آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب می شود؟

سوال بسیاری این است که آیا با استراحت و درمان غیر از جراحی، پارگی دیسک بهبود می یابد یا نه. در این مقاله به این موضوع اشاره شده است.

دیسک های کمر بالشتک هایی در بین مهره های ستون فقرات هستند که شوک و ضربه ها را به خود جذب می کنند. مهره ها استخوان های بزرگ ستون فقرات اند. در صورتی که دیسک در اثر آسیب دیدن ستون فقرات به بیرون راه یابد، می تواند بر روی اعصاب نخاعی اطراف خود فشار وارد کند. 

به این وضعیت پارگی، فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر گفته می شود. پارگی دیسک سبب ایجاد درد شدید در ناحیه پایینی کمر و گاهی درد تیر کشنده تا به پشت پا ها می شود. 

این درد، درد سیاتیک نام دارد. علائم پارگی دیسک اغلب با گذشت چند هفته تا یک ماه برطرف می شوند. در صورتی که مشکل برای چندین ماه پایدار بوده و مزمن شود، امکان دارد افراد در نهایت درمان جراحی را مد نظر قرار دهند.

نکته: ما در این مقاله راجع به نکات مهم به علت و علائم ایجاد پارگی ستون فقرات نمی پردازیم. برای خواندن این مطالب روی گزینه ی زیر بزنید. 

تشخیص بیماری دیسک کمر

پزشکان اغلب می توانند پارگی دیسک را بر اساس علائم مخصوصا درد سیاتیک تشخیص دهند؛ زیرا فشردگی اعصاب نزدیک دیسک نواحی مختلفی از باسن، پا ها و نواحی زیر مچ پا را تحت تاثیر قرار می دهد. 

پزشک می تواند جهت بررسی دیسک آسیب دیده انجام آزمایش های تصویر برداری CT اسکن یا MRI را تجویز کند. با این حال، در بسیاری از موارد، انجام یک معاینه کامل، برای پاسخگویی دقیق به سوالات مرتبط با علائم و تاریخچه مشکل و در نتیجه دستیابی به یک تشخیص معتبر، کافی است. 

با رسیدن به میانسالی، دیسک ها در آزمایش تصویر برداری MRI اغلب ظاهری غیر طبیعی دارند اما سبب بروز درد یا مشکلات دیگر نمی شوند.

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با چگونگی تشخیص دیسک کمر به مقاله ذیل مراجعه کنید.

راه های بهبود و درمان بدون جراحی پارگی دیسک کمر

درد کمر ناشی از دیسک و درد سیاتیک اغلب ظرف چند هفته به صورت خود به خود رفع می شوند. البته در برخی موارد، این درد ها ماندگاری بیشتری خواهند داشت. دستورالعمل های درمانی در حال حاضر توصیه می کنند که جهت رفع درد دیسک جدید یا عود شونده بهتر است اقدامات خود مراقبتی انجام داده و تا هنگام التیام ستون فقرات صبر کرد.

مراقبت های محافظه کارانه در این زمینه شامل موارد زیر می شوند:

1- گرما و سرما

اعمال بسته های سرد بر روی نواحی دردناک در ابتدای احساس درد می تواند به بی حس شدن اعصاب و کاهش ناراحتی کمک کند.

پد های گرم کننده و حمام داغ می توانند سفتی و گرفتگی عضلات ناحیه پایینی کمر را کاهش داده تا فرد بتواند آزادانه تر حرکت بکند.

2- دارو های مسکن

دارو های مسکن بدون نسخه می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. از نمونه این دارو ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) همچون ایبوپروفن (آدویل، موترین)
 • ناپروکسن (آلیو)
 • استامینوفن (تیلنول)
 • آسپرین

بیماران باید دارو ها را به مقدار توصیه شده مصرف کنند. مصرف زیاد یا طولانی مدت دارو مخصوصا NSAID ها می تواند سبب آسیب به معده و خونریزی شود. در صورتی که دارو های مسکن بدون نسخه و دیگر درمان های خانگی پاسخگو نباشند، پزشک می تواند شل کننده های عضلانی را تجویز کند.

استفاده از دارو برای بهبود درد پارگی دیسک کمر

3- داشتن فعالیت

با اینکه استراحت چند ساعته در روز مطلوب است اما استراحت طولانی مدت در تخت برای درد کمر توصیه نمی شود. همچنین، می توان اندکی در روز پیاده روی کرده و تا حد امکان حتی در صورت تحمل اندکی درد به فعالیت های معمول روزانه خود پرداخت.

4- انجام ورزش

پس از فروکش شدن درد، تمرینات کششی و ورزش ملایم می تواند به بازگشت به فعالیت های طبیعی از جمله کار کمک کند. بیماران باید نحوه صحیح و ایمن انجام تمرینات و کشش های درمانی درد کمر را از پزشک یا فیزیوتراپ خود سوال کنند.

5- مراقبت تکمیلی

درمان های دستی (کایروپراکتیک)، ماساژ و طب سوزنی می توانند سبب رفع درد و ناراحتی در هنگام التیام یافتن کمر شوند. افراد باید اطمینان یابند که فرد ارائه دهنده این خدمات فردی ماهر و  معتبر است. باید پارگی دیسک خود را به این افراد اطلاع داد تا بتوانند به درستی بیماری را درمان کنند.

استفاده از استراحت برای درمان بدون جراحی دیسک کمر

چه زمانی باید انجام جراحی را در نظر گرفت؟

در صورتی که درد کمر به مدت 3 ماه یا بیشتر دوام داشته باشد، مزمن به شمار رفته و به سطوح بالاتری از مراقبت نیاز دارد و به تنهایی و با استراحت بهبود نمی یابد. بسیاری از افراد در این مرحله، به انجام جراحی فکر می کنند. 

تزریق استروئید های ضد التهاب به نواحی اطراف اعصاب ملتهب و پارگی دیسک با اینکه می تواند جراحی را به تعویق اندازد اما راه حلی بلند مدت نیست. تزریق دارو سبب تسکین درد به مدت چندین ماه شده اما پس از این مدت درد باز خواهد گشت. 

تعداد دفعاتی که می توان در یک سال به ستون فقرات دارو تزریق کرد محدود است. انجام جراحی یک تصمیم شخصی است. متخصص ستون فقرات تمامی مزایا و معیاب این فرایند را برای بیمار توضیح می دهد تا او بتواند تصمیم خود را بر اساس آگاهی و سبک زندگی خود بگیرد. 

رایج ترین جراحی دیسککتومی نام دارد. تکنیک های جراحی متفاوت هستند اما در دیسککتومی بخشی از دیسک پاره شده برداشته می شود تا دیگر بر روی ریشه اعصب ستون فقرات فشار وارد نکند. 

در بسیاری از موارد، این جراحی را می توان به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام داد. جراحی دیسک تضمینی نبوده و امکان بدتر شدن درد وجود دارد. همچنین، ممکن است دیسک در آینده دوباره دچار پارگی شده یا دیسکی دیگر به پارگی مبتلا شود.

متخصص ستون فقرات

دستور العمل های مناسب برای بهبودی

اغلب درد های ناشی از دیسک کمر ظرف یک ماه نسبتا بهبود می یابند. افراد می توانند یک بهبود نسبی را پس از گذشت دوره حاد اولیه انتظار داشته باشند. 

ورزش کردن می تواند به پیشگیری از درد ناشی از دیسک کمر کمک کند. تمرینات سنتی همچون یوگا و تای چی در تقویت عضلات میانه بدن موثر هستند. عضلات میانه بدن از ستون فقرات حمایت می کنند. 

باید در ذهن داشت که انجام بیش از حد یک نوع تمرین خود می تواند سبب بروز یک درد جدید شود. تحلیل روی دیسک ها با گذشت زمان بیشتر می شود. به همین دلیل، بیماران باید خود را برای بازگشت گاه به گاه این درد و بیماری آماده کنند.

مطلب مرتبط: روش های موثر برای تسکین درد دیسک

بهترین اقدام محافظت از سلامت کمر است. افراد می توانند این کار را با پیروی از توصیه های زیر انجام دهند:

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص و جراح ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرآیلین سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پای چپم درد میکنه
  تشخیص دکتر دیسک کمر بوده تشخیص شما چیه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرستاره سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما،آقای دکتر من حدود دوماه هست که عمل دیسک ۴و ۵ انجام دادم،میخواستم بدونم که الان کم کردن بستن کمربند اشتباه است و زوده؟؟ تا چه مدت بعد از عمل باید کمربند رو ببندم؟؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید واقعا متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
 • تصویر کاربرمهدی جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتریک ماه کمردردداشتم الان نزدیک ۱۵ روزدرد به پای راستم زده مچ وپاشنه پام سر شده ام ار ای گرفتم دکتر بردم گفتن دیسکت پاره شده وعمل خیلی راحتیه باید عمل بشه میخواستم ببینم نظر شما چیه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   شنبه ۷ فروردبن ۱۰ صبه مهراد مراجعه کنید
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   ممکنه عمل بخواد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرقمی سه شنبه ۳ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام پای راستم پرت میشه روی پاشنه نمیتوانم راه بروم درد در ناحیه برونی ساق پای راست دارم پنجه حدود پنجاه در صد بی حسه نوار غضب پنجاه در صد سلامت غضب نشان میدهد ام آر آی پارگی دو دیسک را تایید میکندلطعا بفرمائید بهترین درمان چیست متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۳ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربر(پرسش) سه شنبه ۳ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید مزاحم میشم من۲تا۳ روز کمر درد شدید دارم و کج را ه میرم آیا موضوع خاصی هست؟
  ممنون میشم مقداری توضیح بدید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۳ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرنازی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر خسته نباشید . اقا دکتر من حدود ۱۳ روز پیش عمل پارگی دیسک کمر انجام دادم یک هفته اول خوب بودم اما بعد اون دردا پام شروع شد و هروز بیشتر شد دکتر ام ار ای اورژانسی نوشت بردیم گفت باز دیسک پاره شده و مقدار بیشترش ریخته بیرون اقا دکتر علت چی میتونه باشه به من گفتن دوباره باید عمل کنم من خیلی میترسم اصلا نمیدونم چرا با اینکه عمل کردم باز بعد ۱ هفته این اتفاق برا من افتاده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   عود دیسک ممکن است در هر زمانی سریعا مراجعه کنید
 • تصویر کاربرکریمی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  اگر دیسک پاره شده باشد فرد چگونه باید بخوابد؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   ممنوعیت ندارد
 • تصویر کاربربهنام جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب،جناب دکتر
  حدودا 10 روزه که دچار پارگی دیسک شدم و درد از ناحیه باسن سمت چپم دارم که به بیضم و کنار ساق پای چپم میزنه،و با مسکن و آمپول کترولاککه 2 بار استفاده کردم یکمی سبکتر شده اما،با دو پزشک متخصص جراح که ویزیت شدم نظرشون عمل بوده اما من ترجیح میدم با مراقبت بهبود پیدا کنم،نظر شما چیه قربان،البته ام آی آرو جواب و ارسال میکنم خدمتتون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 4 هفته پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
 • تصویر کاربرزهرا پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من الان دو هفته عمل کردم ۳۵ سالمه ولی کف پای چپم بی حسه خیلی اذیتم رف میشه یا نه نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   نرماله
 • تصویر کاربرAmirsam دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام
  شکستگی مهره تی۱۲
  درد زیاد اطراف دو پهلو
  موقع خواب و نشستن و برخواستن درد وحشتناک
  ۷ ماه از عمل کردنم میگذره بازم درد دارم مث روز اول و حتی گاهی شدید به طوری ک نفس کشیدن برام سخت میشه،ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   متاسفانه پاسخگویی در مورد بیماران جراحی شده توسط سایر اطبا در این محل انجام نمیگردد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر