پارگی دیسک کمر ،علل ،علائم و راه های درمان

یکی از سوالات رایج مردم درباره بیماری دیسک کمر، تفاوت پارگی دیسک کمر با فتق دیسک کمر می باشد. در این مقاله در رابطه با این بیماری و راه های تشخیص و درمان آن صحبت شده است.


چه زمانی بیماری دیسک ایجاد می شود؟

همانطور که میدانید دیسک از نظر آناتومیک به دو قسمت تقسیم میشود. قسمت میانی و قسمت محیطی.

به قسمت مرکزی، نوکلئوس پولپوزوس می گویند. این قسمت از یک ماده ی ژله ای شکل بوجود آمده است و برای همین نرم است و قابلیت ارتجاعی و حرکت و جابجایی دارد و هرچه سن انسان افزایش پیدا میکنید از حالت ارتجاعی آن کم می شود و به حالت نرم شدنش اضافه می شود

اما به قسمت محیطی آنالوس فیبروزوس می گویند؛ که ماده ای است سفت و سخت که اطراف ماده ی ژله ای مرکزی رو در بر گرفته است. بالا و پایین فضای دیسک را مهره ها تشکیل داده اند و برای همین یه عده معتقدند که قسمت سوم دیسک انتهای مهره هایی است که بالا و پایین دیسک را احاطه کرده است. هر زمانی که دیسک بیمار شود و قسمت میانی روی قسمت محیطی فشار وارد کند، میتواند برجستگی ایجاد کند و به عبارتی بیماری دیسک یا دیسکوپاتی اتفاق افتد.

اما فقط زمانی اسم پارگی دیسک را به کار میبریم که این لایه ی خارجی دچار شکست و پارگی شود و قسمتی از لایه ی مرکزی که همان لایه ی ژله ای است به سمت بیرون خارج شود. خارج شدن این ماده در فضای بیرون میتواند دردناک باشد و یا باعث اختلالات حسی شود و یا باعث اختلالات حرکی شود. حتی در بعضی از موارد هم میتواند هیچ علائمی نداشته باشد.

پارگی دیسک کمر چیست؟

مشکل پارگی دیسک کمر زمانی رخ می دهد که مواد مرکزی دیسک نخاعی به شکل کامل از جای خود خارج شده و به داخل ستون فقرات حرکت می کنند.

این اتفاق منجر به ایجاد درد در ناحیه پایینی کمر در افراد می شود. در این مقاله به بررسی علائم این مشکل و راه های درمانی در دسترس (جراحی و غیر جراحی) برای تسکین درد ناشی از آن خواهیم پرداخت.

در ناحیه پایین کمر اجزایی همچون دیسک های نخاعی، ریشه های عصبی، تاندون ها و عضلات وجود دارند. آسیب دیدگی هر کدام از این موارد می تواند منجر به بروز درد معمولی تا شدید شود. اگر این درد تا بیش از 3 ماه باقی بماند به آن درد کمر مزمن می گویند.

حدود دو درصد از افرادی که مشکل درد کمر مزمن دارند، فتق دیسک کمر را نیز تجربه خواهند کرد.

مشکل فتق زمانی رخ می دهد که یک بافت از جایی که باید در حالت عادی قرار داشته باشد خارج شود. این اتفاق زمانی برای دیسک نخاعی فرد رخ می دهد که ساییدگی و فشار زیاد منجر به جابجایی هسته پالپوس (مرکز شبیه به ژله دیسک) به سمت دیواره ضخیم‌ دیسک شود.

این اتفاق عموما در اثر ضربه، مصدومیت و یا بالا رفتن سن می افتد. زمانی که هسته مرکزی دیسک به شکل کامل از دیواره آن خارج شود، بیرون زدگی دیسک به وجود می آید.

در موارد شدید امکان تکه تکه شدن نیز وجود دارد که در این شرایط بافت فتق می تواند از جای خود جدا شده و وارد ستون فقرات فرد شود.

بروز مشکل پارگی دیسک کمر بیشتر در ناحیه ستون فقرات کمری افراد رایج است. زمانی که مواد و بافت های جدا شده با ریشه های عصبی، عصب فقرات و یا نخاع برخورد می کنند؛ برای بیمار درد ایجاد خواهد شد؛ با این حال تمام بیماران درد را احساس نمی کنند.

مطلب مرتبط: فتق دیسک کمر

علائم پارگی دیسک کمر

این پارگی بیشتر در چه نقاطی اتفاق می افتد؟

پارگی دیسک در ناحیه ی دیسک های گردن، دیسک های پشتی و دیسک های کمری ممکن است اتفاق افتد. بیشترین میزان پارگی ها در فضای پنج و ششم (C5 C6) در ناحیه ی گردن یعنی بین این دو مهره اتفاق می افتد و در ناحیه کمری بین مهره های چهارم و پنجم (L4 L5) و مهره های پنجم کمری و اول ساکروم (L5 S1)، بیشترین محل هایی هستند که پارگی دیسک در آن ها اتفاق می افتد.

پارگی دیسک می تواند کاملا بی علامت باشد و یا اینکه به علت اینکه روی ریشه ی عصبی در ناحیه ی کمری، روی نخاع در ناحیه ی گردن و پشت فشار می آورد، علائم عصبی از درد های تیر کشنده تا اختلالات حرکتی، حسی و اسفنکری را بوجود آورد.

علائم پارگی دیسک کمر

از جمله دیگر علائم پارگی دیسک کمر می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • درد های مبهم و ضعیف
 • درد شبیه به اسپاسم در ناحیه مربوطه
 • دردی شبیه به تیر کشیدن
 • ضعیف شدن کمر فرد
 • بی حسی
 • بی اختیاری مدفوع یا ادرار
 • درد در پاها

مطلب مرتبط: تشخیص دیسک کمر

تشخیص پارگی دیسک چگونه انجام می شود؟

برای تشخیص صحیح فتق یا بیرون زدگی دیسک، آزمایشات جامع تشخیصی ضروری است. در ادامه پروسه های لازم برای تشخیص و درمان دقیق ارائه شده است.

 • شرح حال پزشکی: مجموعه ی علائم و نشانه ها، درمان ها و مراقبت های پزشکی قبلی.
 • معاینه فیزیکی: معاینه دقیق توسط متخصص ستون فقرات از نظر محدودیت حرکات، اشکال در تعادل و درد باید انجام شود. معاینه باید از دست دادن رفلکس در اندام ها، ضعف عضلات، از دست دادن حس یا علائم آسیب نخاعی را نیز در بر بگیرد.
 • آزمایشات تشخیصی: به طور کلی گرافی ساده ای که با اشعه ایکس گرفته می شوند به پزشک اجازه می دهد تا مشکلات دیگر مانند عفونت را رد کند. اسی تی اسکن و ام آر آی اغلب به نمایش سه بعدی ستون فقرات کمر و تشخیص فتق دیسک کمک می کنند.
 • تزریق برای تعیین محل درد: از این تزریق ها می توان برای تسکین استفاده کرد، اما مهم تر از آن، می تواند منشا درد را پیدا کند- مانند فتق دیسک و چرخش استخوان هایی که به طناب عصبی فشار وارد می کنند.

دلایل پارگی دیسک کمر

یکی از علل رایج پارگی دیسک کمر در بیماران، انحطاط و تضعیف بافت در اثر بالا رفتن سن است. ساییدگی مکرر دیسک های ستون فقرات به خاطر استفاده روزانه و فشاری که تحمل می کنند؛ در بلند مدت منجر به تضعیف آن ها می شوند.

این ساییدگی ادامه دار می تواند باعث پارگی دیواره های ضخیم دیسک ها شده و در نتیجه هسته مرکزی آن ها به راحتی به سمت بیرون حرکت کند و درد کمر به وجود آید.

مصدومیت یا آسیب دیدگی می تواند یکی دیگر از علل پارگی دیسک کمر در افراد باشد. یک اثر ناگهانی یا آسیب شدید به ستون فقرات یا کمر می تواند بافت های این ناحیه را تضعیف کند.

علاوه بر آسیب دیدگی ناگهانی، استفاده سنگین و پرتکرار نیز از عوامل بروز پارگی دیسک کمر به حساب می آید. معمولا علت درد کمر و پاره شدن دیسک در ورزشکاران و افرادی که آسیب های مکرری را به دلیل کار سنگین در بدن دارند نیز همین مورد است.

پیشگیری از پارگی دیسک کمر در افراد

راه های پیشگیری از ابتلا به پارگی دیسک کمر

کار های مختلفی می توانند منجر به بروز مصدومیت در کمر شما شوند، پس بهتر است با این فاکتورها آشنا باشید تا از بروز آنها در فعالیت های روزانه خود جلوگیری کنید.

بسیاری از این فاکتورها در زندگی روزانه ما وجود دارند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • ایستادن طولانی مدت
 • نشستن پشت میز برای چند ساعت در روز
 • خسته کردن بیش از حد خود در حین تمرین
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • حرکات پر تکرار

راه هایی برای محافظت از کمر وجود دارد که از جمله آن ها می توان به انجام تمرینات معمولی، کشش و انعطاف بدن، داشتن حالت نشستن و ایستادن مناسب و اضافه کردن کلسیم کافی به رژیم غذایی اشاره کرد.

عکس پارگی دیسک کمر

درمان پارگی دیسک کمر

پارگی دیسک کمر را می توان با مدیریت مناسب و درست به حالت عادی برگرداند. ترکیبی از درمان های مختلف، بسته به علت بروز درد کمر در افراد، در دسترس هستند که از جمله آن ها می توان درمان های زیر را در نظر گرفت:

 • یک رژیم غذایی سالم
 • ورزش های ملایم و کم شدت
 • استفاده از بسته های آب سرد و آب گرم
 • داروهای غیر تجویزی ضد التهاب همچون ( داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی)

در صورتی که با یک متخصص درد کار کنید، تشخیص مشکل شما به درستی انجام خواهد شد و امکان برداشتن قدم های بعدی در جهت درمان درد وجود دارد.

یک متخصص خوب، همکاری نزدیکی با تیم های پزشکی نظیر پزشکان فیزیوتراپ و تغذیه دارد و همه این افراد می توانند در زمینه بهترین درمان های خانگی جهت تسکین درد پارگی دیسک کمر به شما مشاوره دهند.

برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با وظایف و ویژگی های جراح دیسک کمر ماهر می توانید روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

متخصص جراحی دیسک کمر

با این حال اگر درمان های غیر تهاجمی نتوانند به شما کمکی کنند، ممکن است پزشکان معالج بخواهند از راهکار های درمانی پزشکی (باز هم بدون نیاز به جراحی) برای پارگی دیسک کمر افراد استفاده کنند.

مطلب مرتبط: درمان دیسک کمر مهره 4 و 5

درمان های بدون جراحی پارگی دیسک کمر

درمان های بدون جراحی پارگی دیسک کمر

در بیشتر موارد جدی، ممکن است به درمان های تهاجمی و خاصی نیاز باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که درد شما شدید باشد و کیفیت زندگی را تحت تاثیر خود قرار دهد و یا این که پاسخ خوبی از درمان های قبلی نگرفته باشید.

برای درمان مشکل پارگی دیسک کمر و درد شدید آن، بیماران گاهی به تزریقات مستقیم استروید و یا مواد بی حس کننده به ستون فقرات جهت کاهش درد و التهاب نیاز دارند. این تزریقات تا حد زیادی می توانند علائم مربوط به فشردگی رشته های عصبی و درد و التهاب ناشی از آن را کاهش دهند.

تزریقات استرویدی ستون فقرات به عنوان روش درمانی امن و مناسبی شناخته می شوند که عوارض جانبی آنها بسیار کم است. در چند قرن گذشته از این روش به عنوان تکنیک مدیریت درد در بیماران استفاده شده است. از جمله دیگر درمان های پزشکی می توان به قطع ریشه اعصاب با کمک رادیوفرکانسی و تحریک نخاع اشاره کرد.

در پروسه درمان تحریک نخاعی یک دستگاه کوچک نزدیک ستون فقرات قرار می گیرد که ضربان الکتریکی ضعیف را به فضاهای مورد نظر می رساند. این ضربان الکتریکی می تواند سیگنال های درد که از طریق رشته های اعصاب به مغز منتقل می شوند را خنثی کند. بیماران می توانند تنظیمات این دستگاه را به صورت دستی با یک کنترل کوچک تغییر دهند.

با این که تحریک نخاعی به یک پروسه نسبتا تهاجمی نیاز دارد، اما یک گزینه بلند مدت برای حل پارگی دیسک کمر در بیماران به حساب می آید. این روش کاملا برگشت پذیر بوده و برای پارگی دیسک و هر نوع درد دیگر امن و اثر بخش است.

نکته: هر کدام از پزشکان در رابطه با استفاده از این روش ها نظرات شخصی خود را دارند. در این قسمت فقط از این روش ها نام برده شده و دلیلی برای تایید آن نمی باشد.

معاینه دیسک کمر

جراحی های با تهاجم کم دیسک کمر

در برخی موارد پارگی دیسک ممکن است با تکنیک های کمتر تهاجمی ما قابل درمان نباشند، بنابراین ما از یکی از تکنیک های حداقل تهاجمی که به طور گسترده توسط جراحان ستون فقرات در سراسر جهان استفاده می شود، استفاده می کنیم.

1- جراحی حداقل تهاجمی دیسککتومی

یک روش حداقل تهاجمی شامل یک برش کوچک 15-20 میلی متری و لوله های متسع شونده متوالی است که به آرامی ماهیچه ها را پهن می کنند تا توانایی تجسم ستون فقرات را داشته باشند.

هدف این روش از بین بردن فشار استخوان یا دیسکی که بر روی اعصاب نخاعی فشار می آورد، بدون جوش دادن است. با این تکنیک، بیماران بهبودی بهتری نسبت به جراحی سنتی باز که ماهیچه ها را از استخوان برای دید بهتر جراحان جدا می کنند، دارند.

2- جراحی حداقل تهاجمی جوش دادن مهره های کمری از طریق مجرا

از مزایای خاص این روش به حداقل رساندن خطرات و به حداکثر رساندن سرعت بهبودی در مقایسه با جراحی سنتی ستون فقرات باز می باشد. با استفاده از این روش آسیب عضلات و شدت درد بسیار کاهش می یابد.

این روش با متوقف کردن حرکتی که هنگام جابجایی بیمار باعث ایجاد درد مکانیکی می شده است، باعث ثبات ستون فقرات می گردد. این عمل جراحی باعث رفع فشارهای وارده بر اعصاب این سطح نیز می شود.

مراقبت های بعذ از جراحی فتق دیسک کمر

عمل جراحی بیشتر در چه افرادی انجام می شود؟

همانطور که میدانید بیماری دیسک کمری شامل انواع بسیار مختلفی می شود. در بسیاری از مواقع به عبارتی بیشتر از 90 درصد مواقع، بیماری دیسک کمری در بالغین یا افراد مسن، نیاز به درمان جراحی ندارد. به عبارتی اکثر آن ها با درمان های طبی که ممکن است فیزیوتراپی و یا درمان های طب فیزیکی را شامل شود؛ درمان می شوند و نیاز به جراحی پیدا نمیکند.

اما در مورد دیسک کودکان و یا دیسک های جوانان، بیش از 90 درصد بیماران نیاز به عمل جراحی دارند. این نکته بسیار با اهمیت است که بر خلاف عقیده ای که عوام در رابطه با جراحی دیسک کمر دارند؛ در افراد مسن انجام جراحی کم است و در افراد جوان میزان انجام جراحی بسیار زیادتر است.

به عبارتی اگر یک بچه ی 7 یا 8 ساله دچار بیماری دیسک کمری شود، در حدود 80 تا 90 درصد مواقع نیاز به عمل جراحی دارد. ولی اگر یک مرد 70 یا 80 ساله دچار بیماری دیسک کمری شود، در بیشتر مواقع با درمان های طبی بهبود خواهد یافت.

اما اکثر پارگی دیسک کمر در نواحی مهره L4 L5 و L5 S1 اتفاق می افتد. این دو فضا که پایین ترین فضاهای کمری را شامل می شوند؛ به دلیل بزرگی دیسک و پایین تر قرار گرفتن و افزایش فشار روی آن، بیشتر در معرض خطر هستند.

آیا جراحی برای پارگی دیسک کمر ضروری است؟

در پاسخ کوتاه باید بگوییم خیر، جراحی برای تمامی بیمارانی که مشکل پارگی دیسک کمر دارند ضروری نیست. در حقیقت بیشتر افراد بدون انجام عمل جراحی موفق به رهایی از درد کمر خود می شوند.

ممکن است انجام تزریقات کمتر تهاجمی یا درمان هایی که در بالا به آنها اشاره شد، به عنوان راه درمان مد نظر قرار گیرد. با این حال اگر هنوز هم درد شدیدی را حتی جهت تلاش برای انجام این درمان ها دارید ، عمل جراحی تنها و بهترین گزینه خواهد بود.

مطلب مرتبط: انواع جراحی دیسک کمر

چه روش جراحی توصیه می شود؟

یکی از عمل های جراحی پارگی دیسک کمر، دیسککتومی نام دارد که در آن بافت آسیب دیده جدا می شود تا دیگر فشاری بر روی بافت و رشته های عصبی کنار خود نداشته باشد. این پروسه درمانی بسیار رایج بوده و هر ساله حدود نیم میلیون نفر دیسککتومی را پشت سر می گذارند.

این روش درمانی آنچنان تهاجمی نبوده و برداشتن مواد دیسک پاره شده در کاهش درد و التهاب موفق است. آکادمی جراحان ارتوپدی در ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که نتایج عمل جراحی عموما خیلی خوب بوده‌اند. در هفته های اول پس از عمل، بسیاری از بیماران دیگر مشکل درد کمر را نخواهند داشت.

دیسککتومی به هر حال یک عمل جراحی است و ریسک های خاص خود را به همراه دارد. پزشک شما در این زمینه بسیار محتاط عمل کرده و تمامی فاکتورهای ریسکی احتمالی و تاثیرگذار بر روی موفقیت جراحی را مد نظر قرار می دهد. همچنین پزشک از این موضوع که شما قبل از عمل جراحی، دیگر روش های درمانی را طی کرده باشید اطمینان حاصل می کند.

اندوسکوپی دیسک گردن

چه زمانی روش جراحی پیشنهاد می شود؟

در مواقعی که بیمار مبتلا به علائم درد شدیدی مانند سیاتیک و یا دردهایی که از کمر به پا تیر می کشد و این درد ها به درمان های فیزیکی پاسخ نمی دهند و بسیار شدید است، اولین موردی است که نیاز به جراحی را توصیه میکنیم.

در مورد بیمارانی که دیسکوپاتی کمری دارند و این بیماری در سال باعث می شود چندبار از کار روزانه عقب بمانند و نیاز به استراحت های چند روزه پیدا کند و به قولی از زندگی روزانه ی خود دور می افتد، باز از گزینه هایی است که نیاز به جراحی دارد.

اما مهمترین موردی که جراحی را توصیه می کنیم، برای بیمارانی است که یکی از موارد عصبی مثل ضعف در بالا آوردن مچ پا، ضعف و اختلال در راه رفتن، ضعف در ادرار و مدفوع کردن، ایجاد شود؛ یکی از بهترین راه های پیشنهادی، جراحی دیسک کمری است

به عبارتی در تمامی موارد ما ابتدا درمان ها فیزیکی را انجام میدهیم و اگر پاسخ داده نشود درمان جراحی توصیه می گردد.

داروهای مورد نیاز برای بهبود درد ها

 • داروهای بدون نسخه ضد درد. اگر درد شما خفیف تا متوسط ​​است، می توانید از داروهای بدون نسخه ضد درد مانند استامینوفن (تیلنول) ایبوپروفن (ادویل) یا ناپروکسن سدیم استفاده کنید.
 • تزریق کورتیزون. اگر درد شما با داروهای خوراکی بهبود نیابد، پزشک ممکن است تزریق کورتیکواستروئید به ناحیه اطراف اعصاب نخاعی را توصیه کند. تصویربرداری ستون فقرات می تواند به تعیین محل دقیق تزریق کمک کند.
 • شل کننده های عضلانی. اگر اسپاسم عضلانی دارید، می توانید از شل کننده های عضلانی استفاده کنید. بی حسی و سرگیجه از عوارض جانبی شایع این داروها می باشند.
 • مخدر ها. به دلیل عوارض جانبی مواد مخدر و احتمال اعتیاد به آن ها، بسیاری از پزشکان از تجویز این داروها برای فتق دیسک دریغ می کنند. اگر داروهای دیگر درد شما را تسکین ندهند، پزشک ممکن است مصرف کوتاه مدت این مخدر ها، مانند کدئین یا ترکیب اکسی کدون-استامینوفن را توصیه کند. بی حسی، تهوع، سردرگمي و يبوست عوارض جانبي اين داروها می باشند.

درد دیسک کمر

تاخیر در عمل جراحی چه عوارضی دارد؟

در اکثر مواقع که فقط علائم به صورت درد است، به تدریج ممکن است درد بهبودی پیدا کند. اما اگر بیمار دچار مشکلات حرکتی شود به طور مثال در فضای 4 و 5 کمری اختلال در بالا آوردن مج پا و انگشتان و در مورد دیسک های L5 S1 در مورد فشار دادن انگشتان به سمت کف زمین؛ در همه ی این موارد ممکن است عمل نکردن و یا دیر عمل کردن باعث اختلالات حرکتی در این زمینه ها شود و برگشت ناپذیر باشد.

در مواقعی که بیماران با پارگی دیسک مراجعه میکنند و بیماران از عمل جراحی به موقع آن سر باز میزند میتواند علائم شدید عصبی به نام سندرم دم اسب بوجود آید؛ که در این حالت نه تنها اختلالات شدید حرکتی در اندام های تحتانی بوجود می آید که غیر قابل برگشت می باشد؛ اختلالات اسفنکری، ادراری، مدفوعی و جنسی گریبانگیر بیمار می شود و در بسیاری مواقع غیر قابل درمان و بازگشت هستند.

آیا فیزیوتراپی و گرما درمانی تاثیری دارد؟

فیزیوتراپی، گرما درمانی و سایر روش های درمان فیزیکی در رابطه با دیسک هایی که علائم عصبی ایجاد نکرده اند و اثر فشار اندکی دارند در بیشتر مواقع درمان کننده است، ولی در رابطه با دیسک هایی که علائم عصبی برای بیمار ایجاد کرده اند معمولا جایگاهی در درمان ندارند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.در صورتی که پزشکا معالج دیگری درمان شده اید ای در حال درمان می باشید. بهتر است سوال خود را از طریق پزشک معالج خود بپرسید.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرفاطمه چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 3 روز پیش)تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  من ۶ ماه پیش پیش شماعمل سرخوردگی مهره l1..s5 انجام دادم دردهای لگن خوب شده الان چه نرمش ویاورزشهایی برای من مفید هستن وچه
  کارها و نرمشی مضرهست لطفا منوراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 3 روز پیش)
   فعلا فقط پیاده روی
 • تصویر کاربراحمد یکشنبه ۸ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر احمد حسین بیگی ۲۴ سالمه وزنه سنگین زدنم دیسک ۴و۵التهاب پیدا کرده ۱۰ جلسه فیزیو تراپی هم رفتم خوب نشدم پزشک رفتم گفت قابل عمل نیست الان ۲ماهه یه درد ضعیف دارم واحساس ناتوانی می کنم به نظرتون چه کار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۸ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمجید شنبه ۷ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام.حدود۲سال میشه درد دارم.دکتر رفتم گفتن دیسکم پاره شده.اما دکتر طب فیزیکی وتوانبخشی رفتم گفته دیسک نداری.قبلا دکتر کایروپراکتیک رفتم فایده نداشته.الان حدود۲الئ۳ ماهی میشه دردی از باسن راستم به ران وساق پام میزنه کف پاهام هم سر میشه.زیاد نمیتونم راه برم باسنم درد میگیره.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۷ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرOmid شنبه ۷ فروردین ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ۳تا عکس از متن mriبراتون ارسال شد اقای دکتر متاسفانه خود عکس کیفیت مطلوب نداشت بفرستم
  ممنون میشم راهنمایی کنید که باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۷ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرا.ی جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام من ۶۲ ساله هستم و شکستگی مادرزادی مهره دارم وحدود ۴ سال پیش دیسک حاد کمر هم داشتم که پیشنهاد عمل دادند و پلاتن سه تا از مهره ها و من عمل نکردم حالا چند وقته که یک نقطه روی باسن چپم بقدری تیر میکشه که طاقتم رو از دست دادم و پای چپم هم کاملا مور مور هست و الان فقط در حال استراحت هستم نه میتونم راه برم و نه بایستم چکار کنم بنطر شما کاندید عمل هستم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
  2. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   شنبه ۷ فروردبن ۱۰ صبه مهراد مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرا.ی جمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام من ۶۲ ساله هستم و شکستگی مادرزادی مهره دارم وحدود ۴ سال پیش دیسک حاد کمر هم داشتم که پیشنهاد عمل دادند و پلاتن سه تا از مهره ها و من عمل نکردم حالا چند وقته که یک نقطه روی باسن چپم بقدری تیر میکشه که طاقتم رو از دست دادم و پای چپم هم کاملا مور مور هست و الان فقط در حال استراحت هستم نه میتونم راه برم و نه بایستم چکار کنم بنطر شما کاندید عمل هستم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   شنبه ۷ فروردبن ۱۰ صبه مهراد مراجعه کنید
 • تصویر کاربرزهرا دوشنبه ۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید بعد از عمل جراحی دیسک ،سی تی اسکن بهتر نتیجه را نشان میدهد یا ام ار ای؟یک فیزیوتراپ گفتن بعد از عمل بخاطر التهاب ام ار ای خوب نشون نمیده و سی تی اسکن بهتر است گرفته شود اولین بار بود شنیدم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   نتیجه را معاینه نشان میدهد
 • تصویر کاربرملیحه یکشنبه ۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  دیسک کمرم پاره شده و درد شدیدی تو پای چپم دارم و ماهیچه ی پام خیلی اذیتم می کنه ،و تکرر ادرار دارم
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمهیار شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید میخواستم بپرسم ام ار ای کردم دکتر گفته دیسکت پاره شده میخواستم ببینم بدون عمل جراحی امکان خوب شدن هست یا نه البته با استراحت ودیگر اینکه من اصلا کمرم درد نمیکنه رگ سیاتیکم پام خیلی درد دارم از توی باسنم تا پشت زانوم با این شرایط میخواستم ببینم میتونم با استراحت خوب بشم یا نه احتیاج به عمل دارم سن منم ۴۰ سال هست گفتم بگم برای شرایط درمان
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمهیار شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید میخواستم بپرسم ام ار ای کردم دکتر گفته دیسکت پاره شده میخواستم ببینم بدون عمل جراحی امکان خوب شدن هست یا نه البته با استراحت ودیگر اینکه من اصلا کمرم درد نمیکنه رگ سیاتیکم پام خیلی درد دارم از توی باسنم تا پشت زانوم با این شرایط میخواستم ببینم میتونم با استراحت خوب بشم یا نه احتیاج به عمل دارم سن منم ۴۰ سال هست گفتم بگم برای شرایط درمان
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 3 هفته پیش)
   ممکن است نیاز به جراحی میکروسکپیک یا درمانهای دیگر داشته باشید و لذا بایستی معاینه شوید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر