پارگی دیسک کمر ،علل ،علائم و راه های درمان

یکی از سوالات رایج مردم درباره بیماری دیسک کمر، تفاوت پارگی دیسک کمر با فتق دیسک کمر می باشد. در این مقاله در رابطه با این بیماری و راه های تشحیص و درمان آن صحبت شده است.


پارگی دیسک کمر چیست؟

مشکل پارگی دیسک کمر زمانی رخ می دهد که مواد مرکزی دیسک نخاعی به شکل کامل از جای خود خارج شده و به داخل ستون فقرات حرکت می کنند.

این اتفاق منجر به ایجاد درد در ناحیه پایینی کمر در افراد می شود. در این مقاله به بررسی علائم این مشکل و راه های درمانی در دسترس (جراحی و غیر جراحی) برای تسکین درد ناشی از آن خواهیم پرداخت.

در ناحیه پایین کمر اجزایی همچون دیسک های نخاعی، ریشه های عصبی، تاندون ها و عضلات وجود دارند. آسیب دیدگی هر کدام از این موارد می تواند منجر به بروز درد معمولی تا شدید شود. اگر این درد تا بیش از 3 ماه باقی بماند به آن درد کمر مزمن می گویند.

حدود دو درصد از افرادی که مشکل درد کمر مزمن دارند، فتق دیسک کمر را نیز تجربه خواهند کرد.

مشکل فتق زمانی رخ می دهد که یک بافت از جایی که باید در حالت عادی قرار داشته باشد خارج شود. این اتفاق زمانی برای دیسک نخاعی فرد رخ می دهد که ساییدگی و فشار زیاد منجر به جابجایی هسته پالپوس (مرکز شبیه به ژله دیسک) به سمت دیواره ضخیم‌ دیسک شود.

این اتفاق عموما در اثر ضربه، مصدومیت و یا بالا رفتن سن می افتد. زمانی که هسته مرکزی دیسک به شکل کامل از دیواره آن خارج شود، بیرون زدگی دیسک به وجود می آید.

در موارد شدید امکان تکه تکه شدن نیز وجود دارد که در این شرایط بافت فتق می تواند از جای خود جدا شده و وارد ستون فقرات فرد شود.

بروز مشکل پارگی دیسک کمر بیشتر در ناحیه ستون فقرات کمری افراد رایج است. زمانی که مواد و بافت های جدا شده با ریشه های عصبی، عصب فقرات و یا نخاع برخورد می کنند؛ برای بیمار درد ایجاد خواهد شد؛ با این حال تمام بیماران درد را احساس نمی کنند.

مطلب مرتبط: فتق دیسک کمر

علائم پارگی دیسک کمر

علائم پارگی دیسک کمر

از جمله دیگر علائم پارگی دیسک کمر می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • درد های مبهم و ضعیف
 • درد شبیه به اسپاسم در ناحیه مربوطه
 • دردی شبیه به تیر کشیدن
 • ضعیف شدن کمر فرد
 • بی حسی
 • بی اختیاری مدفوع یا ادرار
 • درد در پاها

مطلب مرتبط: تشخیص دیسک کمر

علل پارگی دیسک کمر

یکی از علل رایج پارگی دیسک کمر در بیماران، انحطاط و تضعیف بافت در اثر بالا رفتن سن است. ساییدگی مکرر دیسک های ستون فقرات به خاطر استفاده روزانه و فشاری که تحمل می کنند؛ در بلند مدت منجر به تضعیف آن ها می شوند.

این ساییدگی ادامه دار می تواند باعث پارگی دیواره های ضخیم دیسک ها شده و در نتیجه هسته مرکزی آن ها به راحتی به سمت بیرون حرکت کند و درد کمر به وجود آید.

مصدومیت یا آسیب دیدگی می تواند یکی دیگر از علل پارگی دیسک کمر در افراد باشد. یک اثر ناگهانی یا آسیب شدید به ستون فقرات یا کمر می تواند بافت های این ناحیه را تضعیف کند.

علاوه بر آسیب دیدگی ناگهانی، استفاده سنگین و پرتکرار نیز از عوامل بروز پارگی دیسک کمر به حساب می آید. معمولا علت درد کمر و پاره شدن دیسک در ورزشکاران و افرادی که آسیب های مکرری را به دلیل کار سنگین در بدن دارند نیز همین مورد است.

پیشگیری از پارگی دیسک کمر در افراد

راه های پیشگیری

کار های مختلفی می توانند منجر به بروز مصدومیت در کمر شما شوند، پس بهتر است با این فاکتورها آشنا باشید تا از بروز آنها در فعالیت های روزانه خود جلوگیری کنید.

بسیاری از این فاکتورها در زندگی روزانه ما وجود دارند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • ایستادن طولانی مدت
 • نشستن پشت میز برای چند ساعت در روز
 • خسته کردن بیش از حد خود در حین تمرین
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • حرکات پر تکرار

راه هایی برای محافظت از کمر وجود دارد که از جمله آن ها می توان به انجام تمرینات معمولی، کشش و انعطاف بدن، داشتن حالت نشستن و ایستادن مناسب و اضافه کردن کلسیم کافی به رژیم غذایی اشاره کرد.

درمان پارگی دیسک کمر

پارگی دیسک کمر را می توان با مدیریت مناسب و درست به حالت عادی برگرداند. ترکیبی از درمان های مختلف، بسته به علت بروز درد کمر در افراد، در دسترس هستند که از جمله آن ها می توان درمان های زیر را در نظر گرفت:

 • یک رژیم غذایی سالم
 • ورزش های ملایم و کم شدت
 • استفاده از بسته های آب سرد و آب گرم
 • داروهای غیر تجویزی ضد التهاب همچون ( داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی)

در صورتی که با یک متخصص درد کار کنید، تشخیص مشکل شما به درستی انجام خواهد شد و امکان برداشتن قدم های بعدی در جهت درمان درد وجود دارد.

یک متخصص خوب، همکاری نزدیکی با تیم های پزشکی نظیر پزشکان فیزیوتراپ و تغذیه دارد و همه این افراد می توانند در زمینه بهترین درمان های خانگی جهت تسکین درد پارگی دیسک کمر به شما مشاوره دهند.

با این حال اگر درمان های غیر تهاجمی نتوانند به شما کمکی کنند، ممکن است پزشکان معالج بخواهند از راهکار های درمانی پزشکی (باز هم بدون نیاز به جراحی) برای پارگی دیسک کمر افراد استفاده کنند.

مطلب مرتبط: درمان دیسک کمر مهره 4 و 5

درمان های بدون جراحی پارگی دیسک کمر

درمان های بدون جراحی پارگی دیسک کمر

در بیشتر موارد جدی، ممکن است به درمان های تهاجمی و خاصی نیاز باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که درد شما شدید باشد و کیفیت زندگی را تحت تاثیر خود قرار دهد و یا این که پاسخ خوبی از درمان های قبلی نگرفته باشید.

برای درمان مشکل پارگی دیسک کمر و درد شدید آن، بیماران گاهی به تزریقات مستقیم استروید و یا مواد بی حس کننده به ستون فقرات جهت کاهش درد و التهاب نیاز دارند. این تزریقات تا حد زیادی می توانند علائم مربوط به فشردگی رشته های عصبی و درد و التهاب ناشی از آن را کاهش دهند.

تزریقات استرویدی ستون فقرات به عنوان روش درمانی امن و مناسبی شناخته می شوند که عوارض جانبی آنها بسیار کم است. در چند قرن گذشته از این روش به عنوان تکنیک مدیریت درد در بیماران استفاده شده است. از جمله دیگر درمان های پزشکی می توان به قطع ریشه اعصاب با کمک رادیوفرکانسی و تحریک نخاع اشاره کرد.

در پروسه درمان تحریک نخاعی یک دستگاه کوچک نزدیک ستون فقرات قرار می گیرد که ضربان الکتریکی ضعیف را به فضاهای مورد نظر می رساند. این ضربان الکتریکی می تواند سیگنال های درد که از طریق رشته های اعصاب به مغز منتقل می شوند را خنثی کند. بیماران می توانند تنظیمات این دستگاه را به صورت دستی با یک کنترل کوچک تغییر دهند.

با این که تحریک نخاعی به یک پروسه نسبتا تهاجمی نیاز دارد، اما یک گزینه بلند مدت برای حل پارگی دیسک کمر در بیماران به حساب می آید. این روش کاملا برگشت پذیر بوده و برای پارگی دیسک و هر نوع درد دیگر امن و اثر بخش است.

معاینه دیسک کمر

آیا جراحی برای پارگی دیسک کمر ضروری است؟

در پاسخ کوتاه باید بگوییم خیر، جراحی برای تمامی بیمارانی که مشکل پارگی دیسک کمر دارند ضروری نیست. در حقیقت بیشتر افراد بدون انجام عمل جراحی موفق به رهایی از درد کمر خود می شوند.

متخصصان درد حرفه ای و خوب همیشه در قدم اول درمان های خانگی و استراحت کردن را برای حل مشکل درد مربوط به پارگی دیسک کمر پیشنهاد می کنند.

علاوه بر این ممکن است انجام تزریقات کمتر تهاجمی یا درمان هایی که در بالا به آن ها اشاره شد مد نظر قرار گیرد. با این حال اگر هنوز هم درد شدیدی را حتی جهت تلاش برای انجام این درمان ها دارید ، عمل جراحی تنها و بهترین گزینه خواهد بود.

مطلب مرتبط: انواع جراحی دیسک کمر

عمل جراحی پارگی دیسک کمر، دیسککتومی نام دارد که در آن بافت آسیب دیده جدا می شود تا دیگر فشاری بر روی بافت و رشته های عصبی کنار خود نداشته باشد. این پروسه درمانی بسیار رایج بوده و هر ساله حدود نیم میلیون نفر دیسککتومی را پشت سر می گذارند.

این روش درمانی آنچنان تهاجمی نبوده و برداشتن مواد دیسک پاره شده در کاهش درد و التهاب موفق است. آکادمی جراحان ارتوپدی در ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که نتایج عمل جراحی عموما خیلی خوب بوده‌اند. در هفته های اول پس از عمل، بسیاری از بیماران دیگر مشکل درد کمر را نخواهند داشت.

دیسککتومی به هر حال یک عمل جراحی است و ریسک های خاص خود را به همراه دارد. پزشک شما در این زمینه بسیار محتاط عمل کرده و تمامی فاکتور های ریسکی احتمالی و تاثیرگذار بر روی موفقیت جراحی را مد نظر قرار می دهد. همچنین پزشک از این موضوع که شما قبل از عمل جراحی، دیگر روش های درمانی را طی کرده باشید اطمینان حاصل می کند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرyousef پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خوب هستین میخواستم بگم هفده سالمه دیسک کمر خفیف دارم میخواستم بدونم دیسک به حالت اولش برمیگرده بتونم ورزش کنم ؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 4 روز پیش)
   بله به مرور
 • تصویر کاربرسعید جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سنترال دیسک بالجنینگ همراه با پارگی انولار در سطح L5_S1 بدون تنگی ریشه عصبی میباشد و تنگی خفیف کانال و ریشه های عصبی در سطح L5_ L4
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   مراجعه به پزشک
 • تصویر کاربرسعید جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سنترال دیسک بالجنینگ همراه با پارگی انولار در سطح L5_S1 بدون تنگی ریشه عصبی میباشد و تنگی خفیف کانال و ریشه های عصبی در سطح L5_ L4
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   مراجعه به پزشک
 • تصویر کاربرBahar یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من خانوم 35 ساله هستم که متاسفانه دچار کمر درد وپادرد شدید شدم با توجه به نتیحه mri مشخص شد که دچار پارگی دیسک کمر شدم دکترم تشخیص حراحی دادن
  باتوجه به اینکه مجرد هستم ترجیح میدم جراحی نشم
  ایا در اینده و بعد از ازدواج مشگلی پیش نمیاد؟
  ایا حتما نیاز ب جراحی هست
  اگه جراحی انجام ندم واستراحت کنم ممکنه دیر بشه و کار سخت تر بشه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
 • تصویر کاربرداود سه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر
  با توجه به اینکه بنده کار شیفتی دارم و روزی حداقل 9 ساعت روی صندلی میشینم در محل کار بعد از بلند شدن از روی صندلی یه دفعه کمرم قفل کرد و دیگه نتونستم بلند شم بعد از Mri متخصص جراحی پارگی دیسک تشخیص دادن و نیاز به عمل جراحی .
  ولی الان بهد از 2 هفته استراحت مطلق کمی بهتر شدم و فیزیوتراپی شروع کردم .
  درد در پای چپم مخصوصا قسمت پشت ساق پا و بعضی وقتا در باسن هم وجود داره
  لطفا راهنمایی بفرمایید آیا عمل لازمه ؟
  عکس ها به پیوست تقدیم میگردد
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
  2. تصویر کاربرداودسه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   ممنونم آقای دکتر
   من مشهد هستم
   چون امکان ارسال بیش از 5 عکس نبود مجبور شدم
   حالا در چند تا پست جدا ارسال میکنم
   ممنونم
  3. تصویر کاربرداودسه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   سری دوم
  4. تصویر کاربرداودسه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   ش
  5. تصویر کاربرداودسه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   ش
  6. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۳ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)
   ام ار ای ناکامله
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربرکامیار پنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده پارگی دیسک کمر در مهره L5 S1 دارم و در ناحیه باسن درد بسیار شدیدی دارم جوری که حتی شب ها خوابم نمیبره و کارای روز مره خودم را هم نمیتوانم انجام دهم ایا نیاز به جراحی دارم یا با در مان خوب میشوم

  و سوال دوم اینکه بنده سربازی هنوز نرفته ام بنطرتان معاف خواهم شد با این شرایط ?

  تشکر وسپاس فراوان
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   بله عمل ممکنه لازم باشد
   معاف میشوید
 • تصویر کاربرمحمد چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۸سال پیش دیسک بین مهرهای ۴و۵را عمل کردم و بعد از کمر درد مجدد با عکس آم آر آی دیسک بین مهره ای۲و۳اصطلاحا extrusion اعلام کردند با مراجعه به جراح مغز و اعصاب ایشان عمل را پیشنهاد کردند البته چون خودم مایل به عمل نبودم و بعد از معاینات بالینی مانند توانایی راه رفتن روی پاشنه و پنجه فعلا استراحت مطلق یکماهه را دادند
  سوالم اینه با این وضعیتم آیا احتمال ترمیم پارگی دیسک وجود داره یا با سایر روشهای غیر تهاجمی مانند طب سوزنی و فیزیوتراپی میشه درمان کرد. ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   بستگی به شرایط دارد‌گاهی امکان جذب دیسک وجود دارد
   وگاهی تعلل خطرناک است
   بایستی دیده شوید
  2. تصویر کاربرمحمدجمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   با تشکر از شما
   پیرو پاسخ جامع شما چند نکته رو لازم دیدم عنوان کنم بنده در مازندران زندگی میکنم
   الان حدود۴روزی که دکتر استراحت مطلق تجویز کرد کاملا رعایت میکنم. اندازه قد۱۸۶س و وزنم۹۷ کیلو بود تو این چند روزه کلا برنج رو تو رژیم غذاییم حذف کردم و مقدار نون صبحوته نصف کف دسته و درد سیاتیکم صبحها اصلا ندارم و غروبها یه ته درد مختصر دارم و دارو هم مصرف نمیکنم آیا با شرایط مسافت راه
   امکان است که تصاویر ام آر آی رو ارسال کنم.ممنونم
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرشراره جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  فرق بين ديسكتومي ولامينكتومي چيست؟
  بهبودي كامل درد كمر پس از عمل جراحي ميكروسكوپي پارگي ديسك چقدر زمان نياز دارد؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   توضیحات در کانال وجود دارد
   بلافاصله
 • تصویر کاربرامير جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من حدودا از ماه ٦ در موقع راه رفتن احساس درد در ناحيه باسن داشتم به دكتر مراجعه كردم و با يك ماه استراحت تقريبا مطلق زمان راه رفتنم بيشتر شد و ايشون فرموده بودن به نوعي پارگي هست الان تقريبا دو ماهي هست بيشترين درد در ناحيه ماهيچه پا موقع ايستادن هست و مانع ادامه حركت ميشه و با استراحت اندكي بهتر ميشه واقعا زندگيم رو مختل كرده چند تا دكتر رفتم هر كدام موضوعات مختلفي رو گفتن واقعا نمي دونم چيكار بايد كرد و ترس از عمل دارم ايا با فيزيو تراپي ليزري امكان بهبودي هست ؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   بله ممکن است
   بهتره اول ویزیت شوید
 • تصویر کاربرمحمدرضا جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و درود خسته نباشید
  پارگی دیسک کمر آیا معاف دائم هست یا معاف رزم چون این حادثه مرتبط با خدمت بود و آنجا این مشکل اتفاق افتاده است.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   بله
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر