آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب می شود؟

سوال بسیاری این است که آیا با استراحت و درمان غیر از جراحی، پارگی دیسک بهبود می یابد یا نه. در این مقاله به این موضوع اشاره شده است.

دیسک های کمر بالشتک هایی در بین مهره های ستون فقرات هستند که شوک و ضربه ها را به خود جذب می کنند. مهره ها استخوان های بزرگ ستون فقرات اند. در صورتی که دیسک در اثر آسیب دیدن ستون فقرات به بیرون راه یابد، می تواند بر روی اعصاب نخاعی اطراف خود فشار وارد کند. 

به این وضعیت پارگی، فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر گفته می شود. پارگی دیسک سبب ایجاد درد شدید در ناحیه پایینی کمر و گاهی درد تیر کشنده تا به پشت پا ها می شود. 

این درد، درد سیاتیک نام دارد. علائم پارگی دیسک اغلب با گذشت چند هفته تا یک ماه برطرف می شوند. در صورتی که مشکل برای چندین ماه پایدار بوده و مزمن شود، امکان دارد افراد در نهایت درمان جراحی را مد نظر قرار دهند.

نکته: ما در این مقاله راجع به نکات مهم به علت و علائم ایجاد پارگی ستون فقرات نمی پردازیم. برای خواندن این مطالب روی گزینه ی زیر بزنید. 

تشخیص بیماری دیسک کمر

پزشکان اغلب می توانند پارگی دیسک را بر اساس علائم مخصوصا درد سیاتیک تشخیص دهند؛ زیرا فشردگی اعصاب نزدیک دیسک نواحی مختلفی از باسن، پا ها و نواحی زیر مچ پا را تحت تاثیر قرار می دهد. 

پزشک می تواند جهت بررسی دیسک آسیب دیده انجام آزمایش های تصویر برداری CT اسکن یا MRI را تجویز کند. با این حال، در بسیاری از موارد، انجام یک معاینه کامل، برای پاسخگویی دقیق به سوالات مرتبط با علائم و تاریخچه مشکل و در نتیجه دستیابی به یک تشخیص معتبر، کافی است. 

با رسیدن به میانسالی، دیسک ها در آزمایش تصویر برداری MRI اغلب ظاهری غیر طبیعی دارند اما سبب بروز درد یا مشکلات دیگر نمی شوند.

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با چگونگی تشخیص دیسک کمر به مقاله ذیل مراجعه کنید.

راه های بهبود و درمان بدون جراحی پارگی دیسک کمر

درد کمر ناشی از دیسک و درد سیاتیک اغلب ظرف چند هفته به صورت خود به خود رفع می شوند. البته در برخی موارد، این درد ها ماندگاری بیشتری خواهند داشت. دستورالعمل های درمانی در حال حاضر توصیه می کنند که جهت رفع درد دیسک جدید یا عود شونده بهتر است اقدامات خود مراقبتی انجام داده و تا هنگام التیام ستون فقرات صبر کرد.

مراقبت های محافظه کارانه در این زمینه شامل موارد زیر می شوند:

1- گرما و سرما

اعمال بسته های سرد بر روی نواحی دردناک در ابتدای احساس درد می تواند به بی حس شدن اعصاب و کاهش ناراحتی کمک کند.

پد های گرم کننده و حمام داغ می توانند سفتی و گرفتگی عضلات ناحیه پایینی کمر را کاهش داده تا فرد بتواند آزادانه تر حرکت بکند.

2- دارو های مسکن

دارو های مسکن بدون نسخه می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. از نمونه این دارو ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) همچون ایبوپروفن (آدویل، موترین)
 • ناپروکسن (آلیو)
 • استامینوفن (تیلنول)
 • آسپرین

بیماران باید دارو ها را به مقدار توصیه شده مصرف کنند. مصرف زیاد یا طولانی مدت دارو مخصوصا NSAID ها می تواند سبب آسیب به معده و خونریزی شود. در صورتی که دارو های مسکن بدون نسخه و دیگر درمان های خانگی پاسخگو نباشند، پزشک می تواند شل کننده های عضلانی را تجویز کند.

استفاده از دارو برای بهبود درد پارگی دیسک کمر

3- داشتن فعالیت

با اینکه استراحت چند ساعته در روز مطلوب است اما استراحت طولانی مدت در تخت برای درد کمر توصیه نمی شود. همچنین، می توان اندکی در روز پیاده روی کرده و تا حد امکان حتی در صورت تحمل اندکی درد به فعالیت های معمول روزانه خود پرداخت.

4- انجام ورزش

پس از فروکش شدن درد، تمرینات کششی و ورزش ملایم می تواند به بازگشت به فعالیت های طبیعی از جمله کار کمک کند. بیماران باید نحوه صحیح و ایمن انجام تمرینات و کشش های درمانی درد کمر را از پزشک یا فیزیوتراپ خود سوال کنند.

5- مراقبت تکمیلی

درمان های دستی (کایروپراکتیک)، ماساژ و طب سوزنی می توانند سبب رفع درد و ناراحتی در هنگام التیام یافتن کمر شوند. افراد باید اطمینان یابند که فرد ارائه دهنده این خدمات فردی ماهر و  معتبر است. باید پارگی دیسک خود را به این افراد اطلاع داد تا بتوانند به درستی بیماری را درمان کنند.

استفاده از استراحت برای درمان بدون جراحی دیسک کمر

چه زمانی باید انجام جراحی را در نظر گرفت؟

در صورتی که درد کمر به مدت 3 ماه یا بیشتر دوام داشته باشد، مزمن به شمار رفته و به سطوح بالاتری از مراقبت نیاز دارد و به تنهایی و با استراحت بهبود نمی یابد. بسیاری از افراد در این مرحله، به انجام جراحی فکر می کنند. 

تزریق استروئید های ضد التهاب به نواحی اطراف اعصاب ملتهب و پارگی دیسک با اینکه می تواند جراحی را به تعویق اندازد اما راه حلی بلند مدت نیست. تزریق دارو سبب تسکین درد به مدت چندین ماه شده اما پس از این مدت درد باز خواهد گشت. 

تعداد دفعاتی که می توان در یک سال به ستون فقرات دارو تزریق کرد محدود است. انجام جراحی یک تصمیم شخصی است. متخصص ستون فقرات تمامی مزایا و معیاب این فرایند را برای بیمار توضیح می دهد تا او بتواند تصمیم خود را بر اساس آگاهی و سبک زندگی خود بگیرد. 

رایج ترین جراحی دیسککتومی نام دارد. تکنیک های جراحی متفاوت هستند اما در دیسککتومی بخشی از دیسک پاره شده برداشته می شود تا دیگر بر روی ریشه اعصب ستون فقرات فشار وارد نکند. 

در بسیاری از موارد، این جراحی را می توان به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام داد. جراحی دیسک تضمینی نبوده و امکان بدتر شدن درد وجود دارد. همچنین، ممکن است دیسک در آینده دوباره دچار پارگی شده یا دیسکی دیگر به پارگی مبتلا شود.

متخصص ستون فقرات

دستور العمل های مناسب برای بهبودی

اغلب درد های ناشی از دیسک کمر ظرف یک ماه نسبتا بهبود می یابند. افراد می توانند یک بهبود نسبی را پس از گذشت دوره حاد اولیه انتظار داشته باشند. 

ورزش کردن می تواند به پیشگیری از درد ناشی از دیسک کمر کمک کند. تمرینات سنتی همچون یوگا و تای چی در تقویت عضلات میانه بدن موثر هستند. عضلات میانه بدن از ستون فقرات حمایت می کنند. 

باید در ذهن داشت که انجام بیش از حد یک نوع تمرین خود می تواند سبب بروز یک درد جدید شود. تحلیل روی دیسک ها با گذشت زمان بیشتر می شود. به همین دلیل، بیماران باید خود را برای بازگشت گاه به گاه این درد و بیماری آماده کنند.

مطلب مرتبط: روش های موثر برای تسکین درد دیسک

بهترین اقدام محافظت از سلامت کمر است. افراد می توانند این کار را با پیروی از توصیه های زیر انجام دهند:

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص و جراح ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرغزاله جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام من دو تا از دیسک هام پاره شده با فیزیوتراپی بهتر شدم میخاستم ببینم اگه این فیزیوتراپی را ادامه بدهم خوب میشوم یا باید جراحی کنم و اینکه ۱۸ سال دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرالهام پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من دیسک 4/5دارم که به پای چپم زده گز گز م بی حسی دارم با قرص و استراحت خوب نمیشه چی کار کنم ممنو
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرالهام پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من دیسک 4/5دارم که به پای چپم زده گز گز م بی حسی دارم با قرص و استراحت خوب نمیشه چی کار کنم ممنون
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرناصری چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام من دیسک زایمان دارم سال ۸۷ بچم بدنیا امده دردکمر داشتم گفتن دیسک خفیف داری ولی ازپارسال خیلی شدید شده mriگرفتم ۳مهرم فاصله گرفته نشستنم خیلی سخته دکترم میگه زمان عمل نرسیده کوچکترین بی احتیاطی بکنی باید عمل بشی راهنمایی میکنید خیلی درد دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرمریم سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  من بیروزدگی دیسک مهره ی ۵،۴و مهره پایینی رو دارم نوع دیسکم protrusionاست توصیه کردن جراحی کنم ...ایا با استراحت خوب میشه....و کپسول گاباروکس مصرف میکنم دیگه هیچ دردی ندارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرزهرا سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام ووقت بخیر
  زهرا۳۵ساله هستم مدت ۳ماه احساس درد درناحیه لگن سمت راست تا پشت پا به صورت یخ خط هستم جواب ام ار ای بنده به اینصورت بوددکتربرقه ای تشخیص پارگی دیسک دادن وگفتن عمل باید بشه ومنم ودوست ندارم عمل کنم یه امپول درناحیه ستون فقراتم زدن دردم الان یه روزه کم شده میخواستم بدونم دوباره برمیگرده ای درد؟لطفا راهنماییم کنید چکارکنم این درد منجربه فلجی میشه ?
  ممنون میشم راهنماییم کنید گزارش ام اراای براتون فرستام
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   بهتر است مراجعه کنند و معاینه بشوند
 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام
  مدت ۸ ماه که درگیر کمر درد هستم.شغلم مربی بدنسازی و بصورت حرفه ای ورزش میکنم.
  با معاینه پزشکان و نتیجه ام ار ای متوجه شدم دچار دیسک کمر در مهره ال پنج هستم .
  با استفاده از داروهای زد التهاب و فیزیوتراپی درد هر از گاهی بهتر میشد. اما مجدد برگشت داشته
  واینبار درد شدیدتر از قبل بوده به گونه ای که در صورت بروز باید چهارزانو نشسته و برای تسکین درد بالا تنه را به سمت جلو کشیده تا درد آروم شود.در حالت استراحت و خوابیده هم تنها به پهلو قادر به خوابیدن بوده و در صورت خوابیدن با بالا درد برگشته. آیا به نظر شما راه حلی برای درمان بدون جراحی برای این مشکل وجود دارد که بتوان مانند قبل بصورت حرفه ای ورزش کرده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   بایستی معاینه شوید تا نوع جراحیتان مشخص گردد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر