آن ها پیشنهادکرده اند، میپرسند. اگر شما، میخواهید که جراحی دیسک گردن انجام دهید، یا اگر با پزشک خود صحبت کرده اید و می اندیشید که این عمل ممکن است مناسب ترین گزینه برای شما باشد، لطفا با دقت به سوالات و پاسخ های زیر نگاه کنید. به این دلیل که این ها سوالات متداولی هستند که پرسیده میشوند، امیدواریم که به نگرانی های شما در مورد بهبودی بعد از جراحی دیسک گردن پاسخ دهند.

مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

بهبودی پس از عمل چه مدت طول میکشد؟

با مدنظر قرار دادن تمام ابعاد، معمولا بعد از جراحی دیسک گردن فیزیوتراپی لازم نیست، ممکن است جراح شما توصیه کند که چگونه ورزش های ایزومتریک کششی گردن را انجام دهید. بعد از جراحی گردن بهبودی کامل شما میتواند سه تا شش ماه زمان ببرد.

مشاهده ی نتایج جراحی چند ماه زمان می برد، اما نتایج بیشتر بر پایه ی تعدادی از شرایط خاص هر بیمار است و بیماری که مشکلات سلامتی دیگری دارد ممکن است بهبودی اش زمان بیشتری طول بکشد. فیزیوتراپی میتواند ۴ تا ۱۲ هفته بعد از جراحی شروع شود، و ۶ تا ۱۲ هفته برای تکمیل شدن زمان نیاز دارد.

معمولا در جراحی های دیسک گردن خصوصا مواردی که دیسک روی عصب فشار زیاد دارد و درد دست با شدت در بیمار احساس میشود. اگر جراح توانایی جراحی میکروسکوپیک و با متدهای روز را داشته باشد؛ بهبودی واضح بلافاصله پس از جراحی به میزان بالای نود درصد دیده می شود.

مطلب مرتبط: جراحی ستون فقرات

برای مراقبت از زخم های جراحی چه کاری باید انجام داد؟

در بیشتر موارد، برای جراحی دیسک گردن از بخیه ی قابل جذب استفاده می شود که نیازی به کشیدن ندارند و ممکن است نوار های کوچکی استفاده شوند تا زخم را بسته نگه دارند و به آن اجازه دهند تحت فشار کمتری بهبود یابد. بعد از حمام، زخم خود را به آرامی با یک حوله ی پاکیزه خشک کنید. به این دلیل که از زخم خون یا مایع ترشح میشود، با دقت پانسمان را عوض کنید. اگر مایع برای یک تا دو روز وجود داشت، به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

✅ تا چه مدتی بعد از جراحی باید از حرکت و بلند کردن اجسام خودداری کرد؟

حرکت گردن باید محدود شود، زیرا بهبود کامل عضلات و بافت های دیگر چند هفته زمان می برد. همچنین حرکات دیگر نیز باید با احتیاط انجام شوند، به خصوص اگر تکرار شونده یا ناگهانی باشند. با این حال به طور کلی بالا رفتن از پله ها به صورت یکی یکی، یا تکیه بر سینک و شستن صورت یا مسواک زدن بی خطر میباشد.

بیشتر افراد مجاز هستند در هفته های اول بهبودی اجسام تا وزن ۳٫۵ کیلوگرم را بلند کنند، البته به گونه ای که اجسام در نزدیک بدن نگه داشته شوند و حرکت به صورت تکراری نباشد. بالا بردن سر منع می شود، پس در هنگام انجام کار های ساده مانند پانسمان کردن خودتان و غذا خوردن احتیاط کرد.

عمل دیسک گردن

✅ آیا میتوان در مدت بهبودی بعد از جراحی دیسک گردن رانندگی کرد؟

ممکن است بعد از ۱ یا ۲ هفته بعد از جراحی دیسک گردن به بیماران اجازه ی رانندگی داده شود. درصورتی که جراح شما توصیه کرد که از گردنبند طبی استفاده کنید، بهتر است که از رانندگی خود داری کنید، زیرا این مانع باعث میشود که دید شما از جاده محدود شود و رانندگی مطمئنی نداشته باشید.

درد بعد از عمل دیسک گردن

پس از جراحی دیسک گردن تقریبا بلافاصله درد دستها از بین میرود و درد محل جراحی و حلق بسیار خفیف بوده و معمولا ۲۴ ساعت طول می کشد.

پس از جراحی که معمولا برای یک یا چند سطح انجام می شود. دو تا سه هفته بیمار گردنبند دارد ولی با فعالیتهای طبیعی زندگی که دو روز بعد شروع می شود. پانسمان روزانه محل جراحی تا یک هفته و مصرف انتی بیوتیک و غذای نرم تر برای پنج روز توصیه می شود. پس از یک ماه بیمار زندگی عادی دارد و باید عضلاتش را تقویت کند.

✅ عوارض عمل دیسک گردن

بطور معمول جراحی دیسک گردن از جلو انجام می شود و جراحان ماهرتر معمولا جراحان مغز و اعصاب می باشند که توانایی کار با میکروسکوپ را دارند. به همین دلیل احتمال عوارض بسیار کم است. اما گاهی به علت مراجعه دیر هنگام بیماران و اثر فشاری دیسک بر روی نخاع التهاب و هایپرسیگنال نخاعی بوجود می آید، که معمولا علائمی را برای بیمار همیشه ایجاد می کند و جراحی این بیماران ممکن است پر ریسک تر باشد. عوارضی مثل عفونت، زخم، صدمه به عروق و یا تراشه و مری و عوارض صدمه به نخاع گاهی دیده می شود.

✅ از چه نوع پروتزی استفاده می شود؟

در جراحی های قدامی دیسک گردن معمولا در قدیم از استخوان ایلیاک بیمار استفاده می شد تا جایگزین دیسک خارج شده بیمار شود؛ ولی از کیج گردنی و همینطور دیسک مصنوعی امروزه استفاده میشود. مقالات علمی نشان داده کارگذاری دیسک مصنوعی بسیار گران تر و با خطرات جانبی بیشتر است و در طولانی مدت ارجحیت به کیج گردنی ندارد؛ لذا اکثریت جراحان اعصاب از کیج استفاده می کنند.

✅ آیا بعد از بهبودی میتوان ورزش کرد؟

مانند خیلی دیگر از جنبه های بهبودی، این موضوع هم به عوامل زیادی بستگی دارد. خیلی از بیماران که از وضعیت سلامتی خوبی بهره مند هستند میتوانند بعد از بهبودی کامل در پی جراحی به تمام فعالیت های جسمانی طبیعی بازگردند.

در مواردی که دو سطحی داشته اند، اغلب ورزش هایی که دارای برخورد هستند برای بیمار منع نشده اند، اما همچنان به بیمار توصیه میشود که ورزش های دیگر را انجام دهند و به دنبال سالم بودن و سبک زندگی فعال باشد. فیزیوتراپی، در بیشتر موارد توصیه شده است که حرکات را محدود کنند، تا از آسیب های بیشتر پیشگیری کنند.

مطلب مرتبط: تمرینات ورزشی جهت تقویت عضلات گردن

✅ نظر بیماران پس از جراحی چگونه است؟

بیماران اکثر قبل از جراحی به شدت از عمل واهمه دارند چون در کوچه و خیابان برایشان داستان سرایی های غیر واقعی انجام شده است. پس از دیدن یا صحبت کردن با چند بیمار به راحتی جراحی را می پذیرند و پس از جراحی تنها ناراحتی آنها اغلب این است که کار بدین سادگی را چرا تا کنون انجام نداده اند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

جراح ستون فقرات و دیسک کمر 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهدی پنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  اینجانب حدود سه هفته هست جراحی تنگی کانال نخاعی گردن مهره ۵،۶انجام دادم عمل از جاو گردن بوده . میخواستم بپرسم آیا با توجه به اینکه کارم جزو مشاغل سخت هست بعد از خوب شدن محدودیتی برام وجود داره یا تمام فعالیتها رو میتونم انجام بدم
  ممنون
  1. تصویر کاربرپنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷( 6 روز پیش)

   انشالله زیاد محدود نیستید

 • تصویر کاربرمرتضی پنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آیا بعد از عمل جراحی تنگی کانال نخاع گردن مانند قبل از عمل تمام فعالیتهای روزانه را می توان انجام داد و محدودیتی وجود ندارد مانند ورزشهای رزمی . کوهنوردی . بلند کردن اجسام سنگین و...
  با تشکر
  1. تصویر کاربرپنجشنبه ۲۲ آذر ۹۷( 6 روز پیش)

   بیمارانیکه نیاز به جراحی گردن دارد معمولا هیچکدام از فعالیتهایی که ذکر کردید را نمیتواند انجام دهد !!!
   البته ممکن است سالهای قبل که در سلامت بوده است انجام میداده است .
   عمل جراحی برای این است که برای بیمار اول صدمه پایدار به نخاع وارد نشود
   و دوم با بهبودی نسبی بیماردر شرایط بهتر از قبل از عمل قرارگیرد
   لذا ممکن است بر حسب نوع بیماری بسیاری از ورزشها را انجام دهد.

 • تصویر کاربرشهلا چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آیا بعد از عمل دیسک گردن و گذاشتن دیسک مصنوعی نیازی به مصرف قرص آسپرین هست؟اگر هست تا چه مدت باید استفاده شود؟ممنون
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   بطور کلی خیر
   ولی ممکن است در پی بیماریهای قلبی همزمان لازم باشد.

 • تصویر کاربرمحمد چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام .مدت دو هفته از عمل جراحی دیسک گردن که انجام دادم میگذرد ولی موقع دراز کشیدن ویا برخواستن درد های از ناحیه مهره هایی که عمل شده وکیج گذاری شده دارم .واین دردها زمان خوابین وجابجاشدن در رختخواب بیشترمیباشد البته در حدی نیست که نیاز به مسکن یا غیر قابل تحمل باشد .آیا این درد ها عادی میباشد وتا چه زمانی ادامه دارد ؟؟؟
  1. تصویر کاربرچهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)

   بله طبیعی است

 • تصویر کاربرعلی شنبه ۳ آذر ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  با توجه به وضعیت دیسک گردن آیا با مصرف دارو مشکل برطرف میشود یا باید عمل شود؟ با تشکر
  1. تصویر کاربرشنبه ۳ آذر ۹۷( 3 هفته پیش)

   دیسک بزرگی دارین ولی ممکن است بدون جراحی خوب شوید
   ولی نیاز به پیگیری معاینه و .. دارید

 • تصویر کاربرعلی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من 40 روز پیش عمل دیسک کردم و از روز 20م راحت راه میرفتم و کارای روزمره رو راحت انجام میدادم.،اما الان 2 روزه درد شدیدی تو کتف سمت راستم احساس میکنم.اونقدر زیاده ک واقعا صدامو در اورده...
  1. تصویر کاربردوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   عمل جراحی دیسک کمر یا گردن ؟

  2. تصویر کاربرعلیدوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   دیسک گردن... مهره c5وc6 که تنگی کانال نخاعی داشتم و پلاتین گذاشتم
  3. تصویر کاربرعلیدوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   گردن. مهره c5 و c6 ک تنگی کانال نخاعی داشتم پلاتین گذاشتم
  4. تصویر کاربرعلیدوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   دیسک گردن ک مجبور بودم پبلاتین بذارم.
  5. تصویر کاربرشنبه ۲۶ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   اگر درد ادامه یافت بهتره بررسی بشوید لذا به پزشک جراح مراجعه کنید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربرنجمه پنجشنبه ۱۰ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید همسرم ۴روزه عمل دیسک گردن انجام دادن نشست وبرخاستشون باید چطورباشه میتونه درهنگام خواب سرش رابه طرف راست یا چپ ببرد .وماقصدبارداری داریم چه زمانی میتوانیم ممنونم
  1. تصویر کاربرپنجشنبه ۱۰ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   بصورت طبیعی باشند
   کردنبند داشته باشند
   چرخش سر تا یکماه ممنوع است
   ده روز بعد مطب باشند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر