آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب می شود؟

سوال بسیاری این است که آیا با استراحت و درمان غیر از جراحی، پارگی دیسک بهبود می یابد یا نه. در این مقاله به این موضوع اشاره شده است.

دیسک های کمر بالشتک هایی در بین مهره های ستون فقرات هستند که شوک و ضربه ها را به خود جذب می کنند. مهره ها استخوان های بزرگ ستون فقرات اند. در صورتی که دیسک در اثر آسیب دیدن ستون فقرات به بیرون راه یابد، می تواند بر روی اعصاب نخاعی اطراف خود فشار وارد کند. 

به این وضعیت پارگی، فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر گفته می شود. پارگی دیسک سبب ایجاد کمردرد و گاهی درد تیر کشنده تا به پشت پا ها می شود. 

این درد، درد سیاتیک نام دارد. علائم پارگی دیسک اغلب با گذشت چند هفته تا یک ماه برطرف می شوند. در صورتی که مشکل برای چندین ماه پایدار بوده و مزمن شود، امکان دارد افراد در نهایت درمان جراحی را مد نظر قرار دهند.

نکته: ما در این مقاله راجع به نکات مهم به علت و علائم ایجاد پارگی ستون فقرات نمی پردازیم. برای خواندن این مطالب روی گزینه ی زیر بزنید. 

تشخیص بیماری دیسک کمر

پزشکان اغلب می توانند پارگی دیسک را بر اساس علائم مخصوصا درد سیاتیک تشخیص دهند؛ زیرا فشردگی اعصاب نزدیک دیسک نواحی مختلفی از باسن، پا ها و نواحی زیر مچ پا را تحت تاثیر قرار می دهد. 

پزشک می تواند جهت بررسی دیسک آسیب دیده انجام آزمایش های تصویر برداری CT اسکن یا MRI را تجویز کند. با این حال، در بسیاری از موارد، انجام یک معاینه کامل، برای پاسخگویی دقیق به سوالات مرتبط با علائم و تاریخچه مشکل و در نتیجه دستیابی به یک تشخیص معتبر، کافی است. 

با رسیدن به میانسالی، دیسک ها در آزمایش تصویر برداری MRI اغلب ظاهری غیر طبیعی دارند اما سبب بروز درد یا مشکلات دیگر نمی شوند.

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با چگونگی تشخیص دیسک کمر به مقاله ذیل مراجعه کنید.

راه های بهبود و درمان بدون جراحی پارگی دیسک کمر

درد کمر ناشی از دیسک و درد سیاتیک اغلب ظرف چند هفته به صورت خود به خود رفع می شوند. البته در برخی موارد، این درد ها ماندگاری بیشتری خواهند داشت. دستورالعمل های درمانی در حال حاضر توصیه می کنند که جهت رفع درد دیسک جدید یا عود شونده بهتر است اقدامات خود مراقبتی انجام داده و تا هنگام التیام ستون فقرات صبر کرد.

مراقبت های محافظه کارانه در این زمینه شامل موارد زیر می شوند:

1- گرما و سرما

اعمال بسته های سرد بر روی نواحی دردناک در ابتدای احساس درد می تواند به بی حس شدن اعصاب و کاهش ناراحتی کمک کند.

پد های گرم کننده و حمام داغ می توانند سفتی و گرفتگی عضلات ناحیه پایینی کمر را کاهش داده تا فرد بتواند آزادانه تر حرکت بکند.

2- دارو های مسکن

دارو های مسکن بدون نسخه می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. از نمونه این دارو ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) همچون ایبوپروفن (آدویل، موترین)
 • ناپروکسن (آلیو)
 • استامینوفن (تیلنول)
 • آسپرین

بیماران باید دارو ها را به مقدار توصیه شده مصرف کنند. مصرف زیاد یا طولانی مدت دارو مخصوصا NSAID ها می تواند سبب آسیب به معده و خونریزی شود. در صورتی که دارو های مسکن بدون نسخه و دیگر درمان های خانگی پاسخگو نباشند، پزشک می تواند شل کننده های عضلانی را تجویز کند.

استفاده از دارو برای بهبود درد پارگی دیسک کمر

3- داشتن فعالیت

با اینکه استراحت چند ساعته در روز مطلوب است اما استراحت طولانی مدت در تخت برای درد کمر توصیه نمی شود. همچنین، می توان اندکی در روز پیاده روی کرده و تا حد امکان حتی در صورت تحمل اندکی درد به فعالیت های معمول روزانه خود پرداخت.

4- انجام ورزش

پس از فروکش شدن درد، تمرینات کششی و ورزش ملایم می تواند به بازگشت به فعالیت های طبیعی از جمله کار کمک کند. بیماران باید نحوه صحیح و ایمن انجام تمرینات و کشش های درمانی درد کمر را از پزشک یا فیزیوتراپ خود سوال کنند.

5- مراقبت تکمیلی

درمان های دستی (کایروپراکتیک)، ماساژ و طب سوزنی می توانند سبب رفع درد و ناراحتی در هنگام التیام یافتن کمر شوند. افراد باید اطمینان یابند که فرد ارائه دهنده این خدمات فردی ماهر و  معتبر است. باید پارگی دیسک خود را به این افراد اطلاع داد تا بتوانند به درستی بیماری را درمان کنند.

استفاده از استراحت برای درمان بدون جراحی دیسک کمر

چه زمانی باید انجام جراحی را در نظر گرفت؟

در صورتی که درد کمر به مدت 3 ماه یا بیشتر دوام داشته باشد، مزمن به شمار رفته و به سطوح بالاتری از مراقبت نیاز دارد و به تنهایی و با استراحت بهبود نمی یابد. بسیاری از افراد در این مرحله، به انجام جراحی فکر می کنند. 

تزریق استروئید های ضد التهاب به نواحی اطراف اعصاب ملتهب و پارگی دیسک با اینکه می تواند جراحی را به تعویق اندازد اما راه حلی بلند مدت نیست. تزریق دارو سبب تسکین درد به مدت چندین ماه شده اما پس از این مدت درد باز خواهد گشت. 

تعداد دفعاتی که می توان در یک سال به ستون فقرات دارو تزریق کرد محدود است. انجام جراحی یک تصمیم شخصی است. متخصص ستون فقرات تمامی مزایا و معیاب این فرایند را برای بیمار توضیح می دهد تا او بتواند تصمیم خود را بر اساس آگاهی و سبک زندگی خود بگیرد. 

رایج ترین جراحی دیسککتومی نام دارد. تکنیک های جراحی متفاوت هستند اما در دیسککتومی بخشی از دیسک پاره شده برداشته می شود تا دیگر بر روی ریشه اعصب ستون فقرات فشار وارد نکند. 

در بسیاری از موارد، این جراحی را می توان به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام داد. جراحی دیسک تضمینی نبوده و امکان بدتر شدن درد وجود دارد. همچنین، ممکن است دیسک در آینده دوباره دچار پارگی شده یا دیسکی دیگر به پارگی مبتلا شود.

متخصص ستون فقرات

دستور العمل های مناسب برای بهبودی

اغلب درد های ناشی از دیسک کمر ظرف یک ماه نسبتا بهبود می یابند. افراد می توانند یک بهبود نسبی را پس از گذشت دوره حاد اولیه انتظار داشته باشند. 

ورزش کردن می تواند به پیشگیری از درد ناشی از دیسک کمر کمک کند. تمرینات سنتی همچون یوگا و تای چی در تقویت عضلات میانه بدن موثر هستند. عضلات میانه بدن از ستون فقرات حمایت می کنند. 

باید در ذهن داشت که انجام بیش از حد یک نوع تمرین خود می تواند سبب بروز یک درد جدید شود. تحلیل روی دیسک ها با گذشت زمان بیشتر می شود. به همین دلیل، بیماران باید خود را برای بازگشت گاه به گاه این درد و بیماری آماده کنند.

مطلب مرتبط: روش های موثر برای تسکین درد دیسک

بهترین اقدام محافظت از سلامت کمر است. افراد می توانند این کار را با پیروی از توصیه های زیر انجام دهند:

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص و جراح ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارائه شده توصیه های کلی می باشند و شما برای تشخیص و درمان، میبایستی به پزشک مراجعه کنید و معاینه دقیق بشوید. پاسخدهی به سئوالات مربوط به سردرد و بیماران جراحی شده که تحت نظر سایر پزشکان هستند، مقدور نیست.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررضا سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من یک کارگر ساختمان هستم حدود ده سال دیسک کمر دارم. تو این چند سال دوبار گرفته ولی خوب شده. ولی این دفعه زده به باسنم وبه پای راستم. چگونه میتوانم درمانش کنم آیا آخرین فرصت عمل هست یا راه حلی دارد. لطفا کمکم کنید. من خانواده دار هستم باید خوب بشم.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرMarziyeh پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  تقریبا 40 روزی میشد من در ناحیه لگن و کف پای راستم احساس میکردم رفتم پیش دکتر بهم دیسک کمر دارم الان تقریبا 10 روز استراحت میکنم ولی درد کمر شدیدتر و بیشتر شده و لگن و پاها خیلی درد و حس ضعف میکنم ممنون میشم جواب بدهید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۶ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرحامد سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام. آیا این کمربندهایی که گفته میشه با امواج صوتی درد رو برطرف میکنه صحت داره؟ آیا آسیبی به نخاع و اعصاب نمیزنه. اگر این دستگاه مفیده چه برندی رو پیشنهاد میکنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   خیر مفید نیست
 • تصویر کاربرمرتضی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ..
  من الان ساق پای چپم میسوزه ولی کمرم درد نمیکه شما احتمال میدیدن چی باشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرامید سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  درود.ببخشید خانمی۳۵ ساله هستم که مدت ۱۵روز دردی در ناحیه ساق پای راست داشتم که بعد از چند روز در انتهای ستون فقراتم درد شدیدی احساس کردم و با نظر متخصصmriانجام دادم و به گفته پزشک دیسک۴و۵ دچاربیرون زدگی و پارگی دیسک شده.آیا با استراحت کردن و لیزر درمانی وفیزیوتراپی و طب سوزنی و قابل بهبود میباشد.متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربراقبال سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  دیسک کمر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   ?
 • تصویر کاربررضا سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکترخوب هستیدممنون ازاینکه وقت میگذاریدآقای دکترمن یک هفته پیش ازدستشویی امدم بیرون انقدرکمردردم شدیدشدکه باگریه به بیمارستان رفتم بعدازتزریق چندامپربادردمرخص کردندگفتن جانداریم وبعدازگرفتن ام ارای دکترگفته دیسک ۵شماکامل خراب شده بایدعمل کنیدولی من چون کارگرروزمزدهستم نمیتوانم عمل کنم میخواستم ببینم راهی نداردعمل نکنم بااستراحت وداروخوب بشودممنون ازشماوهمکارانتان متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربراحمد سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دکتر۲۷سالمه نزدیک یک سال کمردرددارم باسن راستم تیرمیکشه خیلی پای راستم بخصوص باسنم درددارم ام آرآی گرفتم دکتر گفت دیسکت پاره شده چندین جلسه برام فیزیوتراپی نوشت انجام دادم الان بازدردم بیشترشده به نظرت عمل جواب میده یاشایدوضعیتم بدتر میشه؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرجواد سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام جناب.جواد هستم ۲۷ ساله.
  امروز رفتم MRI ,الان تقریبا حدود ۱ماهو نیمه که درد شدید در پشت ساق پا و لگن سمت راست دارم،که نسبت به قبل بهتر شدم ولی باز توانایی بلند کردن پا در حالت خوابیده یا خم کردن کمر در حالت ایستاده ندارم‌.
  ببخشید امکانش هست عکس از MRI خودم براتون بفرستم تا نظرتونو بدونم؟؟نیاز به جراحیی هست یا قابل ترمیم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)
   کامل نیست
 • تصویر کاربرجواد سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام جناب.جواد هستم ۲۷ ساله.
  امروز رفتم MRI ,الان تقریبا حدود ۱ماهو نیمه که درد شدید در پشت ساق پا و لگن سمت راست دارم،که نسبت به قبل بهتر شدم ولی باز توانایی بلند کردن پا در حالت خوابیده یا خم کردن کمر در حالت ایستاده ندارم‌.
  ببخشید امکانش هست عکس از MRI خودم براتون بفرستم تا نظرتونو بدونم؟؟نیاز به جراحی هست یا قابل ترمیم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر