پارگی دیسک کمر ،علل ،علائم و راه های درمان

یکی از سوالات رایج مردم درباره بیماری دیسک کمر، تفاوت پارگی دیسک کمر با فتق دیسک کمر می باشد. در این مقاله در رابطه با این بیماری و راه های تشحیص و درمان آن صحبت شده است.


پارگی دیسک کمر چیست؟

مشکل پارگی دیسک کمر زمانی رخ می دهد که مواد مرکزی دیسک نخاعی به شکل کامل از جای خود خارج شده و به داخل ستون فقرات حرکت می کنند.

این اتفاق منجر به ایجاد درد در ناحیه پایینی کمر در افراد می شود. در این مقاله به بررسی علائم این مشکل و راه های درمانی در دسترس (جراحی و غیر جراحی) برای تسکین درد ناشی از آن خواهیم پرداخت.

در ناحیه پایین کمر اجزایی همچون دیسک های نخاعی، ریشه های عصبی، تاندون ها و عضلات وجود دارند. آسیب دیدگی هر کدام از این موارد می تواند منجر به بروز درد معمولی تا شدید شود. اگر این درد تا بیش از 3 ماه باقی بماند به آن درد کمر مزمن می گویند.

حدود دو درصد از افرادی که مشکل درد کمر مزمن دارند، فتق دیسک کمر را نیز تجربه خواهند کرد.

مشکل فتق زمانی رخ می دهد که یک بافت از جایی که باید در حالت عادی قرار داشته باشد خارج شود. این اتفاق زمانی برای دیسک نخاعی فرد رخ می دهد که ساییدگی و فشار زیاد منجر به جابجایی هسته پالپوس (مرکز شبیه به ژله دیسک) به سمت دیواره ضخیم‌ دیسک شود.

این اتفاق عموما در اثر ضربه، مصدومیت و یا بالا رفتن سن می افتد. زمانی که هسته مرکزی دیسک به شکل کامل از دیواره آن خارج شود، بیرون زدگی دیسک به وجود می آید.

در موارد شدید امکان تکه تکه شدن نیز وجود دارد که در این شرایط بافت فتق می تواند از جای خود جدا شده و وارد ستون فقرات فرد شود.

بروز مشکل پارگی دیسک کمر بیشتر در ناحیه ستون فقرات کمری افراد رایج است. زمانی که مواد و بافت های جدا شده با ریشه های عصبی، عصب فقرات و یا نخاع برخورد می کنند؛ برای بیمار درد ایجاد خواهد شد؛ با این حال تمام بیماران درد را احساس نمی کنند.

مطلب مرتبط: فتق دیسک کمر

علائم پارگی دیسک کمر

علائم پارگی دیسک کمر

از جمله دیگر علائم پارگی دیسک کمر می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • درد های مبهم و ضعیف
 • درد شبیه به اسپاسم در ناحیه مربوطه
 • دردی شبیه به تیر کشیدن
 • ضعیف شدن کمر فرد
 • بی حسی
 • بی اختیاری مدفوع یا ادرار
 • درد در پاها

علل پارگی دیسک کمر

یکی از علل رایج پارگی دیسک کمر در بیماران، انحطاط و تضعیف بافت در اثر بالا رفتن سن است. ساییدگی مکرر دیسک های ستون فقرات به خاطر استفاده روزانه و فشاری که تحمل می کنند؛ در بلند مدت منجر به تضعیف آن ها می شوند.

این ساییدگی ادامه دار می تواند باعث پارگی دیواره های ضخیم دیسک ها شده و در نتیجه هسته مرکزی آن ها به راحتی به سمت بیرون حرکت کند و درد کمر به وجود آید.

مصدومیت یا آسیب دیدگی می تواند یکی دیگر از علل پارگی دیسک کمر در افراد باشد. یک اثر ناگهانی یا آسیب شدید به ستون فقرات یا کمر می تواند بافت های این ناحیه را تضعیف کند.

علاوه بر آسیب دیدگی ناگهانی، استفاده سنگین و پرتکرار نیز از عوامل بروز پارگی دیسک کمر به حساب می آید. معمولا علت درد کمر و پاره شدن دیسک در ورزشکاران و افرادی که آسیب های مکرری را به دلیل کار سنگین در بدن دارند نیز همین مورد است.

پیشگیری از پارگی دیسک کمر در افراد

راه های پیشگیری

کار های مختلفی می توانند منجر به بروز مصدومیت در کمر شما شوند، پس بهتر است با این فاکتورها آشنا باشید تا از بروز آنها در فعالیت های روزانه خود جلوگیری کنید.

بسیاری از این فاکتورها در زندگی روزانه ما وجود دارند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • ایستادن طولانی مدت
 • نشستن پشت میز برای چند ساعت در روز
 • خسته کردن بیش از حد خود در حین تمرین
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • حرکات پر تکرار

راه هایی برای محافظت از کمر وجود دارد که از جمله آن ها می توان به انجام تمرینات معمولی، کشش و انعطاف بدن، داشتن حالت نشستن و ایستادن مناسب و اضافه کردن کلسیم کافی به رژیم غذایی اشاره کرد.

درمان پارگی دیسک کمر

پارگی دیسک کمر را می توان با مدیریت مناسب و درست به حالت عادی برگرداند. ترکیبی از درمان های مختلف، بسته به علت بروز درد کمر در افراد، در دسترس هستند که از جمله آن ها می توان درمان های زیر را در نظر گرفت:

 • یک رژیم غذایی سالم
 • ورزش های ملایم و کم شدت
 • استفاده از بسته های آب سرد و آب گرم
 • داروهای غیر تجویزی ضد التهاب همچون ( داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی)

در صورتی که با یک متخصص درد کار کنید، تشخیص مشکل شما به درستی انجام خواهد شد و امکان برداشتن قدم های بعدی در جهت درمان درد وجود دارد.

یک متخصص خوب، همکاری نزدیکی با تیم های پزشکی نظیر پزشکان فیزیوتراپ و تغذیه دارد و همه این افراد می توانند در زمینه بهترین درمان های خانگی جهت تسکین درد پارگی دیسک کمر به شما مشاوره دهند.

با این حال اگر درمان های غیر تهاجمی نتوانند به شما کمکی کنند، ممکن است پزشکان معالج بخواهند از راهکار های درمانی پزشکی (باز هم بدون نیاز به جراحی) برای پارگی دیسک کمر افراد استفاده کنند.

درمان های بدون جراحی پارگی دیسک کمر

درمان های بدون جراحی پارگی دیسک کمر

در بیشتر موارد جدی، ممکن است به درمان های تهاجمی و خاصی نیاز باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که درد شما شدید باشد و کیفیت زندگی را تحت تاثیر خود قرار دهد و یا این که پاسخ خوبی از درمان های قبلی نگرفته باشید.

برای درمان مشکل پارگی دیسک کمر و درد شدید آن، بیماران گاهی به تزریقات مستقیم استروید و یا مواد بی حس کننده به ستون فقرات جهت کاهش درد و التهاب نیاز دارند. این تزریقات تا حد زیادی می توانند علائم مربوط به فشردگی رشته های عصبی و درد و التهاب ناشی از آن را کاهش دهند.

تزریقات استرویدی ستون فقرات به عنوان روش درمانی امن و مناسبی شناخته می شوند که عوارض جانبی آنها بسیار کم است. در چند قرن گذشته از این روش به عنوان تکنیک مدیریت درد در بیماران استفاده شده است. از جمله دیگر درمان های پزشکی می توان به قطع ریشه اعصاب با کمک رادیوفرکانسی و تحریک نخاع اشاره کرد.

در پروسه درمان تحریک نخاعی یک دستگاه کوچک نزدیک ستون فقرات قرار می گیرد که ضربان الکتریکی ضعیف را به فضاهای مورد نظر می رساند. این ضربان الکتریکی می تواند سیگنال های درد که از طریق رشته های اعصاب به مغز منتقل می شوند را خنثی کند. بیماران می توانند تنظیمات این دستگاه را به صورت دستی با یک کنترل کوچک تغییر دهند.

با این که تحریک نخاعی به یک پروسه نسبتا تهاجمی نیاز دارد، اما یک گزینه بلند مدت برای حل پارگی دیسک کمر در بیماران به حساب می آید. این روش کاملا برگشت پذیر بوده و برای پارگی دیسک و هر نوع درد دیگر امن و اثر بخش است.

معاینه دیسک کمر

آیا جراحی برای پارگی دیسک کمر ضروری است؟

در پاسخ کوتاه باید بگوییم خیر، جراحی برای تمامی بیمارانی که مشکل پارگی دیسک کمر دارند ضروری نیست. در حقیقت بیشتر افراد بدون انجام عمل جراحی موفق به رهایی از درد کمر خود می شوند.

متخصصان درد حرفه ای و خوب همیشه در قدم اول درمان های خانگی و استراحت کردن را برای حل مشکل درد مربوط به پارگی دیسک کمر پیشنهاد می کنند.

علاوه بر این ممکن است انجام تزریقات کمتر تهاجمی یا درمان هایی که در بالا به آن ها اشاره شد مد نظر قرار گیرد. با این حال اگر هنوز هم درد شدیدی را حتی جهت تلاش برای انجام این درمان ها دارید ، عمل جراحی تنها و بهترین گزینه خواهد بود.

مطلب مرتبط: انواع جراحی دیسک کمر

عمل جراحی پارگی دیسک کمر، دیسککتومی نام دارد که در آن بافت آسیب دیده جدا می شود تا دیگر فشاری بر روی بافت و رشته های عصبی کنار خود نداشته باشد. این پروسه درمانی بسیار رایج بوده و هر ساله حدود نیم میلیون نفر دیسککتومی را پشت سر می گذارند.

این روش درمانی آنچنان تهاجمی نبوده و برداشتن مواد دیسک پاره شده در کاهش درد و التهاب موفق است. آکادمی جراحان ارتوپدی در ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که نتایج عمل جراحی عموما خیلی خوب بوده‌اند. در هفته های اول پس از عمل، بسیاری از بیماران دیگر مشکل درد کمر را نخواهند داشت.

دیسککتومی به هر حال یک عمل جراحی است و ریسک های خاص خود را به همراه دارد. پزشک شما در این زمینه بسیار محتاط عمل کرده و تمامی فاکتور های ریسکی احتمالی و تاثیرگذار بر روی موفقیت جراحی را مد نظر قرار می دهد. همچنین پزشک از این موضوع که شما قبل از عمل جراحی، دیگر روش های درمانی را طی کرده باشید اطمینان حاصل می کند.

دکتر حسام عبدالحسین پور جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند. 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسارا شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام
  مادر بنده چندین سال است از درد گردن رنج میبرند،طی پیگیری های صورت گرفته بیماری ایشان پارگی دیسک گردن تشخیص داده شده است، آقای دکتر صباغ شما رو برای تشخیص نهایی معرفی کردند، لطفا جهت تخصیص وقت حضوری بنده رو راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۲۵ آبان ۹۸( 5 روز پیش)
   لطفا با شماره
   ۸۸۷۵۱۲۳۴
   تماس بگیرید
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ارسال تصاویر
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)
   خ
 • تصویر کاربراحسان دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض خسته نباشيد ديسك L5-S1 من با تشخيص mri پاره مي باشد مي خواستم بدونم بايد عمل كنم يا با آب درماني و ورزش سبك مي تونم مشكلة رو حل كنم . حدود ١ ماه استراحت كردم و مقداري دردم تعديل شده ولي هنوز مقداري درد در پاي چپ دارم .در ضمن نوار عصبي پاي چپم نشون ميده كه مقداري از اعصاب پام اسيب ديده . در ابتدا اصلا نمي تونستم بايستم ولي الان حدود ٤٠٠ قدم مي تونم بردارم وبعد شروع به درد گرفتن مي كنه . در ضمن من هيچ دارويي هم مصرف نمي كنم .ممنون ميشم جواب من رو بديد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)
   خیر
   باید ویزیت شوید
 • تصویر کاربرارمین دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،،من ۱۸ سالمه و چنروز پیش به دلایلی چندتا وسیله سنگین برداشتم و از اون موقع کمر درد دارم و همراه کمر درد، پاهام،بیشتر پای راستم درد میکنه و کف پام گزگز میکنه،،خواستم بدونم آیا دیسک کمرم ممکنه پاره شده باشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)
   بله ممکنه
   ویزیت لازمه
 • تصویر کاربرکامران پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض ادب.من دو هفته پیش در خواب دچار درد شدید در ناحیه دست راست و گردن شدم و پس از مراجعه به پزشک و گرفتن MRI گفته شد که پارگی در دیسک بین مهره ۶و۷گردن دارید و هیچ توصیه ای نکردند و گفتند که خود بدن اونو ترمیم میکنه و جهت درد فقط از قرصهای مسکن استفاده شود . ولی قرصها جواب گوی درد نیستند. آیا جهت تسکین درد میشه کار دیگری کرد. با سپاس از شمت
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورپنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربردنیز یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین داداش من هجده سالشه و چند سالی هست که کمر درد داره بخاطر درد کمرش خیلی بی حوصله و افسرده شده کلی دکتر و اینا رفته (ساکن همدانن ) گفتن انحراف ستون فقرات داره شما چه توصیه ای میکنین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   مراجعه کنید
 • تصویر کاربرفاطمه چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من الان دو ماه کمرم رو عمل کردم به خاطر پارگی دیسک ولی هنوز نمی تونم به راحتی بشینم وبلند شدم حتی تو رخت خواب نمی تونم به راحتی جا به جابشم واقعا رو حیم رو از دست دادم من تا کی اینجوری هستم اصلا نمی تونم خم وراست بشم لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)
   به پزشکتون مراجعه کنید بررسی بشوید
 • تصویر کاربرهاشم شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .چطور میتونم برای شما MARمادرم را بفرستم واتساپ یا تلگرام دارین
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورشنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)
   سایت فضای ارسال دارد
 • تصویر کاربركرمي سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض ميكنم خدمت حضرتعالي ،بعرض ميرسانم درد درناحيه پاي چپم ايجاد شد به پزشك متخصص مغز واعصاب مراجعه كردم چندين پزشك در شيراز فرمودند ديسك بين مهره چهار وپنج پاره شده وبايد عمل جراحي انجام شود ناچاراً درتاريخ ٩٨/٤/١٠توسط بكي از پزشكان در شيراز عمل شدم فرداي روز عمل مرخص شدم وبه منزل رفتم پياده روي بانظر دكتر انجام ميدادم تا اينكه پس از ده روز در نيمه شب درد قبلي حتي شديد تر در همان پاي چپ ايجاد شد به پزشكم مراجعه كردم امپول تجويز وام ار اي نوشتند mriكه انجام دادم فرمودند چسبندگي ايجاد شده وبه فيزيوتراپي معرفي وراه رفتن در اب توصيه نمودند من سه جلسه فيزيوتراپي واب درماني رفتم ديدم نتيجه نداده وتحمل درد شديدراندارم سراغ پزشك ديگري رفتم فرمودند تكه اي به عصب سياتيك فشار مي اورد وراهي بجز برداشتن ندارد پس از بيست روز از عمل قبلي مجدداً توسط پزشك ديگر عمل شدم الان كه ١٥روز از عمل دوم ميگذرد هنوز درد خيفي در همان پا همراه با بي حسي درقسمت ساق وران وانگشت پاي چپ دارم خواستم راهنمايي بفرماييد براي خلاصي از اين درد چه كار كنم ممنون ميشوم راهنمايي فرماييد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
   به پزشک معالج مراجعه شود
 • تصویر کاربرمريم سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  در جراحي ديسك كمر در شرايطي كه درمان هاي ديگر جواب نداده
  شما جراحي باز را پيشنهاد ميكنيد يا اندوسكوپي ستون فقرات را
  ممنون ميشم راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوریکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
   پارگی دیسک ندارید
  2. تصویر کاربرمريمیکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
   7 جلسه ليزر پرتوان رفتم ولي همچنان درد شديد در پا دارم
  3. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)
   مراجعه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر