علائم درگیری ستون فقرات کمری در بیماری های سرطانی

در حالی که کمردرد، یکی از رایج ترین دلایل مراجعه افراد به پزشک عمومی ست، اما به ندرت نشانه سرطان است.

غالباً، کمردرد به دلیل آسیب دیدگی، استفاده بیش از حد یا مشکلات ستون فقرات مانند تخریب دیسک، آرتروز یا استنوزیس ایجاد می شود.

اگرچه احتمال اینکه کمردرد نشانه سرطان باشد، بسیار کم است، اما در برخی از انواع سرطان این احتمال وجود دارد.

سرطان های اولیه که در ستون فقرات ایجاد می شوند، سرطان نخاع یا تومور ستون فقرات می توانند کمردرد را، به عنوان اولین علامت، نشان دهند.

انواع دیگر سرطان نیز می تواند باعث بروز کمردرد یا متاستاز، گسترش به ستون فقرات، و همچنین ایجاد درد شود. حتی اگر کمر درد بیشتر به دلایل دیگری ایجاد شده باشد، شناختن علائمی که ممکن است نشانه سرطان باشند، بسیار مهم است.

علت کمر درد

 • منابع مکانیکی، 90٪ از کمردردها را تشکیل می دهند.
 • شانس ابتلا به تومور نخاع یا مغز در طول زندگی، کمتر از %1 است.
 • بزرگترین عامل پیش بینی کننده سرطان ستون فقرات، سابقه ابتلا به سرطان است.
کمر درد ناشی از سرطان

علائم تومور نخاعی

اگرچه تومورهای ستون فقرات نادر هستند، اما ممکن است رخ دهند.

تومورهای نخاعی، توده های غیرطبیعی هستند که در داخل یا اطراف نخاع یا ستون فقرات رشد می کنند. این تومورها، می توانند بدخیم (سرطانی) یا خوش خیم (غیر سرطانی) باشند. در هر صورت، تومورهای ستون فقرات می توانند باعث درد در پشت شوند.

اگر پزشک به وجود تومور نخاعی شک کند، یک شرح حال کامل از شما می گیرد، سس معاینه عصبی انجام می دهد و آزمایش های تصویربرداری مانند اسکن توموگرافی (CT) یا MRI را تجویز می کند.

همچنین ممکن است آزمایش خون یا نمونه برداری از ناحیه مورد نظر را انجام دهند.

جراحی تومور های نخاع

انواع تومور ستون فقرات

دو نوع تومور وجود دارد که می تواند در ستون فقرات بوجود آید. این تومور ها، از نظر مکان و مجاورت با نخاع دسته بندی می شوند.

تومورهای داخل حفره ای

تومورهای داخل حفره ای، در داخل نخاع رشد می کنند و 20-30٪ از کل تومورهای نخاعی اولیه را تشکیل می دهند. این نوع تومورها، اغلب باعث کمردردی می شوند که هنگام خوابیدن بدتر می گردد. همچنین ممکن است احساس بی حسی یا گزگز داشته باشید.

تومورهای خارج حفره ای

تومورهای خارج حفره ای، در داخل کیسه نازکی که نخاع را نگه دارد، اما در خارج از نخاع رشد می کنند.

این تومورها، معمولاً در ریشه های عصبی که از نخاع خارج می شوند، گسترش می یابند. رایج ترین علامت آن، کمردرد در شب یا دردی است که به بازو یا ساق پا منعکس می شود.

علائم سرطان ستون فقرات

در حالی که کمردرد، ممکن است یکی از علائم اصلی تومور نخاعی باشد، علائم دیگری نیز وجود دارد که ممکن است رخ دهد. اگر علائم زیر را همراه با کمر درد تجربه کردید، باید از پزشک خود مشاوره بگیرید.

علائم سرطان ستون فقرات

علت ابتلابه سرطان ستون فقرات

در حالی که هیچ علت مستقیمی برای بروز سرطان نخاع شناخته نشده است، عوامل ژنتیکی مختلفی وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به تومورهای ستون فقرات را افزایش دهد. اگر به هر یک از بیماری های ژنتیکی زیر مبتلا هستید و کمردرد دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

 • نوروفیبروماتوز نوع 1 و 2
 • اسکلروز سل
 • سندرم Von Hippel-Lindau
 • سندرم Li-Fraumeni

متاستاز سرطان به نخاع

در صورت ابتلا به سرطان، خطر ابتلا به سرطان نخاع افزایش می یابد. تومورهای ستون فقرات که در خود استخوان یافت می شود، می تواند در اثر متاستاز سایر سرطان ها ایجاد شود. تخمین زده می شود که در 30٪ از بیماران مبتلا به سرطان، این بیماری به ستون فقرات سرایت می کند.

تومور نخاعی درمان نشده، می تواند رشد کند و بر نخاع، ریشه های عصبی، رگ های خونی و استخوان های ستون فقرات تأثیر بگذارد. این رشد، می تواند منجر به فلج، اسکولیوز ، تغییر شکل ستون فقرات  و از بین رفتن عملکرد روده یا مثانه گردد.

عوارض جراحی تومور نخاعی

در صورت مشکوک بودن به تومور نخاعی، مهم است که فوراً از پزشک یا متخصص مغز و اعصاب مشاوره بگیرید. تومورهای ستون فقرات را می توان با جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی از بین برد یا اندازه و تأثیر آنها بر بدن را کاهش داد.

جراحی، خطرات مربوط به خود را دارد : از جمله عفونت یا آسیب به اعصاب  و پزشک محل، اندازه و نوع تومور را به طور کامل ارزیابی می کند تا تشخیص دهد آیا جراحی درمان مناسبی برای شماست  یا خیر.

آیا درد پشت نشان دهنده ی تومور ستون فقرات است؟

درد سرطان نخاع چگونه است؟

هنگامی که کمردرد، به علت تومور سرطانی ستون فقرات ایجاد می شود، به طور معمول:

 • به تدریج شروع می شود و با گذشت زمان بدتر می شود.
 • با استراحت بهبود نمی یابد و ممکن است در شب تشدید شود.
 • عود آن به صورت یک درد تیز یا شوک مانند، در قسمت فوقانی یا پایین کمر است، که احتمالا به پاها، قفسه سینه یا نواحی دیگر بدن نیز سرایت می کند.

آیا سرطان نخاع باعث کمر درد می شود؟

وجود تومور در ستون فقرات، ممکن است باعث درد کمر شود:

 • انبساط و یا ضعیف شدن استخوان
 • راحت تر شدن شکستگی مهره ها
 • فشرده سازی نخاع و یا ریشه های عصب نخاعی

عوامل دیگر مانند بی ثباتی ستون فقرات نیز ممکن است در ایجاد کمردرد توسط تومورهای ستون فقرات، نقش داشته باشد.

آیا تومور نخاع کشنده است؟

سرطان، به احتمال زیاد با افزایش سن بروز می کند. افرادی که بالای 50 سال دارند یا قبلاً سرطان داشته اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به تومور نخاعی سرطانی هستند.

سرعت رشد تومور نخاعی سرطانی، بسته به نوع آن متفاوت است. تومور ممکن است نسبتاً کوچک باشد و در ستون فقرات واقع شود، یا از طریق خون یا لنف، به نواحی دیگر بدن پخش گردد. تومور نخاعی سرطانی درمان نشده، احتمالاً به رشد خود ادامه خواهد داد و ممکن است تهدید کننده حیات باشد.

آیا تومور نخاع کشنده است؟

درمان سرطان ستون فقرات کمر

گزینه های درمانی سرطان ستون فقرات، ممکن است شامل پرتودرمانی، شیمی درمانی، ایمونوتراپی و یا برداشتن تومور از طریق جراحی باشد.

در مواردی که بعید است بیمار جراحی را به خوبی تحمل کند یا سرطان پیشرفته داشته باشد، ممکن است به جای برداشتن تومور، برای کاهش درد و راحتی بیمار، مراقبت تسکینی ارائه شود.

کمر درد اغلب در طی چند هفته با درمان محافظه کارانه برطرف می شود. اگر کمردرد غیر قابل توضیح دارید، یا دردتان بیش از شش هفته ادامه دارد، بهتر است به دکتر مراجعه نمایید.

اگر علائمی مانند ضعف، مشکل در راه رفتن، درد صبحگاهی هنگام بیدار شدن از خواب، از دست دادن کنترل روده یا مثانه را به همراه کمر درد دارید، باید سریعاً معاینه شوید زیرا این علائم می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی تر باشد.

اگر بعد از درمان نگهدارنده، کمردردتان ادامه یافت، پزشک را در جریان بگذارید. آنها ممکن است شما را برای ارزیابی بیشتر، به یک متخصص ارجاع دهند. تزریق برای کمک به درد یا جراحی ممکن است لازم باشد. کمردردی که با علائم سرطان همراه است نیز باید بیشتر ارزیابی شود.

دکتر حسام عبدالحسین پور متخصص و جراح ستون فقرات در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارائه شده توصیه های کلی می باشند و شما برای تشخیص و درمان، میبایستی به پزشک مراجعه کنید و معاینه دقیق بشوید. پاسخدهی به سئوالات مربوط به سردرد و بیماران جراحی شده که تحت نظر سایر پزشکان هستند، مقدور نیست.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپری دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من یه یک ماه هست که در کمرم به شدت درد حس میکنم بعضی مواقع درد زیادی می پیچه دست و پاهایم مدام سرگیجه و حالت تهوع دارم میخواستم بدونم احتمال میدید مشکلم چی باشه
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرزهرا سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  من ۱۷ سالمه و دوماهه که بدون هیچ ضربه ای دچار درد دنبالچه شدم ده روز پیش رفتم دکتر چندتا قرص واسه التهاب استخوان بهم داد که بهتر شدم ولی الان دوباره دردش شروع شده
  بنظرتون این مشکل از چه چیزهایی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 1 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمحسنی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  خسته نباشید، یه چند وقتی هست که پایین قسمت کمر درد شدیدی دارم که نه می تونم بخوابم نه می تونم با یستم و یا بشینم و شب ها از زور دردش هی از خواب میپرم و دردش بیشتر میشه و بعضی اوقات که حدوداً هفته آخر ماه مبارک رمضان بود یه شبش پاهام خیلی درد گرفته بود حس فلج بودن دست داده بود به پاهام دیگه به زور راه می آمد. و کمر دردم کم بود و بعد الان خیلی اوت کرده انگار مهرهای کمر خورده میشن خیلی خیلی درد می کنه روی نوار ستون فقرات به خصوص پایین کمرم و هی انگار دردش بیشتر بیشتر میشه اصلا ساکت نمیشه حتی چند بار هم روغن مالی کردم کمرم فقط برای چند دقیقه دردش کم شدو ماهیچه هام ضعیف بود بیشتر ضعیف شده و زانو سمت چپ پام خیلی خیلی درد میکنه. بعضی اوقات سرم خیلی درد میکنه انگار مغزم جمع میشه.
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورسه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 هفته پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرکاظم چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید آقای دکتر نزدیک به ۵ سال است که در قسمت پایین سمت راست کمرم درد همیشگی دارم یعنی درد در یک نقطه از کمرم است فقط موقع ایستادن درد شروع میشه یعنی به قسمت پایین تنه سرایت نمیکنه دکتر هم که رفتم گفت دردت ربطی به دیسک نداره گفت احتمال داره ضعف عضلانی داری و تمام راههای معالجه را انجام دادم از فیزیوتراپی گرفته تا طب سوزنی وغیره ولی متأسفانه هیچ تاثیری نداشت میخواستم بدونم درد ناشی از چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورچهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربرمهدی جمعه ۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام

  آقای دکتر ، امکان برداشتن فتق دیسک که داره روی نخاع فشار میاره بین l4 & l5 بدون ثابت کردن مهره در سرخوردگی مهره همین دو تا مهره (درجه یک) وجود داره ؟

  میشه لطفا در صورت منفی بودن این کار ، عواقب عمل بدون پیچ و پلاک و ثابت کردن آن را بفرمایید . ممنون از بزرگواری شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   امکان هر کاری وجود دارد ولی کار صحیحی نیست
 • تصویر کاربرناهید جمعه ۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خانمی هستم ۴۸ ساله از استان خراسان رضوی که از مهر ۹۸ بر اثر بد نشستن دچار درد و التهاب دنبالچه شدم ۳۰ جلسه فیزیوتراپی ۳ بار تزریق موضعی به دنبالچه و یکسال هم دارو مصرف کردم ولی هنوز بهبود نیافتم و قادر به نشستن روی رینگ طبی نیستم میخواستم تشخیص و نظرتان را نسبت به عکسم بدانم ایا روش درمان جز عمل دارد؟ درضمن دخترم هم به همین مشکل دچار شده و او هم مشخصات خود را جداگانه با نام maryam فرستاده ممنون میشم بررسی کنید
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   به دکتر علیپور تبریزی مراجعه کنید
 • تصویر کاربررضا جمعه ۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای ذکتر عزیز.
  خانم بنده ذر بیمارستان جراحی فتق دیسک شدند و تا 3روز بعد از جراحی درد خاص بجز درد جراحی نداشتند ولی به دلیل یبوست شدید برای درمان MNA تخلیه روده به بیمارستان مراجعه کردیم ولی با توجه به عدم پذیرش سریع ایشان به مدت 2ساعت روی ویلچر بودند تا این کار برای ایشان انجام شود. و پس از بازگشت به خانه ایشان ذچار درد شدید در پای مخالف جراحی شدند بگونه ای که حرکت دادن و راه رفتن به سختی امکان پذیر شده البته این پای ایشان 3 سال قبل تعویض مفصل لگن هم شده بودکه تا قبل از عمل هیچ مشکلی نداشته. حال این مشکل از چه چیزی پیش آمده و آیا می‌تواند مساله عفونت در لگن باشد...در صورت امکان راهنمایی بفرمایید
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۶ فروردین ۰( 2 ماه پیش)
   بله ممکن است
 • تصویر کاربرامین جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام وفت بخیر من عمل دیسک کمرانجام دادم نخاع هم آسیب دیده الان ۲ هفتهدمیگدره ماهام بی حس کمر درد هم دارم.ایا حس پاهام برمیگرده
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   مسئله مهمی نیست بسته به علایمتونه میتونین مراجعه کنید
 • تصویر کاربرسعید جمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  باسلام. بنده28ساله هستم قد183وزن90 ازسال 92دیسک کمردارم. چندمرتبه دردداشتم وبااستراحت وورزش بهبودپیداکردم الان حدودیک هفتست درددرناحیه سمت چپ لگن وپای چپ دارم وکف پام حالت بی حسی داره ام آرآی گرفتم که ارسال میکنم خدمتتون. متخصص ارتوپدرفتم گفته دیسکت پاره شده وکانال نخاعی رومسدودکرده وبایدجراحی بشه وتراشیده بشه خواستم بدونم راهی بجزعمل جراحی داره یاخیر؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پورجمعه ۲۹ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)
   درد به تنهایی ممکن است کم ارزش باشد بایستی معاینه شوید از نظر حرکات پا و همینطور ام ار ای دیده شود در اولین فرصت مراجعه کنید
 • تصویر کاربریکتا دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترهفت سال پیش مادرم کمردردشدیدشدند که دربیمارستان خوابوندن بعدازیکسری ازمایشات گفتند پوکی شدی داره ومرخصش کردند حالادوباره دردداره بطوریکه وقتی ام ارای انجام دادند چندتا لکه سیاه روی مهره هاشون هسته والتهاب دربدنشون ۸۰است نمیدونیم چکارکنیم؟
  1. تصویر کاربردکتر حسام عبدالحسین پوردوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر